Kompozycje zapachowe - podstawowy podział
Perfumy dzielimy na różne rodzaje kompozycji, które trafiają w nasz gust - jest to subiektywne. Jedni wolą orzeźwiające zapachy, drudzy słodkie, inni wyjątkowo mocne.
Perfumy owocowe i cytrusowe to jedne z najstarszych kompozycji na świecie. Są bardzo orzeźwiające, świeże, pozyskiwane ze skórek owoców, między innymi cytryny, pomarańczy, limonki, mandarynki, grejpfruta czy też bergamotki. Cieszą się ogromną popularnością - przede wszystkim w sezonie letnim. Z kolei perfumy słodkie nie są rozróżniane jako osobna rodzina zapachów, ale są niezwykle popularne wśród kobiet. Panie chętnie sięgają po perfumy, które określają jako słodkie.
Kompozycje kwiatowe należą do największych, są to zapachy pozyskiwane z jaśminu, lawendy, róży, ylang-ylang, fiołka, kwiatu pomarańczy, gardenii i konwalii. Wiele pań sięga po nie na co dzień, są wyjątkowo dziewczęce, kobiece i urocze. Osobną grupę stanowią perfumy drzewne - w ich składzie znajduje się cedr, ciepło sandałowca czy paczula. Zwykle są wybierane do perfum dla panów.
Esencjonalne i intensywne perfumy orientalne są cięższe, zawierają ciepłe nuty bursztynu, wanilii, cynamonu, fasoli tonka, przypraw, mirry czy piżma. Cieszą się dużą popularnością wśród eleganckich panów. Paprociowe perfumy zawierają wonie roślinne - lawendy, mchu, kumaryny i innych roślin. Zwykle trafiają one do zapachów męskich. Z kolei perfumy korzenne stanowią połączenie zapachu skóry z woniami kwiatowymi i drzewnymi, ale w ich składzie jest też miód, dym i tytoń.