WŁOSOWE LOVE
03.03.2022

Olejowanie włosów na podkład

Olejowanie włosów na podkład

Olejowanie włosów stało się niezwykle popularne w Europie w przeciągu ostatnich sezonów, jednakże rytuał ten praktykuje się już od tysięcy lat w Indiach. Dlaczego olejowanie zyskało taką popularność wśród włosomaniaczek i stało się obowiązkowym elementem domowej pielęgnacji? W jaki sposób można jeszcze bardziej wzbogacić ten zabieg, uzyskując spektakularne efekty? Dowiedz się więcej na temat jednej z metod - olejowania włosów na podkład.

Olejowanie włosów – jaki jest jego sekret?

Zabieg olejowania włosów stał się bardzo popularny między innymi ze względu na to, że możemy go wykonywać w domowym zaciszu, samodzielnie, bez większych problemów. Kluczowe dla tego rytuału jest dobranie odpowiedniego składu oleju, który powinien wykazywać się dużym nasyceniem triglicerydów, rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, fitosteroli oraz fosfolipidów.

Ich działanie opiera się na natłuszczeniu powierzchni włosów i domyknięciu łusek osłonki, co w rezultacie poprawia ich kondycję, nadając połysk i przywracając gładkość. Efektem tego jest zmniejszenie utraty wody, jak również obniżenie współczynnika tarcia, co przekłada się na łatwiejsze rozczesywanie i zwiększoną odporność na niszczące działania mechaniczne.

Olej kokosowy jako jeden z nielicznych olejów ze względu na niską masę cząsteczkową i prosty, liniowy łańcuch węgłowy ma zdolność do wnikania do wnętrza włosa12. To czyni go doskonałym kosmetykiem pielęgnacyjnym dla włosów nisko- i średnioporowatych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o olejowaniu włosów niskoporowatych, średnioporowatych i wysokoporowatych

Różnica pomiędzy emolientami a humektantami

Sam olej nie spowoduje dogłębnego nawilżenia włosów, ponieważ oleje należą do kategorii emolientów, które dają uczucie gładkości i miękkości. Emolienty zmiękczają, uelastyczniają i odpowiednio obciążają włosy. Zapobiegają puszeniu się, a także nadmiernemu przesuszeniu. Najlepiej sprawdzą się przy pielęgnacji włosów rozjaśnianych, farbowanych, jak również szorstkich z natury. Najbardziej potrzebują ich włosy wysokoporowate. Bardzo dobrze zabezpieczają je przed działaniem wysokich temperatur3.

Rada eksperta:

W celu poprawy nawilżenia włosów stosuje się natomiast humektanty, mające za zadanie wiązać i zatrzymywać wodę z otoczenia. Na włosach najczęściej stosowane są takie składniki jak miód, aloes, kwas hialuronowy oraz d-pantenol. Ich używanie jest wskazane przede wszystkim przy włosach z tendencją do puszenia, plątania i elektryzowania się4.

Aby uzyskać najlepsze efekty na kosmykach najlepiej jest połączyć stosowanie humektantów z emolientami, aby przeciwdziałać procesowi odparowywania wody ze struktury włosów. W tym celu warto zastosować technikę olejowania włosów na podkład.

Olejowanie włosów na podkład nawilżający

Stosowanie metody olejowania na podkład nawilżający zapewnia włosom odpowiednią dawkę nawilżenia oraz odżywienia. Regularnie powtarzany rytuał sprawi, że kosmyki będą wyglądały na zdrowsze oraz nabiorą blasku, jakiego do tej pory im brakowało. Poznaj najpopularniejsze metody stosowane przez włosomaniaczki – olejowanie na podkład z aloesu, odżywki i miodu!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Sposoby olejowania włosów — domowe metody

3.1. Olejowanie na podkład z aloesu

Żel aloesowy jest znany ze swoich właściwości nawilżających i regenerujących, które wygładzają łuski włosów. Jego miąższ stanowi doskonałe źródło minerałów, witamin, polisacharydów oraz aminokwasów5. Dodatkowo żel aloesowy nabłyszcza włosy, nawilża je oraz przeciwdziała elektryzowaniu się.

W celu prawidłowego przeprowadzenia zabiegu należy na całą długość suchych włosów nałożyć żel aloesowy, delikatnie rozczesując go w celu dokładnego rozprowadzenia po pasmach, a następnie zaaplikować olej. Niezwykłą zaletą tego zabiegu jest dostarczenie dodatkowej porcji nawilżenia i odżywienia, nawet dla ekstremalnie wysuszonych włosów.

3.2. Olejowanie na podkład z odżywki

W tej metodzie olejowania najlepiej sprawdzi się odżywka do włosów oparta na składnikach nawilżających – humektantowych, o klasycznej kremowej formule lub takiej bez spłukiwania. Zawartość wielu wiążących wodę składników zagwarantuje szerokie działanie na włosach, co jest atutem tej metody. Stosując tę technikę należy najpierw zmoczyć włosy wodą, a następnie zaaplikować na nie odżywkę, dodatkowo rozprowadzając ją szerokim grzebieniem. W dalszej kolejności na tak przygotowane pasma należy nałożyć wybrany przez siebie olej6.

3.3. Olejowanie na podkład z miodu i wody

Miód dzięki swojemu bogactwu dobroczynnych składników: mikroelementów, witamin A, C i z grupy B oraz węglowodanów wyraźnie odżywia oraz wzmacnia włosy. Przeciwdziała przesuszaniu się i przywraca im naturalny blask7. W celu przygotowania pielęgnacyjnej mieszanki należy rozpuścić łyżeczkę miodu w ciepłej wodzie. Płyn warto przelać do butelczki z atomizerem, by ułatwić sobie aplikację.

Taką miksturą należy spryskać suche włosy, a następnie zaaplikować swój ulubiony olej.

Olejowanie na podkład krok po kroku

Jeżeli już wybrałaś swoją metodę i przygotowałaś niezbędne produkty, należy zastanowić się, w jaki sposób prawidłowo wykonać proces olejowania na podkład. Jak już pisaliśmy wyżej, zabieg olejowania jest niezwykle prosty w wykonaniu. Na początku proces może wydawać się bardzo długi, jednak z czasem stanie się on zdecydowanie szybszy i wykonywany mechanicznie. Pamiętaj – cierpliwość popłaca!

KROK 1

Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać niezależnie od wybranej metody, jest dokładne rozczesanie włosów. Następnie na całą długość włosów aplikuje się wybrany przez siebie podkład nawilżający – żel aloesowy, mieszankę wody z miodem lub odżywkę, a później szerokim grzebieniem dokładnie rozprowadza się go, ponownie rozczesując włosy. Na tak przygotowane pukle należy nałożyć - na całej długości kosmyków - wybrany olej w niewielkiej ilości, dostosowany do rodzaju włosów.

KROK 2

Naolejowane włosy warto delikatnie związać gumką lub spleść w luźny warkocz, aby nie pobrudziły ubrań. Dla jeszcze lepszego efektu można dodatkowo zabezpieczyć włosy turbanem. Chroni on ubrania przed zabrudzeniem, a także tworzy kompres, który pod wpływem panującego wewnątrz ciepła powoduje rozchylenie łusek włosów, co poprawia działanie oleju. Olej powinno się utrzymywać na włosach przez co najmniej 30 minut. Bez problemu można jednak zmyć go dopiero po kilku godzinach, a nawet po całęj nocy. Warto eksperymentować, aby dobrać do siebie najlepszy czas olejowania - każde włosy mają inne potrzeby.

KROK 3

Po odpowiednim czasie należy zmyć mieszankę z powierzchni włosów. Używamy od tego emulgowania, czyli metody polegającej na nałożeniu na pokryte olejem pukle odżywki. Po kilku minutach odżywkę zmywamy wodą, a następnie aplikujemy szampon w celu dokładnego umycia skóry głowy i włosów. Metoda emulgowania oleju wykorzystuje zasadę, zgodnie z którą tłuszcz najlepiej rozpuszcza się przy użyciu innego tłuszczu8.

Dlaczego warto zastosować w swojej pielęgnacji olejowanie włosów?

Zdrowy włos zawiera około 10% wody, która stanowi minimalny poziom nawilżenia niezbędny do utrzymania odpowiedniej kondycji włosa i jego sprężystości. Naturalnie przed utratą wilgoci chroni tłuszczowa „odżywka” zwana sebum, wydzielana przez skórę głowy i przenoszona po całej długości podczas czesania włosów. Jeżeli jednak mamy do czynienia ze suchą skórą głowy, wówczas włosy zostają pozbawione swojej naturalnej, ochronnej tłuszczowej otoczki.

Warto stosować zabieg olejowania włosów w swoim rytuale pielęgnacyjnym, aby odbudowywać i wzmacniać lipidową warstwę ochronną włosa, która mogła ulec zniszczeniu w wyniku codziennych domowych zabiegów, inwazyjnych zabiegów fryzjerskich czy długotrwałych ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Systematyczne zabiegi olejowania kosmyków tworzą na powierzchni włosów ochronny film, sprawiając, że stają się one elastyczne, sprężyste oraz doskonale odżywione9!

Jeżeli jeszcze nie wykonywałaś tego zabiegu na swoich włosach, koniecznie musisz go spróbować!

SPRAWDŹ: Jak dobrać olej do porowatości włosów?


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel