WŁOSOWE LOVE
26.05.2022

Olej z awokado na włosy. Jak go stosować?

Olej z awokado na włosy. Jak go stosować?

Dlaczego olej z awokado ceniony jest we fryzjerstwie?

Awokado pochodzi z terenów Ameryki Środkowej i Północnej. Zaczyna dojrzewać dopiero po zerwaniu z drzewa, dlatego nie traci cennych właściwości podczas transportu drogą morską. Gdy dotrze do Europy, z wysuszonego miąższu (po umieszczeniu w prasie hydraulicznej lub ślimakowej), zostaje mechanicznie wyciśnięty drogocenny olej. Jest on wykorzystany przede wszystkich w kuchni, gdzie używa się go nie tylko do smażenia czy pieczenia, ale spożywa się go na surowo. Coraz to częściej olej z awokado używany jest do produkcji wielu kosmetyków służących do pielęgnacji ciała. Ze względu na swoje właściwości jest doceniany nie tylko przez kosmetologów, ale również przez fryzjerów.

Olej z awokado charakteryzuje się wysokim udziałem kwasów MUFA (ok. 71,5 proc.), czyli monoenowych kwasów tłuszczowych nazywanych także jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi. W oleju z awokado jest to przede wszystkim kwas oleinowy (57 proc), należący do grupy omega-9. Udział polienowych kwasów tłuszczowych (PUFA), nazywanych także wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi jest tutaj stosunkowo niski i wynosi ok. 13,3%. Nieco więcej jest kwasów SFA, czyli nasyconych kwasów tłuszczowych – 15,5 proc. Taki profil kwasów tłuszczowych sprawia, że olej z awokado jest odporny na utlenianie i zachowuje właściwości odżywcze porównywalne do oliwy z oliwek.

Poza tłuszczami w oleju z awokado znajdują się także białka, aminokwasy, witaminy oraz minerały. Stosowany na skórę i włosy usprawnia funkcjonowanie bariery hydro-lipidowej, ale również działa ochronnie, regenerująco i odżywczo.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak dobrać olej do porowatości włosów?

Olej z awokado – do jakich włosów jest odpowiedni?

Oleje do włosów mają bardzo korzystny wpływ na kondycję pasm. W przypadku włosów niskoporowatych pozwalają utrzymać je w dobrej kondycji, a posiadaczkom tych średnio- i wysokoporowatych ułatwiają przywrócenie kosmykom zdrowego wyglądu. Nie oznacza to jednak, że każdy olej jest odpowiedni do każdego typu włosów. Kluczem jest dobór produktu o wielkości cząsteczek kwasów tłuszczowych dostosowanych do stopnia rozchylenia łusek włosowych.

Olej z awokado jest odpowiedni do pielęgnacji włosów wysokoporowatych oraz średnioporowatych. Zawarte w nim jednonienasycone kwasy tłuszczowe mają cząsteczki średniej wielkości. To sprawia, że bez trudu przenikają do wnętrza struktury włosa przez rozchylone łuski. Po zastosowaniu oleju z awokado na włosy efektem będzie ich odbudowa na całej długości.

SPRAWDŹ: Olejowanie włosów. Wszystko, co musisz wiedzieć

Czy to oznacza, że olej z awokado będzie odpowiedni dla każdej kobiety z włosami średnio- i wysokoporowatymi? Niestety tak jak w przypadku każdego kosmetyku czy suplementu do pielęgnacji włosów, tak i tutaj konieczne będzie przetestowanie substancji. Jeśli po rozprowadzeniu na kosmykach nawet niewielkiej ilości oleju z awokado pasma będą sprawiały wrażenie przetłuszczonych i nadmiernie obciążonych (bez względu na to, jaką metodę olejowania i emulgowania zastosowałaś) – najprawdopodobniej nie jest to produkt odpowiedni dla ciebie. Wówczas skorzystaj z innych naturalnych olejów roślinnych o cząsteczkach średniej lub dużej wielkości. Możesz też, zamiast czystego oleju z awokado, sięgnąć po szampon lub maskę zawierającą ten składnik.

świeże avocado i olej

Wpływ oleju z awokado na włosy?

Olejowanie włosów jest często praktykowane przez posiadaczki kręconych pasm. Tylko sporadycznie zdarza się bowiem, że mocno skręcone kosmyki mają domknięte łuski. Przeważnie takie włosy są średnio- lub wysokoporowate, a przez to wymagają szczególnego wsparcia. Zwiększona porowatość to także domena wielbicielek zabiegów stylizacyjnych. Często używasz suszarki z gorącym strumieniem powietrza? Regularnie prostujesz włosy? Nie wyobrażasz sobie przestać farbować lub rozjaśniać pasm? W takim razie niemal pewne jest, że twoje włosy są średnio- lub wysokoporowate, zwłaszcza jeśli nie stosujesz regularnie odżywek, masek i nie odświeżasz fryzury przy pomocy hydrolatów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie włosów kręconych

Ratunkiem dla zniszczonych włosów może być olejek z awokado. Ma on właściwości filmotwórcze. Oznacza to, że tworzy na powierzchni pasm barierę ochronną, która zapobiega nadmiernej utracie wilgoci. To niezwykle ważne, ponieważ rozchylone łuski z łatwością pozwalają przenikać wodzie w głąb struktury włosa, ale również sprzyjają jej wyparowywaniu.

Ponadto, regularnie wykonywane zabiegi olejowania odbudowują spoiwo łusek. Jest to część zbudowana z tłuszczów, która skleja łuski ze sobą. To nie wszystko! Olej z awokado w przypadku włosów o średniej i wysokiej porowatości pozwala cząsteczkom jednonienasyconych kwasów tłuszczowych penetrować głębokie warstwy trzonu włosa, odbudowując go od środka. Dzięki temu pasma stają się lśniące, sprężyste i przestają się puszyć.

Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po olej z awokado na włosy, efektem jego stosowania będzie zwiększenie ich odporności na działanie wysokiej temperatury, przesuszanie i uszkodzenia mechaniczne. To wszystko dzięki zawartości witaminy E, która ma silne działanie antyoksydacyjne – utrzymuje równowagę pomiędzy liczebnością wolnych rodników i przeciwutleniaczy, zapobiegając rozwojowi stresu oksydacyjnego i spowalniając związane z nim procesy starzenia.

portret młodej uśmiechniętej kobiety

Jak stosować olej z awokado na włosy?

Metod pielęgnacji włosów olejem z awokado jest kilka. O żadnej z nich nie można powiedzieć, że jest bardziej lub mniej skuteczna. Każda z nich w jednakowy sposób wspiera odbudowę zniszczonych pasm średnio- i wysokoporowatych. Sama zdecyduj, czy wolisz olejowanie na sucho, mokro, czy z wykorzystaniem podkładu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie włosów na podkład

Rada kosmetologa:

Czy wiesz, że olej z awokado tłoczy się z miąższu, a nie z pestek, jak dzieje się to w przypadku większości wyciskanych tłuszczów? Awokado to skarbnica dobroczynnych dla nas substancji – witamin z grupy B, witaminy A, C, E, a przede wszystkim to źródło cennych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-9, biotyny i kwasu foliowego. Oprócz działania typowo na łodygę włosa, olej z awokado działa też przeciwłupieżowo, ponieważ dogłębnie nawilża i odżywia skórę głowy. Właściwości oleju z awokado wpływają też na cebulki włosów stymulując wzrost nowych włosów i ograniczając wypadanie.

Olejowanie włosów olejem z awokado – metoda na sucho

Olejowanie najszybciej wykonasz metodą na sucho. Nie musisz myć wcześniej pasm, żeby móc nałożyć na nie olej z awokado i wesprzeć tym samym regenerację i nawilżenie włosów. Zaaplikuj niewielką ilość olejku na dłoń i delikatnie go rozetrzyj, tak by jego temperatura nieco wzrosła. Dopiero wówczas rozprowadź go na całej długości pasm. Rób to jednak delikatnie. Możesz wykorzystać do tego własne palce lub sięgnąć po grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Tak nałożony olej z awokado pozostaw na włosach przez około 30 minut, a najlepiej zaaplikuj go na całą noc tak, aby rano móc umyć włosy. Jeżeli twój czas jest mocno ograniczony, nałóż olej na wspomniane wcześniej 30 minut, a następnie zmyj szamponem albo zemulguj odżywką.

SPRAWDŹ: Olejowanie włosów – na sucho czy na mokro?

Azjatka z długimi czarnymi włosami

Olejowanie włosów olejem z awokado – metoda na mokro

Olej z awokado możesz również nakładać na mokre pasma – bezpośrednio po ich umyciu stosowanym na co dzień szamponem. Zaaplikuj niewielką ilość substancji na dłoń, nieco ją ogrzej, a następnie rozprowadź równomiernie na całej długości pasm. Ponieważ w wilgotne włosy olej wnika szybciej, również sam zabieg olejowania możesz zakończyć nie po 30 minutach, jak to ma miejsce przy metodzie na sucho, ale już po upływie zaledwie kwadransa. Po tym czasie zmyj olej z awokado szamponem lub zemulguj go odżywką.

Jeśli jednak twoje włosy są w wyjątkowo złej kondycji, o czym świadczyć może ich szorstkość, łamliwość, tendencja do puszenia się – zostaw preparat na pasmach na całą noc. Dzięki temu przez kilka godzin będzie on penetrował strukturę włosa, odbudowując go intensywnie od wewnątrz. Kiedy obudzisz się rano – na pasmach nie będzie śladu po zaaplikowanym tłuszczu. Jeżeli obawiasz się, że włosy będą po takim zabiegu ciężkie i oklapnięte – nałóż olej z awokado wyłącznie na końcówki.

Olej z awokado na włosy – jak stosować z odżywką?

Kupiłaś dobrej jakości olej z awokado? Jak stosować tego typu kosmetyk, by przywrócić pasmom utracone blask i sprężystość? Jedną z mało znanych, ale skutecznych metod jest olejowanie na podkład. Najczęściej wykorzystuje się do tego odżywkę, choć niekiedy można również zaaplikować na pasma żel nawilżający czy nawet wodę z miodem.

Aby prawidłowo wykonać olejowanie metodą z podkładem – nałóż na pasma włosów odżywkę i dopiero na nią kilka kropli olejku z awokado. Takie połączenie kosmetyków sprawi, że zaczną działać synergicznie – wspólnie mocniej wpłyną na stan pasm niż podczas ich osobnego stosowania.

Więcej informacji na temat metod olejowania włosów znajdziesz w artykule na naszym blogu. 

 


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel