WŁOSOWE LOVE
20.04.2022

Olejowanie włosów średnioporowatych

Olejowanie włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate  – zwane też „normalnymi” – są najczęściej spotykane. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli zostaną zaniedbane – zmienią się w wysokoporowate, w efekcie czego pasma staną się sztywne, matowe i napuszone. Na szczęście pielęgnacja włosów średnioporowatych nie jest wymagająca. Ważna jest jednak  regularność, aby zachować dobrą kondycję pasm.

Czym są włosy średnioporowate?

Dojrzały włos zbudowany jest z dwóch części: z korzenia, znajdującego się pod skórą oraz z łodygi, która wystaje ponad powierzchnię skóry. Aby stwierdzić niską, średnią lub wysoką  porowatość, należy przyjrzeć się wyglądowi łodygi. Składa się ona z rdzenia, warstwy korowej i osłonki. Ostatnią z wymienionych części tworzą zrogowaciałe łuski, układające się w dachówkowatą strukturę. W zdrowym, dojrzałym włosie (a więc niskoporowatym) przylegają one ściśle do siebie. Takie włosy są miękkie, miłe w dotyku i sprężyste. Jeśli łuski delikatnie się rozchylą – zaczynają przypominać szyszkę – jest to cecha charakterystyczna włosów średnioporowatych. Choć nie są tak przesuszone, szorstkie i łamliwe, jak w przypadku włosów wysokoporowatych, to zwykle są cienkie i delikatne. Włosy średnioporowate stają się z czasem suche, bo poprzez rozchylające się łuski następuje szybsza utrata wilgoci. Są również podatne na elektryzowanie i puszenie. Mogą również nadmiernie się przetłuszczać (zwłaszcza zimą pod nakryciem głowy), wypadać i rozdwajać. Aby nie pogorszyć ich stanu, niezwykle ważne jest umiejętne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i stosowanie odpowiednich kosmetyków.

SPRAWDŹ: Równowaga PEH – na ratunek zniszczonym włosom

Włosy średnioporowate to najczęstszy typ, jaki można spotkać na głowach kobiet. Nie oznacza to jednak, że można je zaniedbywać. Wystarczy, że zbyt często zaczniesz je farbować i jednocześnie zapomnisz o regularnych zabiegach regeneracyjnych, a łuska rozchyli się jeszcze bardziej, co niekorzystnie wpłynie na wygląd i kondycję pasm.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak dbać o farbowane włosy? 10 najlepszy kosmetyków

kobieta patrzy na zniszczone włosy

Jak pielęgnować włosy średnioporowate – najgorsi wrogowie

Średnia porowatość włosów, mimo że występuje najczęściej, to nie jest cechą stałą, jak kolor pasm czy stopień ich skręcenia. Zbyt częste rozjaśnianie czy farbowanie, agresywne zabiegi stylizacyjne przy pomocy prostownicy i suszenia gorącym powietrzem, niekorzystnie wpływają na kondycję osłonki łodygi, zwiększając rozchylenie łuski.

Niekiedy można spotkać się z twierdzeniem, jakoby włosy średnioporowate łączyły w sobie cechy tych o wysokiej i niskiej porowatości. Można na tej podstawie wysnuć wniosek, że do pielęgnacji takich pasm można stosować zamiennie kosmetyki takie jak przy domkniętej i bardzo rozchylonej łusce, co nie jest prawdą. Jeśli łuski zaczynają bardziej przylegać do osłonki łodygi włosa, wówczas sięgaj po preparaty przeznaczone do pielęgnacji włosów niskoporowatych. Jeśli natomiast stają się bardzo matowe i kruche, co świadczy o zwiększeniu rozchylenia się łuski – skorzystaj z preparatów dla włosów wysokoporowatych.

SPRAWDŹ: Zestawy kosmetyków do włosów o różnej porowatości

Do codziennego mycia stosuj szampony pozbawione SLS (łac. Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (łac. Sodium Laureth Sulfate). Są to syntetyczne detergenty, które odpowiadają za pienienie kosmetyku oraz wykazują właściwości odtłuszczające. Dzięki nim co prawda skutecznie usuniesz z pasm sebum i brud, ale przy okazji przesuszysz włosy i podrażnisz skórę. Niekorzystny wpływ na strukturę włosów mają także silikony oraz jednowodorotlenowe alkohole. Często pomijanym etapem w pielęgnacji włosów średnioporowatych jest zabezpieczanie końcówek, podatnych na rozdwajanie. Tymczasem zaaplikowanie kilku kropli serum może ograniczyć częstotliwość koniecznych wizyt u fryzjera w celu podcięcia rozdających się końcówek włosów.

Do rozczesywania używaj grzebienia z zębami szeroko rozstawionymi. Jeśli masz długie włosy – na noc zaplataj je w luźny warkocz, co zabezpieczy pasma przed uszkodzeniami. Gdy zauważysz, że końcówki zaczynają się rozdwajać – podetnij je w salonie fryzjerskim.

Pamiętaj też, że włosy podobnie jak skóra, wymagają zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Stosuj więc preparaty z filtrem UV, aby zapobiec nadmiernemu rozchyleniu się łusek.

kobieta aplikuje serum na włosy

Włosy średnioporowate – pielęgnacja w zgodzie z równowagą PEH

Ponieważ łuska włosów średnioporowatych jest tylko nieznacznie rozchylona, pasma tego typu nie stwarzają dużych wymagań pielęgnacyjnych. Podstawą jest utrzymanie równowagi PEH, czyli właściwej proporcji pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami. W przypadku włosów średnioporowatych konieczne jest balansowanie pomiędzy preparatami zawierającymi różne proporcje protein, emolientów i humektantów, w zależności od aktualnej kondycji włosów.

Proteiny hydrolizowane (m.in. keratyna, jedwab) zawarte w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów średnioporowatych stanowią podstawowy budulec włosów. Aminokwasy wnikają w strukturę włosa, aby odbudowywać korę i wnętrze całej łodygi, a także uzupełniają powstałe ubytki.

Emolienty są substancjami aktywnymi, których zadaniem jest zatrzymywanie wody w strukturze włosa. Jest to ważne, gdy łuski są rozchylone. Dzięki regularnemu stosowaniu emolientów pasma staną się elastyczne i wyraźnie odżywione. W roli emolientu świetnie sprawdzają się masła i oleje do włosów. Tworzą powłokę ochronną, która pełni rolę zabezpieczenia zarówno przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, jak i nadmierną utratą wody. Emolienty również działają wygładzająco i sprawiają, że pasma stają się bardziej sprężyste.

 

Humektanty są grupą substancji odpowiedzialnych za nawilżanie włosów, dzięki właściwościom higroskopijnym. Wnikają w głąb struktury włosa i poprawiają jego kondycję od wewnątrz. Właśnie dlatego są doskonałym uzupełnieniem emolientów, które zabezpieczają włos od zewnątrz. Rolę humektantów spełniają m.in. ekstrakt z alg, alantoina i panthenol.

Smutna dziewczyna patrzy na włosy

Jak dbać o włosy średnioporowate – stosuj odpowiednie maski i odżywki

Odżywki do włosów średnioporowatych

Korzystny wpływ na kondycję pasm średnioporowatych mają odżywki. Wybieraj je jednak rozważnie, aby nie obciążać nadmiernie fryzury. Sięgaj po kosmetyki o lekkiej konsystencji, które nie pozostawią na włosach tłustego i nieestetycznie wyglądającego filmu. Zamiast więc nakładać ciężką odżywkę o kremowej konsystencji – sięgnij po preparat w sprayu.

Rada kosmetologa:

Pamiętaj, że włosy średnioporowate dość szybko mogą przekształcić się we włosy wysokoporowate, tym samym ich łuski rozchylą się jeszcze bardziej, a one same zaczną tracić więcej wilgoci. Nie dopuść do tego! Pamiętaj o zachowaniu równowagi PEH i obserwuj swoje włosy, jak reagują na kosmetyki; podczas mycia włosów na samym końcu spłucz je chłodną wodą, aby domknąć łuski; nie szarp i nie pocieraj ich ręcznikiem, a tylko delikatnie odsącz nadmiar wody; przed suszeniem włosów zabezpiecz je sprayem przeciw wysokiej temperaturze; jeżeli nie lubisz suszyć włosów chłodnym powietrzem, susz powietrzem o średniej temperaturze, a gdy będą już prawie suche na kilka chwil włącz chłodny nawiew.

Poza odżywkami wybieraj także intensywnie nawilżające maski na bazie naturalnych olejów.  Może być to np. maska z aloesem, rokitnikiem czy mocznikiem. Stosując je zaledwie raz w tygodniu, sprawisz, że substancje aktywne będą dogłębnie penetrować strukturę włosa, intensywnie go regenerując.

brunetka dba o swoje włosy

Średnioporowate włosy – pielęgnacja z użyciem olejów do włosów

Olejowanie włosów jest skuteczną metodą domykania łuski włosowej i przywracania pasmom blasku, miękkości i sprężystości. Do zabiegów wykonywanych na włosach średnioporowatych nie sprawdzą się jednak oleje z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi (omega-6 i omega-3). Mają zbyt duże cząsteczki, by móc wniknąć pomiędzy delikatnie tylko odchylone łuski. W przypadku włosów średnioporowatych sięgaj przede wszystkim po oleje, zawierające jednonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-7 i omega-9), zwane również olejami półwnikającymi. Jeden raz w tygodniu możesz stosować m.in.:

Olejowanie włosów średnioporowatych możesz wykonać na trzy sposoby: metodą na sucho, metodą na mokro oraz metodą z odżywką. O żadnej z nich nie można powiedzieć, że jest bardziej lub mniej skuteczna. Każda pozwoli przywrócić twoim pasmom zdrowy wygląd. Wybierz więc tę, której regularne stosowanie będzie dla ciebie najwygodniejsze.

Jeśli zdecydujesz się na olejowanie na sucho – zaaplikuj niewielką ilość preparatu na dłoń, a następnie delikatnymi ruchami rozprowadź na pasmach. Staraj się rozczesywać je palcami, a jeśli będzie ci to sprawiać trudność – skorzystaj z grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Pozostaw olej na włosach przez 30 minut i dopiero po tym czasie zmyj go delikatnym szamponem najlepiej bez SLS lub zemulguj odżywką.

SPRAWDŹ: Jak zmyć olej z włosów? Emulgowanie

W przypadku olejowania na mokro – olej rozprowadzasz na uprzednio umyte i wciąż wilgotne włosy. Pamiętaj jednak my zmyć preparat lub zemulgować go odżywka już po 15 minutach. Włosy, z których wcześniej zostało zmyte sebum, pozwolą składnikom aktywnym oliwy szybciej wniknąć w strukturę włosa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie na sucho czy na mokro?

Wygodnym sposobem olejowania jest również zastosowanie oleju w połączeniu z odżywką. Najpierw rozprowadź odżywkę na wilgotnych włosach jako bazę, a dopiero na nią nałóż kilka kropli oleju. Efekty takiego połączenia będą korzystniejsze dla kondycji twoich włosów niż w przypadku stosowania każdego z wymienionych kosmetyków osobno.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o różnych metodach olejowania włosów.

5 polecanych produktów:

  • TRUST MY SISTER ZESTAW DO PIELĘGNACJI WŁOSÓW ŚREDNIOPOROWATYCH + TURBANkompleksowa propozycja do pielęgnacji włosów średnioporowatych. W zestawie znajdziemy olej do włosów, szampon, maskę emolientową, maskę proteinową oraz serum do włosów i turban, który umili całość pielęgnacji. Specjalnie dobrana kompozycja składników aktywnych odżywi i wygładzi włosy, ale jednocześnie nie spowoduje efektu obciążenia.
  • EVELINE HAIR 2 LOVE OLEJKOWA MASKA DO WŁOSÓW ŚREDNIOPOROWATYCH, ZNISZCZONYCH I CIENKICHemolientowa maska do włosów na bazie oleju sezamowego, oleju z nasion baobabu i słodkich migdałów oraz masła shea i makadamia. Formuła w 99% oparta jest na składnikach pochodzenia naturalnego. Maska spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających włosów, ponieważ zapobiega elektryzowaniu się pasm, intensywnie odżywia, chroni i domyka rozchylone łuski włosa.
  • MAWAWO MEDIUM POROSITY HAIR MASKA DO WŁOSÓW ŚREDNIOPOROWATYCHprodukt składający się w 98,1% ze składników pochodzenia naturalnego. W składzie kosmetyku znaleźć możemy między innymi ekstrakt z algi Cystoseira compressa (Esper) Gerloff & Nizamuddin, który odpowiada za regenerację keratyny we włosach oraz chroni przed uszkodzeniami. Dodatek octu owocowego poprawia rozczesywanie pasm oraz chroni kolor włosów, a olej musztardowy poprawia ogólną kondycję włosów.Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel