ZADBANA SKÓRA
14.06.2022

Jak używać kamienia gua sha?

Jak używać kamienia gua sha?

Masaże wykonywane przy pomocy kamienia gua sha stają się coraz bardziej popularne. Pomagają ujędrnić skórę twarzy, zlikwidować zmarszczki, ale również zredukować cellulit i obrzęki. Jednak aby uzyskać oczekiwany efekt tego typu pielęgnacji, niezwykle istotny jest sposób wykonywania masażu. Wyjaśniamy jak używać kamienia gua sha, by szybko zauważyć poprawę w wyglądzie dekoltu, szyi, twarzy, a także pozostałych partii ciała.

Czym jest masaż i kamień gua sha?

Koncepcja masażu gua sha zrodziła się w czasach starożytnych na terenach Dalekiego Wschodu. Po dziś dzień zabiegi te są praktykowane w tamtejszych kulturach. Ich celem jest wspieranie organizmu w utrzymaniu zdrowia, ale i zwalczanie wielu chorób, w tym m.in. infekcji grypopochodnych, którym towarzyszy gorączka, czy niestrawności. Do wykonywania masażu gua sha  wykorzystywano naturalny kamień: opal, kwarc, jadeit lub awenturyn.

Sama nazwa gua sha to połączenie dwóch słów. Pierwsze oznacza: skrobać. Drugie natomiast odnosi się do wszelkich chorób, jakie mogą dotknąć ludzki organizm. Słowo sha jest też tłumaczone jako: ciemne plamy pokrywające ciało. Mowa tu o zaczerwienieniach, powstałych po wykonanym zabiegu leczniczym,

Tradycyjny sposób używania kamienia gua sha wymaga sporego ucisku na tkanki. Towarzyszący temu wymiatający ruch, przypomina skrobanie ciała. Tak wykonany masaż wygląda dość brutalnie i pozostawia po sobie czerwone plamy na skórze. Jest to jednak efekt  jak najbardziej pożądany, ponieważ świadczy o pobudzeniu krążenia krwi oraz tkanek  zlokalizowanych pod skórą.

Nieco inaczej masaż gua sha jest traktowany w kontekście pielęgnacji urody. Wykorzystuje się tu również te same naturalne kamienie, a niekiedy także płytki metalowe, szklane czy z tworzywa sztucznego. Masaże mają na celu poprawę niektórych mankamentów urodowych. Pomagają zwalczyć cellulit i obrzęki, poprawiają jędrność skóry i wygładzają drobne zmarszczki.

Masaż gua sha wykonywany w celu poprawienia urody również wymaga ucisku na skórę, połączonego z ruchem wymiatającym. Nie jest jednak on tak intensywny, jak tradycyjna odmiana tego zabiegu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak zrobić masaż kamieniem gua sha?

Czy kształt kamienia gua sha ma znaczenie?

Kamienie gua sha najczęściej mają kształt litery „V”, serca albo motylka. Jak pewnie się domyślasz, nie jest to dzieło przypadku. Taka forma ma ułatwić wykonywanie masażu, dopasować się do naturalnego owalu twarzy i ciała oraz dobrze leżeć w dłoni.  Szersza końcówka służy do wykonywania zabiegu na twardszych powierzchnia twarzy: nosie i brodzie. Węższa (szpiczasta) końcówka, służy do pielęgnacji delikatnej powierzchni pod oczami. Dłuższym bokiem (wklęsłym) wykonasz masaż czoła, policzków oraz szyi, natomiast krótszym (wypukłym) – ramion, pleców, pośladków i nóg.

Kamień gua sha w kształcie grzybka najlepiej sprawdzi się natomiast przy masażu tych partii ciała, które wymagają mocniejszego nacisku, aby pobudzić tkanki podskórne. Mowa tu m.in. o udach i pośladkach pokrytych nieestetycznym cellulitem.

SPRAWDŹ: Jaki masażer do twarzy wybrać

kobieta z idealną zdrową cerą

Kamień gua sha – jak używać do masażu twarzy, szyi i dekoltu?

Współcześnie kamień gua sha wykorzystywany jest przede wszystkim przez kobiety do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych na dekolcie, szyi oraz twarzy. Zabiegi te mają na celu poprawienie elastyczności zwiotczałej skóry, nadanie jej blasku, a także zredukowanie opuchlizny i tzw. sińców pod oczami. Jest to więc innymi słowy – nieinwazyjna metoda liftingu.

Zanim rozpoczniesz masaż, wykonaj dokładny demakijaż. Możesz wykorzystać do tego mleczko lub płyn micelarny. Jeśli zdecydujesz się na ten drugi preparat – pamiętaj, by zmyć go wodą, ponieważ to detergent. Długi kontakt miceli z cerą doprowadza bowiem do jej przesuszenia. Następnie oczyść twarz żelem myjącym lub pianką. Po demakijażu przywróć cerze właściwe pH dzięki tonikowi, w którego roli doskonale sprawdzi się hydrolat. Na koniec wykonaj peeling, by pobudzić krążenie i wzmocnić efekty wykonywanego masażu kamieniami gua sha. Nie zapomnij o posmarowaniu skóry olejkiem lub serum, by zapewnić skórze dobry poślizg, a co za tym idzie; płynny, wymiatający ruch płytki. Warto również schłodzić wcześniej płytkę w lodówce, dzięki temu pobudzisz krążenie krwi, wspomożesz efekt liftingu, a także pozbędziesz się ewentualnych obrzęków i opuchlizn, szczególnie z okolic oczu.

Masaż gua sha dekoltu

Masaż gua sha rozpocznij  od dekoltu, a dopiero potem przejdź do szyi, aż wreszcie samej twarzy. Ujmij w dłoń krótszy (wypukły) bok płytki jadeitowej, kwarcowej, awenturynowej lub opalowej. Najwygodniej będzie jeśli umieścisz ją między palcami: kciukiem, wskazującym i środkowym. Pozwoli ci to kontrolować głębokość docisku, bez konieczności nadwyrężania dłoni. Ruch wymiatający wykonuj pionowo w stronę twarzy, aż do linii wyznaczonej przez obojczyki. Takie ukierunkowanie masażu ma na celu usprawnienie przepływu limfy ku węzłom chłonnym. Odpowiednio intensywny ucisk pozwala niejako przepchać zastoje chłonki ku ujściu przewodów limfatycznych. Dzięki temu zredukowane zostają obrzęki. Każdy ruch wykonaj dziesięciokrotnie w tej samej linii. Powtarzaj czynność, aż dotrzesz do linii obojczyków. Od tej wysokości wykonuj już masaż odpowiedni dla okolic szyi. Ruch pionowy nie jest tu wskazany, ponieważ nie byłby wówczas ukierunkowany ku węzłom chłonnym.

Masaż gua sha szyi

Podobnie jak w przypadku masażu dekoltu, tak na szyi wykonuj zabieg dłuższą (wklęsłą) stroną płytki. Pielęgnację gua sha szyi możesz wykonywać powyżej linii wyznaczonej przez kości obojczykowe aż do żuchwy. Ruch wymiatający rozpocznij od linii przełyku do boku – ku węzłom chłonnym, by zlikwidować zastoje chłonki w naczyniach limfatycznych, ale i usprawnić krążenie zarówno limfy, jak i krwi. Każdy ruch poziomy powtórz dziesięciokrotnie, po czym przejdź wyżej. Powtarzaj ruchy aż dotrzesz do linii żuchwy. Kolejnym etapem masażu będzie zabieg na twarzy, który jest najbardziej skomplikowany.

DOWIEDZ SIĘ TEŻ: Jakie efekty daje masaż kamieniem gua sha?

Masaż gua sha twarzy

Masaż gua sha twarzy wymaga najwięcej wprawy, ze względu na częstą zmienność ukierunkowania ruchów. W zależności od jej części inny jest kierunek wymiatania, ale też trzeba użyć innego fragmentu kamienia do ucisku tkanek. Tak jak w przypadku masażu dekoltu i twarzy każdy ruch powtórz dziesięciokrotnie w jednej linii:

  • ruch poziomy od środka brody do kącików ust wykonaj szerszą częścią płytki;
  • ruch pionowy od kącików ust ku nosowi wykonaj dłuższą (wklęsłą) częścią płytki;
  • ruch poziomy od nosa ku uszom wykonaj dłuższą (wklęsłą) częścią płytki;
  • ruch pionowy wzdłuż nosa wykonaj szerszą częścią płytki;
  • ruch poziomy pod dolną powieką od wewnętrznego ku zewnętrznemu kącikowi oka wykonaj węższą częścią płytki;
  • ruch pionowy na czole wykonaj szerszą częścią płytki;
  • ruch po łuku od środka brwi ku skroniom wykonaj szerszą częścią płytki.
kobieta podczas gua sha twarzy

Kamień gua sha – jak używać do masażu ciała

Kamień gua sha może być wykorzystywany nie tylko do masażu dekoltu, szyi i twarzy, ale również pozostałych partii ciała, w tym przede wszystkim: ramion, pleców, pośladków i nóg. Przed zabiegiem dokładnie umyj ciało. Wykorzystaj do tego stosowany na co dzień żel pod prysznic lub płyn do kąpieli. Nie sięgaj po preparaty, których dotąd nie stosowałaś. Po masażu substancje aktywne intensywnie wnikają w głąb struktury tkanek, co może wywołać silną reakcję alergiczną na nowy kosmetyk.

Warto również przed zabiegiem  wykonać peeling, który dokładnie oczyści skórę, usunie martwy naskórek oraz pobudzi skórę przed zabiegiem. Dzięki temu wzmocnisz efekty zabiegu gua sha. Zanim zaczniesz masaż, schłodź kamień, a na skórę nanieś olejek lub serum o właściwościach nawilżających, odżywiających, regenerujących lub antycellulitowych.

SPRAWDŹ TEŻ: Jaki kamień gua sha wybrać?

Podstawową zasadą masażu ciała jest ukierunkowanie ruchów w stronę serca, tak jak to ma miejsce m.in. przy drenażu limfatycznym. Pozwala to usprawnić przepływ chłonki w naczyniach i przyczynia się do likwidacji opuchlizny spowodowanej zastojami limfy. Pamiętaj, aby wykonując zabieg każdy ruch powtarzać dziesięciokrotnie w jednej linii. Cały zabieg powinien zamknąć się w 30 minutach.

buteleczka serum grejfrutowego

Jak często używać kamienia gua sha?

Masaże kamieniem gua sha wykonywane samodzielnie nie są tak intensywne, jak ich tradycyjna wersja z Dalekiego Wschodu. Nie musisz się więc martwić, że po jednym zabiegu będziesz potrzebować kilku dni na regenerację. Kamienia gua sha możesz używać nawet kilka razy w ciągu tygodnia. Nie ma przy tym znaczenia, czy masaż będziesz wykonywać rano, czy wieczorem. Może być to forma pobudzająca, ale i relaksująca. Sama zdecyduj, jak wolisz o siebie zadbać.

SPRAWDŹ: Jaki masażer do twarzy wybrać?

Pamiętaj, że jest to masaż, który nie powinien wywoływać dużego bólu. Jeśli nawet mimo niewielkiego nacisku odczuwasz duży dyskomfort, być może nie jest to zabieg dla ciebie. Wówczas zamiast po kamień gua sha – sięgnij po rollmasażer lub inne masażery, które z pewnością polubisz.

Rada kosmetologa:

Na zabieg gua-sha możesz wybrać się także do profesjonalnego salonu bądź centrum, oferującego chińskie bądź tajskie masaże. Wykwalifikowany masażysta wykona zabieg terapeutyczny, na wybrany obszar ciała. Masażem gua-sha ujędrnisz swoją skórę, a nawet pomożesz w uśmierzeniu bólu mięśni. Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel