ZADBANA SKÓRA
14.06.2022

Jaki kamień gua sha wybrać?

Jaki kamień gua sha wybrać?

Kamienie gua sha wykorzystywane były na Dalekim Wschodzie już w starożytności, do leczenia wielu dolegliwości zdrowotnych. Obecnie służą one nie tylko zwalczaniu chorób, ale także pielęgnacji urody. Kamienie gua sha poprawiają jędrność skóry, likwidują obrzęki i cellulit, a także korygują owal twarzy, dzięki czemu ta wygląda na młodszą. Jaki kamień gua sha wybrać, by uzyskać jak najlepsze efekty wykonywanych zabiegów? Czy kształt i materiał wykonania tego akcesorium mają znaczenie?

Czym jest kamień gua sha?

Kamień gua-sha to rodzaj płaskiej płytki o zaokrąglonych brzegach, wykonanej z naturalnego kamienia. Można ją spotkać w różnych kształtach. Najczęściej jest to serce, litera „V”, grzybek albo motylek: po prostu forma, która idealnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn twarzy i ciała. 


Takie kształty zapewniają wygodne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na twarzy czy innych partiach ciała oraz doskonale leżą w dłoni. Zastosowane do zabiegu olejki, serum i hydrolaty łatwiej również przenikają w głąb pobudzonej skóry, by zregenerować ją od wewnątrz.


Choć struktury kamieni są twarde, a zabieg wykonywany przy ich pomocy intensywny, to nie powinien dostarczać ci bólu. Jeśli zaczniesz odczuwać duży dyskomfort – zmniejsz nieco ucisk. Rolą masażu jest ci pomóc, a nie uszkodzić skórę, czy tkanki zlokalizowane pod nią.

Dowiedz się więcej:

Wybór kamienia gua sha – na co zwrócić uwagę?

Największe znaczenie przy wyborze kamienia gua sha ma materiał, z którego został wykonany. Najczęściej są to kamienie naturalne. Jednak coraz częściej można spotkać także płytki ze szkła, tworzywa sztucznego oraz metalu. To jednak jadeit, kwarc, opal i awenturyn mają dodatkowe (uznawane w tradycji dalekowschodniej) właściwości korzystnie wpływające na zdrowie psychiczne i fizyczne. Właśnie do korzystania z nich cię zachęcamy.

Jaki kamień gua sha będzie najlepszy?

Rodzaj kamienia

Chcesz kupić kamień gua-sha? Jaki wybrać, by używanie go było czystą przyjemnością? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, z jakiego materiału kamień został wykonany. Przekłada się to nie tylko na jego jakość, ale także właściwości (różne kamienie są znane z różnych właściwości) i komfortu użytkowania. 

Jakość kamienia

Jakość wykonania kamienia gua-sha to kolejny ważny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę, by chętnie i często po niego sięgać. Kamień powinien być gładki i przyjemny w dotyku, nie powinien mieć żadnych nierówności ani ostrych krawędzi, bo w ten sposób łatwo doprowadzić do podrażnień skóry. Aby kupić kamień dobrej jakości, szukaj go w sprawdzonych, zaufanych źródłach. 

Rozmiar i kształt kamienia

Choć może się to wydawać sprawą drugorzędną, to jednak zdecydowanie warto zwrócić uwagę również na rozmiar i kształt kamienia. Przekłada się to bowiem na przyjemność i wygodę używania go – zwłaszcza jeśli będziesz wykorzystywać go do masowania różnych obszarów skóry. 


Kamień do stosowania obszarów pod oczami powinien być mniejszy i delikatniejszy niż do policzków – warto więc zaopatrzyć się nawet w dwa produkty. Kształt kamienia z kolei powinien być dopasowany do osobistych preferencji: tak, aby wygodnie leżał w dłoni i dopasowywał się do naturalnej krzywizny buzi.

Grubość kamienia

Kamień gua-sha powinien być także dopasowany pod względem grubości. Jeżeli będzie zbyt gruby, masaż nim może nie być tak efektywny i przyjemny, jak powinien. Z kolei zbyt cienki kamień może zwyczajnie pęknąć w czasie masażu, przypadkowego upuszczenia go, a nawet zbyt gwałtownego odłożenia na blat. 

Anna Dembińska

Anna Dembińska

kosmetolog

Rada experta:

Aby efekt masażu przy pomocy gua-sha, był maksymalnie liftingujący i odświeżający, możesz na noc włożyć kamień do lodówki.

Rano wykonaj masaż schłodzonym kamieniem zwracając szczególną uwagę na okolice oczu. Dzięki temu, że kamień będzie schłodzony, szybko pozbędziesz się porannych opuchlizn i worków pod oczami, a dodatkowo pobudzisz krążenie krwi.

Wybór kamienia ze względu na jego właściwości

Różne kamienie mają różne właściwości. Warto mieć to na uwadze, by dobrać ten, który będzie najlepiej odpowiadał oczekiwaniom. Największą popularnością cieszy się kwarc, jadeit, awenturyn i opal. 

Właściwości kamienia gua sha z kwarcu

Kwarcowe płytki do masażu gua sha są zwykle półprzezroczyste. Najczęściej spotkasz je w kolorze różowym lub fioletowym, choć dostępne są też szare, brązowe, a niekiedy nawet czarne. Wierzono niegdyś, że kwarc pomaga usunąć negatywną energię, wzmacnia pozytywne uczucia i otwiera na mądrość. Różowy kwarc, nazywany jest przez chińczyków kamieniem miłości. 


W wymiarze zdrowotnym masaż kamieniem kwarcowym:


  • wspiera leczenie nieprawidłowości w pracy serca;
  • pomaga zachować równowagę emocjonalną;
  • oczyszcza węzły chłonne;
  • łagodzi przebieg niektórych infekcji;
  • wspomaga pracę nadnerczy.
Wybór kamienia gua sha

Właściwości kamienia gua sha z jadeit

Jadeitowe płytki do masażu gua sha są półprzezroczyste. Najczęściej spotkasz je w szarym i zielonym kolorze, choć dostępne są także: białe, żółte, fioletowe i czerwone. Wierzono, że jadeit przyczynia się do długowieczności i poprawy relacji z innymi ludźmi. Miał też chronić przed nieszczęściami. To jednak jego wpływ na zdrowie jest szczególnie interesujący. 


Masaż kamieniem jadeitowym:


  • wspiera organizm w utrzymaniu wysokiej odporności;
  • wspomaga leczenie nieprawidłowości układu moczowego;
  • usprawnia pracę serca, grasicy, tarczycy, śledziony i wątroby;
  • wspomaga odchudzanie;
  • łagodzi ból (zwłaszcza ze strony kręgosłupa).

Dowiedz się więcej:

Właściwości kamienia gua sha z awenturynu

Awenturynowe płytki do masażu są przezroczyste lub półprzezroczyste i migotliwe. Gama kolorów jest tu mocno ograniczona – możesz spotkać kamienie zielone lub czerwonobrunatne. Wierzono, że awenturyn ma moc usprawniania umysłu. 


W odniesieniu do zdrowia:


  • wzmacnia pracę układu sercowo-naczyniowego;
  • reguluje ciśnienie tętnicze;
  • usprawnia pracę mięśni;
  • przyspiesza regenerację i gojenie;
  • łagodzi przebieg dermatoz i alergii skórnych.

Właściwości kamienia gua sha z opalu

Opalowe płytki do masażu mają postać twardego i gęstego żelu. Mogą być przezroczyste lub nieprzezroczyste i mienić się wieloma barwami. Wierzono, że kamień ten wspiera rozwój osobisty i wzmaga kreatywność. W odniesieniu do zdrowia:


  • wzmacnia serce;
  • usprawnia pracę układu pokarmowego;
  • poprawia wzrok;
  • pobudza mózg do pracy;
  • przyspiesza regenerację organizmu.

Alternatywne masażery dla kamienia gua sha

Masaż gua sha budzi wiele kontrowersji. Wykonywany tradycyjnymi dalekowschodnimi technikami sprawia wrażenie bardzo bolesnego, tym bardziej że w wyniku intensywnego ucisku powstają na skórze czerwone plamy. Techniki masażu zdrowotnego nie są jednak tym, czym zabiegi wykorzystywane do pielęgnacji urody. Tu ucisk nie powinien być źródłem dużego bólu.


Jeśli jednak masaż gua sha jest dla ciebie źródłem dyskomfortu – zdecyduj się na inne formy masowania. Popularne są tzw. rollery, czyli masażery w kształcie walca przytwierdzonego do wygodnego uchwytu. One również wykonywane są z kamieni naturalnych, w tym z jadeitu, kwarcu i awenturynu. 


Jednak wykonując przy ich pomocy masaż, nie jesteś w stanie wykonać tak dużego nacisku, jak stosując kamień gua sha. Zabieg nie będzie więc tak intensywny, a jego efekty wobec tego będą mniej spektakularne.


Ponadto właśnie ze względu na ograniczony drenaż rollery służą przede wszystkim zabiegom na twarz, szyję i dekolt. Dzięki nim możemy także pomóc substancjom aktywnym z serum czy kremu wniknąć odrobinę głębiej w skórę.


Takie masażery to jednak dobra alternatywa, jeśli chcesz nieco poprawić owal twarzy, zredukować opuchliznę i cienie pod oczami oraz wygładzić skórę, a jednocześnie nie chcesz, by zabieg powodował ból.

Kamień gua sha - jaki wybrać?

Jaki kamień gua sha wybrać? Podsumowanie

Jaki kamień gua-sha wybrać, by cieszyć się korzyściami z masażu, a także aby był on chwilą przyjemności? Podstawą jest wybór kamienia dobrej jakości i o kształcie, który najbardziej będzie ci odpowiadał: zarówno pod względem wygody trzymania go w dłoni, jak i swobody przesuwania po twarzy. Wybieraj produkty dobrej jakości: dzięki temu używanie ich będzie nie tylko większą przyjemnością, ale będzie również bezpieczne: bo dobra jakość niweluje między innymi ryzyko uszkodzenia kamienia w czasie masażu, co może skutkować podrażnieniami, a nawet uszkodzeniem skóry!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel