ZADBANA SKÓRA
14.06.2022

Jakie efekty daje masaż kamieniem gua sha?

Jakie efekty daje masaż kamieniem gua sha?

Masaż kamieniem gua sha wywodzi się z tradycji leczniczych Dalekiego Wschodu. Współcześnie w zachodnich krajach wykorzystywany jest głównie do pielęgnacji urody. Pozwala ujędrnić skórę, wygładzić drobne zmarszczki, zwalczyć cellulit, a także zredukować obrzęki limfatyczne. Warto włączyć go do codziennych zabiegów porannych lub wieczornych, aby poprawić nie tylko swój wygląd, ale i samopoczucie.

Czym jest kamień gua sha?

Kamień gua sha to niewielkich rozmiarów płytka o zaokrąglonych brzegach, wykonana z naturalnego kamienia. Zwykle wykonywana jest z kwarcu, jadeitu, awenturynu lub opalu. Masaż wykonywany przy pomocy kamienia gua sha i efekty, jakie przynosi, zawdzięczamy starożytnym praktykom Dalekiego Wschodu, choć i Grecy doceniali prozdrowotną moc ucisku i skrobania ciała.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak zrobić masaż kamieniem gua sha?

Kamień gua sha przed wiekami wykorzystywany był do łagodzenia wielu schorzeń, takich jak infekcje bakteryjne i wirusowe, gruźlica czy zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Współcześnie praktyka ta nadal jest obecna w kulturach Dalekiego Wschodu. W krajach Europy i Ameryki kamień gua sha również wykorzystywany jest do masażu twarzy i ciała (jako alternatywa dla popularnych rollerów czy masażerów innego typu). Celem zabiegu nie jest jednak leczenie chorób czy ich zapobieganie, ale ujędrnianie ciała, redukcja opuchlizny, a także łagodzenie wzmożonego napięcia nerwowego wywołanego przetrenowaniem i stresem.

Sposób wykonywania masażu kamieniem gua sha a efekty zabiegu

Masaż kamieniem gua sha możesz wykonywać na twarzy, szyi i dekolcie oraz ramionach, plecach, pośladkach i nogach. Bez względu na to, którą partię ciała chcesz poddać temu zabiegowi pielęgnacyjnemu – zacznij od przygotowania skóry do intensywnego ucisku i skrobania.

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie. Z cery zmyj makijaż mleczkiem oczyszczającym lub płynem micelarnym, a następnie umyj ją żelem lub delikatną pianką. Aby dogłębnie oczyścić pory i usunąć martwy naskórek, możesz też wykonać peeling enzymatyczny lub mechaniczny. Nie zapomnij o tonizacji! Dzięki niej przywrócisz skórze właściwe pH, co sprawi, że nie będzie nadmiernie wysuszona i lepiej przyjmie pozostałe produkty. Możesz wykorzystać do tego tonik lub sięgnąć po hydrolat. Jeśli planujesz masaż innych partii ciała, oczyszczanie wykonaj poprzez dokładne umycie skóry i ewentualnie zastosowanie peelingu ze ścierającymi drobinkami, który pobudzi krążenie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jaki masażer do twarzy wybrać?

Kolejny etap to zaaplikowanie serum lub olejku, który sprawi, że wykonywanie wymiatających ruchów kamieniem gua sha nie będzie wiązało się ze zbyt dużym wysiłkiem. Unikniesz również dzięki temu rozciągania skóry, co mogłoby skutkować pojawieniem się mikrouszkodzeń. 

Ostatni etap to masaż. Jeśli planujesz wykonać go na ramionach, plecach, pośladkach lub udach, pamiętaj o ukierunkowaniu ruchów zgodnie z przepływem limfy, w stronę serca. Intensywność nacisku powinna być umiarkowana – na tyle mocno, by pobudziła zlokalizowane pod skórą mięśnie, jednak nie tak silna, by wywołać ból.

Masaż twarzy, szyi i dekoltu wymaga nieco więcej wprawy i umiejętności wykonywania zaplanowanych ruchów. Zacznij od dekoltu. Wykonuj ruch wymiatający, pionowy od obojczyków aż do szyi. Na wysokości przełyku ruchy powinny być natomiast ukierunkowane od środka szyi ku węzłom chłonnym. Przechodząc do masażu twarzy, zachowaj następującą kolejność i kierunek ruchów:

  1. ruch poziomy od brody w stronę kącików ust; 
  2. ruch pionowy od kącików ust do początku nosa;
  3. ruch poziomy od nosa do uszu;
  4. ruch pionowy po obu stronach kości nosowej;
  5. ruch poziomy pod oczodołami od wewnętrznych kącików oka ku zewnętrznym;
  6. ruch pionowy na środku czoła;
  7. ruch po łuku od początku brwi ku skroniom.

Jeśli uznasz, że zabiegi pielęgnacyjne wykonywane przy pomocy kamienia gua sha, wywołują u ciebie zbyt duży dyskomfort lub ból, możesz wykonywać masaż przy pomocy rollera. Efekty nie będą tak spektakularne, ale również przyczynią się do poprawy jędrności skóry i owalu twarzy.

DOWIEDZ SIĘ: Jak prawidłowo używać kamienia gua sha 

różowy roller z kwarcu

Masaż gua sha twarzy – efekt liftingujący

Masaż twarzy, w tym masaż kamieniem gua sha i efekty jakie wywołuje, cieszą się szczególną popularnością wśród kobiet pragnących zredukować pierwsze oznaki starzenia oraz poprawić owal twarzy, czy zmniejszyć opuchliznę twarzy. Proces starzenia jest szczególnie wyraźny w wyglądzie cery u osób, które zmagają się ze stresem, nadmiernie eksponują skórę na działanie promieniowania UV oraz są narażone na wpływ smogu i innych zanieczyszczeń. Wówczas skóra staje się wyraźnie mniej elastyczna i matowa, a dodatkowo pojawiają się zmarszczki. 

Intensywny ucisk pobudza krążenie krwi i limfy, usuwając z warstw skóry toksyny i zbędne produkty przemiany materii, dzięki czemu sprawniej docierają do nich składniki odżywcze. Skóra odbudowuje się, zwiększa się jej elastyczność, co w konwencji poprawia owal twarzy. W przypadku cery matowej i pozbawionej blasku, regularne wykonywanie masażu, po aplikacji odżywiających, regenerujących i nawilżających olejków lub serum – staje się ona promienna i wygląda młodziej.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak dbać o cerę dojrzałą

Masaż kamieniem gua sha – efekt antycellulitowy

Właściwości antycellulitowe masażu kamieniami gua sha, to kolejny powód, dla którego warto włączyć ten zabieg pielęgnacyjny do codziennych porannych lub wieczornych rytuałów piękna. 

Cellulit jest zmianą tkanki tłuszczowej polegającą na jej nierównomiernym rozłożeniu. Osobie, która zmaga się z cellulitem doskwiera powstawanie obrzęków, zwłóknień i stwardnień w tkance podskórnej, które dają o sobie znać w postaci nieestetycznej powierzchni skóry przypominającej skórkę pomarańczową (stąd też inna nazwa tego zaburzenia). Nadmiernie rozrośnięta tkanka tłuszczowa upośledza prawidłowy rozwój tkanki łącznej.

Jedną ze skutecznych metod zwalczania cellulitu (poza zmianą sposobu odżywiania i zmianą biernego stylu życia na bardziej aktywny) jest masaż. Wykorzystując do tego kamień gua sha, pobudzisz mięśnie, usprawnisz krążenie krwi i limfy, rozbijesz tkankę tłuszczową i wzmocnisz napięcie tkanki łącznej. Pamiętaj jednak, by zachować właściwy kierunek ucisku – ku węzłom chłonnym, a więc do serca. Tylko wówczas właściwie ukierunkowujesz przepływ limfy (z którą wydalane są złogi i zanieczyszczenia) i szybciej pozbędziesz się cellulitu.

SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są efekty stosowania rollera do twarzy?

kobieta wykonująca zabieg gua sha

Masaż gua sha – efekt odprężający i relaksujący

Jeśli prowadzisz stresujący styl życia – zacznij wykonywać regularnie masaż gua sha. Efektem tego zabiegu jest bowiem odprężenie i relaksacja. Intensywny ucisk kamieniem z jadeitu, kwarcu, opalu czy awenturynu pobudza nie tylko poszczególne warstwy skóry, ale również tkanki znajdujące się poniżej. Dzięki temu masaż gua sha wywołuje szereg korzyści somatycznych i psychosomatycznych. Dzieje się tak, ponieważ zredukowane zostaje nadmierne napięcie w mięśniach. To natomiast pozwala się organizmowi odprężyć się i zrelaksować. W efekcie złagodzone zostają skutki przewlekle odczuwanego stresu, zmęczenia i pogorszenia samopoczucia. Nic w tym dziwnego! Wszak masaże w różnej formie już od czasów starożytnych wykorzystywane były jako technika relaksacji i poprawy wydolności organizmu. Większość z nich do czasów współczesnych wykonywana jest przez specjalistów (np. fizjoterapeutów). Tymczasem masaż kamieniem gua sha możesz wykonać samodzielnie rano lub wieczorem!

SPRAWDŹ TEŻ: Jak używać kamieni gua sha?

Masaż kamieniem gua sha – efekt łagodzenia dyskomfortu w obrębie mięśni

Masaż kamieniami gua sha poprzez ucisk na tkanki zlokalizowane pod skórą  redukuje napięcie mięśniowe. Tak jak już wspominaliśmy, sprzyja to relaksacji. Ale nie tylko! Jeśli zdecydujesz się na regularny masaż płytką gua sha – efektem będzie redukcja dyskomfortu w obrębie mięśni.

W masażu kamieniami gua sha wykorzystujesz ucisk, skrobanie i ruchy wymiatające, dzięki czemu zredukowane zostaje wzmożone napięcie, któremu towarzyszy nierzadko ból. W przypadku tzw. zakwasów taki zabieg nie tylko zmniejszy odczuwane dolegliwości, ale również przyspiesza regenerację tkanki mięśniowej, w której doszło do mikrouszkodzeń.

W czasie zabiegu w wyniku rozcierania dochodzi do rozdrobnienia oraz przesunięcia  zalegających produktów przemiany materii. W ich miejsce mogą zostać dostarczone przez krwiobieg substancje odżywcze sprzyjające regeneracji. Dodatkowo tkanka mięśniowa zostaje uelastyczniona i rozluźniona. Zmniejsza się też nadmierna pobudliwość nerwów obwodowych i tym samym zredukowany zostaje odczuwany dyskomfort.

przyjemnie wyglądająca blondynka

Masaż kamieniem gua sha – efekt detoksykacji

W trakcie wykonywania masażu kamieniem gua sha ukierunkowany ruch wymiatający powoduje przesuwanie tkanek względem siebie. Dzięki powstałemu rozluźnieniu sprawnie usuwane są zalegające produkty przemiany materii oraz obumarłe komórki. Ich miejsce zajmują związki histaminopodobne, powodujące rozszerzenie naczyń krwionośnych.  Dzięki temu do tkanek sprawniej docierają niezbędne substancje odżywcze oraz tlen. W jaki sposób? Cały proces jest konsekwencją zadziałania efektu podciśnienia. W wyniku ucisku kamieniem gua sha krew zostaje sprowadzona (zassana) z naczyń krwionośnych obwodowych do miejsca poddawanego zabiegowi.

Masaż kamieniem gua sha – efekt redukcji opuchlizny

Efektem masażu gua sha jest redukcja opuchlizny oraz (przy masażu twarzy) likwidacja tzw. cieni pod oczami. Jak to możliwe? Zabieg przy pomocy jadeitowej, awenturynowej, opalowej lub kwarcowej płytki wykonywany jest zawsze w kierunku dosercowym, zgodnie z przepływem limfy, zwanej również chłonką. Dzięki mechanicznemu przepchnięciu limfy, tak jak to ma miejsce przy drenażu limfatycznym, zlikwidowane zostają zastoje, które dają o sobie znać w postaci opuchlizny. Jest to dosyć częsty problem osób zmagających się z otyłością, po przebytych stanach zapalnych i zakażeniach tkanki łącznej. Mogą również wystąpić w wyniku urazów oraz jako konsekwencja długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej, o co nietrudno przy wykonywaniu pracy biurowej.

Rada kosmetologa: 

Czy wiesz, że masaż kamieniem gua-sha jest bardzo popularny wśród gwiazd Hollywood? Szczególnie przed ważnymi wystąpieniami i wyjściami gwiazdy doceniają jego drenujące i liftingujące działanie. Miłośniczką gua-sha jest australijska supermodelka Miranda Kerr, która na swoim profilu instagramowym pokazywała jak wykonuje masaż gua-sha z różowego kwarcu oraz jakie dobroczynne skutki wyzwala.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jaki kamień gua sha wybrać?

Pamiętaj jednak, że nie każdy obrzęk może być zredukowany przy pomocy automasażu. Niekiedy konieczna jest pomoc lekarza bądź innego specjalisty i wykonanie np. drenażu limfatycznego. Bywa i tak, że masaż jest bezwzględnie przeciwwskazany. Ma to miejsce m.in. przy zaawansowanej miażdżycy, niewydolności żylnej, zakrzepicy. Jeśli nie znasz podłoża pojawiającej się na twarzy i ciele opuchlizny – skonsultuj z lekarzem czy możesz wykonywać masaż kamieniami gua sha.

Masaż kamieniem gua sha – efekt usprawniania wchłaniania substancji aktywnych z kosmetyków

Masaż kamieniem gua sha przyczynia się nie tylko do poprawy funkcjonowania i wyglądu skóry. To doskonały sposób na to, by pobudzić tkanki i tym samym zwiększyć ich zdolność do wchłaniania substancji aktywnych zaaplikowanych na nią kosmetyków. Właśnie dlatego warto przed rozpoczęciem masażu nałożyć olejek lub serum o ukierunkowanym działaniu: przeciwzmarszczkowym, antycellulitowym, nawilżającym czy regenerującym. Dzięki temu ich działanie będzie bardziej intensywne niż dotychczas.

kobieta robi sobie masażKomentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel