ZADBANA SKÓRA
25.07.2022

Szczotkowanie na sucho w ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć

Szczotkowanie na sucho w ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć

Szczotkowanie na sucho w ciąży to jedna ze skuteczniejszych metod na odprężenie w okresie oczekiwania na dziecko, a także zapobiegania rozstępom i ujędrniania skóry. Jest to tani i łatwy sposób na zadbanie o skórę w okresie szczególnie dla niej wymagającym. Warto przy tym pamiętać, że nie każda ciąża dopuszcza tę formę automasażu. Zanim zdecydujesz się wykonywać samodzielnie zabiegi – skonsultuj się z lekarzem lub położną, czy możesz czerpać korzyści ze szczotkowania na sucho w ciąży.

Czym jest zabieg szczotkowania na sucho?

Szczotkowanie ciała na sucho (garshana) jest zabiegiem wywodzącym się z dalekowschodnich praktyk leczniczych znanych po dziś dzień pod nazwą ajurwedy. Zgodnie z jej założeniami organizm można uznać za zdrowy i prawidłowo funkcjonujący, jeśli zarówno jego cielesność, jak i psychika pozostają w równowadze. Szczotkowanie na sucho to forma peelingującego automasażu, który pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, ale również działa odprężająco. Sprzyja więc zachowaniu balansu tak ważnego w praktyce ajurwedyjskiej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Szczotkowanie ciała na sucho. Efekty zabiegów 

Dzięki wykonywaniu masażu przy pomocy szczotki z włosiem twardym, średnio twardym lub miękkim nie tylko usunięty zostaje martwy naskórek blokujący ujścia gruczołów łojowych i potowych. Dzięki przyspieszeniu krążenia krwi i limfy z tkanek usunięte zostają także toksyny, a skóra zaczyna sprawniej się regenerować.

Szczotkowanie na sucho nie jest zabiegiem, który wymaga uzyskania kwalifikacji tak jak ma to miejsce m.in. przy drenażu limfatycznym. Wykonywanie posuwistych ruchów po ciele jest nieskomplikowane, a przynosi organizmowi szereg korzyści. Jest to zabieg, który wykonują także kobiety w ciąży. W tym szczególnym okresie wiele form masażu i automasażu jest przeciwwskazanych ze względu na ryzyko poronienia bądź wywołania porodu przedwczesnego. Szczotkowanie na sucho w ciąży nie stwarza zagrożenia pod warunkiem, że zabieg wykonywany jest prawidłowo, wykluczono przeciwwskazania dla tej formy pielęgnacji ciała, a ciąża przebiega fizjologicznie.

Dlaczego skóra w okresie ciąży potrzebuje wsparcia?

Fizjologiczne zmiany zachodzące w organizmie w okresie ciąży mają często niekorzystny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Do tych, z którymi najczęściej zmagają się kobiety, należą:

Rozstępy pojawiają się na ciele aż 90% ciężarnych. Nie do końca znana jest przyczyna ich powstawania. Najprawdopodobniej podłożem problemu są zmiany hormonalne, stres, nieprawidłowo zbilansowana dieta, szybki przyrost masy ciała i związane z tym rozciąganie skóry, a także czynniki genetyczne. 

SPRAWDŹ TEŻ: Szczotkowanie na sucho a rozstępy. Sprawdzamy efekty

Cellulit wodny i tłuszczowy, powstające lub nasilające się w okresie ciąży, najczęściej stanowią konsekwencję przemian hormonalnych. Mowa tu przede wszystkim o podwyższeniu poziomu estrogenów i progesteronu. Może też być to skutek zatrzymania się wody w tkankach i nieprawidłowego przepływu krwi oraz limfy. Dzieje się tak, gdy zwiększa się szybko masa ciała, a jednocześnie ograniczona zostaje aktywność fizyczna.

SPRAWDŹ TEŻ: Szczotkowanie na sucho a cellulit. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Plamy barwnikowe, czyli przebarwienia skóry pojawiają się u większości ciężarnych. Są konsekwencją wzmożonego wytwarzania melaniny przez melanocyty w wyniku podwyższonego poziomu estrogenów i progesteronu.

Obrzęki na nogach i rękach pojawiają się w wyniku zaburzonego przepływu limfy. Natomiast żylaki najczęściej powstają za sprawą nadmiernego uciskania żyły głównej dolnej przez szybko powiększającą się macicę.

Aby wesprzeć zdolności regeneracyjne skóry i zachować ją w dobrej kondycji warto, poza wprowadzeniem umiarkowanej aktywności fizycznej i korzystnych dla zdrowia zmian dietetycznych, zacząć wykonywać szczotkowanie ciała na sucho oraz aplikować po zabiegu kosmetyki o składzie bezpiecznym dla ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka. Są to m.in. olejki na rozstępy, oliwki ujędrniające, balsamy nawilżające, masła poprawiające elastyczność skóry. Dzięki tak zaplanowanym zabiegom skóra odzyska jędrność, rozstępy zmniejszą swoją widoczność (lub w ogóle się nie pojawią), a także wygładzi się cellulit. Do tego usprawniony zostanie przepływ krwi i limfy, a także zredukowane zostanie napięcie mięśniowe spowodowane stresem w oczekiwaniu na dziecko.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Szczotkowanie brzucha na sucho. Efekty i zalecenia

rozstępy na kobiecym brzuchu

Jaką szczotkę wybrać do zabiegu szczotkowania w ciąży?

Szczotki do zabiegów szczotkowania na sucho w ciąży mogą być wykonane z włosia zwierzęcego lub roślinnego. Jedne mają włosie miękkie, inne średnio twarde, a jeszcze inne twarde. Jeśli dopiero zaczynasz wykonywanie automasażu, możesz odczuwać w pierwszych dniach czy nawet tygodniach dyskomfort podczas przesuwania szczotki po skórze. To całkowicie naturalne. Skóra musi się uodpornić na nowe doznania i przyzwyczaić się do nowych bodźców.

W okresie ciąży ciało jest jednak bardziej wrażliwe na wszelkie impulsy, dlatego warto wybrać szczotkę z włosiem zwierzęcym, które jest nieco bardziej miękkie niż to roślinnego pochodzenia. Możesz sięgnąć po szczotkę z końskim włosiem, ze szczeciny dzika czy z włosiem koziny. Szczotkę z włóknami agawy, tampico, czy kokosa wybierz wówczas, gdy już przed ciążą praktykowałaś tę formę peelingu, a także jeśli uznasz, że zabieg wykonywany szczotką miękka nie przynosi oczekiwanego rezultatu.

SPRAWDŹ TEŻ: Szczotkowanie na sucho a cellulit. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Dobrze dobraną szczotkę poznasz po tym, że po zabiegu pozostawia po sobie delikatnie zaróżowioną skórę, ale nie podrażnia nadmiernie ciała, a tym bardziej nie pozostawia na nim zadrapań.

kobieta w ciąży aplikuje krem

Jak wykonywać szczotkowanie na sucho w ciąży?

Szczotkowanie na sucho jest formą automasażu, który pobudza krążenie krwi i limfy. Z tego względu wykonuj go w kierunku serca, aby właściwie skierować przepływ chłonki (do węzłów chłonnych, a nie odwrotnie).

 1. Zacznij od stóp i kieruj się wzdłuż nóg. Posuwiste i stanowcze ruchy (ale niezbyt intensywne) wykonuj w stronę bioder, zwracając szczególną uwagę na często pokryte cellulitem i rozstępami uda i pośladki. Nie pomijaj kolan, na których skóra zwykle staje się gruba i szorstka.
 2. Ze względu na swój stan pomiń masaż brzucha oraz piersi.
 3. Masaż rąk zacznij od dłoni i kieruj się posuwistymi ruchami w stronę ramion. Nie pomijaj łokci, które często pokrywają się twardą i szorstką skórą.
 4. Masaż pleców wykonaj najpierw wzdłuż ramion, zaczynając od szyi i kierując się na zewnątrz. Następnie ukierunkuj ruch od bioder ku łopatkom.

Szczotkowania na sucho wykonaj przed kąpielą, zanim skóra stanie się wilgotna. Nie aplikuj też olejku, masła czy balsamu przed zabiegiem. Skóra musi być sucha, aby drapanie szczotką pobudzało krążenie krwi i limfy oraz efektywnie usuwało martwy naskórek. Dzięki temu skóra zostanie lepiej przygotowana do przyjęcia składników aktywnych zawartych w stosowanych kosmetykach zawierających składniki bezpieczne dla kobiety w ciąży. Jak często wykonywać zabieg, aby szybko zauważyć poprawę w kondycji skóry? Możesz sięgać po szczotkę nawet kilka razy w tygodniu, aby masować ciało przez 5–10 minut. Pierwsze sesje powinny trwać krócej, aby nie podrażnić nadmiernie skóry nieprzygotowanej na tak intensywny peeling. Wraz z czasem możesz wydłużać automasaż.

Rada kosmetologa:

Pamiętaj, aby szczotkowanie ciała wykonywać na suchą skórę, przed kąpielą. Najlepiej trzymaj się ustalonej z góry kolejności: szczotkowanie, prysznic całego ciała i tym samym zmycie z siebie martwych komórek naskórka, nałożenie mleczka/balsamu.
Po wykonanym szczotkowaniu, wyczyść każdorazowo szczotkę wodą z mydłem i pozostaw do wyschnięcia.

kobieta używa kremu na rozstępy

Korzyści ze szczotkowania ciała w ciąży

Szczotkowanie na sucho w ciąży to jedna z najprostszych form dbania o dobrą kondycję skóry i psychiki. Wystarczy poświęcać regularnie 5–10 minut na ten zabieg, aby zauważyć pozytywne zmiany. Poprawę w napięciu i gładkości skóry dostrzeżesz już po kilku dniach. Na wyraźną redukcję cellulitu, spłycenie rozstępów czy zlikwidowanie opuchlizny na nogach będziesz musiała poczekać nieco dłużej – około 1–2 tygodnie.

Czego możesz spodziewać się po szczotkowaniu ciała na sucho w ciąży? Przede wszystkim:

 • zmniejszysz ryzyko pojawienia się rozstępów,
 • zmniejszysz cellulit,
 • zyskasz gładszą i jędrniejszą skórę,
 • zredukujesz opuchliznę na nogach (zwłaszcza w okolicy kostek),
 • usprawnisz krążenie krwi i limfy,
 • usuniesz ze skóry martwy naskórek blokujący ujście gruczołów łojowych i potowych,
 • zadbasz o skuteczną detoksykację,
 • zredukujesz napięcie nerwowe, poprawisz samopoczucie i się odprężysz.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Szczotkowanie ciała na sucho. Efekty zabiegów

Szczotkowanie na sucho a ciąża – kiedy nie jest to bezpieczne połączenie?

Mimo szeregu korzyści, jakie niesie za sobą szczotkowanie na sucho w ciąży – nie jest to zabieg odpowiednie dla każdej przyszłej mamy. Automasaż jest bezpieczny wówczas, gdy ciąża przebiega fizjologicznie oraz nie jest zagrożona poronieniem ani porodem przedwczesnym.

Wstrzymaj się od tej formy pielęgnacji, jeśli:

Szczególną ostrożność zachowaj podczas masażu ujędrniającego biustu, a najlepiej w ogóle pomijaj tę część ciała podczas ciąży. Jeśli nie będziesz omijać brodawek sutkowych i będziesz je nadmiernie podrażniać, możesz doprowadzić do wyrzutu oksytocyny i przedwczesnego porodu. Być może lepszą formą dbania o biust będzie w twoim przypadku stosowanie naprzemiennych natrysków (zimną i ciepłą wodą). Szczotkowania na sucho brzucha w ciąży również nie jest wskazane. Omijaj tę partię ciała, aby nie wywołać akcji skurczowej przed terminem porodu.

pewna siebie kobieta uśmiecha się

 Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel