WŁOSOWE LOVE
20.04.2022

Olejowanie włosów. Wszystko, co musisz wiedzieć

Olejowanie włosów. Wszystko, co musisz wiedzieć

Olejowanie włosów to jeden z popularnych zabiegów domowych, wykonywanych przez miłośników pielęgnacji włosów. Jest prosty i nie wymaga wielu przygotowań, dlatego po tę metodę chętnie sięgają zarówno początkujący w pielęgnacji włosów, jak i ci bardziej doświadczeni. Na czym polega olejowanie włosów? Jakie oleje sprawdzają się najlepiej? W jaki sposób przeprowadzić zabieg, by przyniósł najwięcej korzyści? Co sprawia, że efekty bywają odwrotne do zamierzonych? Jak często olejować włosy? Komu przede wszystkim ten zabieg przyniesie najwięcej korzyści? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań – ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o olejowaniu włosów!   

Olejowanie włosów: co to jest?

Olejowanie włosów to zabieg pielęgnacyjny, polegający na nakładaniu na włosy wybranego oleju lub mieszanki olejów. Wbrew dość powszechnej opinii, trzeba być świadomym tego, że oleje nie nawilżają włosów, ponieważ nie mają takich właściwości i nie do tego celu są przeznaczone. Oleje to emolienty, czyli składniki, które zatrzymują nawilżenie we włosach (a także w skórze), tworząc ochronną powłoczkę, czyli tak zwany film. Zapobiega ona nadmiernemu odparowywaniu wilgoci oraz ucieczce składników odżywczych. Dzięki temu włosy o wiele lepiej zachowują nawilżenie, a tym samym stają się miękkie, gładkie, sprężyste i błyszczące. 

Więcej informacji na temat emolientów znajdziesz w naszym artykule na ten temat. 

Olejowanie włosów to zabieg cenny dla każdego rodzaju włosów, niezależnie od ich długości, porowatości czy Twojego wieku. Wszystkie włosy potrzebują odżywienia i nawilżenia – w zależności od aktualnych potrzeb zapewnią to różne składniki, w różnych proporcjach. Emolienty stanowią jeden z elementów równowagi PEH, czyli pielęgnacji uwzględniającej dostarczanie włosom składników z trzech grup: protein (P), emolientów (E) i humektantów (H). 

Dowiedz się więcej o równowadze PEH – przeczytaj tekst na naszym blogu.

Samo nawilżanie włosów nie będzie wystarczające. Nawet jeśli masz zdrowe, niskoporowate włosy, niezbędne będzie dostarczenie im również składników ochronnych i odbudowujących. Jeśli będziesz stosować wyłącznie produkty nawilżające, szybko możesz doprowadzić do tzw. przenawilżenia włosów. Ten stan poznasz po tym, że u nasady będą wyglądały na wilgotne i nieświeże, zaś na długości będą się puszyć. 

Zabieg olejowania włosów można wykonywać zarówno na włosach krótkich jak i długich, a także na prostych, falowanych lub kręconych. Cenne składniki odżywcze z olejów (takie jak między innymi kwasy tłuszczowe) poprawią także kondycję włosów suchych, farbowanych czy zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. 

Olejowanie włosów może być elementem pielęgnacji PEH – w takim przypadku, zamiast nałożenia odżywki lub maski emolientowej, możesz co jakiś czas wykonać zabieg olejowania. 

Oprócz dość powszechnej (ale przy tym mylnej) opinii o tym, że oleje nawilżają włosy, dobrze ma się również druga, choć skrajnie przeciwna. Chodzi o to, jakoby oleje rzekomo wysuszały włosy. To również nieprawda! Aby osiągnąć jak najlepsze efekty olejowania, trzeba podejść do niego świadomie: wówczas na efekty nie trzeba będzie długo czekać, a przy tym będą one satysfakcjonujące.

Co daje olejowanie włosów?

Korzyści z olejowania włosów jest sporo. Dlatego ten zabieg warto wykonywać regularnie. Nawet jeśli za pierwszym czy drugim razem efekt nie będzie zadowalający, warto spróbować ponownie: zmieniając metodę, kolejność czynności lub olej.

Olejowanie włosów co prawda nie nawilży, jednak zatrzyma wodę we włosach, stwarzając swego rodzaju okluzję. Dzięki temu włosy będą zmiękczone, wygładzone i sypkie. Będą się również pięknie błyszczeć i wyglądać po prostu zdrowiej! Włosy, którym nie brakuje emolientów, są również bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, jak wilgoć czy promieniowanie słoneczne. Olejowanie włosów wygładza je także poprzez domykanie łusek.

Kompleksowa, świadoma i dopasowana do rodzaju i potrzeb włosów pielęgnacja ma ogromne znaczenie w zmniejszaniu porowatości włosów. Im większa porowatość, tym włosy są bardziej suche, szorstkie, matowe, a także łamliwe i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Na szczęście odpowiednią pielęgnacją można zmienić ten stan i włosy wysokoporowate doprowadzić najpierw do średniej, a następnie nawet do niskiej porowatości. Olejowanie, czyli emolientowa pielęgnacja, może się przyczynić do tego w znacznym stopniu.

Kobieta nakłada kosmetyk na wlosy

Kiedy widoczne są pierwsze efekty olejowania włosów?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od wyjściowego stanu włosów, a także tego, czy zabieg wykonujesz prawidłowo, jak i tego, czy używasz do niego odpowiednich produktów. 

Jeśli jednak zabieg wykonasz prawidłowo, pierwsze efekty będą widoczne już po pierwszej sesji! Włosy staną się wyraźnie wygładzone, dociążone, łatwiejsze do rozczesania, a także błyszczące i bardziej sprężyste. 

Uwaga  – jeśli po pierwszym zabiegu nie zauważysz znaczącej różnicy w wyglądzie i kondycji włosów, nie zniechęcaj się. Być może są na tyle osłabione, że potrzebują większej dawki składników odżywczych i tym samym częstszych zabiegów. Jeśli jednak po pierwszym olejowaniu włosy będą wyglądały gorzej niż przed nim, to wyraźny i dość jednoznaczny sygnał, że wybrany olej jest niewłaściwy dla struktury naszych włosów. Włosy mogą zachować się podobnie wówczas, gdy zabieg wykonasz niewłaściwie, np. zmyjesz olej silnie oczyszczającym szamponem. 

Od czego zacząć olejowanie włosów?

Wiele osób swoją przygodę z olejowaniem włosów zaczyna dość spontanicznie. Po przeczytaniu o efektach, jakie przynosi ten zabieg, często pod wpływem impulsu po prostu idą do łazienki, chwytają olej, który akurat mają, a następnie wcierają go we włosy. Zasadniczo nie ma w tym nic złego, pod warunkiem jednak, że wiesz, co zrobić dalej! Aby w pośpiechu nie szukać informacji na temat tego, co robić, lepiej przygotuj się do zabiegu, zanim wykonasz go po raz pierwszy. 

Podstawą jest określenie, jakie masz włosy – suche, normalne, a może przetłuszczające się? Są nisko-, średnio-, czy wysokoporowate? Czy do tej pory miałaś okazję przetestować kosmetyki z olejkami lub same olejki i wiesz, jak włosy na nie reagują? Chcesz olejować pasma na długości, czy zależy Ci również na rozwiązaniu jakiegoś problemu ze skórą głowy? 

Odpowiedź na te pytania pozwoli ustalić, jakich kosmetyków szukać i jak je stosować. Podstawą udanego olejowania jest wybór oleju, który będzie odpowiedni do pielęgnacji Twoich włosów. Każdy typ włosów potrzebuje innych składników odżywczych. Oleje różnią się od siebie również wielkością cząsteczek, a to jedna z kluczowych kwestii, biorąc pod uwagę porowatość włosów. Jeśli olej będzie dobrany niewłaściwie, możemy otrzymać efekt odwrotny od zamierzonego i cała reszta będzie na nic! 

Zanim sięgniesz po nowy olej, przeprowadź próbę uczuleniową. Nie ma nic gorszego niż nałożenie oleju na skórę głowy, który wywoła reakcję uczuleniową! Zmycie go nie jest zadaniem łatwym, jeśli nie wiesz, jak to zrobić. Dlatego w przypadku reakcji alergicznej tym bardziej nie będziesz mieć czasu ani głowy do tego, by zadziałać szybko i skutecznie.

Olejowania najbardziej potrzebują włosy wysokoporowate. To te, których łuski są najbardziej odchylone, przez co wilgoć odparowuje z nich znacznie szybciej niż z innych typów włosów. Tym samym włosy wysokoporowate są suche, a co za tym idzie: także łamliwe, podatne na wypadanie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Tego typu włosy, na pewno posiadają osoby, które bardzo często stylizują włosy z użyciem metod na ciepło typu prostownica, lokówka oraz osoby, które farbują włosy. Suchy włos przypomina wysuszone źdźbło trawy: można je złamać w dwóch palcach. Po świeżej, soczystej i zdrowej trawie możesz śmiało stąpać, a ona się co najwyżej ugnie pod ciężarem, jednak szybko wróci do pozycji wyjściowej. 

Więcej wiadomości na temat olejowania włosów wysokoporowatych znajdziesz w artykule na naszym blogu.

Nie oznacza to jednak, że włosy średnioporowate lub niskoporowate nie potrzebują olejowania. Pamiętaj, że to zabieg emolientowy, a emolienty są jednym z elementów równowagi PEH. Tej zaś potrzebują wszystkie rodzaje włosów!

Kobieta nakłada kosmetyk na włosy

Dla kogo olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to zabieg dla każdego – to ochronny element pielęgnacji. Może wydawać się, że nakładanie oleju na włosy, które się przetłuszczają, a zwłaszcza na skórę głowy, to nietrafiony pomysł. Działanie jest w tym przypadku analogiczne do olejów do twarzy, nakładanych na skórę trądzikową. Zatrzymują nawilżenie w skórze, a jednocześnie (w zależności od rodzaju), mogą działać antybakteryjnie i normalizująco na pracę gruczołów łojowych. 

Nie ma limitu wiekowego czy związanego z długością włosów – olejować można zarówno całkiem krótkie pasma, jak i włosy półdługie, a także długie. Olejowanie będzie przydatne szczególnie posiadaczom włosów farbowanych, poddawanych częstej stylizacji na gorąco, a także zabiegom fryzjerskim.

Olejowanie włosów – jak to się robi?

Kiedy wybierzesz już olej odpowiedni dla Twoich włosów, czas przystąpić do dzieła! 

Sprawdź, jaki olejek wybrać do Twojego typu włosów

Sposobów na olejowanie włosów jest kilka – najlepiej przetestuj je wszystkie i na podstawie efektów zdecyduj, który sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. 

Włosy możesz olejować na sucho i na mokro. Obydwie metody mają swoje zalety i wady, dlatego o tym, która z nich sprawdzi się lepiej, musisz zdecydować indywidualnie. 

Olejowanie włosów polega na pokryciu ich wybranym olejem (lub mieszanką olejów) i pozostawieniu go na włosach przez określony czas. Zależy on od indywidualnych potrzeb i preferencji. Olej należy pozostawić na włosach przez co najmniej 30 minut, a najlepiej na całą noc. Jeśli chcesz spotęgować jego działanie, na głowę nałóż woreczek foliowy lub czepek ochronny, a na to turban z ręcznika lub czapkę. Pod wpływem ciepła, łuski włosów rozchylają się  i włos pochłania jeszcze więcej dobroczynnych substancji, dzięki czemu olej lepiej zadziała! 

Dla wygody, włosy możesz spleść w warkocz lub w koczek – ślimaczka, najlepiej na czubku głowy. Takie upięcia nie wpłyną negatywnie na działanie oleju, za to ułatwią normalne, swobodne funkcjonowanie, a nawet sen. Niektórzy bowiem olejują włosy na noc!

Olejowanie włosów a skóry głowy

Niektórzy utożsamiają zabieg olejowania włosów z olejowaniem skóry głowy. Nie jest to jednak wcale jednoznaczne. Możesz, ale nie musisz aplikować oleju na skalp. Możesz również na długości włosów rozprowadzić inny olej, a na skórze głowy jeszcze inny. Olejowanie włosów wraz z olejowaniem skóry głowy możesz wykonać jednocześnie, używając tego samego oleju, albo osobno: raz nakładając olej tylko na skórę, innym razem tylko na długość włosów. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku i preferencji! 

Kiedy szczególnie warto olejować skórę głowy? To przede wszystkim:

  • przesuszona skóra głowy – jeśli do codziennego mycia używasz szamponów silnie oczyszczających, zawierających SLS lub SLES, siłą rzeczy uszkadzasz naturalną warstwę hydrolipidową skóry. Tym samym jest ona bardziej podatna na przesuszenie i podrażnienia. Jeśli odczuwasz swędzenie, pieczenie lub podrażnienie skóry głowy, w pierwszej kolejności zmień szampon na łagodniejszy, a także postaraj się odbudować uszkodzony, naturalny płaszcz ochronny skóry. Olejowanie skóry głowy jest jednym z tych zabiegów, który w tym pomoże!
  • wypadające włosy – jeśli wypadanie włosów jest spowodowane osłabieniem ich cebulek, nic nie wzmocni ich lepiej niż składniki odżywcze podane im bezpośrednio. Zaaplikowanie odżywczego olejku na skórę głowy dostarczy cebulkom cennych składników, które je wzmocnią – a tym samym zredukują wypadanie włosów.

Więcej informacji na temat olejowania skóry głowy znajdziesz w naszym artykule na ten temat.

Rada kosmetologa

Czy wiesz, że w ajurwedzie od pokoleń nakłada się na włosy ciepły olej sezamowy, podgrzany do temperatury 40 stopni? Taką metodę z powodzeniem możesz wykorzystać w swoim domu, jeśli posiadasz termometr do żywności. Podgrzany olej nakłada się na zwilżone włosy, następnie masuje się głowę i owija ręcznikiem, pozostawiając na co najmniej 30 minut lub najlepiej całą noc. Następnego dnia zmywamy olej delikatnym szamponem.

Twoje włosy szybko się przetłuszczają i zastanawiasz się, czy w takim razie olejowanie jest dla Ciebie? Wiele zależy od tego, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Często bywa tak, że do przetłuszczania się skóry nieświadomie doprowadzamy… nadmierną pielęgnacją. Dużo produktów do pielęgnacji włosów, wcale nie oznacza, że włosy odwdzięczą się nam pięknym wyglądem. Wręcz przeciwnie, możemy im zaszkodzić w ten sposób. Konkretnie: agresywnym oczyszczaniem, które uszkadza naturalny płaszcz hydrolipidowy. Skóra, pozbawiona naturalnej tarczy ochronnej, będzie wydzielać sebum, by ją odbudować. Efekt może więc być odwrotny do zamierzonego! W takim przypadku olejowanie jest jak najbardziej wskazane: pomoże odbudować naturalną barierę ochronną skóry.

Jeśli jednak przetłuszczanie się włosów wynika z problemów ze skórą głowy, takich jak łojotok, do tematu trzeba podejść ostrożnie. Zaaplikowanie oleju na już zatkane ujścia mieszków włosowych może pogorszyć stan. Do zabiegu podejdź więc ze szczególną ostrożnością, koniecznie wybierając olej o działaniu normalizującym, odświeżającym i antybakteryjnym lub po prostu przed zaaplikowaniem oleju na skórę głowy. Wykonaj peeling skalpu, aby odblokować ujścia mieszków włosowych. Użyj do tego zabiegu na przykład szamponu oczyszczającego Bandi. Jeśli zauważysz pogorszenie stanu skóry głowy, zrezygnuj z dalszych zabiegów.

Kobieta odmierza serum

Jak dobrać olej do olejowania włosów?

Włosy wysokoporowate lubią oleje o dużych cząsteczkach. Średnioporowate – o średnich, zaś niskoporowate o małych. Jeśli na włosy wysokoporowate zastosujesz olej o małych cząsteczkach, efekt będzie znikomy. Działa to również w drugą stronę: zastosowanie oleju o dużych cząsteczkach na włosy niskoporowate może je przeciążyć: duże cząsteczki nie przedostaną się bowiem przez nieznacznie rozchylone łuski. 

Do olejowania włosów niskoporowatych doskonale nada się olej lniany, rycynowy lub kokosowy. Włosy średnioporowate lubią między innymi olejek jojoba, arganowy, awokado, rzepakowy, ryżowy, słonecznikowy, ze słodkich migdałów czy tamanu. Włosy niskoporowate lubią olej kokosowy, palmowy, babassu i masło shea.

Olejowanie na mokro vs olejowanie na sucho

Włosy możesz olejować na sucho lub na mokro. To, który sposób przyniesie lepsze efekty, jest kwestią indywidualną. Niezależnie, którą metodę wybierzesz, olejowanie zawsze powinno być wykonywane na świeżych, umytych włosach. Zalegające sebum czy resztki kosmetyków stylizacyjnych, stworzą barierę dla oleju. 

Olejowanie na sucho polega na równomiernym rozprowadzeniu oleju na długości włosów, pasmo po paśmie. Jeśli nie masz problemów ze skórą głowy, możesz zaaplikować go również na skalp. Jeśli jednak się przetłuszcza, olej nałóż na włosy mniej więcej od połowy ich długości. 

Olejowanie na mokro możesz wykonać na kilka sposobów. Jedną z popularnych metod jest olejowanie na odżywkę. Po umyciu włosów odsącz z nich nadmiar wody, a następnie rozprowadź na nich odżywkę. Następnie na włosy nałóż olej i pozostaw na jakiś czas. Najlepsze efekty uzyskasz, nakładając czepek lub torebkę foliową, a na to ręcznik lub czapkę. Mieszankę zmyj z włosów łagodnym szamponem.

Więcej o metodach olejowania na sucho i na mokro przeczytasz w naszym artykule.

Druga popularna metoda olejowania włosów na mokro to olejowanie na podkład. Włosy spryskaj preparatem nawilżającym, np. hydrolatem, wodą z żelem aloesowym, wodą z miodem, a nawet łagodnym tonikiem. Na zwilżonych w ten sposób włosach rozprowadź olej: zatrzyma on nawilżenie z podkładu!

Jak zmyć olej z włosów? Najczęściej popełnianym błędem jest szorowanie (dosłownie) włosów szamponem intensywnie oczyszczającym. Ponieważ olej nie zmywa się tak łatwo, najczęściej jest to szorowanie wielokrotne! W ten sposób niwelujesz jednak efekty zabiegu: olej zmywasz razem z warstwą ochronną włosa.

Najprostszym i najskuteczniejszym zarazem sposobem na łagodne zmycie oleju z włosów jest zemulgowanie go! Zrobisz to przy użyciu odżywki lub maski (najlepiej sprawdzają się emolientowe). We włosy pokryte olejem wmasuj odżywkę i wykonaj masaż – tak, by połączyła się ona z olejem. Pozostaw ją na włosach na kilka minut, a następnie spłucz mieszankę i umyj włosy łagodnym szamponem. Na koniec możesz zaaplikować kolejną odżywkę, by domknąć nawilżenie we włosach. 

Zobacz, na czym polega zabieg emulgowania oleju.

Uśmiechnięta kobieta z produktem do włosów

Jak często olejować włosy?

Olejowanie włosów przynosi korzystne i nieraz wręcz zaskakujące efekty. Aby jednak się utrzymały, niezbędna jest systematyczność. Dlatego olej nakładaj co najmniej raz w tygodniu. Optymalne będzie jednak olejowanie 2 razy. Nie zniechęcaj się, jeśli efekty za pierwszym razem nie będą powalające. Zanim dojdziesz do tego, jaki olej i która metoda sprawdzi się u Ciebie najlepiej, zapewne minie trochę czasu!

 Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel