WŁOSOWE LOVE
08.08.2022

Czy wcierki do włosów działają? Sprawdzamy efekty

Czy wcierki do włosów działają? Sprawdzamy efekty

  Wcierki do włosów po latach zapomnienia wracają do łask. Coraz więcej kobiet (w tym, także te reprezentujące świat show-biznesu) docenia ich działanie przeciwłupieżowe, sebostatyczne, łagodzące, a także przyspieszające wzrost pasm i zwiększające ich objętość. Aby jednak uzyskać oczekiwane efekty, warto wiedzieć, po jakiego rodzaju wcierki sięgać i jak prawidłowo je stosować.

Czym są wcierki do włosów?

Wcierki do włosów to nic innego jak toniki, hydrolaty, olejki lub serum przeznaczone do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Jak sugeruje nazwa, kosmetyk wcierany jest w skalp i pasma. Masaż nie powinien być przy tym intensywny – należy go wykonywać delikatnymi, masującymi ruchami palców dłoni lub przy pomocy specjalnego masażera. Zbyt gwałtowne pocieranie może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i pobudzić na przykład gruczoły łojowe do  produkcji łoju, dlatego zabieg warto wykonywać z wyczuciem. Wówczas możesz spodziewać się działania zapobiegającego nadmiernemu wypadaniu włosów, przyspieszającego wzrost pasm, redukującego łupież i łojotok, a także łagodzącego podrażnienia.

Pierwsze efekty możesz zauważyć już po kilku dniach regularne aplikowania preparatu na skalp i kosmyki. Nie przerywaj wówczas stosowania wcierek. Nadal nakładaj je na skalp i pasma po każdym myciu głowy. Sięgaj przy tym po wcierki zawierające składniki odpowiadające na problem, z którym zmagają się twoje włosy lub skalp:

  • jeśli zależy ci na przyspieszonym wzroście pasm – sięgnij po wcierkę zawierającą wyciąg np. z: rozmarynu, skrzypu polnego, imbiru, chili czy kozieradki;
  • jeśli chcesz zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów – sięgnij po wcierkę zawierającą wyciąg np. z: żeń-szenia, skrzypu polnego, imbiru, cynamonu czy chili;
  • jeśli chcesz złagodzić podrażnienia skalpu – sięgnij po wcierkę zawierającą wyciąg np. z: lawendy, szałwii, rozmarynu, drzewa herbacianego czy rumianku;
  • jeśli chcesz uregulować nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe lub pozbyć się łupieżu – sięgnij po wcierkę zawierającą wyciąg np. z: lawendy, łopianu, czarnuszki siewnej, tymianku czy rozmarynu.

SPRAWDŹ TEŻ: Domowe wcierki do włosów. Porady i przepisy

Wcierki do włosów – efekty pokochane przez świat show-biznesu

Wcierki do włosów kojarzone są przede wszystkim z babcinymi metodami na zdrowe i piękne włosy. Jednak współcześnie to właśnie te metody, które opierają się na wykorzystaniu naturalnych ekstraktów roślinnych do pielęgnacji urody, stają się najbardziej popularne. Są delikatniejsze w działaniu, bezpieczniejsze dla skóry i korzystnie wpływają na kondycję pasm.

Wcierki do włosów pokochały też kobiety świata show-biznesu na całym świecie. Dlaczego? To proste! Codzienne stylizacje, częste stosowanie suszarki, lokówki i prostownicy, regularne farbowanie i nakładanie utrwalających fryzurę preparatów sprawiają, że pogarsza się kondycja skalpu oraz włosów. 

Stosowanie wcierek w połączeniu z olejowaniem skóry głowy pokochała Ashley Graham (amerykańska modelka i prezenterka telewizyjna). Dzięki temu jej fryzura stała się gęsta, a skalp pozbawiony podrażnień. Również Katarzynie Cichopek znana jest ta metoda dbania o skórę głowy i pasma. Polska aktorka zapewnia, że wmasowuje wcierki każdego dnia. To właśnie im zawdzięcza charakterystyczne dla jej fryzury baby-hair. Bardziej oleiste konsystencje wcierek preferują natomiast Jennifer Lopez i Salma Hayek. Któż nie chciałby mieć tak gęstych i zdrowych włosów jak one? 

DOWIEDZ SIĘ TEŻ: Jak używać wcierki do włosów? Poradnik

piękna młoda dziewczyna uśmiecha się

Czy wcierki do włosów działają na nadmiernie wypadające włosy?

Regularne aplikowanie wcierek na skalp i pasma to skuteczny sposób w walce o gęste włosy. Jeśli po okresie ciąży, w wyniku stresu albo przez restrykcyjne diety niedoborowe zauważysz, że twoje włosy zaczynają intensywniej wypadać – sięgnij po:

Wcierki do włosów zawierające wyciągi roślinne o właściwościach zapobiegających wypadaniu kosmyków są skuteczne, gdy połączysz ich aplikację z delikatnym masażem. Dlaczego to takie ważne? Niezbyt intensywny docisk lub wibracje pobudzają krążenie w naczyniach zlokalizowanych w skalpie. To poprawia ukrwienie tkanek i zwiększa transport tlenu oraz składników odżywczych wraz z krwią. Dzięki takiemu wsparciu cebulki włosowe stają się mocniejsze. 

Cebulka (a właściwie opuszka włosowa) zbudowana jest z macierzy i brodawki włosów. To, czy włos będzie rósł mocny, zależy od interakcji między wspomnianą macierzą i brodawką. Jeśli więc te nie zostaną dobrze odżywione, będzie się to przekładać na osłabienie włosów. Ponadto brodawki zbudowane są przede wszystkim z fibroblastów. To one odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny. Tymczasem kolagen sprawia, że włosy są dobrze nawilżone, a za sprawą elastyny zachowują elastyczność.

Masaż to jednak nie tylko sposób na pobudzenie krążenia, ale także rodzaj delikatnego peelingu. Dzięki złuszczeniu martwego naskórka odblokowane zostają mieszki włosowe, z których mogą wyrosnąć baby-hair.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Wcierki na wypadanie włosów. Jak działają i jak je stosować?

kobieta czesze długie zdrowe włosy

Jak działają wcierki do włosów na wolno rosnące pasma?

Z wcierkami do włosów warto się zaprzyjaźnić, gdy pasma rosną powoli. Przeciętnie po każdej dobie twoje włosy powinny być dłuższe o 0,3 mm, czyli o 1 cm po miesiącu. Niekiedy jednak rosną wolniej, co może mieć związek z wiekiem, sposobem odżywiania, ale i uwarunkowaniami genetycznymi. Wcierki mogą ten proces przyspieszyć.

Po każdym myciu głowy zaaplikuj wcierkę na skalp i pasma. Jeśli preparat ma wodnistą konsystencję – użyj dyfuzora, dzięki któremu równomiernie spryskasz kosmyki i skalp. Nie zapomnij o masażu. Jest on nieodzowną częścią zabiegu z wykorzystaniem wcierek. Bez masażu nie przyspieszysz wzrostu kosmyków. Dzieje się tak, ponieważ delikatny ucisk i wibracje, tak jak już wspominaliśmy, pobudzają dopływ do cebulek tlenu i składników odżywczych, a to sprzyja produkcji kolagenu i elastyny przez fibroblasty zlokalizowane w brodawce włosa. Odpowiednia ilość kolagenu pomaga zachować właściwy dla włosów poziom nawilżenia. Jeśli kolagenu jest za mało – proces wzrostu pasm zostaje znacząco spowolniony. Właśnie dlatego tak korzystny wpływ na wygląd twojej fryzury ma regularne stosowanie wcierek. Aby jak najszybciej pobudzić pasma do wzrostu, sięgnij po:

Więcej informacji na temat sposobów wspierania wzrostu włosów znajdziesz w artykule na naszym blogu.

Rada kosmetologa:

Czy wiesz, że cykl wzrostu włosa dzielimy na 3 fazy? Anagen to intensywna faza wzrostu, która zarazem trwa najdłużej, w tej fazie komórki dzielą się intensywnie, aby wytworzyć nowy włos.
Kolejna faza to katagen tzw. faza przejściowa, w której następuje zatrzymanie rozrostu włosów. Wtedy też włos pokazuje się na powierzchni skóry.
Ostatnia faza to telogen. Trwa od 2 do 4 miesięcy. To faza spoczynku, w której włos powoli obumiera i wypada, a na jego miejscu pojawia się nowy włos z fazy anagenowej.

Wcierki do włosów – działanie przeciwłupieżowe i przeciwłojotokowe

Łupież i łojotok należą do grupy najczęściej diagnozowanych schorzeń owłosionej skóry głowy. Wciąż nie do końca poznane są powody rozwoju tych nieprawidłowości. Najprawdopodobniej łupież jest spowodowany zakażeniem grzybami, zaburzeniami hormonalnymi, ale też wpływem klimatu czy niewłaściwie wykonywanymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które nadmiernie podrażniają skórę głowy. Natomiast łojotok, czyli nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe może mieć podłoże immunologiczne, grzybicze, ale też rozwinąć się w konsekwencji nieprawidłowej pielęgnacji skalpu, w tym stosowania drażniących kosmetyków.

Na szczęście w wielu przypadkach można skutecznie zwalczać łupież i łojotok. Jedną z metod likwidacji tych nieprawidłowości jest stosowanie wcierek do włosów. Wszystko to jest zasługą składników aktywnych, które mają działanie przeciwdrobnoustrojowe – zwalczają grzyby i bakterie. Natomiast dzięki delikatnemu masażowi możesz usunąć zrogowaciały naskórek, dzięki czemu nie będzie się on sypał z głowy przez cały dzień. Pamiętaj jednak, by masażu nie wykonywać zbyt intensywnie. W przeciwnym razie spowodujesz zwiększoną produkcję sebum i zamiast zapobiegać łojotokowi – spotęgujesz problem. Aby zwalczyć łupież i łojotok, warto sięgnąć po:

sensualna blondynka o pięknych włosach

Jak działają wcierki do włosów, gdy masz podrażniony skalp?

Drażniące kosmetyki, drapanie skóry głowy, łupież i dermatozy mogą doprowadzić do rozwoju miejscowych stanów zapalnych. Nie stosuj wówczas kosmetyków ze składnikami rozgrzewającymi (jak choćby imbir, kofeina, cynamon czy kapsaicyna zawarta m.in. w chili), lecz takie, które mają działanie kojące. Unikaj też preparatów na bazie alkoholu, który ma właściwości wysuszające, przez co włosy mogą zacząć się puszyć, łamać i rozdwajać, a skóra intensywniej niż dotychczas swędzieć i piec. Przy silnych podrażnieniach warto połączyć aplikowanie wcierek z regularnymi zabiegami olejowania. Pamiętaj jednak, by każdy preparat przed zastosowaniem przetestować na niewielkim fragmencie skóry. Wszystko po to, by wykluczyć ewentualne alergie i zapobiec pojawieniu się stanów zapalnych o podłożu immunologicznym.

Aby złagodzić podrażnienia skalpu sięgnij po:

Regularne stosowanie wcierek pozwala zawartym w nich składnikom aktywnym na łagodzenie zmian skórnych (także tych wywołanych alergią). W przypadku każdej z wcierek będą to inne związki np. łagodzące właściwości wcierki rumiankowej to zasługa zawartych w roślinie: przeciwuczulajacego chamazulenu oraz alfa-bisabololu działającego kojąco. Ponadto wcierki z wyciągami roślinnymi przeznaczonymi do pielęgnacji skóry wrażliwej mają działanie odkażające. Likwidując bakterie i grzyby kolonizujące skalp, możliwe jest przyspieszenie procesu regeneracji tkanki. Zdrowa skóra – to zdrowe włosy. Warto więc zadbać o skalp, by już wkrótce cieszyć się gęstymi i elastycznymi pasmami.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: TOP wcierki do włosów dla wymagających. Ranking


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel