WŁOSOWE LOVE
08.08.2022

Jak używać wcierki do włosów? Poradnik

Jak używać wcierki do włosów? Poradnik

Wcierki do włosów stosowane były powszechnie jeszcze kilka dziesięcioleci temu. Oferowane dzisiaj kosmetyki do pielęgnacji włosów nie były wówczas dostępne, dlatego kobiety nakładały i rozprowadzały na pasmach hydrolaty i toniki zawierające wyciągi roślinne. Dzięki temu kosmyki stawały się silniejsze, szybciej rosły, ale też nie wypadały tak intensywnie. Wypróbuj wcierki raz, a nie będziesz chciała się z nimi rozstać już nigdy.

Czym są wcierki do włosów?

Wcierka do włosów to płynny preparat przeznaczony do pielęgnacji pasm i skóry głowy. Może mieć postać toniku, hydrolatu czy bardziej zagęszczonej substancji (np. serum lub olejku). Jej działanie opiera się na pobudzaniu krążenia w naczyniach krwionośnych w skalpie oraz odżywianiu zarówno skóry, jak i zlokalizowanych w niej mieszków włosowych. Wszystko to dzięki zawartym we wcierce substancjom aktywnym.

Aplikacja wcierek do włosów

Zaaplikowanie wcierki połączone z delikatnym masażem ma wielokierunkowe działanie:

  • przyspiesza wzrost włosów (jeśli zawiera wyciąg m.in. z: rozmarynu, mięty, szałwii, imbiru, chili, lawendy, czarnuszki siewnej, kozieradki, czarnej rzepy, skrzypu polnego czy brzozy);
  • zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów (jeśli zawiera wyciąg m.in. z: lawendy, rozmarynu, tymianku, drzewa herbacianego, łopianu, brzozy, żeń-szenia, kozieradki, czarnej rzepy, szałwii, skrzypu polnego, chili czy cynamonu);
  • łagodzi podrażnienia (jeśli zawiera wyciąg m.in. z: lawendy, szałwii, rozmarynu, tymianku, drzewa herbacianego, rumianku, nagietka lekarskiego, skrzypu polnego, łopianu, brzozy czy czarnuszki siewnej);
  • zmniejsza łojotok i likwiduje łupież (jeśli zawiera wyciąg m.in. z: lawendy, szałwii, rozmarynu, tymianku, drzewa herbacianego, łopianu, brzozy czy czarnuszki siewnej).

Wcierki do włosów to jednak nie tylko preparaty na bazie ekstraktów roślinnych. Poza naturalnymi wyciągami kosmetyki te mogą zawierać także substancje syntetyczne, o równie korzystnym działaniu na skalp i pasm:

  • minoxidil (ma korzystny wpływ na łysienie androgenowe, stymulując mieszki włosowe i podział komórkowy oraz zwiększając przepływ krwi);
  • kwas linolowy i glutation (łagodzi stany zapalne i ogranicza utratę wody, poprawiając nawilżenie i elastyczność pasm);
  • FGF, czyli czynnik wzrostowy fibroblastów (zapobiega łysieniu, stymuluje podziały komórkowe wydłużając cykl życia włosów).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Wcierki do włosów. Remedium na problemy z fryzurą

Jak wybrać odpowiednią wcierkę do włosów?

Liczba wcierek oferowanych przez drogerie może przyprawić o zawrót głowy. Jedne są łagodzące, inne zawierają substancje i wyciągi roślinne o właściwościach rozgrzewających. Producenci oferują wcierki na bazie alkoholu, ale też pozbawione tego składnika, który czasem może wysuszyć wrażliwą skórę głowy. Jak wybrać preparat najbardziej odpowiedni do pielęgnacji skalpu i pasm? 

brunetka rozczesuje włosy szczotką

Produkty tego typu dzielą się na dwie główne grupy – te, których celem jest przyspieszenie wzrostu pasm i zapobieganie ich wypadaniu (działają wzmacniająco) oraz takie, które redukują problemy skórne: łupież, łojotok i podrażnienia. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wcierkami – zdecyduj się na takie o łagodniejszym działaniu. Możesz wybrać np. wcierkę konopną (z konopi włóknistych), wcierkę z łopianem albo wcierka z olejkiem z drzewa herbacianego. Tego typu produkty będą odpowiednie nawet do pielęgnacji skóry podrażnionej w wyniku ciągłego drapania, o co nietrudno przy łojotokowym zapaleniu skóry czy łupieżu. 

Przy włosach intensywnie wypadających, gdy jednocześnie skalp nie nosi śladów podrażnień, możesz sięgnąć po wcierki na bazie alkoholowych ekstraktów, które działają rozgrzewająco i pobudzają wzrost pasm. Możesz wybrać np. wcierkę kofeinową, wcierkę z kapsaicyną, czy wcierkę z cynamonem

Decydując się na korzystanie z drogeryjnych wcierek do włosów, zwracaj uwagę nie tylko na ekstrakty roślinne i składniki syntetyczne odpowiednie do potrzeb skóry twojej głowy. Sprawdzaj też, czy pozbawione są SLS, a także parabenów i silikonów, które mają działanie komedogenne. Jest to szczególnie ważne przy skórze zmagającej się nadmiernym wydzielaniem sebum. Takie składniki mogą bowiem dodatkowo zatykać pory i potęgować problemy zarówno skalpu, jak i cery.

SPRAWDŹ TEŻ: TOP wcierki do włosów dla wymagających

Od czego zacząć

Jak używać wcierki do włosów?

Domową wcierkę do włosów możesz przygotować samodzielnie. Jednak wymaga to znajomości receptur i właściwości roślin wykorzystywanych do sporządzania kosmetyku. Jeśli nie chcesz bądź nie potrafisz samodzielnie sporządzić wcierki – kup gotową. Bez względu na to, jakie rozwiązanie zdecydujesz się wybrać – aplikowanie preparatu przebiega analogicznie.

Przygotowanie pasm do zabiegu

Tak jak w przypadku stosowania odżywek czy olejków, tak i przed zaaplikowaniem wcierki – oczyść dokładnie skórę głowy i pasma. Zaskoczeniem może być dla ciebie to, że nie wystarczy jednokrotnie umyć włosy. Aby właściwie przygotować je do zabiegu – zastosuj delikatny szampon dwukrotnie! Pierwsze mycie pozwala pozbyć się nagromadzonego na pasmach kurzu, brudu czy resztek kosmetyków do stylizacji (np. lakier, pianka). Natomiast drugie zastosowanie szamponu ma na celu usunięcie nadmiaru sebum, ale i odżywienie pasm oraz ich nawilżenie. To właśnie na tym etapie mogą zostać w pełni aktywowane właściwości pielęgnacyjne szamponu.

kolorowe buteleczki z olejem organicznym

Dopiero na tak przygotowanych włosach i skalpie może zostać rozprowadzona wcierka. Aby jednak substancja nie spłynęła wraz z wodą ani też nadmiernie się nie rozcieńczyła – odczekaj chwilę po umyciu pasm. Zawiń włosy w ręcznik lub turban i pozwól im odsączyć się z nadmiaru wody, tak by pasma były wilgotne, ale nie mokre.

SPRAWDŹ TEŻ: Czy wcierki do włosów działają? Sprawdzamy efekty

Wcierki do włosów – jak stosować krok po kroku na pasma

Jak stosować wcierki do włosów, aby zauważyć szybką poprawę zarówno w kondycji pasm, jak i skalpu? Podziel włosy na kilka sekcji i zaaplikuj preparat bezpośrednio na kosmyki i skórę głowy. Nie przesadzaj z ilością! Wystarczy zaledwie 5 ml (1 łyżeczka) substancji na całą głowę. Najwygodniej będzie ci rozdzielić przedziałkami pasma i spiąć je klamrą. Po zaaplikowaniu i rozprowadzeniu wcierki na jednej wydzielonej części usuń kolejną klamrę i ponów zabieg w następnej sekcji aż całe włosy i skalp będą równomiernie pokryte substancją.

następne kroki

Rada kosmetologa: 

Aby substancje aktywne z wcierki lepiej wchłonęły się w skórę i lepiej ją spenetrowały, przed nałożeniem produktu zastosuj peeling do skóry głowy. Usunie on ze skalpu zrogowaciały naskórek i niewielki łupież. Stosując wcierki, pamiętaj, żeby nakładać je ruchem masującym i wcierającym tak, by pobudzić mieszki włosowe. Pamiętaj, aby nie zmywać wcierki z włosów i skóry głowy, chyba że producent radzi inaczej. Pozostaw ją na skórze do kolejnego mycia włosów.

Niektóre wcierki mają wbudowany wygodny atomizer. W takim wypadku nie musisz wyciskać preparatu – rozpyl go na mokre pasma. Jest to zdecydowanie bardziej wygodny sposób, który dodatkowo ułatwia odmierzenie odpowiedniej dawki kosmetyku.aplikowanie wcierki jest proste

Nie zapomnij o masażu! Ma to na celu nie tylko pobudzenie krążenia w naczyniach skóry głowy, ale też usprawnienie przenikania substancji aktywnych wcierki w głąb włosów i skalpu. Masaż możesz wykonać palcami dłoni. Pamiętaj jednak, by ruchy były delikatne. W przeciwnym razie nadmiernie pobudzisz gruczoły łojowe, czego skutkiem będzie wzmożone wydzielanie sebum. Jeśli obawiasz się, że spowodujesz nadmierny ucisk – sięgnij po masażer. Z pewnością docenisz relaksacyjny wpływ tego gadżetu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Wcierki na wypadanie włosów. Jak działają i jak je stosować? 

Po wykonaniu masażu wysusz włosy. Nie spłukuj wcierki. Tylko w przypadku niektórych kosmetyków o właściwościach rozgrzewających producenci zalecają spłukanie preparatu po upływie około dwóch godzin. W każdym innym wypadku po zaaplikowaniu wcierki i wykonaniu masażu głowy możesz wysuszyć pasma i ułożyć je.

Rady zwieszające efektywność kuracji

Wcierki do włosów – jak często ich używać?

Każdy zabieg pielęgnacyjny na włosy, skalp i nie tylko, aby przyniósł oczekiwany efekt, musi być wykonywany regularnie. Nie wystarczy więc okazjonalne stosowanie wcierki, a potem stwierdzenie, że jest nieskuteczna. Aplikuj i wcieraj tego typu preparaty po każdym myciu głowy – codziennie lub co dwa dni. W przypadku, gdy myjesz głowę rzadziej, możesz stosować wcierkę na suche pasma, choć wówczas jej działanie nie będzie aż tak spektakularne. Wiele wcierek do włosów nie pozostawia na włosach niechcianego filmu, dlatego jeśli nie masz możliwości wmasować wcierki w wilgotne pasma, możesz zrobić to na suchych włosach, bez obawy, że będą wyglądać na tłuste i nieświeże. Jeśli jednak zauważysz niepożądane reakcje takie jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie skalpu – zrezygnuj ze stosowania wcierki i wybierz taką o łagodniejszym działaniu i innym składzie.

kosmetyki na bazie naturalnych produktów

SPRAWDŹ TEŻ: Domowe wcierki do włosów. Porady i przepisy

Ponadto w przypadku zaostrzenia zmian łojotokowych, łuszczycowych czy stanów zapalnych – skonsultuj się z dermatologiem lub trychologiem. Dopiero po wyleczeniu dermatoz będziesz mogła zacząć stosować wcierki wzmacniające czy przyspieszające wzrost włosów. Przy skórze szczególnie problemowej możesz skonsultować ze specjalistą typ preparatu, który będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Nie eksperymentuj, ponieważ może to wywołać niekomfortowe i mało estetyczne zmiany skórne.

 


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel