Samoopalacz - co to jest?
Brązujące właściwości samoopalacza to efekt działania aktywatora opalania. W ofercie e-Zebra znajdziesz samoopalacze, które długo się utrzymują, ponieważ zawierają nawet kilka aktywatorów opalania:
Samoopalacze z dihydroksyacetonem (DHA), do których należą m.in.: brązująca pianka Lirene Cappucino , woda brązująca Lirene Coconut , brązująca pianka Lirene Espresso , brązujący krem Lirene Mocca , brązujący balsam Mokosh , tonik samoopalający Resibo , krem brązujący Alkemie Hello Sunshine .
Samoopalacze z dihydroksyacetonem (DHA) i Erythrulose, do których należy m.in.: samoopalacz Mokosh .
Samoopalacze z dihydroksyacetonem (DHA) i Acetyl Tyrosine, do których należą m.in.: samoopalająca pianka Veoli Botanica , brązujące kropelki Veoli Botanica , brązujący balsam Veoli Botanica .
W samoopalaczach znajdziesz też składniki nawilżające, odżywiające i odbudowujące skórę. Mogą to być: olej kokosowy , arganowy , makadamia , z baobabu , masło kakaowe , które zawierają cenne proteiny i kwasy tłuszczowe. Dzięki temu zyskasz nie tylko ładną opaleniznę, ale też sprawisz, że skóra stanie się miękka, gładka i jędrna.
Jak działa samoopalacz?
Opaleniznę można uzyskać na trzy sposoby:
wystawiając skórę na działanie słońca,
korzystając ze sztucznego promieniowania UV (w solarium),
aplikując na skórę samoopalacz w postaci samoopalającej pianki , balsamu , serum , czy żelu .
W przypadku dwóch pierwszych sposobów złoty lub brązowy koloryt skóry to wynik stymulowania w naskórku syntezy melaniny. Niestety skutkiem ubocznym jest przyspieszenie procesu fotostarzenia się skóry, zwiększenie aktywności wolnych rodników, wysuszenie skóry, a niekiedy nawet poparzenia.
Kosmetyk do opalania nie powoduje takich zmian. Zatem jak działa samoopalacz? Mgiełka brązująca czy krople samoopalające barwią wyłącznie górną warstwę naskórka. Zawarte w kosmetyku aktywatory opalania reagują z białkiem zawartym w tkance.
Jak długo utrzymuje się samoopalacz? Niestety efekt opalenizny utrzymuje się nie dłużej niż 3-4 dni. Ma to związek z procesem keratynizacji, czyli odnowy naskórka. Odbudowa wszystkich jego warstwa trwa 26-42 dni. Jednak to, jak długo trzyma samoopalacz, zależy przede wszystkim od tempa złuszczania warstwy rogowej wraz z barwnikiem. A ten przebiega znacznie szybciej.
A jak długo trzyma się samoopalacz po wykonaniu peelingu i przy regularnym stosowaniu kremu nawilżającego ? Zabiegi te pozwalają wydłużyć nieco proces keratynizacji. Wówczas masz szansę cieszyć się opalenizną nawet przez 7 dni.
Czy samoopalacz jest bezpieczny?
Podczas opalania na słońcu lub w solarium eksponujesz skórę na działanie promieniowania UVA i UVB. Fale UVA mają działanie rakotwórcze. Przenikają w głąb skóry właściwej, przyczyniając się do szeregu niekorzystnych zmian, w tym do fotostarzenia się skóry i elastozy słonecznej. Fale UVB powodują nie tylko powstawanie opalenizny, ale też wywołują rumień, obrzęk oraz oparzenia skóry. Sprzyjają też zwiększonej aktywności wolnych rodników.
Wszystko to sprawia, że samoopalacze do twarzy oraz ciała są bezpieczniejszą alternatywą dla wielbicieli opalenizny. Jak działa samoopalacz i czy na pewno jest bezpieczny? Wątpliwości może budzić zawartość DHA. Podczas reakcji z aminokwasami w skórze przekształca się on pod wpływem promieniowania UV w bardzo aktywne wolne rodniki. Obecnie jednak już na etapie produkcji DHA zamykany jest w liposomach, a do kosmetyków dodawane są antyoksydanty (tokoferol, BHT i CAPE), które likwidują wolne rodniki.
Wątpliwość co do bezpieczeństwa samoopalaczy może wynikać także ze zdolności DHA do pochłaniania promieniowania UVB (i nieznacznie UVA). Skutkiem tego jest obniżenie nawilżenia skóry, a to sprzyja szybszemu pojawianiu się oznak starzenia. Czy warto zatem stosować samoopalacz? Jaki wybrać, aby uniknąć tych negatywnych konsekwencji dla urody? W drogerii e-Zebra znajdziesz tylko takie samoopalacze, które zawierają substancje nawilżające, co neutralizuje niekorzystne właściwości DHA. Warto również sięgać po samoopalacze ze składnikami przeciwstarzeniowymi (np. pianka samoopalająca z kwasem hialuronowym ), dzięki czemu zachowasz dobry stan skóry przez długie lata.
Mówiąc o bezpieczeństwie samoopalaczy, nie sposób nie wspomnieć o ich stosowaniu w okresie ciąży. Jaki samoopalacz w ciąży`jest zatem bezpieczny? Wielu ginekologów odradza stosowanie tego typu kosmetyków przez cały okres ciąży, a szczególnie w pierwszym trymestrze.
Czy samoopalacze śmierdzą? Jaki samoopalacz nie śmierdzi?
Zastanawiasz się, czemu samoopalacz śmierdzi? Nie mogłaś znieść zapachu kosmetyku i szukasz samoopalacza, który nie śmierdzi? Nieprzyjemny zapach to efekt reakcji DHA z aminokwasami w naskórku.
Jaki samoopalacz wybrać, aby nie dostarczać sobie przykrych wrażeń? Obecnie problem zapachu DHA likwiduje się już na etapie produkcji kosmetyków. Dodawane są antyoksydanty, a także cyklodekstryny maskujące nieprzyjemny aromat.
Nadal nie wiesz jaki samoopalacz wybrać, aby mieć pewność, że jego zapach nie zniechęci cię do stosowania kosmetyku? Możesz skorzystać z naszych sugestii. Jaki samoopalacz polecamy? Topowymi produktami bez wątpienia są: balsam Fake Bake Origina l, mgiełka St. Tropez Self Tan Purity Vitamins albo pianka Bondi Sands Aero . Który preparat wybierzesz?
Jaki samoopalacz wybrać?
Wybór samoopalacza nie powinien być przypadkowy. Warto zakup przemyśleć, aby uzyskać efekt naturalnej opalenizny. Zwróć uwagę na odcień samoopalacza. Co to znaczy? Musisz wziąć pod uwagę swój naturalny odcień skory oraz oczekiwany do uzyskania efekt opalenizny. Wielu producentów oferuje swoje samoopalacze w kilku różnych wariantach kolorystycznych. Dzięki temu możesz wybrać odpowiedni dla siebie, nie ryzykując, że efekt uzyskanej z jego pomocą opalenizny daleki będzie od oczekiwanego. Szczególnie warte uwagi są samoopalacze Lash Brow w wersji light , medium i dark oraz pianka Bondi Sands w odcieniach liquid gold , light medium oraz dark .
Zwróć uwagę na konsystencję samoopalacza. Który wybrać? Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z tego typu kosmetykami opalającymi - zdecyduj się na lekkie balsamy, żele i mleczka. Jeśli jednak preferujesz preparaty, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają po sobie lepkiej warstwy - do gustu mogą ci przypaść pianki, spraye i toniki. Im lżejsza będzie konsystencja kosmetyku, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie to samoopalacz, który nie brudzi, a więc taki, który nie robi plam na jasnej odzieży czy pościeli. Zwróć też uwagę, jaki samoopalacz jest dobry do twarzy, szyi i dekoltu, a jaki można aplikować na skórę pozostałych partii ciała.
Jaki samoopalacz do twarzy?
Jaki samoopalacz do twarzy wybrać, aby nie narażać się na efekt sztucznej opalenizny? Przede wszystkim zwróć uwagę na jego konsystencję. Najłatwiej będzie ci rozprowadzić równomiernie mgiełkę (np. TaneExpert Premium Line Invisible Dust ), piankę (np. Body Boom ) i żel (np. Lirene Caramel ).
Każdy z tych preparatów to samoopalacz do twarzy, który nie zapycha porów skóry. Możesz więc je stosować bez obaw, że na cerze pojawiają się zaskórniki. Ponieważ samoopalacz łatwo się rozprowadza, nie ryzykujesz też, że zostawisz grubszą warstwę na fragmencie cery, przez co mogłyby powstać plamy.
Jaki samoopalacz na początek?
W ofercie e-Zebra znajdziesz balsamy brązujące, samoopalacze w kremie, musie, żelu, a także największe hity: samoopalacz w piance, sprayu i kropelkach. Jaki samoopalacz najlepszy będzie na początek? Zdecydowanie ten o lekkiej konsystencji. Bez trudu rozprowadzisz go dłonią lub przy pomocy rękawicy.
Warto wybierać także te preparaty, które są zabarwione na brązowo. Dzięki temu zyskasz kontrolę na tym, czy równomiernie go rozprowadzasz.
Wypróbuj też balsam brązujący np. Dove Derma SPA Summer Revived , St. Tropez Gradual Tan Watermelon , albo Eveline Brazilian Body . Nawet jeśli nałożysz go za dużo i nie rozprowadzisz idealnie na skórze - błędy nie będą rzucały się w oczy.
Jeśli jeszcze nie wiesz, jak nałożyć samoopalacz - dzięki kosmetykom o lekkiej konsystencji i balsamom brązującym zyskasz letnią opaleniznę bez efektu sztuczności.
Samoopalacze w piance
Samoopalacz w piance to niewątpliwie jeden z topowych produktów. Jak nakładać samoopalacz w piance? Po przygotowaniu skóry (oczyszczeniu, wydepilowaniu, wykonaniu peelingu) wystarczy rozprowadzić preparat okrężnymi ruchami dłonią lub z pomocą specjalnej rękawicy .
Samoopalacz w piance ma lekką konsystencję, dlatego możesz go nakładać na skórę całego ciała (w tym także na twarz).. Bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając lepkiego filmu.
Skoro już wiesz jak aplikować samoopalacz w piance - koniecznie wypróbuj:
Samoopalacze w kremie
Po samoopalacze w kremie warto sięgnąć, jeśli masz już doświadczenie w stosowaniu tego typu preparatów. Proces barwienia jest tu dłuższy i trwa 6-10 godzin, ale opalenizna jest też trwalsza - utrzyma się nawet 7 dni.
Jak nakładać samoopalacz w kremie? Podobnie jak inne samoopalacze, a więc ruchami okrężnymi. Ponieważ jednak krem ma gęstą konsystencję, musisz sporo uwagi przyłożyć do tego, aby rozprowadzić go równomiernie. W przeciwnym razie utworzą się nieestetyczne plamy.
Skoro już wiesz, jak nakładać samoopalacz w kremie - sięgnij koniecznie po:
Samoopalacze w żelu
Samoopalacz w żelu ma lekką konsystencję, co ułatwia jego rozprowadzanie na skórze. Jak stosować samoopalacz? Możesz nałożyć go przy pomocy specjalnej rękawicy albo dłońmi, wykonując okrężne ruchy. Opalenizna po zastosowaniu żelu nie jest trwała - utrzyma się nie dłużej niż 4 dni.
Skoro wiesz już, jak nakładać samoopalacz w żelu, wybierz jeden z proponowanych przez nas kosmetyków:
Samoopalacze w mgiełce
Mgiełki samoopalające to jeden z trendów ostatniego roku. Z jej zastosowaniem poradzą sobie bez trudu nawet osoby, które nigdy dotąd nie stosowały kosmetyków brązujących. Jak równomiernie rozprowadzić samoopalacz w mgiełce? Wystarczy rozpylić go z odpowiedniej odległości wskazanej przez producenta na opakowaniu. Innym sposobem jest spryskanie dłoni zabezpieczonych olejkiem do ciała i rozprowadzenie przy ich pomocy kosmetyku na skórze. Preparat natychmiast się wchłania, nie pozostawiając po sobie tłustej lub lepkiej warstwy.
Skoro już wiesz, jak aplikować samoopalacz w mgiełce, koniecznie wypróbuj jedną z naszych propozycji:
Jak się przygotować do nałożenia samoopalacza?
Kluczem do równomiernie i naturalnie wyglądającej opalenizny jest odpowiednie przygotowanie skóry przed zastosowaniem samoopalacza. Jak nakładać kosmetyk, aby uniknąć zacieków i nieestetycznych plam? Zacznij od dokładnego oczyszczenia skóry. Weź prysznic i wykonaj peeling . W ten sposób złuszczysz naskórek, dzięki czemu opalenizna utrzyma się dłużej.
A co z depilacją? Jeśli stosujesz klasyczną maszynkę do golenia , możesz usunąć owłosienie podczas prysznica bezpośrednio przed aplikacją samoopalacza. Jeśli jednak jesteś zwolenniczką depilacji woskiem - zaplanuj zabieg kilka dni wcześniej.
Po kąpieli osusz skórę i nałóż preparat nawilżający na łokcie, kolana, pięty i grzbietową stronę doni. Skóra na tych partiach jest grubsza i szorstka. Jeśli chcesz ułatwić sobie aplikację samoopalacza i jednocześnie nie dopuścić do powstania ciemniejszych plam na tych partiach ciała - zastosuj Garnier Body Superfood dla skory mocno odwodnionej, głęboko nawilżający krem Ziaja Baltic Home SPA , albo krem nawilżający i wygładzający Bielenda Japan Beauty . Na resztę ciała nie nakładaj ani kremów, ani balsamów, ponieważ skóra może przez to mniej efektywnie przyjmować aktywator opalania.
Samoopalacz - jak nakładać?
Jeśli po raz pierwszy planujesz zastosować samoopalacz i obawiasz się, czy równomiernie rozprowadzisz kosmetyk - sięgnij po rękawicę do aplikacji . Świetnie sprawdza się zarówno przy nakładaniu kremów, żelów, jak i mgiełek czy pianek. Wszystko to zasługa gładkiej powierzchni. To również sposób na to, aby uniknąć przebarwienia dłoni.
Jeśli masz doświadczenie w stosowaniu samoopalaczy, możesz nakładać go gołymi rękoma. Pamiętaj jednak, by na bieżąco je myć, aby uniknąć przebarwień. Jak nałożyć samoopalacz bez rękawicy? Bez względu na to, czy do aplikacji preparatu stosujesz wspomagające akcesoria, czy nie - zabieg z użyciem samoopalacza wygląda tak samo. Zaaplikuj odrobinę kosmetyku i okrężnymi, zdecydowanymi ruchami rozprowadź go na skórze. Stopniowo w miarę potrzeby, dokładaj preparat i ponownie go dokładnie wmasuj. Wykonaj zabieg starannie, jeśli chcesz, aby opalenizna wyglądała naturalnie.
Zacznij nakładanie samoopalacza od stóp, stopniowo przechodź do górnych partii ciała. Dlaczego to ważne? Tylko w ten sposób unikniesz powstawania zacieków i przebarwień powstałych w wyniku sklejania się fragmentów skóry podczas pochylania.
A jak dobrze rozsmarować samoopalacz na plecach? Najlepiej, gdyby to zadanie wykonał ktoś za ciebie. Jeśli nie ma takiej możliwości - wspomóż się szczotką do mycia pleców . Jak nakładać samoopalacz na plecy z jej użyciem? Wsuń na głowę szczotki rękawicę i dopiero wówczas rozprowadź preparat okrężnymi ruchami.
Zwróć również uwagę na to, jak długo trzymać samoopalacz. Niektóre preparaty należy zmyć już po godzinie, a inne dopiero po kilku. Nie zapomnij więc przeczytać etykiety, by dowiedzieć się, ile wchłania się samoopalacz.
Jak nakładać samoopalacz na twarz
Nakładanie samoopalacza na twarz to niewątpliwie duże wyzwanie. Nieudane efekty zabiegu na udach czy brzuchu ukryjesz pod ubraniem. Jak więc nakładać samoopalacz na twarz, aby uniknąć powstania plam czy zacieków?
Wystarczy sięgnąć po dobrej jakości preparaty i stosować się do kilku zasad:
Wykonaj demakijaż przy pomocy mleczka , olejku , lub płynu micelarnego .
Oczyść cerę przy pomocy żelu , pianki lub mleczka .
Wykonaj peeling enzymatyczny .
Zepnij włosy klamrą albo załóż na głowę opaskę kosmetyczną , aby luźne pasma nie przyczyniły się do powstania białych plam i zacieków.
Zabezpiecz olejkiem do twarzy : brwi, linię włosów i usta.
Rozprowadź samoopalacz okrężnymi ruchami, rozpoczynając od kości policzkowych i przechodząc kolejno na czoło, nos, brodę i szyję. Nie zapomnij o uszach! Możesz wykorzystać do tego specjalną rękawicę . Zrezygnuj z niej jednak przy nakładaniu samoopalacza na powieki. Cienką warstwę kosmetyku najłatwiej rozprowadzić w tym miejscu palcami. Przy jasnych odcieniach samoopalacza możesz pominąć powieki.
Zetrzyj delikatnie samoopalacz przy pomocy chusteczki lub wacika z brwi i linii włosów, aby nie utworzyły się zacieki.
Wykonaj ponownie peeling enzymatyczny, aby zachować równomierny odcień cery.
Skoro wiesz już, jak nałożyć samoopalacz na twarz, zwróć uwagę na to, jak postąpić kosmetykiem w nadchodzących godzinach. Nie każdy samoopalacz możesz pozostawić na twarzy. Jak szybko zmyć samoopalacz? Wszystko to zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać oraz od wybranego produktu. Sprawdź na etykiecie, ile trzyma się samoopalacz dla uzyskania naturalnej opalenizny.
Czy samoopalacz brudzi?
Dużym problemem podczas stosowania wielu samoopalaczy jest to, że barwią nie tylko skórę, ale i ubrania oraz pościel podczas snu. Możesz ograniczyć to w pewnym stopniu, odpowiednio przygotowując skórę do zabiegu i starannie wmasowując w nią preparat.
Warto też zaplanować zabieg na wolne popołudnie, gdy masz pewność, że już nie będziesz wychodzić z domu. Ponieważ po zastosowaniu kosmetyku nie powinnaś kąpać się przez sześć godzin - zawiń się po zabiegu w ręcznik, którego nie będzie ci żal, jeśli zabarwi się od skóry. Nie polecamy wykonywać zabiegu bezpośrednio przed snem - to prosty krok do pobrudzenia pościeli i powstania plam na skórze.
Czy samoopalacz zostawia plamy?
Samoopalacz jest kosmetykiem, który nadaje skórze opalony kolor w wyniku zachodzących w niej reakcji chemicznych pomiędzy DHA a aminokwasami. Jeśli więc nie przygotujesz odpowiednio skóry albo zaaplikujesz zbyt dużą ilość kosmetyku - skóra zabarwi się intensywniej.
Przebarwienia w postaci zacieków mogą powstać, jeśli przed zabiegiem nie osuszysz skóry lub nałożysz tłusty krem - wówczas samoopalacz zacznie spływać, barwiąc skórę.
To nie wszystko. Skóra może zabarwić się nierównomiernie, jeśli niedługo po zabiegu położysz się spać, a także, jeśli będziesz się schylać i dopuszczać do kontaktu skóra do skóry w trakcie nakładania kosmetyku.
Jak uniknąć plam i smug po samoopalaczu?
Najgorszy możliwy scenariusz po zastosowaniu samoopalacza to powstanie na niej plam i zacieków zamiast naturalnej i równomiernej opalenizny. Jak rozprowadzić samoopalacz, aby nie obawiać się nieestetycznych defektów? Zadbaj przede wszystkim o to, aby:
przygotować skórę, poprzez dokładne jej wymycie i wykonanie peelingu,
wykonać depilację skóry,
nakładać samoopalacz na suchą skórę
stosować rękawice do aplikacji samoopalacza,
nakładać samoopalacz okrężnymi i stanowczym ruchami,
na twardą skórę kolan, łokci, pięt i wierzchnią część dłoni nałóżyć mniej preparatu, po wcześniejszym zastosowaniu kremu nawilżającego,
nakładać samoopalacz od stóp ku głowie,
nakładać samoopalacz w świetle dziennym,
przeczytać informacje na temat tego, jak szybko należy zmyć samoopalacz.
Jak zmyć samoopalacz?
Zacieki i przebarwienia po zastosowaniu samoopalacza powstają przede wszystkim po zabiegu wykonanym przez osoby niedoświadczone. Warto więc poznać sposoby na uporanie się z tymi defektami.
Sposobów na to, jak zmyć samoopalacz jest kilka, jednak najskuteczniejsze jest usunięcie kosmetyku natychmiast po aplikacji. Im później to zrobisz, tym będzie to trudniejsze. Jeśli przeoczyłaś ten etap, wypróbuj domowe i drogeryjne sposoby na to, jak zmywać samoopalacz i zlikwidować przebarwienia:
Jak zmyć samoopalacz z dłoni?
Nakładanie samoopalacza niezabezpieczonymi dłońmi to prosty droga do ich przebarwienia. Jak zmyć samoopalacz z dłoni? Kluczem jest słowo: regularnie. W czasie nakładania preparatu, zanim przejdziesz do kolejnej partii ciała, umyj ręce szarym mydłem . To sprawdzony sposób na to, jak szybko zmyć samoopalacz z dłoni. Skoro szare mydło jest w stanie wywabić plamy z odzieży - bez trudu poradzi sobie z plamami od samoopalacza na skórze rąk.
Nie wiesz, jak zmyć samoopalacz z rąk? Zrób to dokładnie! Nie wystarczy samo przemycie skóry. Starannie wyszoruj wszystkie zakamarki, które miały styczność z samoopalaczem. Nie pomijaj przestrzeni pomiędzy palcami! Po całym zabiegu, jeśli mimo bieżącego mycia dłonie wyglądają nienaturalnie, zastosuj peeling np. kawowy , z trawą cytrynową , albo cytrusowy .
Jak zmyć samoopalacz z twarzy?
Zacieki i plamy na twarzy mogą się pojawić, jeśli niewłaściwie przygotujesz cerę do zabiegu lub nałożysz samoopalacz niestarannie. Jak zmyć samoopalacz z twarzy, aby usunąć drobne defekty po zabiegu?
Najskuteczniejsze są peelingi gruboziarniste. Wypróbuj peeling Proffessional od Bielenda , Face Boom Peeling od Body Boom , albo Peeling Lirene Dermoprogram . Preparaty te skutecznie pomogą ci złuszczyć naskórek a wraz z nim barwnik samoopalacza. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować peelingu gruboziarnistego, jeśli masz cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień. W takim wypadku sięgnij po peeling drobnoziarnisty np. Element od Vis Plantis , albo Bio Organic Perfect Skin od Eveline .
Dobrym sposobem na to, jak zmyć samoopalacz z twarzy jest też zastosowanie specjalnej rękawicy . Złuszcza naskórek i tym samym pomaga pozbyć się przebarwień.
Ile trzyma samoopalacz?
Samoopalacz nadaje złoty lub brązowy kolor naskórkowi, a ten bardzo szybko się łuszczy. To ile utrzymuje się samoopalacz, zależy więc od tempa złuszczania się naskórka.
Opalenizna może się utrzymać nie dłużej niż 3-4 dni. Jeśli jednak odpowiednio przygotujesz skórę (wykonasz peeling, zanim nałożysz samoopalacz) i każdego dnia będziesz stosować krem nawilżający - wówczas opalenizna może utrzymać się nawet 7 dni.
Skoro wiesz już, jak trwały jest samoopalacz i ile się utrzymuje - warto zadbać o trwałość efektu opalenizny. Ważne jest regularne stosowanie samoopalacza. Co ile nakładać samoopalacz? Aby opalenizna miała wciąż ten sam koloryt - nakładaj na skórę samoopalacz co 4-5 dni. Dzięki temu nawet w środku zimy będziesz wyglądać jak po urlopie w tropikach.