WŁOSOWE LOVE
20.04.2022

Równowaga PEH. Na ratunek zniszczonym włosom

Równowaga PEH. Na ratunek zniszczonym włosom

Sumiennie dbasz o włosy, jednak ich kondycja i wygląd nadal Cię nie zadowalają? A może dopiero wkraczasz w świat świadomej pielęgnacji kosmyków i układasz plan pielęgnacji? Na wstępie warto zaznaczyć, że to nie ilość kosmetyków pielęgnacyjnych, a ich jakość, a także systematyczność pielęgnacji to podstawa do tego, by włosy były lśniące, sprężyste oraz odporne na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. Masz już dość testowania losowych kosmetyków, spośród których jedne sprawiają, że włosy przypominają lśniącą taflę, a inne tworzą z nich splątane, suche sianko? Jeśli jeszcze nie słyszałaś o równowadze PEH w pielęgnacji lub nazwy takie jak proteiny, emolienty i humektanty, obiły Ci się o uszy, ale nie zagłębiałaś się w ten temat – czas nadrobić zaległości. Czym jest równowaga PEH i co kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Nie ilość, a jakość – jak dbać o włosy?

Z pewnością nie raz i nie dwa zdarzyła Ci się sytuacja, w której np. szampony czy odżywki tej samej marki, ale z różnych serii, przynosiły różne efekty. Jeden kosmetyk sprawiał, że włosy były lśniące, gładkie, sprężyste i ładnie dociążone. Inne zaś powodowały puszenie i matowienie włosów, które dodatkowo stawały się suche w dotyku. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z kilku czynników. To przede wszystkim:

  • porowatość – nisko-, średnio-, a może wysokoporowate? Od tego, jakie są Twoje włosy, czy łuski przylegają ściśle do siebie czy też nie, zależy ich właściwa pielęgnacja. To, co służy włosom niskoporowatym, nie zawsze sprawdzi się przy włosach wysokoporowatych i odwrotnie!
  • kondycja – często suszysz włosy, prostujesz je lub zakręcasz przy użyciu lokówki? Nie zdziw się więc, jeśli po dłuższym czasie takich regularnych praktyk kosmyki staną się cieńsze, szorstkie, osłabione i przesuszone. Składniki pielęgnacyjne zawarte w produktach do pielęgnacji włosów powinny być zawsze dopasowane do Twoich aktualnych potrzeb;
  • aktualne potrzeby – rodzaj włosów to jedna sprawa, druga to ich obecna kondycja, a tym samym zapotrzebowanie na różne składniki. Stosujesz tę samą pielęgnację przez cały rok i zauważasz, że okresowo przynosi różne efekty? Włosy, tak jak skóra, mają różne potrzeby w zależności od różnych czynników: w tym od pór roku. Latem potrzebują nawilżenia i ochrony przed promieniowaniem słonecznym, zimą zaś niezbędne jest dodatkowe odżywianie. 

Podstawą do tego, by włosy cieszyły pięknym wyglądem i dobrą kondycją, jest dobranie właściwej pielęgnacji. Zapytasz zapewne, co kryje się pod stwierdzeniem “właściwa”? To dostarczenie włosom składników, które zaspokoją ich aktualne potrzeby. Nie potrzebujesz kilku szamponów czy odżywek, a także nakładania tony masek czy olejów. Możesz mieć nawet po jednym – dwa produkty z każdego rodzaju – najważniejsze jest to, by:

  • były dopasowane do rodzaju i potrzeb Twoich włosów;
  • ich działanie wzajemnie się uzupełniało;
  • były stosowane w odpowiednich proporcjach.

Brunetka trzymająca kosmyk włosów

Równowaga PEH – co to jest?

Równowaga PEH nie ma nic wspólnego z pechem – choć ten skrót może się tak właśnie kojarzyć. Wręcz przeciwnie – to coś, co uszczęśliwia: przede wszystkim włosy, a przez to także Ciebie. Dlaczego? Ponieważ równowagę PEH można porównać do idealnej, odpowiednio zbilansowanej diety. Różnica polega jednak na tym, że PEH to dieta dla włosów, zaspokajająca ich zapotrzebowanie z zewnątrz. Jeśli zaspokoisz potrzeby włosów na składniki w odpowiednich proporcjach, one odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem, siłą i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. 

Równowaga PEH to nic innego jak odpowiedni stosunek protein (P), emolientów (E) i humektantów (H). Dlatego w codziennej pielęgnacji włosów powinny znaleźć się kosmetyki, będące przedstawicielami wszystkich trzech grup składników. 

W zachowaniu równowagi PEH nie chodzi jednak o to, by stosować wszystkie składniki po równo. To, czego najbardziej potrzebują Twoje włosy, w największym stopniu zależy od ich porowatości.

Nie ma uniwersalnej zasady co do stosowania protein, emolientów i humektantów w określonych proporcjach. Wynika to z tego, że każda z nas ma inne włosy, a co z tego wynika – inne potrzeby. Dlatego zachowanie równowagi PEH na początku może być trudne: trzeba obserwować kondycję i zachowanie włosów i na tej podstawie zobaczyć, której grupy składników potrzebują najbardziej, a które tylko “domykają” pielęgnację. Trzeba również testować różne połączenia: szamponów, odżywek, masek i olejków do włosów

Równowaga PEH

Pamiętajmy o tym, że im bardziej sumienna i systematyczna będzie pielęgnacja, tym szybciej problemy z włosami zostaną rozwiązane. Z wysokoporowatych włosy można zmienić w średnioporowate, a nawet, będąc sumiennym w pielęgnacji – w niskoporowate. Zachowanie równowagi PEH wymaga ciągłej obserwacji i dopasowywania planu pielęgnacyjnego do aktualnej kondycji włosów!

Dowiedz się więcej, czym się charakteryzują włosy wysokoporowate.

Dziewczyna z bujnymi włosami

Zaburzona równowaga PEH – po czym ją rozpoznasz?

Często nakładasz odżywki i maski proteinowe, bo Twoje włosy są uszkodzone i wymagają regeneracji. Efekty są świetne: kosmyki są dociążone (ale nie przeciążone), lśniące, “mięsiste” w dotyku, a także świetnie się układają. Po pewnym czasie jednak zauważasz, że stały się matowe, napuszone i trudno je rozczesać. Zastanawiasz się, co poszło nie tak? To jeden z sygnałów, świadczących o tym, że równowaga PEH najprawdopodobniej została zaburzona: włosom dostarczasz za dużo protein, a za mało emolientów i humektantów. 

Eksperymentujesz z różnymi kosmetykami i nie wiesz, dlaczego nie widać efektów lub są one mało satysfakcjonujące? Jedną z przyczyn może być to, że wybrane przez Ciebie produkty pielęgnacyjne nie zapewniają odpowiedniej równowagi PEH. Czasem wymiana jednego z nich pomoże uzyskać lepsze rezultaty. Jak poszczególne grupy składników wpływają na włosy?

Proteiny a kondycja włosów: co trzeba wiedzieć?

Proteiny to nic innego jak białka. Proteiny stosowane na włosy odżywiają je, regenerują i wypełniają ubytki w ich strukturze. Dlatego szczególną uwagę na przewagę protein w pielęgnacji włosów powinni zwrócić ci, którzy borykają się z problemem włosów suchych i zniszczonych. 

Proteiny

Więcej informacji na temat roli protein w pielęgnacji włosów znajdziesz w naszym artykule na ten temat.

Szampony, odżywki i maski proteinowe wygładzają strukturę włosów, domykają łuski, a także dyscyplinują włosy. Wbrew niektórym opiniom, proteiny nie przetłuszczają i nie przeciążają włosów, a wręcz przeciwnie: dodają im objętości. 

Twoje włosy są bez życia: brak im objętości i blasku, trudno je rozczesać, a przy tym mają tendencję do puszenia się (kogo nie irytują pojedyncze włoski odstające na długości?), są suche i podatne na zniszczenia? To dość typowe objawy, sugerujące niedobór protein w pielęgnacji! 

Jakie włosy potrzebują szczególnej pielęgnacji proteinami? To przede wszystkim włosy suche, zniszczone stylizacją na gorąco i zabiegami fryzjerskimi, a także wysokoporowate. Z proteinami polubią się również włosy kręcone. Do najbardziej znanych i lubianych protein, stosowanych w kosmetykach pielęgnacyjnych, należą keratyna i kolagen. 

Uwaga: włosy niskoporowate i średnioporowate, czyli te w dobrej kondycji, również potrzebują dostarczania protein: w mniejszej ilości i rzadziej niż włosy wymagające regeneracji, jednak nie powinno się z nich całkowicie rezygnować. 

Pamiętaj! Proteiny są potrzebne w pielęgnacji każdego rodzaju włosów, jednak dość łatwo można przesadzić z ich ilością. Jeśli po czasie zadowalających efektów, włosy staną się sianowate, suche, matowe i splątane, prawdopodobnie będzie świadczyć to o przeproteinowaniu. 

Sprawdź nasz ranking kosmetyków z proteinami.

Emolienty i ich rola w pielęgnacji włosów

Działanie emolientów na włosach można porównać do kremu ochronnego, który tworzy na skórze swoistą tarczę, zabezpieczającą ją przed działaniem czynników zewnętrznych. W przypadku włosów składniki emolientowe mają za zadanie stworzyć na nich powłokę okluzyjną, która zabezpiecza przed odparowywaniem wilgoci – tym samym dbając o to, by zachowały odpowiedni poziom nawilżenia. Emolienty chronią również przed wilgocią z zewnątrz (wilgotne powietrze, deszcz, śnieg), dzięki czemu włosy nie puszą się pod jej wpływem. 

Emolienty uelastyczniają, wygładzają i nabłyszczają włosy. Ta grupa składników zatrzymuje również składniki odżywcze we włosach. 

Emolienty

Dowiedz się więcej o tym, jak emolienty wpływają na włosy.

Uwaga: z emolientami, tak, jak z pozostałymi składnikami, można przesadzić. Jeśli Twoje włosy po jakimś czasie pielęgnacji stały się przeciążone, wyglądają na nieświeże, mimo regularnego mycia – to sygnał mogący świadczyć o tym, że w pielęgnacji jest za dużo emolientów lub są stosowane za często.

Do składników emolientowych należą przede wszystkim oleje mineralne (między innymi parafina), a także olejki i masła. 

Sprawdź nasz ranking kosmetyków z emolientami.

Kobieta czesząca włosy

Humektanty – jak wpływają na włosy?

Ostatnią grupą składników są hukektanty – czyli składniki nawilżające. Są potrzebne przede wszystkim włosom przesuszonym, matowym i łamliwym. To również podstawa pielęgnacji włosów niskoporowatych, którym nie potrzeba wiele do dobrej kondycji. Są potrzebne również włosom średnio- i wysokoporowatym, jednak nie potrzebują one humektantów tak bardzo, jak emolientów i protein. 

Do składników humektantowych zalicza się przede wszystkim kwas hialuronowy, glicerynę, aloes, d-pantenol, mocznik, a także miód. 

Humektanty

Sprawdź nasz ranking kosmetyków z humektantami.

Humektanty świetnie nadają się jako podkład do olejowania włosów. Cenne składniki odżywcze z olejów, w połączeniu z “nawilżaczem”, dadzą jeszcze lepsze efekty niż stosowane samodzielnie. 

Dowiedz się więcej o różnych metodach olejowania z naszego artykułu.

Zmysłowa piękna blondynka

Równowaga PEH – jak zacząć?

Zanim zabierzesz się za układanie planu pielęgnacji z uwzględnieniem równowagi PEH, określ porowatość swoich włosów. To punkt wyjścia do tego, by dobrać właściwe kosmetyki i częstotliwość ich stosowania. 

Rynek kosmetyczny rozwija się bardzo dynamicznie, a coraz więcej marek wypuszcza produkty, przeznaczone do pielęgnacji konkretnych typów włosów. Chodzi nie tylko o włosy suche czy zniszczone, ale również o uwzględnienie ich porowatości. Wśród produktów dostępnych w ofercie drogerii eZebra, znajdziesz między innymi kosmetyki marki Anwen. Poszczególne serie są przeznaczone do pielęgnacji:

  • włosów o różnej porowatości – dzięki temu jedna linia może zaspokoić zapotrzebowanie Twoich włosów na składniki, które służą im najbardziej;
  • uwzględniającej równowagę PEH – dzięki temu, że działanie kosmetyków (nawilżające, zabezpieczające, odbudowujące) jest jasno określone, skomponowanie odpowiedniego zestawu będzie o wiele łatwiejsze!

Testuj, mieszaj, obserwuj i baw się – tak długo, aż zaobserwujesz, czego Twoje włosy potrzebują najbardziej, a także co im służy!

Przeczytaj też nasz artykuł na temat olejowania włosów i dowiedz się, jak ten zabieg może pomóc Ci odzyskać zdrową i piękną fryzurę.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel