WŁOSOWE LOVE
21.02.2022

Wypadanie włosów. Przyczyny i metody lecznicze

Wypadanie włosów. Przyczyny i metody lecznicze

Problemy z wypadaniem włosów są bardzo powszechne. Choć włosy tracimy wszyscy, codziennie, u niektórych zjawisko to przybiera znacznie poważniejszą skalę. Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami – od zanieczyszczeń środowiska, przez nieprawidłową pielęgnację, do niedoborów witamin i minerałów, niezbędnych dla zachowania zdrowia, dobrej kondycji i świetnego wyglądu. Zdarza się, że utrata włosów jest kłopotliwa, nieprzyjemna. Tracimy włosy, co powoduje stres, a ten z kolei przyczynia się do nadmiernego wypadania. Sprawdźmy więc, jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów oraz jak je powstrzymać.

Wypadanie włosów a fazy wzrostu

Wypadanie włosów to normalne, codzienne zjawisko, które dotyka wszystkich ludzi. W normalnych warunkach tracimy około 100 włosów dziennie – często nawet nie zauważamy ich braku. To wynik naturalnych procesów, związanych z cyklem wzrostu włosa. Na cykl ten składają się trzy fazy – anagenowa, katagenowa i telogenowa.

Anagen – to faza wzrostu włosa, która trwa od 3 do 6 lat. Zwykle jest dłuższa u kobiet. Włosy bez strzyżenia mogą przez ten czas osiągnąć około 40 cm długości. Mowa oczywiście o włosach na głowie – te na rzęsach i brwiach są w fazie anagenowej do 2 miesięcy.

Katagen – to faza przejściowa, która trwa do 2 tygodni. Mieszki włosowe kurczą się, a brodawki się zmniejszają.

Telogen – nazywa się go fazą spoczynku włosa. Trwa do 4 miesięcy, a w jego czasie włos oddziela się od brodawki i jest wypychany przez rosnący już kolejny włos. Pukle w tej fazie są martwe i nie wpływają na nie żadne czynniki zewnętrzne – ani te pozytywne, ani negatywne. To w tej fazie włosy wypadają1.

Typowy cykl wzrostu włosa może być zaburzony z wielu powodów.

Budowa i fizjologia włosa

Dla zrozumienia problemu wypadania włosów istotne jest poznanie ich budowy i fizjologii. Zbudowane są one z łodygi i korzenia. To, co widzimy na naszej głowie, to łodyga – martwa część włosa, wyrastająca z korzenia. Korzeń znajduje się w mieszku włosowym, zakończonym cebulką, która z kolei tkwi w brodawce włosa. Do niej dochodzą nerwy i naczynia krwionośne.

To od wielkości brodawki uzależniona jest grubość włosa. Zakłada się, że najgrubsze są włosy rude, najcieńsze – blond. Kolor włosów warunkuje melanina, barwnik obecny w warstwie korowej2.

Włosy rosną zwykle około 0,3 mm na dobę, co daje około 1 cm miesięcznie. Ale, jak możemy sami zauważyć na własnym przykładzie, nie zawsze tak jest. Tempo wzrostu uzależnione jest czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Są to głównie:

Geny,
Dieta wpływająca na odżywienie organizmu,
Wiek,
Pora roku,
Hormony ,
Leki i choroby3.

Jeśli zauważymy, że nasze włosy rosną bardzo wolno lub nadmiernie wypadają, warto udać się do lekarza dermatologa lub do trychologa. Specjalista będzie w stanie precyzyjnie ocenić stan naszego owłosienia oraz całego organizmu i na tej podstawie zaleci skuteczną terapię.

Przyczyny wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów jest zjawiskiem niepokojącym. Może prowadzić do przerzedzenia fryzury, a nawet łysienia. Te z kolei skutkują w skrajnych przypadkach depresją czy innymi zaburzeniami natury psychicznej. Spada nasza samoocena, pewność siebie, czujemy się nieatrakcyjni. A to pierwszy krok do zaburzeń nastroju. Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów należą:

Niedobory witamin i minerałów,
Choroby tarczycy,
Nieprawidłowa pielęgnacja,
Choroby skóry,
Czynniki genetyczne,
Używki,
Stres.

Co na wypadanie włosów? Dobra dieta na początek

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od przyczyny dolegliwości. Inna będzie terapia w przypadku ubogiej w witaminy i minerały diety, inna przy chorobach tarczycy, jeszcze inna przy nadmiernym stresie. Pierwszy krok to wyeliminowanie czynnika zapalnego. Unikajmy używek, postarajmy się nadmiernie nie denerwować, zmieńmy dietę na bogatą w składniki odżywcze. Na naszych talerzach powinny znajdować się produkty bogate w:

Witaminy z grupy B (szczególnie biotyna, która bezpośrednio wpływa na stan skóry, włosów i paznokci),
Witamina A i E,
Witamina C,
Witamina D,
Wapń,
Magnez,
Miedź,
Potas,
Cynk.

Dietę należy więc wzbogacić o produkty pełnoziarniste, bakalie i suszone owoce, warzywa i owoce, świeże soki, wodę i herbatki ziołowe. Na kondycję włosów doskonale też wpływa m.in. napar z pokrzywy czy bratka4.

Pielęgnacja, która powstrzyma wypadanie włosów

Dla kondycji fryzury niezwykle istotna jest prawidłowa pielęgnacja. Powinna być ona dostosowana do typu naszych włosów. Innych kosmetyków potrzebują włosy niskoporowate, innych średnioporowate, jeszcze innych – wysokoporowate.

1. Włosy wysokoporowate – są zniszczone, puszą się i elektryzują. Najczęściej odstają od głowy, są postrzępione i matowe. Wilgotne powietrze łatwo psuje uczesanie, ale same włosy są podatne na układanie – loki i fale długo się na nich utrzymują. Takie włosy najczęściej są efektem intensywnych zabiegów, koloryzacji, narażenia na wysokie temperatury i złej pielęgnacji. To one są najbardziej narażone na nadmierne wypadanie.

2. Włosy średnioporowate – etap przejściowy pomiędzy niską a wysoką porowatością. Nie są tak suche i zniszczone jak wysokoporowate, ale widać na nich już pierwsze oznaki przesuszenia. Są matowe, mają skłonność do elektryzowania się.

3. Włosy niskoporowate – najzdrowsze, elastyczne, błyszczące. Nie są podatne na układanie, loki i fale szybko są na nich rozprostowują. Włosy się nie plączą, są mocne, nie puszą się i nie elektryzują.

Każdy z tych typów włosów wymaga innej pielęgnacji. Skupmy się jednak na włosach wysokoporowatych, które mają największą skłonność do wypadania.

Pielęgnacja powinna opierać się na zachowaniu równowagi PEH. Chodzi o dostarczanie puklom odpowiednich substancji: protein, emolientów i humektantów. Trzeba zachować rozsądek w aplikowaniu na włosy produktów bogatych w podane składniki, gdyż ich nadmiar nie spowoduje polepszenia ich kondycji.

Zadaniem protein jest:
Nadanie włosom objętości,
Wzmocnienie skrętu,
Wypełnienie ubytków,
Dodanie blasku i witalności.

Zadaniem emolientów jest:
Nadanie włosom miękkości,
Wygładzenie włosów,
Ochrona przed przesuszeniem i uszkodzeniami.

Zadaniem humektantów jest:
Nawilżenie włosów,
Zatrzymanie wilgoci we włosach.

Co stosować na wypadanie włosów? Odpowiednie produkty w stosownej kolejności i dawce! Warto zadbać o to, by nasze pukle otrzymywały wszystkie niezbędne dla zachowania zdrowia składniki. W kosmetykach warto szukać naturalnych składników i witamin. Doskonale sprawdzą się produkty z dodatkiem biotyny. Wśród kosmetyków z biotyną warte polecenia są:

Kallos KJMN Biotin szampon do włosów
Biovax Biotyna regenerująca odżywka do włosów
L’Oreal Professionnel odżywka do włosów z biotyną
L’Oreal Professionnel maska do włosów z biotyną

Biotyna bezpośrednio wpływa na zahamowanie wypadania włosów, spowodowanego jej niedoborem. Produkty z jej dodatkiem doskonale sprawdzą się w codziennej pielęgnacji. Są bezpieczne, nie obciążają fryzury. Jeżeli naszym problemem jest niedobór biotyny w organizmie - systematyczna suplementacja tego składnika i uzupełnienie niedoborów przyczyni się do znacznej poprawy gęstości i struktury włosów. Egzamin zdają również produkty na bazie naturalnych składników. Warto inwestować w kosmetyki do włosów takich marek jak:

Anwen,
Yope,
Apis,
Cantu,
Herbs&Hydro.

Odpowiednia pielęgnacja w połączeniu z odżywczą dietą, bogatą w witaminy i minerały, odstawienie używek oraz – w razie potrzeby – suplementacja pozwolą przywrócić włosom blask i zapobiec nadmiernemu ich wypadaniu. Jeśli mimo kolejnych prób, fryzura staje się coraz bardziej przerzedzona, warto wybrać się do lekarza, który zaleci stosowne badania i w razie potrzeby przepisze skuteczną, dopasowaną do naszego problemu kurację. Pamiętajmy, że wypadanie włosów może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi, m.in. wywołanymi chorobami tarczycy. Czasem nie obejdzie się więc bez leków przepisywanych przez lekarza na receptę. Co ważne, po zastosowaniu kuracji i uregulowaniu poziomu hormonów problem powinien minąć. A my odzyskamy pewność siebie i doskonały wygląd.1 http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf
2 https://edraurban.pl/ssl/book-sample-file/kosmetologia-wlosow/pdf/kosmetologia_wlosow_r.pdf
3 http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf
4 https://trychologiakosmetyczna.pl/2018/12/23/dieta-kobiet-z-problemem-lysienia/


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel