WŁOSOWE LOVEPIĘKNO Z NATURY
01.07.2021

Suszarka latem, czyli jak suszyć włosy w upały

Suszarka latem, czyli jak suszyć włosy w upały

Czy suszenie włosów jest dla nich szkodliwe? Czy latem warto korzystać z suszarki, a jeśli tak, to w jaki sposób robić to prawidłowo? Które kosmetyki do pielęgnacji czupryny najlepiej sprawdzą się podczas upalnych miesięcy? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Czy suszarka niszczy włosy?

Suszenie włosów suszarką to temat, wokół którego krąży wiele kontrowersji. Niektórzy twierdzą, że pod żadnym pozorem nigdy nie powinniśmy traktować czupryny gorącym nawiewem. Ich przeciwnicy uważają zaś, że suszarka nie tylko nie niszczy pasemek, ale może nawet poprawić ich wygląd. Jak suszenie tak naprawdę wpływa na włosy? Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju sprzętu używamy i w jaki sposób z niego korzystamy.

Kiedy i dlaczego suszenie niszczy włosy?

Suszarka uszkadza czuprynę wtedy, gdy nastawiamy ją na bardzo gorący nawiew. W takiej sytuacji woda szybko ucieka z wnętrza włosa i gwałtownie rozchyla jego łuski. To z kolei skutkuje obniżeniem poziomu nawilżenia pasemek oraz naruszeniem ich powłoki ochronnej.
Na pogorszenie kondycji włosów wpływa również używanie sprzętu niskiej jakości, który nierównomiernie ogrzewa czuprynę.
Pasemka ulegają zniszczeniu także wtedy, gdy trzymamy suszarkę zbyt blisko głowy. Kiedy suszenie nie ma wpływu na stan czupryny?
Gdy suszarka jest dobrej jakości i posiada kilka stopni siły nawiewu oraz funkcję jonizacji i regulacji temperatury.
Gdy podczas suszenia używamy funkcji letniego powietrza.
Gdy korzystamy z opcji delikatnego strumienia.

Suszenie włosów latem. Czy warto?

Latem wiele z nas rezygnuje z korzystania z suszarki, sądząc, że traktowanie włosów gorącym powietrzem podczas upalnych dni jest nie tylko niepotrzebne, ale może być również niebezpieczne. Wydaje nam się, że pozostawienie czupryny do samodzielnego wyschnięcia po kąpieli w morzu czy jeziorze jest o wiele lepszym wyborem, który uchroni ją przed uszkodzeniami powodowanymi działaniem gorącej suszarki. Okazuje się jednak, że promienie słoneczne są zdecydowanie bardziej szkodliwe dla naszych włosów niż odpowiednio wykonany zabieg ich suszenia. Jak to możliwe?

Ekspozycja mokrych włosów na słońce grozi:

zmniejszeniem ilości keratyny w strukturze włosa, co skutkuje jego osłabieniem i łamliwością;
uszkodzeniem warstwy ochronnej powlekającej każde z pasemek;
odchyleniem łusek włosa, co wiąże się z szybszą utratą przezeń wody i zmniejszeniem poziomu jego nawilżenia;
matowieniem i przesuszeniem się czupryny;
utratą pigmentu;
zwiększeniem ryzyka uszkodzenia pasemek przez szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Aby uchronić się przed tego typu nieprzyjemnymi konsekwencjami, zamiast wystawiać mokrą głowę na słońce, lepiej pozostawmy ją do samodzielnego wyschnięcia w cieniu lub wysuszmy ją dobrej jakości suszarką ustawioną na funkcję chłodnego nawiewu.

Jak prawidłowo suszyć włosy suszarką?

Skoro wiemy już, dlaczego prawidłowo wykonany zabieg suszenia jest o wiele bezpieczniejszy dla włosów, niż ich ekspozycja na słońce, to sprawdźmy teraz, w jaki sposób się za niego zabrać. O czym musimy pamiętać, sięgając po suszarkę?

Przede wszystkim zacznijmy od osuszenia czupryny miękkim ręcznikiem lub cienką bawełnianą koszulką.

Pamiętajmy, że dotykając materiałem głowy, nigdy nie powinniśmy pocierać nim o włosy czy skalp. Przykładajmy go raczej delikatnymi ruchami do mokrych pasemek, tak by pozbyć się z nich nadmiaru wody. Możemy również owinąć ręcznikiem lub koszulką głowę i pozostawić na niej na kilka minut.

Następnie na całą długość włosów nałóżmy specjalny kosmetyk termoochronny w postaci pianki, sprayu lub serum. Tego rodzaju produkt utworzy na pasmach cienką powłokę, która ochroni je przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury.

Suszenie zacznijmy od ustawienia suszarki na letni powiew, a pod koniec zmieńmy go na możliwie najchłodniejszy. W ten sposób zamkniemy rozchylone łuski włosa i sprawimy, że stanie się on mniej podatny na uszkodzenia.

Czuprynę suszmy, rozpoczynając od samego czubka głowy i kierując się ku końcówkom.

Podczas suszenia trzymajmy suszarkę w odległości co najmniej 30 cm od włosów i co kilka sekund zmieniajmy jej pozycję.

Suszarka a kręcone włosy

Kręcone włosy rządzą się swoimi prawami. Podczas ich suszenia powinniśmy stosować się do powyższych zasad, ale musimy też pamiętać o kilku dodatkowych regułach. Jakich?

Zasada 1: Rozczesywanie
Suszenie kręconych włosów rozpocznijmy od rozczesania pasm najpierw palcami, a następnie grzebieniem z szerokimi ząbkami. Pamiętajmy, że na tym etapie nie wolno nam się śpieszyć, ponieważ zbyt gwałtownie czesząc włosy, możemy przyczynić się do ich uszkodzenia. Jeżeli rozczesywanie sprawia nam dużo kłopotu, potraktujmy czuprynę odżywką bez spłukiwania w sprayu.

Zasada 2: Produkt do stylizacji
Jeżeli stosujemy produkt do stylizacji włosów kręconych (np. piankę), to nałóżmy jego niewielką ilość na czuprynę tuż po jej rozczesaniu. Dzięki temu po wysuszeniu włosów będzie nam łatwiej je ułożyć i wymodelować.

Zasada 3: Sekcje
Przed rozpoczęciem suszenia podzielmy włosy na 4 do 6 sekcji.

Zasada 4: Suszenie
Pierwszą z wydzielonych sekcji spryskajmy preparatem termoochronnym, który zabezpieczy ją przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Następnie umieśćmy włosy w dyfuzorze w taki sposób, by pojedyncze pasma wypełniały przestrzenie między jego wypustkami. Ustawmy suszarkę na chłodny powiew i suszmy nią czuprynę do całkowitego wyschnięcia. Całość powtórzmy z pozostałymi sekcjami.

Pielęgnacja włosów latem. Co oprócz suszarki?

Choć w sezonie letnim prawidłowe suszenie włosów suszarką jest niezwykle istotne dla ich kondycji, to okazuje się niewystarczające. O czym jeszcze musimy pamiętać, by odpowiednio zatroszczyć się o czuprynę podczas upałów?

Zawsze nośmy nakrycie głowy, np. w postaci czapki, chusty, kapelusza czy apaszki.
Regularnie stosujmy dobrej jakości produkty z filtrami UV przeznaczone do włosów.
Dbajmy o nawilżenie czupryny.
Zainwestujmy w naturalne szampony i odżywki.
Nigdy nie suszmy włosów na słońcu.
Zrezygnujmy z farbowania.
Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu i nawadnianiu organizmu.

Lista Top 5, czyli najlepsze suszarki i kosmetyki do pielęgnacji włosów

1. Remington Silk to wyjątkowa suszarka z ceramiczną powłoką bogatą w proteiny jedwabiu, dzięki którym włosy zawsze pozostają gładkie i błyszczące.

2. Suszarka Babyliss Pro Digital posiada funkcję jonizacji, która sprawdza się zwłaszcza przy suchych i zniszczonych włosach z tendencją do puszczenia.

3. Termoochronny spray Marion skutecznie wzmacnia powłokę ochronną włosów, sprawiając, że stają się one odporne na działanie wysokiej temperatury. Dodatkowo kosmetyk optycznie zwiększa objętość czupryny.

4. Aloe Efficacia Naturale firm Equilibra to naturalny szampon nawilżający do włosów, który doskonale sprawdza się podczas upalnych miesięcy.

5. Heat&Shine od Batiste to wysokiej jakości spray, który nie tylko chroni włosy przed wysoką temperaturą i promieniowaniem UV, ale również dodaje im blasku oraz elastyczności.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

pixel