ZADBANA SKÓRA
12.08.2022

Masaż bańką chińską. Przeciwwskazania i efekty uboczne

Masaż bańką chińską. Przeciwwskazania i efekty uboczne

Trudno podważać korzyści, jakie niesie za sobą masaż bańką chińską. Przeciwwskazania i skutki uboczne nie mogą zostać jednak przez nie przyćmione. Wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu bądź dermatoz wyklucza masaż z wykorzystaniem efektu podciśnienia. Ponadto po samodzielnie wykonanym masażu mogą wystąpić skutki uboczne, których nie należy bagatelizować. Jedne nie są powodem do niepokoju, natomiast inne mogą świadczyć o nieprawidłowym przystawianiu baniek do skóry.

Czym jest bańka chińska i dlaczego warto ją stosować?

Bańka chińska to akcesorium do automasażu w kształcie grzybka. Dawniej wykonane było ze szkła. Obecnie produkowane są przede wszystkim z silikonu i plastiku. Zasada ich działania opiera się na masażu z efektem podciśnienia. W przypadku szklanej bańki chińskiej konieczne jest rozgrzanie jej wnętrza przy pomocy podpalonego wacika nasączonego alkoholem etylowym 70–99%. Po przystawieniu akcesorium do chłodnej skóry na skutek różnicy temperatur tkanka zostaje zassana do środka. Znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze jest posługiwanie się silikonową bańką chińską. Wykonując masaż bańką, najpierw należy natłuścić dany obszar ciała np. oliwką. Nałożony produkt, spowoduje że bańka lepiej się zassa i będzie łatwiej sunąć po skórze. Później wystarczy ścisnąć ścianki akcesorium i puścić je po przyłożeniu do skóry, by ta została zassana do środka. Efekt podciśnienia nie jest w tym wypadku tak duży, jak to ma miejsce w przypadku szklanej bańki chińskiej wykorzystywane przede wszystkim w celach leczniczych. Jest jednak wystarczający, aby przynieść szereg korzyści pielęgnacyjnych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Masaż bańką chińską. Wszystko, co musisz wiedzieć

Walory tego akcesorium były doceniane już w czasach starożytnych. Pierwsze wzmianki pisemne można znaleźć w egipskim Papirusie Ebersa z 1550 r. p.n.e. Bańki były też wykorzystywane w Grecji i na Bliskim Wschodzie. Jednak za oficjalną metodę leczniczą masaż bańką został uznany dopiero w połowie XX w. w Chinach. W Europie po chwilowej fascynacji popularność tego akcesorium zmalała. Dopiero współcześnie odradza się na nowo świadomość korzyści, jakie niesie za sobą jej wykorzystanie. 

O jakich korzyściach mowa? Dzięki wytworzonemu efektowi podciśnienia pobudzone zostaje krążenie krwi i limfy. To powoduje szybszy transport tlenu i składników odżywczych do wszystkich tkanek poddawanych zabiegowi. Jednocześnie następuje detoksykacja – metabolity są niejako wysysane przez naczynia krwionośne po przyssaniu się bańki do skóry i jej przesunięciu ruchem okrężnym. W efekcie regularnego wykonywania zabiegów można zredukować miejscowe obrzęki, cellulit, a także potreningowe bóle mięśniowe. To również sposób na wsparcie likwidowania nadmiernie rozrośniętej tkanki tłuszczowej, modelowanie sylwetki i przywrócenie skórze jędrności oraz poprawę krążenia krwi. W przypadku masażu twarzy, szyi dekoltu można poprawić owal twarz, ujędrnić skórę, zredukować opuchliznę i wyrównać koloryt cery.

SPRAWDŹ TEŻ: Masaż kobido – jak często go robić i czy można przeprowadzić go samodzielnie?

Bańka chińska – skutki uboczne, których nie należy się bać

Automasaż twarzy, szyi i dekoltu bądź brzucha, bioder, pośladków i ud nie jest niebezpieczny. Wykorzystuje się do niego bańkę chińską wykonana najczęściej z miękkiego i elastycznego silikonu, a nie szkła ogrzewanego dodatkowo podpalonym alkoholem etylowym. Nie ma więc ryzyka poparzeń czy dyskomfortu podczas przystawiania akcesorium. Nie oznacza to jednak, że nie powinnaś się przyglądać temu, jak skóra reaguje na działanie efektu podciśnienia. Na szczęście nie wszystkie skutki uboczne są powodem do niepokoju. Niektóre z nich są wręcz pożądane, ponieważ świadczą o tym, że prawidłowo wykonałaś zabieg.

zestaw medyczny do stawiania baniek

Najbardziej typowym skutkiem masażu z użyciem bańki chińskiej są siniaki lub niewielkie wybroczyny. Mogą mieć kolor czerwony albo brunatny. Jest to następstwo przyssania akcesorium do skóry i pobudzenia krążenia. Przy prawidłowo wykonywanym zabiegu bańka chińska nie powinna mieć styczności ze skórą w tym samym miejscu dłużej niż dwie sekundy. Jeśli wydłużysz ten czas albo wytworzysz zbyt duży efekt podciśnienia – zwiększysz ryzyko powstania większych i bardziej intensywnych przekrwień.

SPRAWDŹ TEŻ: Bańka chińska do twarzy – masaż krok po kroku

Przed wykonaniem zabiegu skórę należy pokryć obficie olejkiem do ciała lub tłustym kremem, aby zapewnić akcesorium poślizg. Pomijając ten ważny krok, masaż może wywoływać duży dyskomfort. Natomiast po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia (podrażnienia) na skórze. Typowe jest też wówczas odczuwanie większej tkliwości partii ciała poddanych masażowi.

Jeśli wykonujesz automasaż spiętych mięśni karku albo tych, w których powstały tzw. zakwasy po przeciążeniu – zabieg może wywoływać ból. Miej jednak na uwadze, że bańka chińska pomaga usunąć z tkanek metabolity i toksyny, a także zgromadzonych w nich kwas mlekowy. Mimo początkowego bólu warto kontynuować zabieg, ponieważ jego skutkiem ubocznym będzie szybsze zlikwidowanie zakwasów. Dla porównania – samoistne ich ustępowanie trwa nawet tydzień, natomiast po zabiegu z wykorzystaniem efektu podciśnienia, mogą one przestać ci dokuczać już po dwóch dniach.

Masaż bańką chińską – efekty uboczne, których nie warto bagatelizować

Niekiedy skutki uboczne masażu bańką chińską są na tyle dokuczliwe, że nie sposób ich nie zauważyć. Zwykle są wówczas konsekwencją nieprawidłowo wykonanego zabiegu albo masażu wykonywanego pomimo zdrowotnych przeciwwskazań.

Jeśli zauważysz ciemnofioletowe siniaki – oznacza to, że musisz zmienić technikę masażu. Ruch bańką po skórze wykonuj koliście w stronę serca. Pamiętaj przy tym, że masaż powinien być na tyle dynamiczny, by akcesorium nie miało styczności ze skórą w tym samym miejscu przez czas dłuższy niż dwie sekundy. 

Szczególnej ostrożności wymaga zabieg wykonywany na twarzy. Nie tylko musisz zachować właściwy kierunek ruchu (w stronę węzłów chłonnych), ale również posługiwać się akcesorium o mniejszej średnicy, które nie jest w stanie wytworzyć na tyle dużego efektu podciśnienia (jak bańka chińska o dużej podstawie), by spowodować powstanie nieestetycznych wybroczyn na cerze.

Niekiedy pomimo stosowania olejku czy tłustego kremu masaż bańką chińską nadmiernie rozciąga skórę, powodując, że zaczyna ona sprawiać wrażenie obwisłej. Może być to zaskakujący skutek ubocznych, zwłaszcza że jedną z obiecanych korzyści zabiegów miało być ujędrnianie tkanek. Niestety niekiedy indywidualna sprężystość i jakość skóry, a także podeszły wiek nie pozwalają osiągnąć efektu liftingującego. Na szczęście po zaprzestaniu stosowania bańki chińskiej skóra odzyskuje elastyczność.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak używać kamienia gua sha?

Podobnie w wyniku indywidualnych predyspozycji po wykonaniu masażu bańką chińską naczynka mogą zacząć się rozszerzać, co tworzy na skórze sieć tzw. pajączków. Jeśli i u siebie zauważysz takie efekty uboczne – sięgnij po inne metody automasażu, które będą łagodniejsze i dostosowane do kondycji twojego organizmu np. z wykorzystaniem kamienia gua sha albo rollera. Możesz je kupić w zestawie i zdecydować, które akcesorium bardziej ci odpowiada.

młoda kobieta stawia bański na twarzy

Masaż bańką chińską – przeciwwskazania

Podstawową kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę, zanim rozpoczniesz masaż bańką chińską, są przeciwwskazania zdrowotne do tej formy zabiegu. Potrzeba szybszej redukcji cellulitu, złagodzenia napięć mięśniowych czy poprawy owalu twarzy nie mogą być nadrzędne wobec twojego zdrowia. Masaż wykonywany pomimo przeciwwskazań może nie tylko nie przynieść oczekiwanej poprawy w kondycji skóry, ale wręcz ją pogorszyć, a nawet negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu.

masażysta stawia bańkę na brzuchu

Ze względu na wytwarzany efekt podciśnienia i dosyć intensywny drenaż – wstrzymaj się od zabiegu, jeśli twoja skóra jest poparzona, naznaczona ranami lub podrażnieniami. Z podobnych względów masaż bańką chińską nie będzie odpowiedni przy wysypkach alergicznych i dermatozach takich jak choćby egzema, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry czy trądzik. Aby uniknąć powstania zbyt intensywnych i rozległych siniaków oraz tzw. pajączków, nie stosuj tej formy automasażu, jeśli już sam zwiększony ucisk powoduje powstawanie na skórze nieestetycznych zmian.

Zabieg bańką chińską nie jest też odpowiedni w czasie ciąży, ponieważ ucisk wielu punktów akupresurowych może doprowadzić do zwiększonego wydzielania oksytocyny oraz skurczów macicy i tym samym przyspieszyć poród.

Rada kosmetologa:

Pamiętaj, żeby masaż bańką chińską zawsze wykonywać w kierunku dosercowym albo w kierunku do najbliższych węzłów chłonnych – tak, aby jak najbardziej sprawnie odprowadzić limfę i zbędne metabolity. Jeżeli nie masz żadnych przeciwwskazań do wykonywania zabiegu, masaż bańką z powodzeniem możesz wykonywać do 3 razy w tygodniu i nie powinien on trwać dłużej niż 25 minut.

Masaż bańką chińską przyspiesza krążenie krwi, dlatego unikaj jego wykonywania w czasie menstruacji, a także przy chorobach układu krwionośnego (w tym nadciśnieniu i zaburzeniach krzepnięcia). Ucisk jest szczególnie niebezpieczny przy bardzo wysokim poziomie cholesterolu, przy miażdżycy, a także przy chorobie zakrzepowej, ze względu na ryzyko oderwania i przemieszczenia się skrzepu lub blaszki miażdżycowej w stronę tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca i tętnicy zaopatrującej mózgowie w krew.

SPRAWDŹ TEŻ: Jakie efekty daje masaż kamieniem gua sha?

Ponadto, ponieważ masaż powoduje podwyższenie temperatury w miejscach poddawanych zabiegowi, a także stymuluje układ odpornościowy do pracy – przerwij zabiegi w czasie przeziębienia, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu gorączka. W przypadku osłabienia chorobą może dojść nawet do omdlenia w czasie masażu.

Przeciwwskazaniem do zabiegu bańką chińską są nowotwory. Ucisk nie powinien być wykonywany zwłaszcza w obszarze zmienionym chorobowo i tkanek do niego przylegających. Może to bowiem przyczynić się do nasilenia choroby. Jakakolwiek forma terapii fizykalnej powinna być podejmowana wyłącznie przez fizjoterapeutę, który uwzględni kondycję zdrowotną pacjenta. Masaż bańką chińską pomaga zredukować opuchliznę twarzy po nieprzespanej nocy (zwłaszcza jeśli nie masz pod ręką dobrego żelu lub kremu pod oczy) czy zredukować tzw. zakwasy. Nie oznacza to jednak, że można wykonywać zabieg, gdy opuchlizna pojawia się na innych partiach ciała czy podczas skurczów mięśni. Takie nieprawidłowości są przeciwwskazaniem do automasażu. Mogą bowiem świadczyć o poważnym schorzeniu jak choćby zaburzenie pracy nerek.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel