ZADBANA SKÓRA
25.07.2022

Szczotkowanie na sucho a cellulit. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Szczotkowanie na sucho a cellulit. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Anna Lewandowska, Joanna Przetakiewicz czy Gwyneth Paltrow mogą pochwalić się nienaganną skórą bez ani odrobiny cellulitu. To bez wątpienia zasługa prawidłowo zbilansowanej diety i codziennej aktywności fizycznej. Jest jednak jeszcze coś, co daje gwiazdom przewagę. To regularne zabiegi szczotkowania na sucho na cellulit. Automasaż jest wyjątkowo prosty i skuteczny. Nawet przy bardzo rozbudowanej skórce pomarańczowej przynosii wyraźne efekty po zaledwie kilkunastu dniach.

Czym jest szczotkowanie na sucho na cellulit?

Zabieg szczotkowania na sucho na cellulit nie jest wynalazkiem współczesnej branży beauty. To jedna z ajurwedyjskich praktyk, wykorzystywanych do utrzymywania dobrego zdrowia i samopoczucia już pięć tysięcy lat temu. Dlaczego warto wykonywać szczotkowanie? Przede wszystkim po to, aby pozbyć się nieestetycznej skórki pomarańczowej, a przy okazji się odprężyć

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Szczotkowanie ciała na sucho. Efekty zabiegów 

Czym właściwie jest szczotkowanie na sucho? To rodzaj peelingu wykonywanego na suchej skórze, a więc przed kąpielą i bez zastosowania kosmetyków przed lub w trakcie zabiegu. Wykorzystuje się do jego wykonania szczotkę z włóknami pochodzenia roślinnego albo zwierzęcego o miękkiej, średnio twardej lub twardej strukturze. Delikatne ruchy akcesorium po ciele (nawet tego z miękkimi włóknami) wywołuje drapanie, pozostawiające po sobie zaróżowioną skórę. To znak, że zostało pobudzone krążenie oraz usunięty został martwy naskórek. W skórę dzięki temu sprawniej wnikają substancje aktywne zawarte w używanych preparatach pielęgnacyjnych i tym samym skóra szybciej się regeneruje. Efekt? Po kilkunastu dniach zauważysz, że cellulit pokrywający uda, pośladki, biodra i brzuch (a może i ramiona) stał się mniej widoczny.

Sprawdź też inne skuteczne, szybkie i proste sposoby na zlikwidowanie cellulitu

Przyczyny powstawania cellulitu a szczotkowanie na sucho

Cellulit to zmora kobiet XXI w. Ze skórką pomarańczową zmaga się 85–98% z nich. Jest to drugi najczęściej występujący po rozstępach skórny defekt. Charakterystyczne zwłóknienia, stwardnienia i obrzęki nazywane również lipodystrofią, pojawiają się zarówno u osób szczupłych, jak i tych zmagających się z nadwagą. Możesz zaobserwować nierówności na udach, pośladkach, biodrach, brzuchu, a nawet ramionach.

Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele. Wymienić wśród nich należy przede wszystkim:

  • zaburzony przepływ krwi i limfy w uciskanych naczyniach;
  • rozrost tkanki tłuszczowej, który zaburza funkcjonowanie tkanki łącznej;
  • odkładanie się metabolitów w tkankach;
  • zmiany hormonalne (wzrost poziomu estrogenów).

Pierwsze zmiany mogą pojawić już w czasie dojrzewania, kiedy przemiany hormonalne przyczyniają się do rozrostu tkanki tłuszczowej. Cellulit wbrew pozorom nie jest wyłącznie estetycznym mankamentem. Dlatego nie należy go bagatelizować. Skórka pomarańczowa przechodzi w kolejne stadia zaawansowania. Kiedy się nasila – może wywoływać ból podczas dotyku. Ponadto może świadczyć o innych poważnych nieprawidłowościach jak choćby żylaki czy choroba zakrzepowa.

Sprawdź też: Czy można pozbyć się cellulitu?

Aby nie dopuścić do zajęcia przez skórkę pomarańczową znacznych partii ciała, istotne są: 

  1. kontrolowanie wagi, 
  2. wprowadzenie aktywności ruchowej do codziennej rutyny, 
  3. wykonywanie zabiegów, które usprawniają przepływ krwi i limfy. 

Zabieg szczotkowania na sucho na cellulit w zaledwie kilkanaście dni przyniesie poprawę. Jeśli będziesz wykonywać go regularnie i zaczniesz prowadzić zdrowy tryb życia – możesz pozbyć się cellulitu na dobre.

drewniana szczotka do masażu

Szczotkowanie na sucho na cellulit – efekty, jakich możesz się spodziewać

Szczotkowanie na sucho na cellulit możesz wykonywać nawet codziennie. To szczególnie korzystne, jeśli masz dość mocno rozrośniętą skórkę pomarańczową. Szczotkując ciało zaledwie przez 5–10 min możesz spodziewać się, że już po kilku dniach skóra stanie się gładsza, bardziej elastyczna i jędrna, a także zdecydowane lepiej napięta. Na bardziej spektakularne efekty, a więc takie, które zauważą też inni, będziesz musiała poczekać nieco dłużej. Nie martw się jednak, że zdążysz się zniechęcić oczekiwaniem na poprawę kondycji twojego ciała.

Szczotkowanie na sucho na cellulit spłyca skórkę pomarańczową już w kilkanaście dni. Nie przerywaj jednak wówczas zabiegów, lecz kontynuuj je. Dzięki temu twoja skóra będzie utrzymana w dobrej kondycji, a cellulit nie pojawi się na niej ponownie, ponieważ regularny automasaż przyczyni się do:

  • usprawnienia przepływu krwi i limfy,
  • poprawy elastyczności i napięcia skóry,
  • redukcji obrzęków,
  • przyspieszenia metabolizmu,
  • usunięcia toksyn nagromadzonych w tkankach,
  • oczyszczenia skóry z martwego naskórka,
  • zwiększonego wchłaniania substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.

SPRAWDŹ TEŻ: Szczotkowanie ciała na sucho. Efekty zabiegów

kobieta trzyma szczotkę

Czy szczotkowanie na sucho na cellulit jest odpowiednie dla każdego?

Masaż wykonywany przy pomocy szczotki nie jest intensywny. Akcesorium delikatnie przyciskasz do skóry i przesuwasz nim po ciele. Jednak włókna (nawet te miękkie) są sztywne i drapią skórę. To właśnie w tym tkwi siła szczotkowania na sucho na cellulit. Jednak ze względu na powstające podrażnienia nie może być to forma pielęgnacji stosowana przez każdego. Zrezygnuj z niej, jeśli:

Rada kosmetologa:

Szczotkowanie ciała na sucho to tani i niewymagający od nas dużej wprawy i zaawansowanych umiejętności zabieg. Przekonaj się sama i wypróbuj przynajmniej  dwutygodniową serię zabiegów. Efekty ocenisz sama. Pamiętaj, że zabiegi nie mają sprawiać bólu, a można odczuwać jedynie lekki dyskomfort związany z nowymi bodźcami. Jeżeli pomimo kolejnych prób zabieg nie staje się przyjemny, zmień szczotkę na inną z bardziej miękkim włosiem.

Szczególnej ostrożności wymaga wykonywanie szczotkowania na sucho na cellulit w okresie ciąży. Automasaż dopuszczalny jest tylko wówczas, gdy ciąża przebiega fizjologicznie, co znaczy, że nie zagraża jej poronienie ani przedwczesny poród. Nawet jednak w takim wypadku warto zrezygnować z zabiegu wykonywanego na brzuchu. Podrażnianie jego powierzchni, zwłaszcza gdy ciąża jest zaawansowana, może wywołać wyrzut oksytocyny i skurcze porodowe, a tym samym przyspieszyć przyjście dziecka na świat.

SPRAWDŹ TEŻ: Szczotkowanie na sucho w ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć

Szczotkowanie na sucho na cellulit – jak prawidłowo wykonać masaż?

Zabieg szczotkowania wykonuje się na całym ciele. Jeśli zależy ci na jego antycellulitowym działaniu – skup się na newralgicznych partiach ciała, czyli udach, biodrach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Cały masaż powinien trwać 5–10 minut. Możesz wykonywać go nawet codziennie! Ruchy prowadź zawsze w stronę najbliższych węzłów chłonnych i serca, aby właściwie ukierunkować przepływ limfy.

Pamiętaj o zachowaniu właściwej kolejności masażu:

  1. Szczotkowanie na sucho na cellulit zacznij od nóg. Posuwiste ruchy szczotki (ruchy wymiatające) kieruj od stóp do bioder. Zatrzymaj się dłużej na udach, pośladkach i biodrach, które zwykle intensywnie pokryte są skórką pomarańczową.
  2. Masaż brzucha możesz wykonać ruchami okrężnymi (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) albo prostymi od dołu do góry (od linii bioder do mostka).
  3. Masaż piesi wykonaj poziomymi ruchami od mostka ku ramionom (omijając brodawki sutkowe), a dekoltu od linii żuchwy w stronę mostka. Nie musisz poświęcać tej części zabiegu dużo czasu, ponieważ na nich nie pojawia się cellulit.
  4. Jeśli cellulit pokrywa także twoje ręce, wykonaj masaż od nadgarstków, kierując się w stronę szyi i ramion.
  5. Masaż pleców wykonaj szczotką z długą rączką. Skieruj ruch od linii bioder do łopatek. Skup się szczególnie na niższych partiach pleców, gdzie pojawiają się zmiany związane z cellulitem.

Po zabiegu zaaplikuj na skórę preparat modelujący sylwetkę i zwalczający cellulit np. krem na noc, balsam spalający tkankę tłuszczową, serum wyszczuplająco-liftingujące, albo olejek uelastyczniający i ujędrniający skórę. Dlaczego to takie ważne? Pobudzona masażem skóra szybko wchłonie kosmetyk, a zawarte w nim składniki aktywne będą działać silniej niż po aplikacji niepoprzedzonej szczotkowaniem.

kobieta pokazuje swój cellulit

Szczotkowanie na sucho a cellulit – jaką szczotkę wybrać?

Wybór szczotki do masażu antycellulitowego może przyprawić o zawrót głowy. Mają różne kształty, długości rączek, a także elementy ułatwiające trzymanie akcesorium (np. pasek). Wszystkie to jednak ma kwestię drugorzędną i wpływa wyłącznie na wygodę wykonywanego zabiegu. Nie ma natomiast znaczenia dla jego efektów.

Kluczowy jest rodzaj włókien wykorzystanych do wyprodukowania szczotki. Mogą być to włókna zwierzęce lub roślinne. Jak dokonać właściwego wyboru? Niestety nie ma tu uniwersalnej rady. Niemniej do masażu skóry delikatnej najbardziej odpowiednie są włókna zwierzęcego pochodzenia. Możesz wybrać szczotkę ze szczeciny, z końskim włosiem, włosiem koziny albo ze szczeciną dzika. Jeśli wolisz bardziej intensywne drapanie albo masz dość rozległy cellulit, a twoja skóra nie jest wrażliwa – wybierz akcesorium z twardszymi włóknami roślinnymi. Możesz sięgnąć m.in. po: szczotkę z włóknami agawy, tampico, kokosa.

Jeśli twoje pierwsze próby ze szczotkowaniem na sucho wywołują duży dyskomfort – zacznij od szczotki z miękkimi włóknami. Dopiero gdy skóra nieco się już uodporni na nowe doznania – sięgnij po akcesorium z twardszym włosiem.

kobieta w matkach



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel