WŁOSOWE LOVE
18.03.2022

Sposoby olejowania włosów — domowe metody

Sposoby olejowania włosów — domowe metody

Jeśli posiadanie gładkich, mocnych i zdrowo wyglądających włosów to coś, na czym Ci zależy, temat olejowania włosów z pewnością Cię nie ominął. Wiele początkujących osób rezygnuje jednak z olejowania, bo nie widzi jego efektów lub nie spełniają one ich oczekiwań. Tymczasem domowe metody olejowania włosów mogą spektakularnie poprawić wygląd włosów pod warunkiem, że zrobimy to dobrze.

Jak wybrać metodę olejowania włosów?

Przy wyborze musimy się zastanowić, ile czasu chcemy poświęcić na pielęgnację oraz czego nasze włosy aktualnie potrzebują. Każdy typ włosów ma też trochę inne preferencje. Warto dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi, średnioporowatymi lub niskoporowatymi (możemy to sprawdzić np.w teście online). Do typu włosów dobieramy olej, czas oraz metodę olejowania włosów. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze ze sposobów olejowania włosów:

Olejowanie na sucho
Olejowanie na mgiełkę
Olejowanie na mokro
Olejowanie na mokro w misce
Olejowanie na podkład
Hydrolat
Żel aloesowy
Żel lniany
Olejowanie na odżywkę
Olejowanie w masce

SPRAWDŹ: Olejowanie włosów. Wszystko, co musisz wiedzieć

Olejowanie na sucho

Ten sposób olejowania włosów to wersja najprostsza i taka, która nie wymaga od nas zbyt wiele uwagi. Olejować możemy świeżo umyte włosy lub takie, które właśnie czekają na mycie. Jeśli planujemy olejowanie, wcześniej najlepiej będzie użyć do mycia i pielęgnacji kosmetyków (szamponu,odżywki) bez silikonów, aby nie przeszkodziły olejowi we wnikaniu we włosy.

Olej nakładamy na długość włosów, zaczynając zazwyczaj od poziomu uszu aż po końce. Włosy mają być natłuszczone, ale nie mogą ociekać olejem, dlatego zazwyczaj wystarczą 2-3 łyżeczki. Aby zintensyfikować efekt możemy naolejowane włosy zapleść w warkocz, dzięki czemu wszystkie pasma będą jednakowo nasączone.Standardowo zostawiamy olej na włosach na godzinę, ale można też dłużej - nawet na całą noc, zależności od potrzeb włosów.

Co ciekawe w 2012 roku przeprowadzono badanie nad wnikaniem oleju kokosowego we włosy. Wyniki pokazały, że przez godzinę włosy są wstanie wchłonąć ok. 15% nałożonego oleju, podczas gdy całonocne olejowanie zwiększa tę ilość o 5-10%1. Jeśli mamy w planach poranne mycie głowy, można wypróbować pozostawienie oleju na noc.

Olej zmywamy najpierw odżywką/maską — najlepiej emolientową. Potem myjemy włosy szamponem bez SLS. Wmasowujemy go jedynie w skórę głowy i pozwalamy, by spływająca piana oczyściła resztę włosów. Jeśli użyjemy mocno oczyszczającego szamponu z SLS, efekty olejowania mogą być dużo słabsze.

Metoda olejowania włosów na sucho będzie odpowiednia dla początkujących, szczególnie dla posiadaczy włosów nisko- i średnioporowatych. Dodaje objętości, wygładza i ogranicza plątanie się włosów. Ma jednak też pewne minusy:

łatwo przesadzić z ilością nakładanego oleju,
po wysuszeniu włosy mogą się puszyć,
trudniej zmyć olej z włosów (może być konieczne zastosowanie metody mycia OMO),
wymaga czasu (zwłaszcza wersja całonocna)2.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie włosów na sucho czy na mokro?

Olejowanie na mgiełkę

Ta domowa metoda olejowania włosów jest gdzieś pomiędzy olejowaniem na sucho a olejowaniem na mokro. Jeśli lubicie eksperymentować, może okazać się niezłą zabawą. Przy tym sposobie olejowania same tworzymy olejowe serum do rozpylania na włosy.

Potrzebujemy butelki z atomizerem — możemy ją kupić w wielu drogeriach lub wykorzystać opakowanie po innym kosmetyku. Do niej należy dodać olej, wodę i ulubioną odżywkę w równych proporcjach (1:1:1) i intensywnie zmieszać. Serum rozpylamy na włosach i wmasowujemy tak, aby pokryć je dokładnie. Po 30 minutach (do godziny) myjemy głowę szamponem3. Możemy zastosować też odżywkę, aby dokładniej pozbyć się serum z włosów.

W niektórych przypadkach taka mieszanka może powodować puszenie lub wrażenie suchych włosów, dlatego proporcje warto zmieniać według potrzeb. Ten sposób olejowania włosów jest bardzo przyjemny i łatwy w stosowaniu. Sprawdzi się przy różnych typach pukli, jednak samo wykonanie idealnego serum zazwyczaj wymaga testowania różnych proporcji.

SPRAWDŹ: Olejowanie włosów na podkład

Olejowanie na mokro

Metoda olejowania włosów na mokro polega na nakładaniu oleju na wilgotne włosy. Możemy to zrobić tuż po umyciu włosów, specjalnie je zamoczyć lub spryskać wodą. Olej w ilości 2-3 łyżeczek rozprowadzamy dłońmi na włosach. Ten sposób w wielu przypadkach może się lepiej sprawdzić niż olejowanie na sucho, ponieważ gdy kosmyki są wilgotne, ich łuski rozchylają się i lepiej przyjmują olej.

Olej pozostawiamy na mokrych włosach na ok. godzinę (max. 2-3h). Następnie zmywamy najpierw odżywką, a potem szamponem. Głównym problemem związanym z tą metodą jest równomierne rozprowadzenie oleju na mokrych włosach. Na szczęście powstała też metoda olejowania na mokro w misce, która to bardzo ułatwia.

Olejowanie na mokro w misce

Jedna z najbardziej znanych w Polsce,,włosomaniaczek’’, Natalia Pawłowska (blondhaircare), wymyśliła domowy sposób olejowania włosów na mokro, który bez wysiłku pozwala na równomierne pokrycie włosów4. Potrzebujemy jedynie miski bądź innego małego naczynia.

W tym sposobie olejowania włosów należy:

1. Napełnić miskę ciepłą wodą.
2. Dodać 2-3 łyżeczki (lub indywidualnie dobraną ilość) oleju.
3. Pochylając głowę w dół, zanurzyć włosy i lekko wzburzyć wodę.
4. Odcisnąć włosy z nadmiaru wody i pozostawić na jedną godzinę. Czas można skrócić (najmniej 30 min) lub wydłużyć według potrzeb.
5. Nałożyć emolientową maskę, która pozwoli na zmycie oleju.
6. Umyć włosy delikatnym szamponem

Metoda olejowania na mokro w misce sprawdzi się przy włosach wysokoporowatych, suchych i potrzebujących nawilżenia. Ponadto wodę do olejowania możemy wzbogacić, tworząc płukankę. Do wody możemy dodać:

glicerynę,
kolagen,
aloes w żelu lub soku,
cukier i ocet (na szklankę wody, łyżeczka cukru i 1/2 łyżki octu),
miód i sok z cytryny (płukanka rozjaśniająca),
naparu ziołowego (np. z nawilżającej lipy lub lukrecji),
kwas hialuronowy,
mleczko pszczele.

Najlepiej zacząć od płukanek jednoskładnikowych, aby zobaczyć, czy dany składnik dobrze służy naszym włosom.

Ciekawym domowym sposobem jest wykorzystanie do olejowania płukanki z wodą z gotowania makaronu lub ryżu (płukanka proteinowa).

Olejowanie na podkład

Duża popularnością cieszy się również metoda olejowania włosów na podkład. Dobrym pomysłem jest nałożenie podkładu nawilżającego, który ogranicza późniejsze puszenie włosów i dopełnia pielęgnację. Humektanty wiążą wodę we włosach a emolienty (np.oleje) nie pozwalają na jej zbyt szybką utratę. Jako podkład można wykorzystać:

Hydrolat
Hydrolaty to wody pozyskane z kwiatów lub liści wybranych roślin. W przypadku olejowania bardzo dobrze sprawdzą się nawilżające hydrolaty np. z róży lub aloesu. Włosy przed olejowaniem spryskujemy mgiełką hydrolatu lub dodajemy go do wody w metodzie olejowania na mokro w misce. W ostatnim przypadku najlepiej olejować w małej misce lub innym naczyniu - tak, by hydrolat nadmiernie się nie rozwodnił. Włosy będą lekko nawilżone i wygładzone.

Żel aloesowy
W przypadku metody olejowania włosów z wykorzystaniem żelu aloesowego nakładamy go na suche włosy. Za duża ilość aloesu może powodować „strączkowanie włosów” dlatego warto pamiętać, aby nakładać tylko cienką warstwę. Następnie rozprowadzamy olej. Ta metoda olejowania włosów sprawdzi się, jeżeli chcemy zafundować naszym włosom mocno nawilżający zabieg np. po wakacjach spędzonych w pełnym słońcu.

• Żel lniany
Ten sposób jest nieco pracochłonny, ale warty wypróbowania. Najpierw musimy wykonać domowy żel lniany, gotując ziarna lnu w wodzie. Gotowy żel należy odcedzić i ostudzić. Rozprowadzamy go na zwilżonych włosach, a następnie nakładamy wybrany olej. Większość typów włosów dobrze toleruje taką mieszankę. Dzięki tej metodzie olejowania włosy będą nawilżone i błyszczące5.

• Olejowanie na odżywkę
Ten sposób olejowania włosów polega na zwilżeniu włosów, rozprowadzeniu odżywki, a następnie oleju. Dzięki warstwie odżywki rozprowadzenie oleju na długości włosów jest bardzo łatwe. Najlepiej wybrać odżywkę nawilżającą — zawierającą np. aloes, pantenol, miód czy glicerynę. Olej z odżywką zostawiamy na włosach na max. 20-30 min. Dłuższe przetrzymywanie odżywki na włosach nie jest zalecane, ponieważ może je za mocno zmiękczyć i uwrażliwić na zniszczenia. Przy korzystaniu z metody olejowania na odżywkę mamy ułatwione zadanie przy zmywaniu oleju.

Jeśli nasze włosy szybko się przetłuszczają, ta metoda olejowania powinna się dobrze sprawdzić6. Dzięki zawartości substancji lipofilnych w odżywce olej z łatwością zostanie zemulgowany i zmyty. Jeśli chcemy mieć pewność, że olej nie obciąży włosów, możemy pozostawić odżywkę z na włosach na ok. 20 min. Po tej metodzie olejowania włosy są mocno odżywione, śliskie i mięsiste. Najlepiej sprawdzi się włosach średnioporowatych i wysokoporowatych.

• Olejowanie na maskę
Sposób olejowania włosów w masce czy na maskę polega tak naprawdę na wzmocnieniu działania maski przez dodanie do niej oleju7. Ilość, jaką dodamy, zależy od stanu naszych włosów - jednym wystarczy kilka kropel, a innym łyżeczka lub łyżka. Ulepszoną maskę należy zostawić na włosach na 30 min i spłukać. Tutaj również nie warto przesadzać z czasem. Następnie włosy myjemy szamponem - tak jak w pozostałych metodach olejowania. Ta metoda jest odpowiednia dla bardzo zniszczonych i wysokoporowatych włosów. Jednak włosy średnioporowate i niskoporowate może za mocno obciążyć i spowodować oklapnięcie po wysuszeniu. Korzystajmy z dobrodziejstw olejowania i cieszmy się pięknymi, zdrowo wyglądającymi włosami.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel