WŁOSOWE LOVEZADBANA SKÓRA
20.04.2022

Jak działają aminokwasy w kosmetykach?

Jak działają aminokwasy w kosmetykach?

Nawilżona i jędrna skóra o zdrowym i równym kolorycie to skóra mocna i zdrowa. Codzienną pielęgnacją dążymy do tego, by właśnie taka była. Na rynku dostępnych jest mnóstwo kosmetyków, o różnym działaniu i składzie. Efekty i skuteczność ich działania zależą od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest jakość składników. Do popularnych składników preparatów pielęgnacyjnych należą aminokwasy. Jaką pełnią funkcję i dlaczego są tak pożądanym składnikiem?

Skład kosmetyku to podstawa jego skuteczności!

Czym kierujesz się, wybierając nowy kosmetyk do pielęgnacji skóry? Konsumentów, którzy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na to, by w składzie produktu było jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego, a zwłaszcza roślinnego, jest coraz więcej. Z każdym rokiem wzrasta bowiem świadomość związana z potrzebami skóry i wpływem poszczególnych grup składników na jej kondycję i wygląd. Sukcesywnie przybywa więc tych, którzy stawiają na naturalną pielęgnację, też taką pozbawioną konserwantów, zapachów, barwników, a przynajmniej zwracają uwagę na to, by w składzie kosmetyku znajdowały się składniki aktywne naturalnego pochodzenia.

Wszystko, co naturalne, kojarzy się lepiej niż to, co syntetyczne – choćby było najlepszej jakości. Dlatego coraz więcej osób przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych zwraca uwagę nie tylko na zapewnienia producenta co do efektów działania produktu, ale także (a może nawet przede wszystkim!) na jego skład.

Im więcej naturalnych składników aktywnych, tym lepiej. Mają one bowiem korzystny i realny wpływ na kondycję i wygląd skóry i włosów. Syntetyczne składniki, takie jak silikony i wypełniacze, zapewniają co prawda korzystny efekt wizualny (skóra jest wygładzona i napięta), jednak jest on tylko tymczasowy i utrzymuje się, dopóki kosmetyk jest na skórze.

Stosowanie kosmetyków, których składy bazują na naturalnych składnikach (lub są w pełni naturalne), kojarzy się z większą skutecznością, szybciej zauważalnymi rezultatami, a także większym bezpieczeństwem stosowania. Ogromną popularnością i uznaniem cieszą się roślinne wyciągi.

Równie lubiane są aminokwasy. To związki naturalnie występujące w przyrodzie, będące podstawowym składnikiem białek. Aminokwasy są także jedną z istotnych składowych naturalnego czynnika nawilżającego (NMF-Natural MoisturizingFactor). Z tego względu cieszą się dobrą opinią jako naturalny i skuteczny składnik nawilżający. Aminokwasy przyczyniają się również między innymi do utrzymywania prawidłowego pH skóry.

Co wpływa na starzenie się skóry?

Fizjologiczne starzenie się skóry to proces, którego nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Możemy go jedynie spowolnić i zadbać o to, by oznaki upływu czasu były mniej widoczne. Na stan skóry, w tym także na to, kiedy i w jaki sposób zacznie się starzeć, wpływa wiele czynników. To między innymi genetyka, ale także tryb życia (w tym ilość snu, ruchu i dieta) oraz codzienna pielęgnacja skóry.

Upływ czasu jest widoczny najbardziej i najszybciej właśnie na skórze. Z czasem traci ona napięcie, pogarsza się jej koloryt, staje się sucha i mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Pojawiają się również zmarszczki, które z biegiem czasu mogą się pogłębiać. Codzienną pielęgnacją skóry dążymy do tego, by ją wzmocnić i spowolnić procesy jej naturalnej degradacji.

Profilaktykę przeciwzmarszczkową warto prowadzić już od 20. roku życia, a zwłaszcza po 25. roku życia. Jednym z najważniejszych białek odpowiedzialnych za jędrność i gęstość skóry jest kolagen (a także elastyna i fibrylina). Im młodszy organizm, tym bardziej proporcjonalny jest stosunek produkcji nowych włókien kolagenu do degradacji starych. Z biegiem czasu pojawia się jednak dysproporcja i produkcja kolagenu zostaje zmniejszona, zaś procesy jego rozpadu wcale nie są zahamowane. Dzieje się tak już od 25. roku życia.

Więcej informacji na temat pielęgnacji przeciwstarzeniowej możesz znaleźć w naszym tekście na ten temat.

Starsza kobieta smarująca kremem twarz

Czym są aminokwasy i jak wpływają na skórę?

Aminokwasy są związkami organicznymi. Ich wpływ na skórę jest szeroki, jednak do najważniejszych zadań zalicza się funkcję budulcową – aminokwasy są jednym z istotnych elementów składowych białek. Są również niezbędne do prawidłowego przebiegu różnych procesów w ludzkim ciele. Syntezują hormony, są obecne w mięśniach, regenerują komórki – nasze funkcjonowanie bez aminokwasów byłoby niemożliwe. Z tego względu trzeba zadbać o to, by ich odpowiednia ilość znalazła się w codziennej diecie. W razie potrzeby można posiłkować się suplementami np. tabletkami z niacyną

Trzeba jednak wiedzieć, że aminokwasy warto dostarczać nie tylko od środka, wraz z pożywieniem. „Dieta” dla skóry, w postaci kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych, także powinna być bogata w aminokwasy. Mają one spore znaczenie dla kondycji, a tym samym wyglądu skóry.

Jaka jest funkcja aminokwasów w kosmetykach? Te związki stanowią między innymi jeden z istotnych elementów NMF (Natural MoisturizingFactor, czyli naturalnego czynnika nawilżającego). Dzięki temu mają istotny wpływ na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry. Naturalny czynnik nawilżający odpowiada bowiem za nawodnienie skóry. Optymalny poziom nawilżenia to jeden z najważniejszych czynników wpływający na zdrowie i odporność skóry.

Informacje na temat pielęgnacji skóry kosmetykami z kwasami znajdziesz w naszym artykule.

Rada kosmetologa

Czy wiesz, że aminokwasy to cenny składnik doceniany przede wszystkim przez sportowców ?

W trakcie intensywnej aktywności fizycznej oraz po treningu dochodzi do degradacji białek w organizmie.  Aminokwasy uczestniczą też w dostarczaniu energii podczas ćwiczeń. Dlatego po dużym wysiłku fizycznym, osoba ćwicząca może odczuwać spadek energii. Dzięki spożywaniu suplementów z dodatkiem aminokwasów można łatwiej zregenerować mięśnie, przyspieszyć wzrost mięśni oraz wspomóc ogólną wydolność organizmu.

Naturalny czynnik nawilżający (NMF) aż w 40% jest zbudowany z aminokwasów, w tym w:

  • 40% z seryny;
  • 14% z cytruliny;
  • 12% z alaniny;
  • 4-9% z treoniny,

a także z proliny, asparaginy, ornityny, waliny, leucyny i histydyny. 

Aminokwasy mają istotny wpływ na nawilżenie skóry dzięki temu, że wykazują zdolność wiązania cząsteczek wody, a następnie zatrzymywania ich w naskórku. Działa to na zasadzie oddziaływania elektrostatycznego. Z tego względu aminokwasy cieszą się ogromną popularnością jako preparat wykorzystywany w zabiegach mezoterapii. W tym przypadku aminokwasy mają wpływ na:

  • odnowę tkanek;
  • regenerację tkanek;
  • poprawę konstrukcji białkowej tkanek.

Aminokwasy stanowią istotny element budulcowy białek macierzy skóry, dodatkowo pobudzając fibroblasty. 

Oprócz tego aminokwasy pomagają utrzymać prawidłowe pH skóry. Wykazują również działanie przeciwzapalne, regeneracyjne i przeciwstarzeniowe. Wzmacniają skórę, dzięki czemu zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się jej.  Można śmiało powiedzieć, że to dosłownie naprawcza bomba odżywcza dla skóry!

Więcej na temat pielęgnacji skóry dojrzałej znajdziesz w naszym artykule.

Kolagen to białko (stanowi aż 70% białek w skórze) – a aminokwasy to podstawowy budulec białka. Te związki organiczne mają więc ogromny wpływ na wzmocnienie konstrukcji włókien kolagenu, które składają się właśnie z łańcuchów aminokwasów. Odpowiedź na to, jak najskuteczniej spowolnić procesy starzenia się skóry, może brzmieć więc: dostarczając jej podstawowego budulca, czyli aminokwasów!

Aminokwasy, zarówno w postaci skoncentrowanego preparatu używanego do zabiegów kosmetycznych, jak i jako dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych, są świetnym wsparciem dla każdego rodzaju skóry, w każdym wieku. Warto wypróbować m.in. doskonały olejek do mycia ciała i twarzy z aminokwasami, skwalanem i ceramidami. Na pielęgnacji z dodatkiem aminokwasów skorzystają również włosy. Sięgajmy po szampony, odżywki, sera i maski z ich dodatkiem, np. po te z serii Apis Trichological.

Kobieta w naturalnym makijażu

Najpopularniejsze aminokwasy w kosmetykach i ich działanie

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, które aminokwasy sprawdzą się najlepiej. Każdy z nich – a jest ich wiele – pełni nieco inną funkcję. Jeśli masz wątpliwości co do tego, które będą najbardziej odpowiednie w przypadku Twojej skóry, skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej, kosmetologiem lub dermatologiem.

Do najpopularniejszych aminokwasów można zaliczyć argininę, prolinę, asparaginę, glicynę, taurynę i lizynę. Jakie działanie wykazuje każdy z nich?

Arginina

Arginina to jeden z aminokwasów endogennych, czyli takich które organizm jest w stanie sam wytworzyć. Odznacza się szczególnym znaczeniem dla utrzymania optymalnego nawilżenia skóry. W strukturze argininy znajdują się grupy jonowe, które w obojętnym środowisku pH reagują z dipolowymi cząsteczkami wody – a to przekłada się na utrzymanie nawilżenia skóry. Przypuszcza się, że arginina wchodzi w reakcje z arginazą, dzięki czemu jest także jednym z istotnych związków biorących udział w produkcji składników NMF – wskutek tej reakcji wytwarza się mocznik, będący naturalnym składnikiem NMF. Arginina jest również istotnym związkiem „wykorzystywanym” przez keranocyty do produkcji tlenku azotu.

Prolina

Prolina to aminokwas endogenny, znany i ceniony przede wszystkim ze względu na to, że spośród wszystkich aminokwasów ma najwyższą zdolność wiązania wody. Oprócz tego jest najważniejszym składnikiem tkanki łącznej.

Asparagina

Asparagina to kolejny aminokwas endogenny, doceniany przede wszystkim ze względu na swoje właściwości nawilżające. Dodatkowo wzmacnia barierę ochronną naskórka, dzięki czemu skóra jest odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych. Oprócz tego asparagina wykazuje również właściwości regulujące pH naskórka.

Glicyna

Glicyna – aminokwas endogenny, który powstaje z witaminy B4, seryny i hydroksyproliny. Wykazuje podobne właściwości pod względem nawilżającym i wzmacniającym naskórek, co asparagina. Oprócz tego glicyna jest znana również z tego, że jest silnym antyoksydantem.

Tauryna

Tauryna to jeden z aminokwasów o najszerszym spektrum działania. Jest niebiałkowy i nie buduje mięśni człowieka. Wykazuje właściwości zatrzymujące wodę w skórze, przez co wpływa korzystnie na jej nawilżenie. Dodatkowo wykazuje również właściwości ochronne, dzięki czemu skóra jest lepiej chroniona przed działaniem czynników zewnętrznych. Tauryna działa również przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Oprócz tego tauryna wykazuje zdolność do syntezy kolagenu, dzięki czemu jest jednym z najbardziej pożądanych składników przeciwstarzeniowych.

Lizyna

Lizyna jest aminokwasem egzogennym, czyli takim, który musimy dostarczać z pożywieniem. Organizm nie jest zdolny wyprodukować lizyny. Posiada działanie przede wszystkim wzmacniające i nawilżające. Dodatkowo jest jednym ze składników kolagenu, dzięki czemu stymuluje regenerację tkanek

Piękna kobieta trzymająca grejpfruty

Aminokwasy w kosmetykach pielęgnacyjnych

Aby dostarczyć skórze niezbędnych aminokwasów, nie zawsze musisz udawać się do gabinetu kosmetycznego na zabiegi. O skórę możesz zadbać w domowym zaciszu, używając produktów pielęgnacyjnych zawierających aminokwasy. W jakich kosmetykach je znajdziesz? To przede wszystkim:

  • kremy do twarzy – skóra twarzy jest najbardziej narażona na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Dlatego kremy do twarzy z zawartością aminokwasów cieszą się największą popularnością;
  • balsamy do ciała – w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych nie powinniśmy zapominać o skórze ciała. Potrzebuje nawilżenia, odżywienia i wzmocnienia tak samo jak skóra twarzy;
  • szampony i odżywki – włosy również potrzebują odżywienia i uzupełnienia składników budulcowych. W ich przypadku najbardziej pożądane aminokwasy to cysteina i metionina. Dlatego na rynku dostępne są również szampony, ale także odżywki i maski do włosów, w których składzie znajdują się aminokwasy!Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel