Metody usuwania zbędnego owłosienia
Największym problemem jest owłosienie na odkrytych częściach ciała, a więc przede wszystkim na nogach. Jednak wiele kobiet boryka się również z nadmiernym owłosieniem przedramion, a także w okolicach bikini i pod pachami. Golenie niechcianych włosków maszynką do golenia to rozwiązanie stosowane najczęściej, jednak przy tym najmniej trwałe (włoski odrastają już po 2-3 dniach), a przy tym mogące powodować podrażnienia. Na szczęście metod usuwania zbędnego owłosienia jest o wiele więcej, dzięki czemu każdy może dopasować tę, która będzie odpowiadać mu najbardziej.
Maszynka do golenia
Usuwanie owłosienia przy użyciu klasycznej maszynki do golenia to najszybszy sposób na gładką skórę. Wystarczy bowiem przesunąć maszynkę po wybranym fragmencie ciała, by ściąć włoski.
Zaletą tej metody jest niska cena i łatwa dostępność, a także łatwość wykonania zabiegu. Wystarczy maszynka i pianka do golenia - to wszystko. Wiele osób zamiast pianki do golenia używa mydła, kremu lub odżywki do włosów. Najważniejsze jest to, by nie golić skóry ?na sucho?.
Wadą usuwania włosków przy użyciu maszynki jest to, że po pierwsze szybko odrastają (bywają widoczne już drugiego dnia) i są dość kłujące, a po drugie u osób z wrażliwą skórą mogą pojawić się podrażnienia i wrastające włoski.
Kremy do depilacji
Kremy do depilacji są równie łatwe w użyciu co maszynki do golenia. Na oczyszczoną i osuszoną skórę wystarczy nanieść równomiernie niezbyt grubą warstwę kremu i pozostawić go na czas rekomendowany przez producenta (zwykle to 3-10 minut). W kremach do depilacji znajduje się składnik, który rozpuszcza włoski, dzięki czemu można je łatwo usunąć bez stosowania mechanicznych metod. Po upływie odpowiedniego czasu włoski usuwa się specjalną szpatułką dołączoną do opakowania, a następnie skórę spłukuje się wodą.
Do zalet depilacji kremem należy to, że zabieg jest szybki i bezbolesny, a jedno opakowanie kremu wystarcza na kilka użyć. Jest to więc również metoda niedroga. W odróżnieniu od golenia włosków maszynką, depilacja kremem nie powoduje podrażnień mechanicznych.
Wadą jest jednak to, że włoski odrastają stosunkowo szybko, bo już nawet po kilku dniach. Wiele kremów do depilacji zawiera jednak składnik opóźniający odrastanie włosków, dzięki czemu efektami zabiegu można cieszyć się dłużej.
Wosk do depilacji
Wosk do depilacji to jedna z często wybieranych metod usuwania owłosienia na dłużej. Jednocześnie nie jest to metoda dla każdego - przede wszystkim dla osób z bardzo wrażliwą lub podrażnioną skórą.
Wosk do depilacji, jeśli jest używany prawidłowo, zapewnia efekty nawet na 2-3 tygodnie. Wszystko dzięki temu, że włoski są wyrywane wraz z cebulkami. Dzięki temu nie odrastają tak szybko, jak te ścinane maszynką czy rozpuszczane kremem.
Jednak pewną niedogodnością depilacji woskiem może być to, że zabieg może być nieco bolesny (wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości). Wosk do depilacji można stosować na gorąco i na zimno.
Przeciwwskazaniem do stosowania wosku jest jednak wrażliwa skóra - w takim przypadku podrażnienia mogą być spore i dość bolesne.
Depilator elektryczny
Elektryczny depilator działa podobnie jak wosk, czyli wyrywa włoski wraz z cebulkami. Dzięki temu efekt również jest trwalszy. Wosk przykleja się do całej powierzchni fragmentu skóry, na którym jest stosowany, zaś depilator jest wyposażony w pęsety, które łapią, a następnie wyrywają włosek, który się w nie dostanie. Efekty depilacji utrzymują się także dość długo, bo nawet do 3 tygodni.
Depilator, tak jak wosk, również nie jest najlepszą metodą do depilacji bardzo wrażliwej i podatnej na podrażnienia skóry.
Depilacja IPL/laserowa
Najtrwalszym rozwiązaniem jest depilacja laserowa/IPL. Wystarczy kilka serii zabiegów, by w zasadzie trwale pozbyć się niechcianego owłosienia. O ile urządzenie IPL jest dostępne do domowego użytku, o tyle depilacja laserowa jest możliwa tylko w gabinecie kosmetycznym - laser może obsługiwać wyłącznie profesjonalista.
Zasada działania urządzenia IPL i lasera jest podobna. Wiązka światła skierowana na włosek generuje bardzo wysoką temperaturę, która jest pochłaniania przez włos i jego cebulkę. W efekcie jest ona trwale niszczona, więc włosek już nie odrośnie. Ze względu na to, że włos ma różne fazy wzrostu, zabiegi trzeba powtarzać kilkakrotnie - aż wszystkie włosy zostaną zniszczone. To zabieg dość kosztowny, jednak biorąc pod uwagę, że to w zasadzie jednokrotny wydatek, a efekty są trwałe (zaleca się wykonywanie zabiegu przypominającego np. raz na pół roku), to jest to zdecydowanie bezkonkurencyjna metoda trwałego usuwania zbędnego owłosienia.