ZADBANA SKÓRA
12.08.2022

Masaż twarzy bańką chińską - efekty. Jak go wykonać?

Masaż twarzy bańką chińską - efekty. Jak go wykonać?

Bańka chińska do twarzy pozwala wykonać zabieg nazywany facial cupping. Dzięki niemu poprawisz owal twarzy, spłycisz drobne zmarszczki, poprawisz koloryt cery, a nawet zmniejszysz napięcie mięśni żuchwy. Aby jednak zauważyć korzystne zmiany w wyglądzie – wykonuj zabieg prawidłowo i tylko wówczas, gdy nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań.

Bańka chińska do twarzy - jaką wybrać?

Masaż twarzy bańkami chińskimi każdej z nas może zapewniać inne doznania. Dla jednych będzie to przyjemne i relaksujące doświadczenie, dla innych jednak zabieg może być nieprzyjemny. Jeśli należysz do tej drugiej grupy – przetestuj inne niż dotychczas bańki. Być może przyczyną niemiłych doznań jest nieodpowiedni rodzaj bańki (jest za duża lub zbyt twarda). Wybór w tej kwestii jest następujący: 

  • bańki szklane – szklane bańki są dość duże i po umieszczeniu na skórze tworzą próżnię, co może być nieprzyjemne dla osób z wrażliwą skórą twarzy;
  • bańki silikonowe – są dość miękkie i nie zasysają skóry tak mocno, jak szklane, dlatego to będzie dobry wybór do masażu twarzy;
  • bańki bambusowe – tworzą próżnię podobną do tej, jaką wytwarzają bańki szklane, jednak są bardziej miękkie i przyjemniejsze dla skóry – to również będzie dobry wybór do masażu skóry twarzy;
  • bańki plastikowe – są dość tanie i lekkie, dlatego to dobry wybór na początek – również do twarzy.
  • DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

    Jak wykonać masaż twarzy bańką chińską?

    Masaż twarzy bańką chińską zacznij od dokładnego usunięcia makijażu. Możesz wykorzystać do tego mleczko do demakijażu Ziaja lub płyn micelarny. Pamiętaj, aby po użyciu tych dwóch preparatów umyć dodatkowo twarz żelem lub pianką. Mleczka czy płyny micelarne to również detergenty, które trzeba później zmyć wodą, ponieważ pozostawione, działają na skórę wysuszająco. Na koniec zastosuj tonik, dzięki któremu przywrócisz cerze właściwe dla niej pH (4,7–5,6). 

    Dopiero na tak przygotowaną skórę twarzy możesz nanieść olejek pielęgnacyjny albo tłusty krem, który nie wchłonie się natychmiast. Istotne jest, aby preparat pozostawił na cerze tłustą powierzchnię, która umożliwi bańce dobry poślizg i będziesz mogła swobodnie wykonywać ruchy okrężne. Dzięki temu masaż nie będzie wywoływał dyskomfortu. Pamiętaj, aby dobrać kosmetyk do problemów, z którymi zmaga się twoja cera. 

    Dzięki temu efekty będą szybciej zauważalne i bardziej spektakularne. Do cery tłustej i problematycznej odpowiedni będzie olejek tamanu, a także olejek z pestek śliwki czy olejek konopny. Przy skórze z przebarwieniami i naczynkowej warto zastosować olejek z nasion bawełny albo olejek z dzikiej róży. Cerę suchą i skłonną do podrażnień szybko nawilży olejek jojoba, masło shea, a także masło kakaowe Ziaja. Natomiast na cerę mieszanką warto aplikować olejek kokosowy oraz olejek arganowy.

    Masaż twarzy bańkami chińskimi

    Sprawdź, po jakie olejki do twarzy warto sięgnąć, by wykonać masaż bańka chińską.

    Po nałożeniu kremu do masażu bądź olejku, masaż zacznij od dekoltu. Ściśnij delikatnie chińską bańkę i przyłóż ją do skóry, a następnie zwolnij uścisk. Bańka przyssie się do skóry. Im mocniej naciśniesz jej ściany, tym większy zostanie wytworzony efekt podciśnienia. Jeśli będziesz odczuwać dyskomfort lub ból – podważ delikatnie podstawę bańki, by dostało się do jej wnętrza powietrze. Dzięki temu odessie się od skóry. Będziesz mogła ponownie ją przyłożyć, tym razem wytwarzając mniejsze podciśnienie.

    Na dekolcie przesuwaj akcesorium okrężnymi ruchami ukierunkowanymi pionowo od linii obojczyków ku szyi. Na wysokości przełyku zmień ruch na poziomy w stronę węzłów chłonnych. Masaż samej twarzy jest najbardziej skomplikowany. Jeśli jednak zapamiętasz kolejność i kierunek wykonywanych ruchów – szybko dojdziesz do wprawy:

    • od środka brody w stronę kącików ust – ruch poziomy;
    • od kącików ust do nosa – ruch pionowy;
    • od nosa do uszu – ruch poziomy;
    • wzdłuż kości nosowej – ruch pionowy;
    • od wewnętrznych kącików oczu ku kącikom zewnętrznym tuż pod dolną powieką – ruch poziomy;
    • na środku czoła ku linii włosów – ruch pionowy;
    • od brwi ku skroniom – ruch po łuku.

    Zabieg na twarz możesz wykonywać codziennie. Dzięki temu szybciej zauważysz efekty w napięciu cery i poprawie jej kolorytu. Niektórzy fizjoterapeuci sugerują jednak, aby nie przeprowadzać zabiegu częściej niż 2–3 razy na tydzień. Ponadto, pamiętaj, aby masaż bańką chińską nie trwał dłużej niż 20 minut.

    SPRAWDŹ TEŻ:

    Bańka chińska do masażu twarzy – efekty

    Jakich możesz spodziewać się efektów po regularnym stosowaniu bańki chińskiej na twarz? Wytworzony efekt podciśnienia i ruchy okrężne pobudzają krążenie w naczyniach krwionośnych i limfatycznych. Dzięki temu możesz zredukować opuchliznę, jaka pojawia się m.in. na skutek zmęczenia czy po nieprzespanej nocy. 

    Dzięki usprawnionemu transportowi tlenu i składników odżywczych poprawia się także kolory cery i zredukowane zostają cienie pod oczami. Cera stanie się bardziej jędrna i elastyczna, co zauważysz z pewnością po spłyceniu drobnych zmarszczek i redukcji tzw. kurzych łapek.

    Masaż twarzy przy pomocy bańki chińskiej to również sposób na zredukowanie napięcia mięśni twarzy. Jeśli zmagasz się z bruksizmem, powinnaś w szczególności zainteresować się tą formą relaksacji.

    Wioletta Heller

    Wioletta Heller

    Technik usług kosmetycznych

    Porada experta:

    Pamiętaj, że masaż bańką chińską, aby był skuteczny, nie musi a nawet nie ma być bolesny!

    Moc zassania bańki dostosowuj też do swojej skóry, do jej typu. Zwróć uwagę, czy nie masz skłonności do rozszerzania się naczynek krwionośnych, ponieważ wtedy po wykonanym masażu mogą utworzyć się drobne krwiaki a nawet siniaki.

    Wypadkową poprawy napięcia skóry i zredukowania napięcia mięśni twarzy jest również poprawa owalu twarzy. Jeśli będziesz regularnie powtarzać zabiegi – zaczniesz wyglądać młodziej i to bez konieczności poddawania się zabiegom z użyciem skalpela czy igieł!

    Masaż twarzy bańką chińską - jak często wykonywać?

    Jak często powinna być stosowana bańka chińska na twarz? Zaleca się, by masaż wykonywać 1-3 razy w tygodniu. Zbyt częste używanie bańki może powodować siniaki, zbyt rzadkie zaś może zniweczyć dotychczasowe efekty. Zawsze warto jednak obserwować reakcje swojej skóry. Jeśli jest delikatna i podatna na siniaki i zaczerwienienia, masaż wykonuj rzadziej i staraj się, aby nacisk bańki był jak najmniejszy. 

    Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z masażem twarzy bańką chińską, daj skórze czas na przyzwyczajenie się do niej i masażu nie wykonuj częściej niż 2 razy w tygodniu.

    Bańka chińska do twarzy - u kogo sprawdzi się najlepiej?

    Masaż twarzy bańką chińską to zabieg, który warto rozważyć w szczególności przy wyraźnie osłabionym napięciu skóry i zmarszczkach. Warto również wykonywać regularnie zabiegi przy wzmożony napięciu mięśni żuchwy (np. przy bruksizmie). Z masażu wiele korzyści odniesiesz też przy szarym, pozbawionym blasku kolorycie cery.

    SPRAWDŻ TEŻ:

    Bańka chińska na twarz

    Bańka chińska na twarz - kiedy z niej zrezygnować? Przeciwwskazania

    Masaż twarzy bańką chińską może powodować powstanie drobnych zaczerwienień, które nie są jednak niczym niepokojącym. Nie używaj jednak do zabiegu na cerze akcesorium antycellulitowego, ponieważ mocniej zasysa ono skórę, w efekcie czego mogą pojawić się na twarzy brunatne wybroczyny, a nawet ciemnofioletowe siniaki.

    Choć masaż twarzy bańką chińską nie jest bardzo intensywny i nie dostarcza bólu czy dyskomfortu, to mimo wszystko nie jest on odpowiedni dla każdego. Zrezygnuj z tej formy pielęgnacji urody, m.in. jeśli:

    • jesteś w trakcie przeziębienia i masz gorączkę
    • jesteś w ciąży
    • zmagasz się z dermatozami (np. egzema, AZS, ŁZS)
    • masz na skórze podrażnienia i rany (także te towarzyszące trądzikowi)
    • zmagasz się z chorobami układu krwionośnego (w tym z nadciśnieniem)
    • zmagasz się z nieprawidłowym krzepnięcie krwi (w tym z chorobą zakrzepową)
    • masz skórę z tendencją do pojawiania się siniaków i rozszerzania się naczynek
    • cierpisz na nowotwór

    DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

    Jeśli w twoim przypadku zabieg z użyciem bańki chińskiej jest przeciwwskazany, możesz sięgnąć po inne metody automasażu.

    Ranking najlepszych masażerów znajdziesz w artykule na naszym blogu. Pamiętaj jednak, aby uprzednio skonsultować się ze specjalistą, czy twój szczególny przypadek nie wyklucza i tej formy pielęgnacji.

    Komentarze

    Skomentuj jako pierwszy.

    Zaloguj się, aby dodać komentarz

    Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

    Polecane

    pixel