WŁOSOWE LOVE
28.02.2022

Olejowanie włosów kręconych – naturalny sposób na lśniące, miękkie i sprężyste włosy

Olejowanie włosów kręconych – naturalny sposób na lśniące, miękkie i sprężyste włosy

Kręcone i falowane włosy zwykle są przesuszone, nadmiernie łamliwe i skłonne do puszenia się. Ich pielęgnacja nie należy również do najłatwiejszych – wymaga regularności i umiejętnego dobierania kosmetyków tak, aby włosów nadmiernie nie obciążyć, ale jednocześnie przywrócić im zdrowy wygląd. Natura nie zostawia cię jednak bez pomocy. Dzięki zabiegowi olejowania włosów kręconych przywrócisz pasmom blask, miękkość i sprężystość.

Czym jest olejowanie włosów?

Olejowanie włosów praktykowane jest od dawna na obszarach, gdzie odnotowywane są bardzo wysokie temperatury powietrza. Są to przede wszystkim kraje arabskie i Indie. Nakładanie olejów roślinnych na pasma i skórę głowy ma na celu ich ochronę przed niszczącym wpływem promieniowania słonecznego.

W Europie tłuszcze roślinne tłoczone na zimno nakładane są przede wszystkim na włosy mocno przesuszone i zniszczone. Z problemami tego typu boryka się większość posiadaczek włosów kręconych, falowanych, a także farbowanych.

Olejowanie włosów kręconych jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który ma na celu zabezpieczenie struktury pasm przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych oraz odżywienie fryzury. Dzięki temu włosy nie tylko przestają być nadmiernie łamliwe, ale zyskują zdrowy wygląd – stają się gładkie, miękkie i sprężyste. Ponadto nie puszą się i nie elektryzują.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie włosów - wszystko, co musisz wiedzieć

Olejowanie włosów kręconych – jaki olej wybrać?

Tak jak w przypadku każdego typu pielęgnacji, tak i przed olejowaniem włosów kręconych konieczne jest uwzględnienie kondycji pasm. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa porowatość włosów.

Pasma kręcone są najczęściej wysokoporowate lub średnioporowate. Te o niskiej porowatości i jednocześnie skręconej formie to rzadkość, co nie oznacza, że w ogóle nie występują.

Samo pojęcie porowatości dostarcza informacji na temat kondycji włosów i pozwala dobrać odpowiednie dla nich kosmetyki pielęgnacyjne. Należy przy tym podkreślić, że porowatość nie jest stała. Może się zwiększać w wyniku częstych zabiegów fryzjerskich (farbowanie, rozjaśnianie) lub zmniejszać dzięki regularnemu nawilżaniu i odżywianiu pasm.

Najlepszym sposobem na ocenę porowatości jest przeanalizowanie wyglądu pojedynczych włosów w powiększeniu wykonanym kamerą trychologiczną. W warunkach domowych pomocne będzie wykonanie prostego testu. Wystarczy wyrwać jeden włosy i włożyć go do szklanki z wodą na około kwadrans. Im bardziej włos zdąży się w tym czasie zanurzyć, tym bardziej jest porowaty – ma bardziej rozchylone łuski, co sprawia, że woda w większym stopniu wnika w jego strukturę.

O włosach niskoporowatych mowa jest wówczas, gdy łuski są zamknięte i ciasno do siebie przylegają. Dzięki temu pasma są gładkie, błyszczące i nie puszą się. Najczęściej włosy tego typu są proste i trudne do stylizacji.

Włosy wysokoporowate, charakterystyczne dla pasm mocno kręconych, charakteryzują się bardzo dużym rozchyleniem łusek. Pasma są mocno przesuszone, szorstkie w dotyku, matowe, a także puszą się i elektryzują. Są również bardziej łamliwe a ich końcówki podatne na rozdwajanie.

Włosy średnioporowate mają łuski nieznacznie rozchylone. Puszą się i plączą, a także są podatne na przesuszanie. Nie są jednak w tak złej kondycji, jak to ma miejsce w przypadku włosów wysokoporowatych. Zwykle również są słabiej skręcone.

Dlaczego wiedza na temat porowatości włosów jest tak ważna w kontekście zabiegu olejowania kręconych włosów? Każdy z olejów zbudowany jest z cząsteczek o różnej wielkości. Im mniej rozchylona łuska, tym mniejsze muszą być cząsteczki, by wniknąć w głąb włosa i go odżywić. Ponadto stosując oleje o dużych cząsteczkach do pasm średnioporowatych, można je nadmiernie obciążyć, przez co będą wyglądać na przetłuszczone.

SPRAWDŹ: Równowaga PEH. Na ratunek zniszczonym włosom

Rodzaje olejów do włosów średnioporowatych i wysokoporowatych

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-9) mają cząsteczki o niewielkich rozmiarach. To sprawia, że swobodnie wnikają pomiędzy nieznacznie rozchylone łuski włosowe pasm średnioporowatych. Oleje zawierające kwasy jednonienasycone zwane są także olejami półwnikającymi. Do grupy tej należą przede wszystkim:

olej rzepakowy,
olej ze słodkich migdałów,
oliwa z oliwek,
olej sezamowy,
olej z orzechów arachidowych,
olej jojoba,
olej makadamia,
olej rycynowy.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6) zbudowane są z cząsteczek o większych rozmiarach, które nie przenikają w głąb włosów. Są odpowiednie do pielęgnacji włosów wysokoporowatych, ponieważ zabezpieczają ich powierzchnię przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, a także sprawiają, że pasma stają się gładkie i sprężyste. Do grupy tej należą przede wszystkim:

olej lniany,
olej z nasion truskawek i malin,
olej z pestek winogron,
olej z pestek dyni,
olej z konopi siewnych,
olej z wiesiołka,
olej z czarnuszki,
olej z orzechów włoskich.

Szeroki wybór olejków do włosów można znaleźć tu.

Olejowanie włosów kręconych – efekty

Regularne olejowanie kręconych włosów o średnioporowatej lub wysokoporowatej strukturze już po kilku tygodniach przyniesie efekt w postaci:

domknięcia rozchylonych łusek włosowych i odbudowy ich spoiwa;
nawilżenia i odżywienia pasm;
przywrócenia fryzurze sprężystości i blasku;
łatwiejszego rozczesywania i stylizowania włosów;
zwiększonej odporności pasm na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych (np. promieniowania słonecznego czy gorącego powietrza);
ograniczenia wypadania i łamania się pojedynczych włosów;
wzmocnienia i podkreślenia naturalnego skrętu pasm;
zmniejszenia podatności włosów na puszenie i elektryzowanie się.

Olejowanie włosów kręconych krok po kroku

Olejowane kręconych włosów możesz wykonać kilkoma metodami. Wypróbuj każdą z nich i zdecyduj, która przynosi najbardziej oczekiwane efekty.

Olejowanie włosów kręconych – metoda na sucho

W tej metodzie pielęgnacyjnej olej nakładany jest na suche pasma. Umieść odrobinę wybranego oleju na dłoni, delikatnie rozetrzyj i tym samym ogrzej, a następnie rozprowadź substancję dokładnie na całej długości włosów. Możesz pomóc sobie palcami, delikatnie rozczesując pasma lub wykorzystać do tego grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Pozostaw preparat na fryzurze przez co najmniej 30 minut, a następnie zmyj go delikatnym szamponem albo zemulguj przy pomocy odżywki.

Olejowanie włosów kręconych – metoda na mokro

Olej możesz również nałożyć na mokre włosy. Zwilż pasma lub wcześniej je umyj i rozprowadź niewielką ilość oleju równomiernie na pasmach. W tej metodzie preparat szybciej oddziałuje na strukturę włosa – możesz już po kwadransie zmyć go szamponem lub zemulgować odżywką. Możesz, ale nie musisz. Jeśli zostawisz olej na całą noc – silniej odbuduje on i nawilży pasma.

Jeśli obawiasz się, że rano, tuż po obudzeniu, twoje włosy będą oklapnięte – nałóż olej wyłącznie na końcówki. Wypróbuj jednak metodę całonocnej regeneracji. Być może twoje włosy są tak wysuszone, że już po kilku godzinach wchłoną cały tłuszcz zaaplikowany na ich powierzchni.

Inną wersją metody na mokro jest kąpiel dla włosów w ciepłej wodzie z dodatkiem oliwy (w proporcji jedna łyżka oliwy na każdy litr wody). Wystarczy zanurzyć pasma w płynie na około trzy minuty, a następnie zawinąć w ręcznik. Po upływie około trzydziestu minut możesz umyć włosy delikatnym szamponem lub zemulgować olej przy pomocy odżywki.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie na sucho czy na mokro - które wybrać?

Olejowanie włosów kręconych – metoda z odżywką

Wygodną formą olejowania włosów kręconych jest też zaaplikowanie na pasma odżywki i dopiero na nią oliwy. Wystarczy kilka kropli tłuszczu roślinnego rozprowadzić na włosach, by wraz z odżywką korzystnie wpłynęły na kondycję przesuszonych i zniszczonych kosmyków. Takie połączenie spotęguje dobroczynny wpływ obydwu substancji na włosy.

Olejowanie włosów – o czym warto pamiętać

Decydując się na olejowanie włosów kręconych, sięgaj po produkty zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe lub jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Nasycone kwasy tłuszczowe będą bowiem przyczyniać się do nadmiernego puszenia się fryzury z mocno skręconymi pasmami. Olejowanie włosów kręconych np. dość popularnym ostatnimi czasy olejem kokosowym nie będzie więc odpowiednie, ponieważ tłuszcz ten składa się ze wspomnianych wyżej nasyconych kwasów tłuszczowych.

Bez względu na to, czy masz włosy średnioporowate, czy wysokoporowate nie powinnaś stosować oleju w dużej ilości. Wystarczy kilka kropli równomiernie rozprowadzonych na pasmach, by wygładzić i odbudować strukturę włosa. Nałożenie zbyt dużej ilości oleju sprawi, że fryzura będzie wyglądać na przetłuszczoną.

Równie ważne jest regularne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku włosów kręconych olejowanie może być wykonywane przed każdym myciem włosów. Najwyraźniejsze i szybkie efekty zauważysz, jeśli zaczniesz nakładać substancję na pasma tuż przed położeniem się spać. Dzięki temu olej będzie odbudowywał strukturę włosa przez całą noc.

Wybieraj również wyłącznie oleje tłoczone na zimno, nierafinowane. Do ich zmywania najlepsze będą szampony pozbawione laurylosiarczanu sodu, oznaczanego jako SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Jest on szkodliwy zarówno dla skóry, jak i samych włosów – niszczy barierę lipidową i działa wysuszająco. Jeśli nie masz pod ręką delikatnego szamponu – możesz wykorzystać do zmycia oleju odżywkę. Dzięki emulgacji pasma nie będą wyglądały na przetłuszczone.

Rada kosmetologa:

Oprócz stosowania oleju zewnętrznie na włosy, spróbuj też spożywać więcej oleju w swojej diecie. Szczególnie cenny jest ten tłoczony na zimno. Organizm człowieka nie jest w stanie sam wytworzyć niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), niemniej bardzo ich potrzebuje, dlatego spróbuj włączyć do swojego jadłospisu np. olej lniany czy rzepakowy, dodając je do sałatek.

Polecane produkty

1. ANWEN OLEJ MANGO DO WŁOSÓW ŚREDNIOPOROWATYCH - produkt rekomendowany do zabiegu olejowania włosów średnioporowatych. Olejek dogłębnie nawilża włosy, pozostawiając je miłymi w dotyku. Produkt to mieszanka olejów: migdałowego, śliwkowego i kameliowego.

2. TRUST MY SISTER OLEJ DO WŁOSÓW WYSOKOPOROWATYCH - produkt rekomendowany do zabiegu olejowania włosów wysokoporowatych. Nawilża i odżywia, uelastycznia zniszczone kosmyki oraz chroni przed wpływem czynników zewnętrznych. Produkt to mieszanka olejów: z pestek winogron, nasion bawełny, konopi siewnej i ziaren soi.

3. MARION ENJOY COCO ZABIEG OLEJOWANIA WŁOSÓW NA CIEPŁO Z OLEJEM KOKOSOWYM - produkt rekomendowany do zabiegu olejowania włosów niskoporowatych. Odżywia, regeneruje i wzmacnia włosy. Produkt to mieszanka olejów: ze słodkich migdałów, ryżowego, z opuncji figowej oraz makadamia.

4. NACOMI 7 OILS MASKA DO OLEJOWANIA WŁOSÓW - produkt w formie maski do olejowania włosów. Kosmetyk dodaje blasku włosom, odżywia je i poprawia ogólną kondycję. Produkt to mieszanka olejów: kokosowego, makadamia, sojowego, arganowego, jojoba, inca inchi oraz oleju ze słodkich migdałów.

5. EVELINE HAIR 2 LOVE OLEJ 8W1 DO OLEJOWANIA WŁOSÓW SUCHYCH, ZNISZCZONYCH I PUSZĄCYCH SIĘ - produkt przeznaczony do zabiegu olejowania włosów średnio i wysokoporowatych. Wzmacnia, odżywia i regeneruje kosmyki. Produkt to mieszanka olejów: musztardowego, z baobabu, lnianego, ze słodkich migdałów, sezamowego, makadamia oraz olejów: z pestek winogron i z czarnuszki.


Bibliografia
1. A. Mackojć, Kiedy porowatość włosów może stać się problemem, „Trychologia w praktyce” 2021, nr 6, s. 46–47.
2. A. Szlachcic, K. Szlachcic-Wyroba, Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej, „Kosmetologa Estetyczna” 2014, vol. 3, nr 3, s. 229–231.
3. A. Piotrowska, N. Totko-Borkusiewicz, A. Klucznik, Olej kokosowy – możliwości zastosowań kosmetycznych, „Postępy Fitoterapii” 2019, nr 2, s. 136–144.
4. J. Rodzeń, K. Fitrzyk, A. Ciszek, Wpływ powszechnie stosowanych szamponów z SLS i szamponów ekologicznych na przetłuszczanie się skóry głowy i włosów, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, vol. 5, nr 1, s. 45–48.
5. M. Siekierski, Pielęgnacja włosów – nowoczesne surowce kondycjonujące i regenerujące, „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 2011, nr 1, s. 36–40.


Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel