WŁOSOWE LOVE
27.05.2022

Olejowanie skóry głowy. Kompleksowy poradnik

Olejowanie skóry głowy. Kompleksowy poradnik

Zabieg olejowania skóry głowy znany jest od stuleci. Mimo to dopiero od niedawna ponownie staje się popularny. Po latach przesuszania włosów zabiegami stylizacyjnymi takimi jak prostowanie czy farbowanie, wielbicielki zdrowych i błyszczących fryzur zaczęły poszukiwać sposobów na regenerację pasm. Naturalne oleje roślinne są cennym wsparciem dla zniszczonych kosmyków. Warto jednak wiedzieć, po jakie oleje sięgać i jak wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, by włosy nie wyglądały na przetłuszczone.

Olejowanie głowy – czyli co?

Olejowanie skóry głowy i włosów jest zabiegiem praktykowanym od stuleci w różnych zakątkach świata. Już w starożytnych Indiach, zgodnie z zasadami ajurwedy – wykorzystywano naturalne oleje do pielęgnacji ciała i włosów. Sięgano m.in. po olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy, olej sezamowy oraz olej rycynowy. Natomiast na Bliskim Wschodzie do wykonania rytuału hammam wykorzystywane były od lat m.in. olej arganowy i olej z czarnuszki. W Afryce bardziej popularne stały się masła. Mowa tu przede wszystkim o maśle shea i maśle babassu.

SPRAWDŹ: Olejowanie włosów. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zabiegi olejowania miały na celu nie tylko poprawę kondycji włosów, ale i złagodzenie przebiegu niektórych dolegliwości skórnych. Wiele spośród olejków roślinnych ma działanie antybakteryjne, antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Swoje właściwości zawdzięczają przede wszystkim zawartości wielonienasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin i substancji mineralnych

Kiedy w czasach współczesnych zabiegi olejowania głowy zaczęły być znowu popularne, tzw. włosomaniczaki nakładały je przede wszystkim na pasma, aby przywrócić im utraconą sprężystość, blask i miękkość. Tymczasem warto olejować także skórę głowy, łącząc zabieg z delikatnym masażem. Zdrowa i nawilżona skóra głowy to zdrowe włosy.

Jeśli odpowiednio dobierzesz produkt, uwzględniając przy tym stopień porowatości kosmyków, nie tylko poprawisz wygląd swojej fryzury, ale również wspomożesz organizm w walce z łupieżem i nadprodukcją sebum przez gruczoły łojowe, łojotokowym zapaleniem skóry czy łuszczycą. A jeśli marzą ci się długie, gęste włosy – olejowanie również przyniesie ci wiele korzyści. Regularna aplikacja olejków roślinnych na skórę głowy – zapobiega wypadaniu włosów, wzmacnia cebulki włosów i przyspiesza wzrost.

Jak olejować skórę głowy

Dlaczego warto wykonywać olejowanie skóry głowy?

Twoje włosy się przetłuszczają? Od lat zmagasz się z nawracającym łupieżem? Świąd skóry zmusza cię do ciągłego drapania po głowie? Olejowanie skóry głowy i włosów może ci pomóc w tych i wielu innych problemach związanych z pielęgnacją pasm i skalpu. Nie unikaj jednak kontaktu z dermatologiem lub alergologiem. Choć olejki roślinne mogą łagodzić przebieg wielu dermatoz, to aby utrzymać efekty wykonywanych zabiegów, ważne jest wyeliminowanie przyczyny niekorzystnych zmian i często zastosowanie specjalistycznego leczenia. Regularne nakładanie olejku na skórę głowy zmniejsza intensywność wypadania włosów. Jeśli zmagasz się z tym problemem po ciąży, kuracji lekowej czy stresującym okresie w życiu – sięgnij po taki preparat. Oczywiście efekty nie pojawią się natychmiast. Jeśli jednak będzie wykonywać zabiegi 1–2 razy w tygodniu – wkrótce twoje włosy zostaną wzmocnione u nasady i zauważysz, że coraz mniej zostaje ich na szczotce czy grzebieniu po rozczesywaniu pasm. Podobnie rzecz się ma z kosmykami wzrastającymi powoli i przerzedzonymi. Jeśli zależy ci, by szybciej zapuścić długie, gęste włosy – sięgnij po oleje naturalne.

Krok 1 i 2

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie włosów wysokoporowatych

Warto wykonywać olejowanie skóry głowy na łupież, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu uporczywy świąd.  W takim wypadku najwięcej korzyści odniesiesz, jeśli będziesz wykonywać olejowanie skóry głowy na noc. Wówczas substancje aktywne preparatu będą mogły przez kilka godzin odbudowywać płaszcz hydrolipidowy. Dzięki temu utrata wilgoci przez skórę nie będzie aż tak znaczna. Skalp stanie się nawilżony i odżywiony, a przez to zacznie sprawniej funkcjonować. Szczególne korzyści przy zwalczaniu łupieżu odniesiesz, jeśli zabiegi olejowania będziesz wykonywać przy użyciu oleju z czarnuszki, oleju kokosowego oraz oleju arganowego. Zmagasz się z problemem przetłuszczających się włosów? Jeśli dotychczas sądziłaś, że olejowanie spotęguje problem – byłeś w błędzie! Aplikowanie oleju na skalp w połączeniu z delikatnym masażem (np. ajurwedyjskim) sprawi, że gruczoły łojowe przestaną być nadaktywne. Dzięki temu twoje pasma nie będą się sklejać i tracić objętości.

Zabiegi olejowania, zwłaszcza olejowanie skóry głowy olejem kokosowym, może przynieść ci ukojenie w wyjątkowo uciążliwym przebiegu łuszczycy, egzemy czy AZS (atopowego zapalenia skóry). Jest to zasługą przede wszystkim obecności kwasu laurynowego (ok. 30 proc.), który wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i poprawiające barierę ochronną skalpu. Wmasowując olejek kokosowy w skórę głowy, istniejące dermatozy nie tylko zostają złagodzone, ale również ograniczona zostaje zdolność drażniących czynników (w  tym  alergenów zawartych w kosmetykach) do przenikania w głąb tkanek.Krok 3 i 4

Rada kosmetologa:

Olejowanie włosów to znakomity zabieg, aby poprawić kondycję włosów, odżywić je, nawilżyć i nadać im blasku, ale zbyt częste jego wykonywanie może przynieść odwrotny skutek. Wykonując olejowanie za często, możesz po prostu nie domywać resztek oleju, które pozostają na skórze głowy i w ten sposób tworzą środowisko sprzyjające powstawaniu np. łupieżu. Optymalną serią olejowania włosów będzie olejowanie max. 2 razy w tygodniu.

SPRAWDŹ TEŻ: Olejowanie włosów. Wszystko, co musisz wiedzieć

kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy

Jak dobrać olejek do olejowania włosów i skóry głowy?

Dobór olejków do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych powinien być podyktowany kondycją skalpu oraz stopniem porowatości włosów. Włosy zdrowe i lśniące, które ciężko jest modelować, mają zwykle niską porowatość. Oznacza to, że łuski pokrywające łodygę równo do siebie przylegają, a cały włos jest zazwyczaj zdrowy, mocny i lśniący. Aby zachować ich dobrą kondycję, warto stosować m.in.:

  • olej kokosowy,
  • olej palmowy,
  • olej babassu,
  • masło shea,
  • masło murumuru

Przy pielęgnacji włosów o średniej porowatości warto sięgać po oleje, które zawierają kwasy tłuszczowe o cząsteczkach średniej wielkości, które zdolne są przeniknąć pomiędzy delikatnie odchylonymi od łodygi łuskami włosowymi. Są to m.in.:

Włosy wysokoporowate to te, których łuski są odchylone tak bardzo, że strukturą zaczynają przypominać szyszkę. Są przez to matowe, zniszczone i mało elastyczne. Do ich pielęgnacji wykorzystuj oleje o dużych cząsteczkach, które przenikają pomiędzy odchylonymi łuskami i intensywnie odbudowują włosy od wewnątrz:

SPRAWDŹ TEŻ: Porowatość włosów. Jak dobrać do niej olej?

Krok 5 i 6

O ile w przypadku zabiegów pielęgnacyjnych na włosy uwzględnienia wymaga przede wszystkim ich porowatość, o tyle przy zabiegach na skalp – koniecznie trzeba wziąć pod uwagę problemy, z jakimi boryka się skóra. Warto skonsultować dolegliwości ze specjalistą. Jeśli zmagasz się z łupieżem, AZS, łuszczycą, egzemą, czy łojotokowym zapaleniem, skóry głowy – olejowanie możesz wykonać przy pomocy olejku kokosowego albo olejku z drzewa herbacianego. Mają one bardzo korzystne działanie: łagodzą podrażnienia, nawilżają i odżywiają skalp, regulują produkcję sebum. Szczególnie warto zwrócić uwagę na olejek z drzewa herbacianego, który działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Warto po nie sięgać zarówno przy nasileniu dolegliwości związanych z dermatozami, jak i po to, by skalp został dogłębnie nawilżony.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Sucha skóra głowy. Przyczyny i pielęgnacja

mydło i masło shea

Jak prawidłowo wykonać olejowanie skory głowy?

Olejowanie skóry głowy możesz wykonać analogicznie jak olejowanie włosów. Dlaczego? Ponieważ tych zabiegów nie da się rozdzielić. Nakładając preparat na skalp, nie unikniesz  jego kontaktu z pasmami. To dobrze, ponieważ zwykle zła kondycja skóry wiąże się z nie najlepszą formą kosmyków. Pamiętaj jednak, by przed pierwszym zabiegiem wykonać próbę uczuleniową. Nałóż kroplę preparatu na nadgarstku od jego wewnętrznej strony lub za uchem. Jeśli po upływie 24 godzin nie pojawi się wysypka lub stan zapalny – oznacza to, że możesz bezpiecznie wykorzystać olejek do zabiegu olejowania skóry głowy. Wystarczy, że będziesz powtarzać go jeden lub dwa razy w tygodniu, a wkrótce zauważysz wyraźną poprawę w kondycji skalpu.

Olejowanie skóry głowy na sucho

Metoda na sucho jest najszybszym sposobem na dostarczenie skórze głowy cennych składników z wyciągu roślinnego. Wystarczy, że zaaplikujesz kilka kropli preparatu na dłoń i delikatnie wmasujesz w skalp. Ruchy nie powinny być zbyt energiczne, ponieważ może to doprowadzić do pobudzenia gruczołów łojowych i zwiększonej produkcji sebum.

Gdy już skończysz – nałóż turban lub ręcznik na min. 30 minut. Po tym czasie zmyj olej delikatnym szamponem lub zemulguj go przy pomocy odżywki.

Krok ostatni

SPRAWDŹ TEŻ: Jak zmyć olej z włosów? Emulgowanie

Olejowanie skóry głowy na mokro

Aby wykonać olejowanie skóry głowy na mokro musisz wcześniej ją umyć przy pomocy delikatnego szamponu. Dzięki temu usuniesz nie tylko zgromadzone na skalpie zanieczyszczenia, ale również nadmiar sebum. To pozwoli składnikom oleju szybciej penetrować warstwy skóry. 

Po umyciu głowy umieść kilka kropli olejku na dłoni i delikatnie go ogrzej, a następnie rozprowadź na skalpie, niezbyt intensywnie go przy tym masując. Podobnie jak to ma miejsce przy metodzie olejowania na sucho – nałóż turban lub ręcznik. Po upływie min. 30 min możesz zmyć preparat szamponem lub zemulgować go odżywką.

Olejowanie skóry głowy z odżywką 

Aby wykonać olejowanie skóry głowy z odżywką połącz porcję kosmetyku z kilkoma kroplami olejku. Taką mieszankę wmasuj w umyty wcześniej skalp. Następnie załóż turban lub ręcznik. Pamiętaj jednak, by już po 30 min zmyć oba preparaty delikatnym szamponem. Dłuższy kontakt kosmetyku ze skórą może bowiem niekorzystnie wpłynąć na jej stan, a także pogorszyć kondycję włosów.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Domowe sposoby olejowania włosów

zabieg z masła sheaKomentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel