WŁOSOWE LOVE
20.04.2022

Olejowanie włosów: na sucho czy na mokro?

Olejowanie włosów: na sucho czy na mokro?

Olejowanie włosów to popularny zabieg pielęgnacyjny, który właściwie nie ma przeciwwskazań do stosowania. Daje rewelacyjne efekty, pod warunkiem jednak, że wykonujesz go poprawnie i systematycznie. Olejowanie włosów jest odpowiednie dla każdego ich rodzaju, porowatości, niezależnie od wieku i kondycji pasm. Olej można nakładać na dwa sposoby: na sucho lub na mokro. Obydwie metody mają swoje zalety i wady. Który sposób sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku? 

Olejowanie włosów – co to jest i co daje?

Olejowanie włosów to prosty zabieg pielęgnacyjny, który bez problemu przeprowadzisz w domowych warunkach. Potrzeba do niego niewiele, a efekty, jakie przynosi, zachwycają wiele osób. 

O korzystnym wpływie olejów na skórę słyszał chyba każdy z nas. Warto jednak wiedzieć również o tym, że przynoszą one korzyści zarówno włosom, jak i skórze głowy. Oleje to emolienty – czyli składniki, które zatrzymują w skórze (i włosach) nawilżenie, tworząc na nich warstwę okluzyjną, czyli tak zwany film. Dodatkowo zmiękczają i uelastyczniają włosy, a także ułatwiają ich rozczesywanie. 

Wbrew dość powszechnemu przekonaniu, że oleje nawilżają włosy, nie do końca tak jest. Oleje zatrzymują nawilżenie we włosach, ale samodzielnie ich nie nawadniają, nie mają takich właściwości. Niektórzy twierdzą również, że nie powinno się stosować olejów na suche włosy, ponieważ mogą powodować dodatkowe wysuszanie ich. To także nie jest prawda! 

Dowiedz się więcej o emolientach i ich wpływie na włosy – przeczytaj nasz tekst na ten temat. 

Oleje zawierają wiele cennych składników odżywczych (w tym między innymi kwasy tłuszczowe), dzięki czemu mają korzystny wpływ na kondycję i wygląd skóry oraz paznokci. Faktem natomiast jest to, że oleje najlepiej aplikować na zwilżoną skórę i włosy – wówczas “zamkną” nawilżenie, które jest wewnątrz.

Włosy poddawane zabiegom olejowania stają się:

 • miękkie;
 • sprężyste;
 • wzmocnione;
 • odżywione;
 • wygładzone;
 • zdrowo dociążone (ale nie obciążone);
 • sypkie;
 • mięsiste;
 • błyszczące;
 • odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych.

Olejki do włosów sprawiają również, że włosy łatwiej się rozczesują, a końcówki są mniej podatne na rozdwajanie.

Olejowanie jest więc świetnym zabiegiem wzmacniającym, który może być stosowany na każdych włosach, niezależnie od ich rodzaju. Najważniejszą kwestią jest jednak dobranie olejku właściwego do ich potrzeb.

Młoda dziewczyna pokazuje końcówki

Olejowanie włosów – czy jest dla Ciebie?

Zastanawiasz się, czy olejowanie to zabieg odpowiedni dla Ciebie? Odpowiedz sobie na pytania: czy Twoje włosy:

 • są suche?
 • mają tendencje do puszenia się?
 • elektryzują się?
 • są niezdyscyplinowane?
 • są sztywne i trudne do ułożenia?
 • trudno się rozczesują?
 • mają mało blasku i życia? 

Jeśli na chociaż jedno z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to olejowanie jest jak najbardziej wskazane!

Istotną kwestią jest to, że dostarczanie włosom emolientów (a nimi są właśnie między innymi oleje), to niezbędny element pielęgnacji, uwzględniającej równowagę PEH. Polega ona na dostarczaniu włosom zrównoważonych porcji składników odżywczych z trzech grup: protein (P), emolientów (E) oraz humektantów (H), w proporcjach, które odpowiadają Twoim włosom najbardziej. 

Więcej informacji o równowadze PEH znajdziesz w naszym artykule blogowym.

Olejowanie włosów – jaki olej wybrać?

Najważniejszą kwestią związaną z olejowaniem włosów jest wybór oleju. Wszystko zależy od kondycji i porowatości Twoich włosów. 

Włosy gładkie, mięsiste i błyszczące, które niezbyt łatwo poddają się zabiegom stylizacyjnym i które schną długo, to prawie na pewno włosy niskoporowate. W tym przypadku dobrze sprawdzą się oleje: kokosowy, rycynowy, lniany, palmowy czy słonecznikowy. 

Włosy średnioporowate to te pomiędzy normalnymi i mało wymagającymi, czyli niskoporowatymi, a suchymi i spuszonymi wysokoporowatymi. Mają skłonność do elektryzowania się i czasem do przetłuszczania. Ten typ włosów jest dość podatny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego tym bardziej warto je olejować, a przynajmniej zabezpieczać olejem końcówki pasm. Najlepiej sprawdzą się oleje o działaniu otulającym, jak jojoba, arganowy, z nasion baobabu czy z awokado. 

Włosy wysokoporowate są suche, niezdyscyplinowane, brak im objętości, ale za to się puszą, są matowe i szorstkie w dotyku. To zwykle włosy zniszczone przez farbowanie, prostowanie, wymagające szczególnej troski i regeneracji. W ich przypadku olejowanie jest wręcz niezbędnym elementem pielęgnacji! Z jednej strony zabezpieczy włosy przed postępowaniem zniszczeń, z drugiej strony stopniowo będzie je regenerować. W przypadku włosów wysokoporowatych doskonale sprawdzi się poczciwa oliwa z oliwek. “Wysokopory” lubią także olej z awokado, sezamu czy orzechów włoskich – czyli wszystkie oleje, które posiadają duże cząsteczki.

Szczegółowe informacje na temat dobierania oleju do typu włosów znajdziesz w naszym artykule na ten temat. 

Włosy można olejować na dwa sposoby: na sucho i na mokro. Która metoda sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku?

Rada kosmetologa

Pamiętaj, że już po pierwszym zabiegu olejowania włosów powinnaś zobaczyć bardzo dobre efekty. Natomiast, jeżeli po całej serii zabiegów z olejowaniem nie zauważasz pożądanych efektów, a wręcz odwrotnie zauważasz pogorszenie stanu włosów – zmień olej na inny, który bardziej służy twoim włosom lub zmień szampon, którym zmywasz olej z włosów – może jest zbyt oczyszczający.

Olejowanie na sucho

Olejowanie włosów na sucho to najszybsza i najmniej wymagająca metoda. Polega na rozprowadzeniu wybranego oleju na suchych włosach, pasmo po paśmie. Olej można wmasować również delikatnie w skórę głowy. To wszystko! Dla wygody włosy możesz zapleść w warkocz, a jeszcze lepiej – w koczek na czubku głowy. Dzięki temu będziesz mieć pełną wygodę poruszania się i wykonywania różnych czynności, gdy olej będzie działał na Twoich włosach. Minimalny rekomendowany czas pozostawienia oleju na włosach to 30 minut. Dla wzmocnienia efektu na głowę możesz założyć foliową torebkę (tzw. zrywka – jak na pieczywo) lub foliowy czepek, a na to dodatkowo ręcznik lub czapkę. Pod wpływem ciepła włosy się rozpulchniają, dzięki czemu przyjmą więcej pożądanych składników z oleju i działanie odżywcze będzie wzmocnione.

Olejowanie na sucho sprawdzi się przede wszystkim wówczas, gdy włosy nie są bardzo zniszczone i nie wymagają wyjątkowej regeneracji, a zależy Ci bardziej na ich nabłyszczeniu i zmiękczeniu.

Dziewczyna pokazuje końcówki włosów

Olejowanie na mokro

Olejowanie na mokro to nieco mniej popularny sposób, za to bardziej rozbudowany. Dzięki temu można łatwo dopasować zabieg do swoich preferencji! Olejowanie na mokro, jak sama nazwa wskazuje, polega na aplikowaniu oleju na zwilżone włosy. Możesz zrobić to na kilka sposobów! Olejowanie na mokro jeszcze bardziej zwiększa szansę przeniknięcia oleju w głąb włosów. W przeciwieństwie do metody na sucho, w której olej tworzy warstwę okluzyjną niż ma działanie pielęgnacyjne, olejowanie na mokro przynosi więcej korzyści pod kątem odżywiania kosmyków. Z tego względu olejowanie na mokro zaleca się osobom, których włosy są suche, zniszczone i wymagają regeneracji.

1. Olejowanie na mokro – z samą wodą

Podstawowym, najprostszym sposobem olejowania włosów na mokro jest rozprowadzenie oleju na wilgotnych kosmykach: zwilżonych przed zabiegiem lub po umyciu ich. Pamiętaj o tym, by włosy nie były zbyt mokre, ale wstępnie odciśnięte z nadmiaru wody – w przeciwnym razie olej będzie po nich spływać razem z wodą! 

Po aplikacji oleju najlepiej przeczesz włosy na całej długości, aby rozprowadzić go równomiernie na wszystkich pasemkach. Olej pozostaw na włosach przez co najmniej pół godziny, a jeśli nie przeszkadza Ci, może to być nawet godzina lub więcej.

Podstawowym, najprostszym sposobem olejowania włosów na mokro jest rozprowadzenie oleju na wilgotnych kosmykach: zwilżonych przed zabiegiem lub po umyciu ich. Pamiętaj o tym, by włosy nie były zbyt mokre, ale wstępnie odciśnięte z nadmiaru wody – w przeciwnym razie olej będzie po nich spływać razem z wodą! 

Po aplikacji oleju najlepiej przeczesz włosy na całej długości, aby rozprowadzić go równomiernie na wszystkich pasemkach. Olej pozostaw na włosach przez co najmniej pół godziny, a jeśli nie przeszkadza Ci, może to być nawet godzina lub więcej.

2. Olejowanie w misce

Drugim sposobem olejowania na mokro jest… zanurzenie włosów w misce z wodą i dodatkiem oleju. Choć początkowo metoda może wydawać się dziwna, to w praktyce jest to jeden z najłatwiejszych sposobów, by włosy pokryć równomiernie olejem. 

Przygotowanie zabiegu jest bardzo łatwe. Do miski wystarczy nalać ciepłej wody, a następnie dolać do niej oleju. Ponieważ olej nie miesza się z wodą, wytrąci się i zbierze na jej powierzchni. Wystarczy, że zanurzysz głowę w misce, by szybko, łatwo i równomiernie pokryć włosy olejem. Po włożeniu głowy do miski wykonaj delikatny, staranny masaż – w ten sposób jeszcze lepiej rozprowadzisz olej na całych włosach.

3. Olejowanie na podkład nawilżający

Kolejny sposób to olejowanie na podkład nawilżający. W tym przypadków włosów się nie moczy, ale zwilża. Może to być sama woda, jednak o wiele lepiej sprawdzą się “nawilżacze”. Zrób więc roztwór wody z żelem aloesowym, miodem lub żelem z siemienia lnianego. Doskonale sprawdzi się również hydrolat, tonik nawilżający, a także napary ziołowe.

4. Olejowanie na odżywkę

Jeszcze jedną metodą olejowania na mokro jest rozprowadzenie oleju na włosach, na których uprzednio została zaaplikowana odżywka. Istotne jest jednak, by był to produkt o jak najbardziej naturalnym składzie. Silikony czy woski będą bowiem tworzyć barierę, przez którą olej się nie przedostanie. 

Ta metoda również jest bardzo łatwa. Umyj lub zwilż czyste włosy, a następnie rozprowadź na nich odżywkę lub maskę – najlepiej nawilżającą. Możesz przeczesać włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach, dzięki czemu lepiej rozprowadzisz kosmetyk. Na tak przygotowane włosy zaaplikuj wybrany olej. Jak w pozostałych przypadkach – włosy zabezpiecz foliowym czepkiem i załóż turban z ręcznika lub czapkę. Olej zmyj po minimum 30 minutach.

Olejowanie na odżywkę to prawdziwy booster dla włosów. Świetnie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku włosów przesuszonych, zniszczonych i wymagających dogłębnej regeneracji.

Dowiedz się więcej o różnych metodach olejowania włosów – przeczytaj tekst na naszym blogu.

Młoda dziewczyna z mokrymi włosami

Dobre praktyki zmywania oleju

Sposób, w jaki zmywasz olej i zakańczasz zabieg, jest niezwykle istotny dla efektów olejowania i kondycji włosów. Ogromnym błędem jest zmywanie oleju na siłę samym szamponem, a do tego bardzo mocno oczyszczającym. Ponieważ znajduje się on na całej długości włosów, a niekiedy także na skórze głowy, wymycie go nie jest łatwym zadaniem. Wiele osób, które po raz pierwszy podchodzą do olejowania, rezygnuje z powtarzania tego zabiegu właśnie ze względu na trudności ze zmyciem oleju.

Użycie silnego szamponu, którym kilkukrotnie, do oporu będziesz zmywać olej, zupełnie zniweczy jego wpływ na włosy. Zmyjesz właśnie pożądany efekt olejowania i film ochronny, który olej stworzył. 

Zmywanie oleju powinno składać się z dwóch etapów. Pierwszym jest nałożenie odżywki lub maski i wmasowanie produktu we włosy. W ten sposób olej się zemulguje, a tym samym bez problemu zmyjesz go łagodnym szamponem! Po umyciu włosów warto również ponownie nałożyć odżywkę lub maskę – domkną nawilżenie! 

Żeby dowiedzieć się, jak dokładnie działa emulgowanie, czyli zmywanie oleju z włosów, przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

 


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel