WŁOSOWE LOVE
14.01.2022

Emolienty w pielęgnacji włosów. Co to jest i jak działają?

Emolienty w pielęgnacji włosów. Co to jest i jak działają?

Czym są emolienty, jak wpływają na kondycję włosa i dlaczego warto łączyć je z proteinami oraz humektantami? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Czym są emolienty?

Emolienty to substancje chemiczne, które od lat powszechnie wykorzystuje się do pielęgnacji włosów. Ich zadanie polega na tworzeniu na pasmach niewidocznej powłoki, która pełni wiele funkcji:

po pierwsze zatrzymuje wodę i reguluje poziom nawilżenia czupryny;
po drugie chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem takich czynników zewnętrznych, jak wysoka temperatura, promieniowanie UV, mróz itp.;
po trzecie uniemożliwia toksynom pochodzącym z otoczenia przedostawanie się w głąb włosa.

Emolienty dzielimy na:

• Naturalne oleje i masła roślinne: które stanowią bazę dla większości szamponów, masek czy odżywek. Ich działanie polega na powlekaniu włosów cienką warstwą ochronną i dostarczaniu im niezbędnych witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych.

• Silikony: które najczęściej dodawane są do różnego rodzaju sprayów i pianek. Ich największą zaletą jest silna ochrona przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury i dlatego produkty z silikonami poleca się zwłaszcza osobom regularnie korzystającym z suszarki, prostownicy czy lokówki.

• Woski: które intensywnie odżywiają, regenerują i zmiękczają włosy. Tego rodzaju preparaty często wykorzystywane są do produkcji kosmetyków do utrwalania.

• Inne: np. parafina, alkohole tłuszczowe i polimery.

Domowe sposoby na emolientowe kosmetyki do włosów

Zanim sprawdzimy, które z dostępnych na rynku emolientowych produktów są naprawdę skuteczne, najpierw przestudiujmy kilka prostych przepisów na domowe kosmetyki z dużą zawartością tych substancji.

Maseczka z parafiną
3 łyżeczki parafiny wymieszajmy z żółtkiem i 2 łyżkami oleju rycynowego. Tak powstałą papkę nałóżmy na włosy na około 20 minut, a następnie dokładnie spłuczmy i umyjmy głowę szamponem.

Maseczka z oliwy z oliwek
Do niewielkiej miseczki wlejmy pół szklanki oliwy z oliwek (najlepiej extra virgin), ćwierć szklanki miodu naturalnego oraz zawartość 3 kapsułek witaminy E. Wszystkie składniki dokładnie zmieszajmy trzepaczką do jaj, nałóżmy je na wilgotne włosy za pomocą płaskiego pędzla i nakryjmy głowę czepkiem kąpielowym. Po upływie 90 minut umyjmy włosy letnią wodą i potraktujmy je ulubioną odżywką.

Maseczka z olejem kokosowym
2 łyżki oleju kokosowego połączmy z 2 łyżkami oleju rycynowego, nałóżmy na zwilżone włosy i pozostawmy na nich przez 30 minut. Po tym czasie dokładnie umyjmy głowę.

Top 3, czyli lista najlepszych emolientowych kosmetyków do włosów

Do najchętniej wybieranych kosmetyków emolientowych do włosów należą:

1. Maska kokosowa firmy Kallos, która skutecznie odbudowuje oraz dogłębnie regeneruje zniszczone kosmyki.
2. Emolientowa odżywka do włosów kręconych od Cantu z dużą zawartością masła shea, która doskonale nawilża włosy i chroni je przed wysuszeniem.
3. Szampon Emolientowy Allerco, który reguluje poziom nawilżenia włosów i poprawia kondycję skóry głowy ze skłonnością do przesuszania.

Równowaga PEH

Pamiętajmy, że jeżeli naprawdę zależy nam zdrowej czuprynie, to systematyczne stosowanie wyłącznie emolientów może okazać się nieskuteczne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że na kondycję włosów największy wpływ ma tzw. równowaga PEH, czyli odpowiednia proporcja protein (P), emolientów (E) i humektantów (H). Czym charakteryzują się dwie substancje wspomagające pracę emolientów?

Proteiny
Proteiny należą do jednych z głównych budulców włosa i są odpowiedzialne za wypełnianie powstających w nim ubytków. Dodatkowo przyśpieszają one również jego regenerację oraz zmniejszają podatność na mikrouszkodzenia, które często pojawiają się przy okazji działania wysokiej temperatury czy promieniowania UV.

Stosowanie kosmetyków zawierających proteiny ma na celu zagęszczenie i wzmocnienie włosów, a także poprawienie ich ogólnej kondycji. Do najczęściej stosowanych w kosmetyce protein należą kolagen (zawarty w szamponach), jedwab (ukryty w maskach) oraz proteiny mleka (często występujące w odżywkach).

Humektanty
Humektanty odpowiadają za wiązanie cząsteczek wody i zatrzymywanie ich we wnętrzu włosa, a ich głównym zadaniem jest regulacja poziomu nawilżenia pukli. Najbardziej powszechnymi humektantami są miód, aloes i kwas hialuronowy, będący składnikiem wielu odbudowujących sprayów do włosów.

Czym grożą nadmiar i niedobór: emolientów, humektantów protein

Regularne traktowanie włosów proteinami, emolientami oraz humektantami jest konieczne, żeby poprawić ich kondycję, jednak zarówno nadmiar, jak i niedobór tych substancji może prowadzić do jej pogorszenia. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Proteiny
Przy nadmiarze protein mamy do czynienia z:

mocnym skrętem lub całkowitym wyprostowaniem włosów;
suchością i sztywnością;
trudnościami w stylizacji.

Powyższe symptomy są wskazaniem do tymczasowej rezygnacji ze stosowania kosmetyków proteinowych.

Niedobór protein objawia się natomiast:

słabszym skrętem;
brakiem objętości;
przyklapnięciem;
rozdwojonymi końcówkami.

Emolienty

Nadmiar emolientów charakteryzuje się:

szybkim przetłuszczaniem się włosów;
ich ciężkością;
zmniejszeniem objętości;
strączkowaniem się końcówek.

Niedobór natomiast:

sianowatością;
lekkością;
szybkim elektryzowaniem.

Humektanty

Przy nadmiarze humektantów obserwujemy:

suchość (pojawiająca się mimo regularnego nawilżania włosów);
spuszenie;
przetłuszczanie się pasm u nasady;
splątanie;
trudności z rozczesywaniem.

Niedobór tego rodzaju nawilżaczy skutkuje natomiast:

przesuszeniem (zwłaszcza na końcach włosów);
strączkowaniem;
matowością;
szorstkością.

W takiej sytuacji najlepiej jest sięgnąć po kosmetyki bogate w miód lub aloes.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

pixel