Jak pielęgnować wrażliwą cerę?
Wrażliwa cera to cera wymagająca:
nawilżenia; ? natłuszczenia;
? odżywienia - jest osłabiona, dlatego potrzebuje kompleksowej pielęgnacji wzmacniającej;
? wzmocnionej ochrony - przede wszystkim w postaci zabezpieczenia przed przeznaskórkową utratą wody.
Może wydawać się, że w pielęgnacji cery wrażliwej należy ograniczyć się do minimum, by niepotrzebnie nie narażać jej na kontakt z wodą czy kosmetykami. Trzeba jednak wiedzieć, że skóra wrażliwa potrzebuje dokładnie tych samych rytuałów pielęgnacyjnych, co pozostałe jej typy. Różnica polega przede wszystkim na innych potrzebach co do składników aktywnych.
Jak więc pielęgnować cerę wrażliwą? Tak samo jak inne typy, z tą różnicą, że większą uwagę trzeba przywiązać do składów kosmetyków. Im mniej udziwnień w postaci różnych konserwantów czy kompozycji zapachowych, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wystąpi reakcja alergiczna lub nadmierne podrażnienie. Składy kosmetyków do pielęgnacji cery wrażliwej powinny bazować przede wszystkim na naturalnych olejkach, ekstraktach i witaminach o działaniu nawilżającym, natłuszczającym, łagodzącym i wzmacniającym.
Wybieraj więc preparaty z linii do skóry wrażliwej - a tych znajdziesz mnóstwo na eZebra! Jak skompletować idealny zestaw pielęgnacyjny do cery wrażliwej? Rytuał pielęgnacyjny powinien wyglądać następująco:
oczyszczanie - w tym demakijaż. Optymalne jest oczyszczanie skóry dwa razy dziennie, niezależnie od tego, czy na co dzień wykonujesz makijaż, czy nie. W ciągu dnia na skórze gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego: kurz, pyłki, metale ciężkie i różne drobnoustroje. W nocy na skórze również zbierają się różne zanieczyszczenia, przede wszystkim kurz i roztocza. W połączeniu z potem to idealna mieszanka zatykająca pory i prowadząca do powstawania miejscowych zanieczyszczeń (zaskórniki, wągry, prosaki), a także do podrażnień. Co więcej: zaniechanie regularnego oczyszczania skóry doprowadzi do tego, że z owych zanieczyszczeń (i martwego naskórka, który gromadzi się na niej każdego dnia) stworzy się dosłownie maska, skorupa na skórze, która utrudni jej oddychanie, a także w znacznym stopniu ograniczy wchłanianie się składników aktywnych z preparatów pielęgnacyjnych. Dlatego sumienne i dokładne oczyszczanie skóry twarzy dwa razy dziennie to podstawa do tego, by pomóc jej odzyskać równowagę, a następnie ją zachować. Rano, po wstaniu z łóżka, a także wieczorem, przed położeniem się spać, przetrzyj buzię (i oczy) oraz szyję i dekolt wacikiem z płynem micelarnym lub mleczkiem oczyszczającym, a następnie umyj ją żelem przeznaczonym do Twojego rodzaju cery;
tonizowanie - nie każdy o tym pamięta, a to bardzo ważna kwestia! Po kontakcie z wodą skóra ma zaburzone pH. Przy wrażliwej cerze objawia się to jeszcze bardziej intensywnie niż przy innych typach skóry. Buzia będzie zaczerwieniona, wyraźnie podrażniona i jeszcze bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Przed zastosowaniem preparatów pielęgnacyjnych należy przywrócić jej odpowiednie pH. To właśnie czyni tonik, a alternatywą dla niego są 100% hydrolaty roślinne: w znakomitej większości mają pH niemal identyczne z pH ludzkiej skóry, a dzięki temu, że w składzie znajduje się 1 składnik (woda kwiatowa), ryzyko wystąpienia podrażnienia czy uczulenia jest o wiele mniejsze;
nawilżanie - odpowiednio dobrany krem i serum to klucz do sukcesu. W odróżnieniu od płynów i mleczek oczyszczających oraz żeli myjących, które mają kontakt ze skórą tylko przez chwilę, kremy i serum pozostają na niej przez wiele godzin, przez cały czas aktywnie ją pielęgnując. Wiele osób często ma wątpliwości co do używania kremów dwa razy dziennie, zastanawiając się, czy to potrzebne. Krem stosowany na dzień nie tylko pielęgnuje skórę, ale jest również dla niej tarczą ochronną, chroniąc ją przed wpływem czynników zewnętrznych: słońcem, wiatrem i zanieczyszczeniami. Jeśli robisz makijaż, krem w pewnym stopniu również izoluje skórę od kolorowych kosmetyków. Z kolei w nocy skóra odpoczywa i regeneruje się, dlatego używanie kremu na noc znacznie wspomaga ten proces! Działanie kremu potęguje serum. Aplikując wybrane serum pod krem, dostarczasz skórze jeszcze solidniejszej dawki odżywienia niż tylko w przypadku używania samego kremu. Ważne są również kremy pod oczy: skóra wokół nich jest cienka i wrażliwa, szybciej ulega odwodnieniu, a oznaki starzenia się są na niej widoczne w pierwszej kolejności. W przypadku cery wrażliwej skóra wokół oczu będzie jeszcze bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Wklepywanie pod oczy kremu przeznaczonego do pielęgnacji twarzy nie jest najlepszym pomysłem: niektóre składniki mogą podrażnić delikatną skórę wokół oczu.
złuszczanie - błędne jest przekonanie o tym, że do skóry wrażliwej nie powinno się stosować peelingów. Procesy zachodzące w skórze wrażliwej są takie same jak w przypadku innych jej typów: martwy naskórek gromadzący się na jej powierzchni należy więc regularnie usuwać. W przypadku skóry bardzo wrażliwej lepiej jednak zrezygnować z peelingów mechanicznych (drobnoziarnistych, gruboziarnistych czy typu gommage), które mogą (choć wcale nie muszą - to indywidualna kwestia) podrażnić mechanicznie skórę. W przypadku cery wrażliwej doskonale sprawdzą się peelingi enzymatyczne, w tym te bazujące na kwasach. Nie ścierają naskórka mechanicznie, a rozpuszczają go. Efekt jest ten sam co w przypadku peelingów mechanicznych: skóra jest odświeżona, bardziej miękka i gładka, odzyskuje promienny wygląd i równy koloryt, jest również dotleniona i lepiej przygotowana na przyjęcie składników odżywczych z kosmetyków.
Nie można zapominać również o tym, by raz na jakiś czas dostarczyć skórze wrażliwej energetycznego boostera w postaci maseczki. Na eZebra znajdziesz ogromny wybór kosmetyków do pielęgnacji cery wrażliwej, ponad 50. producentów: polskich i światowej sławy. Dzięki temu bez problemu skomponujesz swój idealny zestaw pielęgnacyjny!