ZADBANA SKÓRA
14.06.2022

Jaki kamień gua sha wybrać?

Jaki kamień gua sha wybrać?

Kamienie gua sha wykorzystywane były na Dalekim Wschodzie już w starożytności, do leczenia wielu dolegliwości zdrowotnych. Obecnie służą one nie tylko zwalczaniu chorób, ale także pielęgnacji urody. Kamienie gua sha poprawiają jędrność skóry, likwidują obrzęki i cellulit, a także korygują owal twarzy, dzięki czemu ta wygląda na młodszą. Jaki kamień gua sha wybrać, by uzyskać jak najlepsze efekty wykonywanych zabiegów? Czy kształt i materiał wykonania tego akcesorium mają znaczenie?

Czym jest kamień gua sha?

Historia masażu gua sha sięga starożytnych dalekowschodnich praktyk. Ówcześnie był to sposób na leczenie wielu zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu – począwszy od infekcji bakteryjnych i wirusowych, którym towarzyszyła gorączka, na zaburzeniach pracy układu pokarmowego kończąc. Wierzono, że rytmiczne uciskanie i skrobanie skóry (z niemałą wcale siłą, ale bez odczucia bólu) pomaga organizmowi się oczyścić i zregenerować. Stąd też nazwa masażu: „gua” oznacza „skrobać”, a „sha” to uogólniona nazwa, która obejmuje wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Pierwotnie do zabiegu wykorzystywano metalowe przedmioty i monety, a nie tylko kamienie. Jednak właśnie ze względu na właściwości kamieni naturalnych, a zwłaszcza kwarcu, jadeitu, opalu i awenturynu – to one z biegiem lat stały się materiałem, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiaj masaż gua sha.

Czym właściwie jest to akcesorium? To rodzaj płaskiej płytki o zaokrąglonych brzegach, wykonanej z naturalnego kamienia. Można ją spotkać w różnych kształtach. Najczęściej jest to serce, litera „V”, grzybek albo motylek, po prostu forma, która idealnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn twarzy i ciała. Takie formy zapewniają wygodne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na twarzy czy innych partiach ciała oraz doskonale leżą w dłoni. Zastosowane do zabiegu olejki, serum i hydrolaty łatwiej również przenikną w głąb pobudzonej skóry, by zregenerować ją od wewnątrz.

Choć struktury kamieni są twarde, a zabieg wykonywany przy ich pomocy intensywny, to nie powinien dostarczać ci bólu. Jeśli zaczniesz odczuwać duży dyskomfort – zmniejsz nieco ucisk. Rolą masażu jest ci pomóc, a nie uszkodzić skórę, czy tkanki zlokalizowane pod nią.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak zrobić masaż kamieniem gua sha?

Masaż gua sha – jaki kamień wybrać

Największe znaczenie przy wyborze kamienia gua sha ma materiał, z którego został wykonany. Najczęściej są to kamienia naturalne. Jednak coraz częściej można spotkać także płytki ze szkła, tworzywa sztucznego oraz metalu. To jednak jadeit, kwarc, opal i awenturyn mają dodatkowe (uznawane w tradycji dalekowschodniej) właściwości korzystnie wpływające na zdrowie psychiczne i fizyczne. Właśnie do korzystania z nich cię zachęcamy

kobieta aplikująca maseczkę na twarz

Właściwości kamienia gua sha z kwarcu

Kwarcowe płytki do masażu gua sha są zwykle półprzezroczyste. Najczęściej spotkasz je w kolorze różowym lub fioletowym, choć dostępne są też szare, brązowe, a niekiedy nawet czarne. Wierzono niegdyś, że kwarc pomaga usunąć negatywną energię, wzmacnia pozytywne uczucia i otwiera na mądrość. Różowy kwarc, nazywany jest przez chińczyków kamieniem miłości. W wymiarze zdrowotnym masaż kamieniem kwarcowym:

 • wspiera leczenie nieprawidłowości w pracy serca;
 • pomaga zachować równowagę emocjonalną;
 • oczyszcza węzły chłonne;
 • łagodzi przebieg niektórych infekcji;
 • wspomaga pracę nadnerczy;
 • usprawnia funkcjonowanie układu płciowego.

Właściwości kamienia gua sha z jadeitu

Jadeitowe płytki do masażu gua sha są półprzezroczyste. Najczęściej spotkasz je w szarym i zielonym kolorze, choć dostępne są także: białe, żółte, fioletowe i czerwone. Wierzono, że jadeit przyczynia się do długowieczności i poprawy relacji z innymi ludźmi. Miał też chronić przed nieszczęściami. To jednak jego wpływ na zdrowie jest szczególnie interesujący. Masaż kamieniem jadeitowym:

 • wspiera organizm w utrzymaniu wysokiej odporności;
 • wspomaga leczenie nieprawidłowości układu moczowego;
 • usprawnia pracę serca, grasicy, tarczycy, śledziony i wątroby;
 • wspomaga odchudzanie;
 • łagodzi ból (zwłaszcza ze strony kręgosłupa).

SPRAWDŹ TEŻ: Jak używać kamienia gua sha?

Właściwości kamienia gua sha z awenturynu

Awenturynowe płytki do masażu są przezroczyste lub półprzezroczyste i migotliwe. Gama kolorów jest tu mocno ograniczona – możesz spotkać kamienie zielone lub czerwonobrunatne. Wierzono, że  awenturyn ma moc usprawniania umysłu. W odniesieniu do zdrowia:

 • wzmacnia pracę układu sercowo-naczyniowego;
 • reguluje ciśnienie tętnicze;
 • usprawnia pracę mięśni;
 • przyspiesza regenerację i gojenie;
 • łagodzi przebieg dermatoz i alergii skórnych.

Właściwości kamienia gua sha z opalu

Opalowe płytki do masażu mają postać twardego i gęstego żelu. Mogą być przezroczyste lub nieprzezroczyste i mienić się wieloma barwami. Wierzono, że kamień ten wspiera rozwój osobisty i wzmaga kreatywność. W odniesieniu do zdrowia:

 • wzmacnia serce;
 • usprawnia pracę układu pokarmowego;
 • poprawia wzrok;
 • pobudza mózg do pracy;
 • przyspiesza regenerację organizmu.

roller z kwarcu różowego

Kamień gua sha – jaki wybrać kształt?

Pragnąc rozpocząć samodzielne wykonywanie masażu gua sha, staniesz przed wyborem nie tylko materiału, z którego została wykonana płytka, ale również jej kształtu. Ma on bardzo duże znaczenie dla wygody przeprowadzanych zabiegów. To ważne zwłaszcza u osób początkujących, które dopiero uczą się prawidłowego ucisku tkanek i jednokierunkowych ruchów wymiatających. Jeśli kamień będzie wygodny – łatwiej będzie ci „wyczuć” odpowiednią dla ciebie intensywność masażu. Wówczas zabieg gua sha przyniesie oczekiwane efekty w postaci ujędrnienia, redukcji opuchlizny, zwalczenia cellulitu czy złagodzenia wzmożonego napięcia mięśniowego.

DOWIEDZ SIĘ: Jakie efekty daje masaż kamieniem gua sha?

Przez osoby początkujące najczęściej wybierany jest kamień do masażu w kształcie serca, litery „V” albo motylka. Możesz wygodnie ująć go w dłoń i rozpocząć masaż. Tak wyprofilowana płytka pozwoli ci na odpowiedni docisk do wybranych partii ciała.

Kamień w kształcie grzybka możesz wykorzystywać do zabiegów wykonywanych zarówno na oczyszczonej skórze twarzy, szyi i dekolcie, jak i pozostałych partiach ciała. Jednak ze względu na kształt doskonale sprawdzi się przy bardziej intensywnym docisku, jakiego wymaga drenaż limfatyczny, mający na celu redukcję opuchlizny i cellulitu. Sięgnij po niego, jeśli planujesz przeprowadzić masaż ramion, pleców, pośladków i nóg.

Alternatywne masażery dla kamienia gua sha

Masaż gua sha budzi wiele kontrowersji. Wykonywany tradycyjnymi dalekowschodnimi technikami sprawia wrażenie bardzo bolesnego, tym bardziej że w wyniku intensywnego ucisku powstają na skórze czerwone plamy. Techniki masażu zdrowotnego nie są jednak tym, czym zabiegi wykorzystywane do pielęgnacji urody. Tu ucisk nie powinien być źródłem dużego bólu.

Jeśli jednak masaż gua sha jest dla ciebie źródłem dyskomfortu – zdecyduj się na inne formy masowania. Popularne są tzw. rollery, czyli masażery w kształcie walca przytwierdzonego do wygodnego uchwytu. One również wykonywane są z kamieni naturalnych, w tym z jadeitu, kwarcu i awenturynu. Jednak wykonując przy ich pomocy masaż, nie jesteś w stanie wykonać tak dużego nacisku, jak stosując kamień gua sha. Zabieg nie będzie więc tak intensywny, a jego efekty wobec tego będą mniej spektakularne. Ponadto właśnie ze względu na ograniczony drenaż rollery służą przede wszystkim zabiegom na twarz, szyję i dekolt. Dzięki nim możemy także pomóc substancjom aktywnym z serum czy kremu wniknąć odrobinę głębiej w skórę.

Takie masażery to jednak dobra alternatywa, jeśli chcesz nieco poprawić owal twarzy, zredukować opuchliznę i cienie pod oczami oraz wygładzić skórę, a jednocześnie nie chcesz, by zabieg powodował ból.

Rada kosmetologa:

Aby efekt masażu przy pomocy gua-sha, był maksymalnie liftingujący i odświeżający, możesz na noc włożyć kamień do lodówki. Rano wykonaj masaż schłodzonym kamieniem zwracając szczególną uwagę na okolice oczu. Dzięki temu, że kamień będzie schłodzony, szybko pozbędziesz się porannych opuchlizn i worków pod oczami, a dodatkowo pobudzisz krążenie krwi.

kamienie do zabiegu gua shaKomentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel