WŁOSOWE LOVE
01.03.2022

Jak zmyć olej z włosów? Emulgowanie

Jak zmyć olej z włosów? Emulgowanie

Olejowanie włosów to praktyka pielęgnacyjna, która przynosi wiele korzyści. Prawidłowo dobrany do porowatości włosów olej wpływa doskonale na ich kondycję, uelastycznia je, wygładza oraz odżywia. Równie ważne jak odpowiednia praktyka olejowania jest emulgowanie oleju. W jaki sposób skutecznie zmyć go z włosów?

Na czym polega emulgowanie oleju?

Emulgowanie to operacja fizykochemiczna, która polega na wytworzeniu emulsji1. Składa się ona z fazy rozproszonej oraz dyspergującej. W przypadku olejowania włosów – fazą rozproszoną jest olej stosowany do zabiegu pielęgnacyjnego, natomiast fazą dyspergującą – kosmetyk, który jest wykorzystywany do emulgowania.

Emulgowanie służy do skutecznego pozbycia się z włosów oleju, który był wykorzystywany do ich odżywienia, nawilżenia oraz poprawy ich ogólnej kondycji. Dzięki zamknięciu cząsteczek oleju w cząsteczkach odżywki możliwe jest skuteczne usunięcie go z powierzchni włosów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie włosów - wszystko, co musisz wiedzieć

Kosmetyki potrzebne do emulgowania oleju

Dzisiaj omówimy trzy najbardziej popularne metody pozbywania się oleju z włosów. W zależności od Twoich preferencji możesz skorzystać z każdego z nich. Pierwszy polega na emulgowaniu oleju odżywką, drugi na pozbywaniu się go z włosów za pomocą maski, natomiast trzeci na skorzystaniu z delikatnego szamponu.

W przypadku zastosowania pierwszej metody będziesz potrzebować emolientowej odżywki, delikatnego szamponu, z którego korzystasz na co dzień oraz ulubionej odżywki lub maski w celu domknięcia pielęgnacji. Potrzebne będzie również serum silikonowe do zabezpieczenia końcówek po myciu. Więcej informacji na temat kosmetyków do włosów znajdziesz w naszym tekście blogowym.

Decyzja o emulgowaniu maską wymaga podobnych kosmetyków. Jednak tutaj w pierwszym kroku zastosujesz ulubioną maskę, najlepiej emolientową lub PEH, delikatny szampon oraz odżywkę w celu domknięcia pielęgnacji.

Jeżeli natomiast zdecydujesz, że chcesz emulgować włosy za pomocą delikatnego szamponu, potrzebujesz takiego środka, odżywki lub maski oraz serum silikonowego. Wszystkie te kosmetyki pomogą Ci w bezpieczny sposób pozbyć się oleju z włosów bez uszkadzania ich. Jednocześnie dodatkowo je odżywisz, nawilżysz oraz zabezpieczysz przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Jeżeli masz delikatne i cienkie włosy ze skłonnością do obciążania, skorzystaj z emulgowania włosów za pomocą delikatnego szamponu. Zmniejszysz wtedy ryzyko obciążania ich2.

Emulgowanie oleju odżywką

Emulgowanie oleju odżywką proteinową lub emolientową jest najbardziej popularne. Doskonale sprawdza się u osób, które mają włosy normalne, nie wyróżniające się problemami z nadmiernym obciążeniem. Jeżeli twoje włosy są w dobrej kondycji, a zabiegi pielęgnacyjnie nie skutkują brakiem objętości, prawdopodobnie polubisz tę metodę.

W celu emulgowania oleju odżywką przed myciem nałóż na nie odpowiedni kosmetyk. Jeżeli twoim włosom brakowało nawilżenia, elektryzowały się i puszyły, nałóż na nie emolienty. Jeżeli natomiast zauważysz, że szybciej przetłuszczają się, tracą objętość i wyglądają nieestetycznie, wykorzystaj proteiny. Wzmocnią one Twoje włosy od środka3.

W jaki sposób nałożyć odżywkę? Wykorzystaj do tego celu swój ulubiony grzebień. Powinien on mieć odpowiednio ułożone,grube zęby. Wtedy dokładnie rozprowadzisz kosmetyk na włosach, bez szarpania ich i wyrywania. Istnieją dwie metody emulgowania oleju odżywką.

SPRAWDŹ: Olejowanie włosów na podkład

Emulgowanie odżywką na sucho

Po nałożeniu na włosy oleju odczekaj od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od metody olejowania. Następnie, bez moczenia włosów, nałóż na nie odżywkę za pomocą grzebienia. Pamiętaj, aby dokładnie rozprowadzić ją na włosach w taki sposób, żeby dotarła do większości z nich. Pozostaw na około pół godziny. Po tym czasie najpierw delikatnie namocz włosy i wykonaj masaż głowy. Ruchy powinny przypominać te wykonywane podczas mycia skóry głowy.

Kolejnym krokiem jest umycie włosów za pomocą delikatnego szamponu. Teraz, kiedy olej został zemulgowany przez odżywkę, wystarczy delikatnie umyć skórę głowy. Ważne jest, aby skorzystać z delikatnego szamponu. Olej dostarcza składników odżywczych do włosów, odżywia je i wygładza. Natomiast mocny szampon, zawierający agresywne detergenty, wypłukuje te składniki z włosów. Tym sposobem olejowanie nie przynosi spodziewanych efektów. Delikatne szampony są również polecane w codziennej pielęgnacji skóry głowy.

Pamiętaj o zastosowaniu odżywki po myciu. Ją również powinnaś wczesać we włosy za pomocą grzebienia. Pozostaw ją na 5 do 15 minut, a następnie dokładnie spłucz. Domknie to pielęgnację i zabezpieczy Twoje włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Stosując tę metodę, wyciągasz najwięcej korzyści z olejowania włosów, dodatkowo je nawilżając i odżywiając za pomocą odpowiednio dobranych w tym celu kosmetyków.

Emulgowanie odżywką na mokro

W przypadku emulgowania oleju na mokro za pomocą odżywki wykorzystujesz te same kosmetyki, z których korzystasz, emulgując olej na sucho. Po stosownym czasie olejowania moczysz delikatnie włosy pod wodą. Następnie nakładasz odżywkę. Najlepiej, jeżeli jest to odżywka emolientowa. W ten sposób najskuteczniej zemulgujesz olej, ponieważ ten rodzaj odżywki posiada składniki, które w skuteczny sposób zamykają jego cząsteczki.

Po nałożeniu odżywki myjesz nią skórę głowy oraz włosy, wykonując masaż skalpu oraz rozprowadzając ją po całej długości włosów. W ten sposób skutecznie zemulgujesz olej. Warto pozostawić odżywkę na około 5 minut - tak, aby możliwie najlepiej wykonała swoje zadanie. Następnie postępuje się analogicznie do emulgowania na sucho. Zmywasz odżywkę za pomocą wody, nakładasz szampon, a na koniec odżywkę w celu domknięcia pielęgnacji. Możesz skorzystać również z ulubionej maski, by spotęgować efekt wygładzenia oraz odżywienia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie włosów na sucho czy na mokro?

Emulgowanie oleju maską

Ten sposób emulgowania oleju jest polecany osobom, które mają grube włosy, podatne na puszenie się oraz tym, których włosy są na tyle gęste, że trudno dotrzeć do wszystkich ich warstw za pomocą grzebienia z odżywką. W takim przypadku może okazać się, że emulgowanie odżywką nie sprawdzi się u Ciebie, a Twoje włosy zamiast zaznać odżywienia, staną się obciążone oraz stracą swoją objętość. Zdarza się również, że niektóre odżywki nie emulgują oleju w zadowalającym stopniu, co skutkuje przetłuszczonymi włosami.

Emulgowanie maską jest skuteczniejsze, ponieważ to w niej znajduje się więcej składników emulgujących.

Postępowanie jest podobne jak w przypadku odżywki. Na włosy z olejem nakładasz maskę. Zostawiasz ją na około 30 minut, aby odpowiednio zadziałała oraz zemulgowała olej. Następnie delikatnie moczysz włosy oraz myjesz je za pomocą szamponu. W tym wypadku również należy zastosować odżywkę na koniec jako domknięcie pielęgnacji. Pamiętaj jednak, aby w przypadku zastosowania maski PEH odżywka była typowo emolientowa. Unikniesz tym samym przeproteinowania włosów, co skutkowałoby ich obciążeniem.

Emulgowanie oleju na włosach za pomocą szamponu

Emulgowanie oleju na włosach delikatnym szamponem jest najszybszym sposobem na wykonanie tej czynności. Wystarczy, że dokładnie umyjesz skórę głowy oraz włosy delikatnym szamponem. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na brak mocnych detergentów w jego składzie. Warto umyć włosy dwa razy, aby mieć pewność, że cały olej zostanie zemulgowany. W tym wypadku po drugim myciu zostaw szampon na włosach na kilka minut. W ten sposób pozwolisz mu działać emulgująco i zyskasz pewność, że pozbyłaś się całego nadmiaru oleju.

Po myciu zastosuj ulubioną odżywkę lub maskę. Pamiętaj, że w większości przypadków oleje to humektanty, dlatego unikaj takich odżywek, ponieważ zbyt duża ich ilość obciąży włosy. Wczesanie odżywki w mokre włosy oraz pozostawienie jej na 5 do 15 minut da Ci pewność, że cały olej został zemulgowany.

Pamiętaj, żeby zabezpieczyć końcówki włosów za pomocą serum silikonowego za każdym razem. W ten sposób pokrywasz je dodatkową warstwą, która pozwoli uniknąć zniszczeń oraz rozdwojonych końców. Twoje włosy każdego dnia są narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych - warto skutecznie je chronić.

Efekty dobrze wykonanego emulgowania oleju

Jeżeli zmyjesz olej z włosów w prawidłowy sposób, zyskasz pełnię efektów, jakich możesz się spodziewać po tym zabiegu. Twoje włosy nie tylko będą nawilżone dzięki zastosowaniu oleju, ale również dodatkowo zabezpieczone oraz odżywione za pomocą składników zawartych w odżywkach oraz maskach.

Pamiętaj, aby dobierać kosmetyki pielęgnacyjne do emulgowania zgodnie ze stanem swoich włosów. Jeżeli zauważysz, że mają skłonności do przetłuszczania się, są oklapnięte oraz brakuje im blasku, może to oznaczać, że w Twoich kosmetykach znajduje się za dużo emolientów. Skorzystaj wtedy z odżywek proteinowych lub masek PEH, które przywrócą im naturalną równowagę.

Jeżeli natomiast za bardzo się elektryzują, puszą się, a dodatkowo nie możesz ich odpowiednio ułożyć, może to oznaczać, że ostatnio zastosowałaś za dużo protein. Postaw wtedy na odżywki nawilżające i emolientowe. W ten sposób również przywrócisz włosom ich równowagę. Analizy włosów należy dokonywać przed każdym ich umyciem. Natomiast przed olejowaniem jest to szczególnie ważne ze względu na ilość kosmetyków odżywczych i pielęgnacyjnych, z jakich korzystasz podczas tego zabiegu.1 Encyklopedia Zarządzania – Emulgowanie: https://mfiles.pl/pl/index.php/Emulgowanie
2 Marta Grzegorzak: „Jak wyglądać piękniej w 30 dni. Podręcznik dbania o cerę i włosy”; Str. 142
3 Tel-med: https://www.tel-med.pl/artykuly/1642-rownowaga-peh-dla-zdrowych-wlosow

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel