Codzienne mycie głowy. Klucz do sukcesu czy gwóźdź do trumny?
Smog na ulicach, dziwne zapachy w komunikacji miejskiej, czy wieczorne szaleństwa w zadymionych dymem papierosowym klubach – nasze włosy mogą chłonąć wszystkie zapachy z otoczenia. Nie tylko nadmierne wydzielanie się sebum może sprawiać, że mycie głowy najchętniej wykonywałybyśmy codziennie. O ile jesteśmy właścicielkami krótkiej, nie wymagającej wiele zachodu fryzury – nie mamy z tym żadnych problemów. Schody zaczynają się w momencie, w którym pasma sięgają dalej niż do ucha.
Codzienne mycie głowy – pielęgnuj świadomie
Jak sobie z tym poradzić? Na początku przejrzyj swoje kosmetyki i zrób krótki rachunek sumienia i przemyśl trzy najważniejsze kwestie:
• sprawdź skład szamponu, którego używasz na co dzień – im prostszy tym lepszy
• jaka jest jego główna substancja myjąca?
• czy w składzie znajdują się substancje, które mogłyby zapychać pory?
To kluczowe kwestie jeżeli chodzi o pielęgnacje włosów. Aby codzienne mycie włosów, nie narażało nas na podrażnienia skalpu, czy rozdwajające się końcówki, musimy wiedzieć jak robić to dobrze. Wydawało by się, ze jest to kwestia oczywista, wciąż jest jednak grono osób, które nie pamiętają o podstawowych zasadach. Sprawdź, czy wiesz wszystko!
Codzienne mycie głowy – szampon
Kiedy włosy są brudne i nieświeże trzeba je umyć. To bezwzględna, pielęgnacyjna zasada. Jeżeli w imię walki z problemem zaniedbamy higienę skóry naszej głowy, może się to skończyć przykrymi niespodziankami, z których pojawienie się łupieżu będzie najmniej problematyczne. Nieusunięty nadmiar sebum będzie prowadził do namnażania się grzybów i drobnoustrojów, w skrajnym przypadku może się to skończyć nawet chorobą skóry.
Jeżeli Twoje włosy potrzebują częstego mycia, warto rozejrzeć się za delikatnym szamponem. Balsam myjący do włosów z betuliną będzie świetnym rozwiązaniem. Większość popularnych kosmetyków do oczyszczania skóry głowy jest oparta na zapewne dobrze znanym Ci składniku: SLS. To substancja odpowiadająca za tworzenie się piany, która pomaga usunąć zanieczyszczenia. Nie jest ona groźna, jeżeli przejrzysz składy kosmetyków w Twojej łazience – zapewne znajdziesz ja w większość żeli pod prysznic czy do mycia twarzy. Stosowana codziennie na wrażliwą skórę głowy może jednak ją podrażniać i przesuszać – co będzie stymulowało gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji sebum. Szampon z SLS warto używać raz w tygodniu, aby porządnie oczyścić skórę głowy. Na co dzień jednak warto wybierać coś delikatniejszego.
Codzienne mycie głowy – ostrożnie z sylikonami
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę w składzie szamponu są sylikony. W ostatnich latach przez Internet przetoczyły się burzliwe dyskusje na temat ich używania w kosmetyce. Same w sobie nie są złe, jednak w szamponach – zwłaszcza tych, których chcemy używać często – lepiej ich unikać. Jeżeli masz problem z plączącymi się włosami, czy chcesz zabezpieczyć końce włosów przed rozdwajaniem – sylikon z szamponu lepiej zastąpić dobrym serum bez spłukiwania, nakładanym na umyte włosy.
Takim kosmetykiem może być np. Jedwab w płynie od Green Pharmacy. Dzięki niemu włosy wizualnie będą się prezentowały o wiele lepiej, będą odporne na mechaniczne uszkodzenia. Produkt nakładany na długość włosów, nie będzie miał styczności z naszym skalpem – przez co nie będzie powodował nieprzyjemnego uczucia tłustych włosów, zaraz po umyciu.
Odżywki, których używamy na co dzień powinny być dostosowane do potrzeb naszych włosów – to oczywista oczywistość. Pamiętaj jednak o tym, aby nie nakładać ich blisko skóry głowy – substancje, które mają zbawienny wpływ na nasze kosmyki, mogą wzmagać przetłuszczanie się skalpu, a nawet spowodować łupież. Zwłaszcza jeżeli używana przez nas odżywka, bądź maska są mocno odżywcze i treściwe, lub też zawierają sylikon. Optymalnym rozwiązaniem jest nakładanie ich od ucha w dół.