WŁOSOWE LOVE
08.08.2022

Domowe wcierki do włosów. Porady i przepisy

Domowe wcierki do włosów. Porady i przepisy

Domowa wcierka na porost włosów: to Twoim zdaniem hit, czy kit? Domowe kosmetyki znały i stosowały już nasze babcie: a my nie bez powodu chętnie powracamy dziś do tradycyjnych, domowych receptur. Zero chemii, maksimum natury i piękne efekty – oto najważniejsze zalety kosmetyków domowych. Domowe wcierki na wypadanie włosów czy na przetłuszczające się włosy to proste, a przy tym bezpieczne i skuteczne sposoby na poprawę kondycji włosów i skóry głowy. Podpowiadamy, po jakie wcierki sięgać w różnych sytuacjach, a także – jak je przygotować. Sprawdź!

Jak działają domowe wcierki do włosów?

Domowe wcierki do włosów to kosmetyki o prostych, a przy tym skutecznych i łagodnych składach. Takie preparaty sprawdzą się doskonale zarówno u tych, którzy po prostu lubią naturalne produkty, jak i u tych, którzy mają wrażliwą skórę głowy i drogeryjne produkty nie zawsze im służą. Domowa wcierka do włosów może znacznie pomóc rozwiązać wiele problemów. Może stymulować porost włosów, ograniczać ich wypadanie, a także redukować problem z łupieżem. 

Wcierkami do włosów nazywane są płynne preparaty przeznaczone do pielęgnacji pasm i skalpu. Mają płynną postać. Sporządzane są na bazie wyciągów roślinnych, naturalnych olejków, ale także mogą zawierać substancje syntetyczne o udowodnionym korzystnym wpływie zarówno na włosy, jak i skórę głowy.

Wiele gatunków roślin działa na wielu poziomach. Wykorzystane do skomponowania domowego produktu kosmetycznego jednocześnie stymulują wzrost włosów, zapobiegają ich wypadaniu, ale też łagodzą podrażnienia. Poszczególne zioła można ze sobą łączyć, by uzyskać oczekiwany efekt. Niektóre połączenia mogą nie być jednak korzystne w Twoim przypadku. Jeśli masz podrażnioną skórę głowy, nie stosuj wcierek z imbirem, kapsaicyną (zawartą w chili) czy cynamonem, ponieważ może to zaognić zmiany i wywołać duży dyskomfort, a nawet pieczenie skóry głowy.

Jeśli zależy ci na stosowaniu preparatów domowej roboty – możesz samodzielnie wypróbowywać nowe kombinacje, by skomponować wcierkę odpowiednią dla twoich pasm i skalpu, albo skorzystać ze sprawdzonych domowych przepisów i nie eksperymentować ze swoją urodą. Sprawdź przepisy na domowe wcierki i zmień się w domowego chemika!

SPRAWDŹ TEŻ:

Przepisów na domowe wcierki z różnych ziół jest mnóstwo: tyle, ile zresztą ludzi i ich indywidualnych potrzeb oraz aktualnych problemów ze skórą głowy i włosami. Dlaczego wcierki są skuteczne? Wszystko dzięki bogactwu składników aktywnych, które wmasowujesz w skórę głowy. Dzięki temu docierają one do cebulek włosów, odżywiając je i dostarczając im tych składników, których najbardziej potrzebują. W efekcie cebulki są wzmocnione: lepiej zakotwiczone i bardziej stymulowane do “wypuszczania” zdrowych, silnych włosów, również w większych ilościach.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

naturalne kremy

Domowe wcierki do włosów – rodzaje

Do przygotowania domowej i naturalnej wcierki do włosów potrzebujesz surowca bazowego, czyli zioła, zawierającego składniki aktywne o korzystnym działaniu na włosy, ale też jego nośnika, czy substancji, która umożliwia rozprowadzenie preparatu i jego wmasowanie w pasma i skalp. Najczęściej jest to alkohol lub olej, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać wcierkę na bazie wody. 

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie preparatu z alkoholem – stosuj go tylko przy skalpie pozbawionym podrażnień bez tendencji do przesuszania skóry głowy i włosach, które nie są nadmiernie przesuszone. W przeciwnym razie stany zapalne mogą się zaognić, a włosy jeszcze intensywniej wysuszyć. 

Domowe wcierki na porost włosów

Wcierki na porost włosów domowe składają się z ziół, zawierających takie składniki, które stymulują wzrost nowych włosów. Taka kuracja to doskonały sposób na to, by zagęścić fryzurę – już po stosunkowo krótkim czasie mogą pojawić się tzw. baby hair, czyli nowe włosy, które wypełniają przerzedzone miejsca na skórze głowy! Domowe wcierki na porost włosów to jeden z ulubionych sposobów na zagęszczenie ich.

Domowe wcierki przeciw wypadaniu włosów

Domowe wcierki na wypadające włosy to również prosty, a przy tym skuteczny i lubiany sposób na zagęszczenie fryzury – poprzez ograniczenie wypadania włosów. Zasada działania jest taka sama: składniki aktywne wzmacniające cebulki włosów wnikają w nie, dzięki czemu włosy są lepiej zakotwiczone, a tym samym: bardziej odporne na wypadanie. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Domowe wcierki na przetłuszczające się włosy

Domowe wcierki na przetłuszczające się włosy to także prosty i skuteczny sposób na to, by poprawić ich kondycję. Takie wcierki nie tylko dostarczają skórze głowy i cebulkom włosowym potrzebnych składników odżywczych, ale również wykazują działanie normalizujące wydzielanie sebum, dzięki czemu przedłużają świeżość włosów. 

SPRAWDŻ TEŻ:

Domowa wcierka do włosów – jak ją przygotować?

Wcierka do włosów domowa może okazać się hitem lub kitem. To, jak będzie, w dużej mierze zależy przede wszystkim od dopasowania wybranych ziół do potrzeb i rodzaju skóry głowy i włosów, ale także od sposobu, w jaki ją przygotujesz. Nie bez znaczenia pozostaje również jakość składników, które wykorzystasz w przepisie. 

Dla bezpieczeństwa i satysfakcji ze stosowania wcierki domowej roboty bardzo istotne jest również to, by zweryfikować, czy nie masz uczulenia na wybrane składniki. 

Wcierka z kozieradki

Produkty kosmetyczne na bazie kozieradki są idealnym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z nadmiernym wypadaniem i osłabieniem włosów. Grecka koniczyna, ponieważ tak również nazywa się kozieradkę, jest bogactwem witamin i minerałów. To głównie potas, żelazo, wapń, a także witaminy z grupy B.

Do wykonania wcierki potrzebujesz:

  • łyżkę rozdrobnionych nasion kozieradki,
  • 500 ml wrzątku,
  • kilka kropli olejku eterycznego np. lawendowego, rozmarynowego, szałwiowego albo imbirowego.

Sposób przygotowania:

Wsyp nasiona do szklanego pojemnika i zalej je wrzątkiem. Pozostaw do wystygnięcia. Gdy napar będzie już chłodny – odcedź go i połącz z wybranym olejkiem eterycznym. Tak przygotowana wcierka jest gotowa do użycia. Najwygodniej będzie ci ją aplikować, jeśli przelejesz ją do butelki z atomizerem, ułatwiającym rozpylanie kosmetyku DIY na pasma. Ze względu na naturalny skład i brak konserwantów preparat może być stosowany przez nie dłużej niż trzy dni (po tym czasie przygotuj nową wcierkę). Jeśli będziesz przechowywać go w lodówce – wystarczy ci na trzy lub cztery zastosowania dzień po dniu. Do przechowywanie tak niewielkich ilości kosmetyków doskonale nadają się pojemniki podróżne o objętości nie przekraczającej 75 ml.

Wcierki do włosów domowej roboty z kozieradki ma intensywnie żółty odcień. Uważaj więc z jej nakładaniem na pasma bardzo jasne. Kosmetyk może bowiem zabarwić włosy.

koniczyna na drewnianym stole

Wcierka z chili

Papryczka chili ma za zadanie pobudzić krążenie krwi w skórze głowy, a tym samym przyspieszyć porost włosów i zadziałać na cebulki wzmacniająco. 

Do wykonania wcierki potrzebujesz:

Sposób przygotowania:

Wsyp rozdrobnione papryczki chili do szklanego naczynia i dodaj olejek. Wymieszaj składniki. Tak przygotowana mikstura może być przechowywana w lodówce i stosowana przez okres przydatności oleju do użytku (sprawdź na opakowaniu i zapisz datę na pojemniku z wcierką DIY).

Kapsaicyna zawarta w papryczce chili doprowadza do uwolnienia m.in. histaminy, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu cebulki włosowe zostają dobrze ukrwione i odżywione. Włosy stają się mocniejsze i mniej wypadają. Mimo wielu korzyści, jakie niesie za sobą wcierka z papryczki chili, nie jest ona odpowiednia dla każdego. Ma działanie drażniące, dlatego zrezygnuj z niej, jeśli na sklepie rozwinęły się stany zapalne, albo gdy masz bardzo wrażliwą skórę. Zanim wetrzesz preparat we włosy i skalp – sprawdź na niewielkim fragmencie skóry, jaka będzie jej reakcja. Jeśli nie pojawi się silne zaczerwienienie, pieczenie i świąd – możesz korzystać z dobroczynnej mocy kapsaicyny zawartej w papryczce chili.

SPRAWDŹ TEŻ:

Wcierki do włosów DIY na łupież i nadmiar sebum

Łupież i przetłuszczanie się włosów to jedne z największych defektów estetycznych włosów. Trudno czuć się dobrze, gdy z głowy sypie się martwy naskórek, a pasma pokrywają się tłustym filmem. Na szczęście możesz skutecznie walczyć z tymi mankamentami, stosując domowe wcierki do włosów.

Wcierka łopianowa

Wcierka i inne produkty na bazie łopianu również będą miały za zadanie wzmocnić cebulki i przyspieszyć porost nowych włosów. Obecne w łopianie lignany to substancje, które posiadają właściwości zmniejszające stany zapalne, tak więc wcierka doskonale sprawdzi się np. przy problemie z łupieżem. 

Do wykonania wcierki potrzebujesz:

  • 2–3 łyżki korzenia łopianu,
  • 500 ml wody.

Sposób przygotowania:

Wsyp korzeń łopianu do garnka i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez trzy minuty. Odstaw do wystygnięcia. Gdy odwar będzie już chłodny – odcedź go i przelej do butelki z atomizerem, który ułatwi ci aplikowanie wcierki na pasma włosów i skalp.

Wcierka łopianowa hamuje namnażanie się bakterii i grzybów na skórze, co wspomaga łagodzenie przebiegu dermatoz na tle łojotokowym. Ponadto działa przeciwzapalnie, redukując podrażnienia wywołane drapaniem.

łopian

Wcierka tatarakowa

Do wykonania wcierki potrzebujesz:

  • 1–2 łyżki kłącza tataraku,
  • 1 łyżka skrzypu,
  • 300 ml wody.

Sposób przygotowania:

Wsyp rozdrobnione zioła do garnka i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia i gotuj do pięciu minut. Odstaw do wystygnięcia. Gdy odwar będzie już chłodny – odcedź go i przelej do osobnego naczynia. Wcierka tatarakowa sprzyja łagodzeniu stanów zapalnych towarzyszących łojotokowemu zapaleniu skóry oraz redukuje intensywność łupieżu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Anna Dembińska

Anna Dembińska

Kosmetolog

Porada experta:

Wcierki to doskonałe rozwiązanie dla prostych, jak i bardziej skomplikowanych problemów ze skórą głowy i z włosami.

Mogą być elementem profilaktyki lub uzupełnieniem leczenia schorzeń skalpu i włosów. Dzięki wcierkom złagodzisz podrażnioną skórę głowy, pozbędziesz się łupieżu, wzmocnisz cebulki włosów – wystarczy dobrać odpowiednią substancję czynną.

Wcierki do włosów na podrażnienia

Wcierki do włosów na podrażnienia skalpu są produktami szczególnego typu. Muszą bowiem być na tyle łagodne w działaniu, by nie zaogniać istniejących zmian, a jednocześnie na tyle skuteczne, by istniejące zaczerwienienia zlikwidować i zapobiec pojawianiu się nowych.

Wcierka rumiankowa

Rumianek znany jest wszystkim jako roślina łagodząca wszelkie stany zapalne i dolegliwości bólowe. Jako płukanka stosowany jest w celu delikatnego rozjaśnienia włosów, a jako wcierka wspomagająco na porost nowych włosów.

Do wykonania wcierki potrzebujesz:

  • 2 saszetki herbaty rumiankowej,
  • 500 ml wrzątku,
  • łyżka miodu lub soku z cytryny.

Sposób przygotowania:

Zalej dwie saszetki herbaty rumiankowej wrzątkiem i odstaw napar do wystygnięcia. Gdy będzie chłodny – dodaj miód lub sok z cytryny. Tak przygotowaną mieszankę możesz nakładać na pasma przez kilka dni. Pamiętaj, jednak, że rumianek (a zwłaszcza w połączeniu z miodem lub cytryną) ma właściwości rozjaśniające. Nie sprawi to oczywiście, że z brunetki zmienisz się w platynową blondynkę. Niemniej jeśli masz jasne włosy, po zastosowaniu wcierki rumiankowej mogą one zacząć wyglądać jak muśnięte słońcem.

Rumianek jest ziołem, które od lat stosowane jest w łagodzeniu dermatoz o różnym podłożu. Dzięki zawartości olejków eterycznych działa przeciwzapalnie nie tylko na błony śluzowe, ale również na skórę. Właśnie dlatego warto wykorzystać go do wykonania wcierki do włosów na podrażnienia.

Aloesowa wcierka do włosów

Wcierka aloesowa

  • 100 g liści aloesu,
  • 100 ml wody,
  • 150 g gliceryny,
  • 1–2 łyżki soku z cytryny.

Sposób przygotowania:

Liście aloesu zalej wodą i zmiksuj. Dodaj glicerynę i sok z cytryny. Ponownie wymieszaj składniki i odstaw na dobę. Po tym czasie odcedź wcierkę i nakładaj na włosy oraz skalp.

Aloes dzięki zawartości glukoproteidu i aloektyny B ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i regenerujące. Stosowany zewnętrznie jest w stanie zlikwidować odleżyny, oparzenia, wysypki wywołane ukąszeniami owadów, a nawet pęknięcia skóry. Warto stosować więc wcierki aloesowe, aby zlikwidować podrażnienia skalpu wywołane drapaniem lub związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu skóry.

Wcierka z rozmarynu

Rozmarynową wcierkę polubią wszyscy, którym zależy na stymulowaniu porostu włosów, zahamowaniu ich wypadania, a także na unormowaniu pracy gruczołów łojowych skóry głowy i zredukowaniu łupieżu. Dodatkowo wcierka z rozmarynu wykazuje właściwości wzmacniające włosy, a także łagodzące podrażnienia skóry głowy.

Do wykonania wcierki potrzebujesz:

  • 3 łyżki ziela rozmarynu
  • 250 ml wody.

Sposób przygotowania:

Zagotuj wodę i wrzuć do niej przygotowane ziele rozmarynu. Gotuj przez około 10 minut, a następnie zdejmij garnek z ognia i powstały napar pozostaw do ostygnięcia. Przecedź go i gotowe! Domową wcierkę z rozmarynu możesz przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Wcierka z czarnej rzepy

Wcierka z czarnej rzepy normalizuje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w pielęgnacji włosów przetłuszczających się i łojotokowej skóry głowy. Dodatkowo stymuluje porost włosów i hamuje ich wypadanie. Łagodzi również podrażnienia skóry głowy, a także nawilża skórę głowy i włosy. 

Do wykonania wcierki potrzebujesz:

  • 1 rzepę średniej wielkości

Sposób przygotowania:

Przygotowanie jest proste: wystarczy zetrzeć rzepę na tarce, a następnie zawinąć ją w ściereczkę z naturalnego materiału. Wyciskaj ją, by uzyskać sok. Powstały sok zbierz go wygodnego naczynia, z którego będziesz nakładać go na skórę głowy. Wmasowuj sok w skórę głowy i pozostaw na około 1-2 godziny. Po tym czasie umyj włosy i zabezpiecz je odżywką. 

Wcierka z pokrzywy

Pokrzywa to jedna z tych roślin, która znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce – także do przygotowania własnych produktów pielęgnacyjnych. Jest znana ze swoich właściwości wzmacniających (jest źródłem witamin: A, C, E, a także minerałów, jak krzem czy żelazo), redukujących łupież, a także stymulujących skórę. Usprawnia krążenie krwi w skórze, a także nawilża i odżywia ją. 

Do wykonania wcierki potrzebujesz:

  • kilka świeżych liści pokrzywy
  • 500 ml wody
  • opcjonalnie: łyżki octu jabłkowego. 

Sposób przygotowania:

Umyte liście pokrzywy wrzuć do zagotowanej wody i gotuj przez kolejne 10-15 minut. Powstały napar pozostaw do ostygnięcia i odcedź go. Do wystudzonego płynu możesz dodać łyżkę octu jabłkowego: nabłyszczy włosy i domknie ich łuski. Wcierkę wmasuj w skórę głowy i pozostaw na minimum pół godziny, a następnie umyj włosy.

Napar i wcierka ze skrzypu polnego

Wcierka ze skrzypu

Wcierka ze skrzypu jest znana przede wszystkim ze swoich właściwości wzmacniających włosy – dzięki zawartości krzemu. Z pewnością docenią ją więc ci, którzy borykają się z nadmiernym wypadaniem lub słabym porostem włosów. Skrzyp reguluje również wydzielanie sebum, a także zwalcza łupież. 

Do wykonania wcierki potrzebujesz:

  • około 200 g suszonego skrzypu
  • 500 ml wody
  • opcjonalnie: łyżki octu jabłkowego. 

Sposób przygotowania:

Skrzyp wrzuć do zagotowanej wody, a następnie gotuj przez kilkanaście minut. Pozostaw do ostygnięcia. Na tym etapie możesz wzmocnić wcierkę, dodając ocet jabłkowy. Odcedź przestudzony napar i przelej go do słoika lub buteleczki. Wmasuj wcierkę we włosy i pozostaw na co najmniej pół godziny, a następnie umyj włosy.

skrzyp

Podsumowanie

Domowe wcierki to prosty, skuteczny i jednocześnie łagodny sposób na to, by wzmocnić włosy i skórę głowy, dostarczając im cennych składników odżywczych. Rodzajów wcierek jest mnóstwo, dlatego bez problemu znajdziesz taką kompozycję, która sprawdzi się najlepiej w przypadku Twoich potrzeb. Pamiętaj, że dla uzyskania korzystnych efektów ważna jest systematyczność stosowania wcierek!

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel