DBAJ O ZDROWIE
01.02.2024

Witaminy w kosmetyce – najważniejsze właściwości i zastosowanie

Witaminy w kosmetyce – najważniejsze właściwości i zastosowanie

W ciągu ostatnich lat kosmetyki z witaminami stały się nieodzownym elementem pielęgnacji twarzy i ciała, a także włosów. Dlaczego są tak ważne? Niedobór witamin sygnalizowany jest nie tylko poprzez ogólne osłabienie czy skłonność do częstych zachorowań. Widać to także na skórze, która zewnętrznie obrazuje kondycję organizmu. Przesuszenie, skłonność do pojawiania się zmian skórnych, zmarszczek – wszystko to może świadczyć o niedoborach witamin. Witaminy podawane na skórę są w stanie ją wesprzeć w procesach odnowy.

Jakie witaminy w kosmetykach stosuje się najczęściej?

Witaminy w kosmetykach, z którymi mamy do czynienia najczęściej to:

·   witamina C,

·   witamina A,

·   witamina E,

·   witaminy z grupy B,

·   witamina F,

·   witamina D,

·   witamina K.

Można je podzielić na te, które rozpuszczają się w tłuszczach (A, E, K), a także na te rozpuszczalne w wodzie (C, witaminy z grupy witamin B). Trudno mówić o konkretnym wpływie danej witaminy na skórę, dlatego, że najczęściej wykazują one działanie złożone – wpływają na znacznie więcej procesów, niż mogłoby nam się wydawać. Możemy jednak określić ich główne zadania. Należą do nich między innymi: odżywienie, nawilżenie, przyspieszenie procesów gojenia, działanie antyoksydacyjne, spowolnienie procesów starzenia się skóry. Za co odpowiadają poszczególne witaminy w kosmetykach? W jakich produktach możemy je spotkać? O tym poniżej.

Formy witaminy C w kosmetykach

Witamina C w kosmetykach może występować w postaci:

·   kwasu askorbinowego,

·   tetraizopalmitynianu askorbylu,

·   kwasu etyloaskorbinowego.


Każda z tych form będzie mieć nieco inny wpływ na skórę, chociaż można mówić ogólnie, że witamina C kompleksowo odpowiada za procesy odnowy.

Do najważniejszych zadań witaminy C należą:

·   wspomaganie walki z trądzikiem,

·   poprawy elastyczności skóry,

·   stymulowanie do produkcji kolagenu,

·   walka z przebarwieniami,

·   detoksykacja skóry.


Witaminę C powszechnie stosuje się w preparatach polecanych do skóry trądzikowej. To za sprawą kilku jej właściwości. Po pierwsze witamina C reguluje procesy produkowania sebum. Będzie więc bezpośrednio hamować powstawanie na skórze zaskórników czy zmian o charakterze zapalnym. Dodatkowo pomaga pozbyć się przebarwień, które często są zmorą osób, u których występuje trądzik. Przy trądziku różowatym, gdzie jednym z objawów towarzyszących są rozszerzone naczynka krwionośne, witamina C skutecznie je zredukuje i rozjaśni skórę.

Ponadto witamina C (np. witamina C Loreal) wykazuje działanie anti-aging, a więc spowalnia procesy starzenia się, stymulując skórę do odnowy. Dzięki niej skóra jest wyraźnie bardziej sprężysta. Pod wpływem witaminy C zmniejsza się działanie metaloproteinaz, które bezpośrednio przyczyniają się do rozpadu włókien kolagenowych. Stąd przeciwdziałanie powstawaniu zmarszczek czy utracie elastyczności skóry.

Kwas askorbinowy można z powodzeniem dodawać do wszelkiego rodzaju kremów, olejków, serów – jest bowiem witaminą rozpuszczalną w wodzie. Minusem stosowania kwasu askorbinowego jest jednak krótka przydatność kosmetyków, które mają go w składzie. Pamiętaj więc, aby zwracać uwagę na formę witaminy C w produktach, jakich używasz.

Z kolei dużą przydatnością będzie charakteryzować się tetraizopalmitynian askorbylu. Tę formę witaminy C powszechnie stosuje się w kosmetykach oleistych oraz balsamach do ciała. Tetrazizopalmitynian askorbylu wykazuje dużą odporność na promieniowanie słoneczne.

Znacznie trwalszy niż kwas askorbinowy jest też kwas etyloaskorbinowy. Stosuje się go w tonikach czy kremach rozjaśniających. Wykazuje działanie rozświetlające, niweluje przebarwienia.

Witamina C w kosmetykach

Dowiedz się więcej:

Zastosowanie witamin w kosmetykach

Zastosowanie witaminy A w kosmetyce

Jedną z najczęściej stosowanych pochodnych witaminy A w kosmetyce jest retinol. Produkty z retinolem podbiły rynek kosmetyczny i stały się hitem w pielęgnacji skóry. Retinol wykazuje działanie:

·       złuszczające,

·       wygładzające zmarszczki,

·       stymulujące do produkcji kolagenu,

·       wspierające procesy odnowy naskórka,

·       wzmacniające, również jeśli chodzi o włosy i paznokcie.

Retinol może być z powodzeniem stosowany nawet przez osoby o skórze wrażliwej. Ważne jest jednak, by używać go z głową i stopniowo wprowadzać do pielęgnacji. Retinol delikatnie złuszcza naskórek. Jego zadaniem jest odnowa skóry, toteż skutecznie hamuje procesy starzenia i niweluje nawet jego skutki – wygładza drobne zmarszczki, sprawia, że skóra nabiera elastyczności, jest wyraźnie odmłodzona i nie ma tendencji do przesuszania się.

Retinol występuje zarówno w czystej postaci, jak i jako składnik kosmetyków. Przy używaniu zgodnie z zaleceniami, może być stosowany przez osoby z każdym typem skóry i o każdej porze roku.

Dowiedz się więcej:

Zastosowanie witaminy E w kosmetyce

O witaminie E często mówi się, że jest witaminą młodości. Dlaczego? Podstawowe zadania, jakie spełnia to:

·   odżywienie skóry,

·   zapobieganie szkodliwemu działaniu promieni słonecznych,

·   poprawa napięcia skóry,

·   przyspieszanie gojenia zmian zapalnych na skórze,

·   działanie antyoksydacyjne,

·   nawilżenie i natłuszczenie,

·   zabezpieczenie przed utratą wody.

 

Witamina E może występować w kosmetykach w różnorakiej formie. Często pojawia się jako tokoferol. Jest bezpieczna, a nawet konieczna do stosowania w kosmetykach, które zawierają naturalne tłuszcze – przedłuża bowiem przydatność takich produktów.

Witaminę E powszechnie można spotkać w preparatach przeznaczonych do opalania, a także pielęgnacyjnych po opalaniu. Choć nie wykazuje silnych właściwości ochronnych przed promieniowaniem słonecznym, to jednak nieocenione okazało się wyłapywanie przez nią wolnych rodników, towarzyszących promieniowaniu, a powodujących podrażnienia po opalaniu.

Ta właściwość w dużej mierze odpowiada również za to, że witamina E nazywana jest witaminą młodości. Świetnie chroni przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, a także niweluje powstałe na skórze plamy starcze. Dodatkowo witamina E zabezpiecza przed utratą wodą. Wpływa zatem na stopień nawilżenia skóry oraz jej elastyczność.

Olejki kosmetyczne z witaminami
Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

W zależności od tego, w jakim stężeniu witamina E występuje w kosmetyku, ma inne działanie.

W niskich stężeniach pełni funkcję konserwującą. Aby witamina E miała działanie neutralizujące wolne rodniki, jej stężenie w kosmetyku powinno wynosić więcej niż 5%. Jeżeli zależy Ci na wzmocnieniu działania antyoksydacyjnego, dobrze jest łączyć witaminę E z witaminą C. To duet, który doskonale zadba o kondycję Twojej skóry. Masz swój ulubiony krem do twarzy i niekoniecznie chcesz go zmieniać, jednak zależy Ci na działaniu witaminy E? Jest na to prosty sposób: dodaj kilka kropli czystej witaminy E do ulubionego kosmetyku!

Dowiedz się więcej:

Zastosowanie witaminy F w kosmetyce

W kosmetyce, zamiast określenia witamina F, często stosuje się skróty NNKT lub NKT. Oznaczają one niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe lub niezbędne kwasy tłuszczowe. Mowa tu konkretnie o trzech kwasach tłuszczowych:

·       linolowym,

·       linolenowym,

·       arachidonowym.

Kwasy te odpowiadają za odbudowę płaszcza lipidowego skóry. Codziennie czynniki zewnętrzne, słońce, a również wolne rodniki, osłabiają skórę, powodując, że może być między innymi skłonna do wiotczenia. Zadaniem witaminy F jest taka ochrona naskórka, aby czynniki zewnętrzne nie powodowały na nim niekorzystnych zmian.

 

Witamina F bardzo dobrze się wchłania. Warto ją stosować, aby zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry: utracie elastyczności, powstawaniu zmarszczek. Może być także stosowana wspomagająco w leczeniu trądziku – używa się jej miejscowo, aby łagodzić zmiany zapalne.

Najczęściej witaminę F można spotkać w tłustych produktach kosmetycznych, takich jak tłuste kremy czy bogate balsamy do ciała. Coraz częściej pojawia się też jako składnik odzywek i szamponów przeznaczonych do suchych i osłabionych włosów, zwłaszcza zmęczonych zabiegami z użyciem ciepła.

Naturalna witamina D - słońce

Dowiedz się więcej:

Zastosowanie witaminy D w kosmetyce

Witamina D najczęściej kojarzona jest z przyswajaniem poprzez kontakt ze słońcem. Suplementowana jest dzieciom ze względu na wzmocnienie kości, przeciwdziałanie krzywicy, a także osobom starszym, zwłaszcza przy osteoporozie. Ale ma ona swoje zastosowanie również w kosmetyce.

Najpowszechniej używana jest w preparatach dla osób z problemami skórnymi, takimi jak: trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry. Doskonale łagodzi stany zapalne, przeciwdziała świądowi i pielęgnuje skórę, hamując rozwój choroby.

Często też można spotkać ją w produktach przeznaczonych dla osób o skórze wrażliwej:

·       łagodzi zaczerwienienia,

·       wspomaga utrzymanie właściwego natłuszczenia skóry,

·       przyspiesza gojenie się zmian skórnych,

·       odżywia i ujędrnia skórę.


Jest składnikiem kremów, balsamów czy serów.

Dowiedz się więcej:

Zastosowanie witaminy K w kosmetyce

Witamina K, ze względu na to, że reguluje krzepliwość krwi w organizmie, znalazła swoje zastosowanie w kosmetykach dla osób ze skórą naczynkową. Cera z popękanymi i zaczerwienionymi naczynkami może liczyć na ukojenie. Witamina K odpowiada bowiem za jej rozjaśnienie, a także redukcję uszkodzeń. Często pojawia się również w preparatach przeznaczonych dla osób starszych, których skóra jest wiotka, skłonna do trwałych zmian naczynkowych czy powstawania drobnych siniaków. Witamina K przyspiesza ich wchłanianie i wyraźnie rozświetla skórę.

Naturalnie witamina K występuje w szpinaku, kalafiorze czy pokrzywie.

 

Więcej o witaminie K przeczytasz tu: Witamina K – na co wpływa w organizmie i gdzie występuje?

Dowiedz się więcej:

Kobieta używająca na twarz serum z witaminami

Witaminy z grupy B w kosmetykach

Wśród witamin z grupy B w kosmetykach najczęściej pojawiają się dwie: witamina B5, czyli kwas pantotenowy, który pojawia się jako D-pantenol oraz witamina B3 – niacynamid.

Pantenol znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości odżywiających skórę i odbudowujących ją. Często jest wykorzystywany w preparatach stosowanych po opalaniu, a także przeznaczonych do leczenia oparzeń słonecznych.


Doskonale się wchłania, dzięki czemu w dużej mierze przyspiesza procesy gojenia się naskórka. Skóra jest odpowiednio natłuszczona i odżywiona. Do tego D-pantenol świetnie wygładza i zmiękcza skórę. Wskazany jest do stosowania przez osoby borykające się z suchą cerą.


D-pantenol można spotkać też w preparatach przeznaczonych do odbudowy włosów. Uznawany jest za składnik, mający wpływ na grubość włosów. Doskonale nawilża, chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. rozdwajaniem się końcówek czy utracie włosów podczas czesania.


Niacynamid z kolei to witamina do zadań specjalnych, która kompleksowo dba o skórę.


Odpowiada za jej właściwe odżywienie i nawilżenie. Działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Może być stosowana przez osoby borykające się z problemami skórnymi, takimi jak trądzik. Reguluje procesy wydzielania sebum i przyspiesza gojenie się zmian skórnych. Uznawana jest też za witaminę, która wyraźnie rozświetla skórę.

Dowiedz się więcej:

Kobieta z owocami na ciele zaiwerającymi witaminy

Witaminy i mikroelementy w kosmetyce

O wpływie witamin na skórę pisaliśmy szeroko, przedstawiając właściwości każdej z nich. Nie sposób jednak pominąć tu też mikroelementów, które mają zbawienny wpływ na cerę. Wśród najczęściej pojawiających się mikroelementów w kosmetyce wymienić należy: selen, krzem, cynk oraz miedź. W czym mogą nas wspomóc?

Selen (Se)

Selen dostarczać możemy do organizmu z pokarmami pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Należą do nich: ryby i owoce morza, sól morska, orzechy, jaja, drób, brokuły, kapusta, szparagi, a nawet cebula i czosnek. Trudno wymienić wszystkich produktów zawierające selen, ale jest on pierwiastkiem niezbędnym dla funkcjonowania naszego organizmu.

W kosmetyce znalazł zastosowanie głównie dzięki swojemu działaniu antyoksydacyjnemu oraz zdolności do wyłapywania wolnych rodników. Co za tym idzie, doskonale sprawdza się w preparatach do stosowania po opalaniu. Przyspiesza gojenie się zmian po oparzeniach słonecznych, a także zmian po zbyt długim opalaniu. Pomarszczony, suchy naskórek znika, jeśli selen jest dobrze suplementowany i aplikowany skórze również zewnętrznie, np. w postaci balsamów do ciała.

Cynk (Zn)

Cynku dostarcza nam spożywanie ryb i owoców morza, zwłaszcza krewetek, ostryg. Znajduje się także w czerwonym mięsie i drobiu. Jego przyswajanie wspomaga dieta bogata w pestki słonecznika, dyni, pełnoziarniste pieczywo oraz nabiał.

Podobnie jak selen cynk ma zdolność do zapobiegania działaniu wolnych rodników. Będzie zatem uczestniczył w procesach odnowy naskórka po zbyt długim kontakcie z promieniowaniem słonecznym. Jako że wspomaga procesy regeneracji, uznawany jest też za pierwiastek mający działanie przeciwstarzeniowe i stymulujące organizm do produkcji kolagenu.

Miedź (Cu)

Naturalnie możemy spotkać ją między innymi w wątróbce, owocach morza, czekoladzie czy roślinach strączkowych. Uznawana jest za pierwiastek, który znajduje zastosowanie we wszelkich kosmetykach do skóry problemowej: trądzikowej, zmagającej się z egzemą czy atopią. Miedź wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzące. Przyspiesza gojenie się ran.

Często pojawia się w produktach kosmetycznych, przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej. Doskonale regeneruj skórę oraz zapewnia utrzymanie właściwego poziomu kolagenu.

Krzem (Si)

Krzem pojawia się w produktach zbożowych, warzywach korzennych takich jak: marchew, pietruszka czy burak. Znajdziemy ją również w bananach! Źródłem krzemu jest także skrzyp polny.

Krzem powszechnie stosuje się w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Zapobiega bowiem ich wypadaniu. Często pojawia się w preparatach przeciwdziałających łysieniu. Jego podstawowym zadaniem jest wzmocnienie tkanki łącznej, co skutkuje wzmocnieniem nie tylko włosów, ale i paznokci.

Krzem pojawia się też w produktach, których zadaniem jest poprawa elastyczności i odnowy skóry. Znajdziemy go zatem w preparatach anti-aging.

Dobre witaminy na włosy, skórę i paznokcie

Większość witamin działa kompleksowo. Właściwa ich suplementacja odpowiada za wzmocnienie paznokci i włosów, a także dobrą kondycję skóry. Warto w tym względzie zadbać o zbilansowaną dietę i dostarczać organizmowi witamin przede wszystkim z pożywieniem. Dla lepszych efektów można sięgnąć po suplementy.


Za najlepszą w walce z osłabionymi włosami i paznokciami uważana jest biotyna, czyli rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B. Możesz ją przyjmować w postaci tabletek, a także stosować preparaty wzmacniające z biotyną, np. wcierkę do włosów Bingospa.


Dobroczynne działanie, łączące witaminy na włosy, skórę i paznokcie, wykazują także witaminy C, A, F oraz D.

Dowiedz się więcej:

Kobieta z piękną cerą dzięki witaminom z owoców

Kosmetyki z witaminami – podsumowanie

Trudno nie docenić dzisiejszej roli witamin w kosmetyce. Retinol, niacynamid, D-pantenol – to powszechnie już używane już określenia na produkty z zawartością witamin. Do najważniejszych właściwości kosmetyków z witaminami można na pewno zaliczyć odżywienie i odmłodzenie skóry, ale także skuteczną walkę z wolnymi rodnikami. Dzięki witaminom skóra jest odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a jeśli już im uległa – może się szybko i skutecznie zregenerować.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

pixel