WŁOSOWE LOVEZADBANA SKÓRADBAJ O ZDROWIEPAZNOKCIOWE VADEMECUM
28.12.2021

Witamina C na twarz i na skórę ciała – działanie, efekty, stosowanie

Witamina C na twarz i na skórę ciała – działanie, efekty, stosowanie

Witamina C znana jest przede wszystkim z rozjaśniania przebarwień skóry, a także z wyrównywania i ogólnej poprawy jej kolorytu. Warto jednak wiedzieć o tym, że witamina C na twarz ma więcej zastosowań. Tę witaminę można – i warto – wykorzystać również w pielęgnacji włosów i paznokci, a także w postaci suplementów diety. Podpowiadamy, jak możesz wykorzystać wit C na twarz i skórę ciała oraz włosy, a także – co daje zastosowana wewnętrznie.

Witamina C na twarz – co daje?

Witamina C używana do twarzy działa wielokierunkowo. Stosowanie wit. C na twarz przyniesie wiele korzyści, przede wszystkim wówczas, gdy borykasz się ze zmarszczkami, zaczerwienieniami skóry, a także z trądzikiem. 


  • Zmarszczki: otrzymywany z witaminy C glukozyd askorbylu stymuluje pracę komórek skóry, spowalnia procesy wytwarzania melaniny i hamuje powstawanie przebarwień. Oprócz tego pobudza produkcję kolagenu, dzięki czemu wygładza zmarszczki i przywraca cerze jędrność i elastyczność.
  • Zaczerwienienie: witamina C redukuje rumień i zmniejsza zaczerwienienia spowodowane zmianami naczyniowymi.
  • Zmatowienie skóry: kwas askorbinowy nałożony na skórę intensywnie ją rozświetla i dodaje jej świeżości.
  • Trądzik: witamina C w formie soli sodowej fosforanu askorbylu to świetny sposób na trądzik. Substancja ta wykazuje silne właściwości antybakteryjne i dlatego okazuje się skuteczna w walce z nieestetycznymi wypryskami.


Witaminę C na skórę można stosować również w postaci suplementów diety. Choć w tej postaci może kojarzyć się przede wszystkim ze wspomaganiem układu odpornościowego, to warto wiedzieć, że przynosi wiele korzyści również skórze. Po pierwsze dlatego, że jest przeciwutleniaczem. Neutralizuje więc działanie wolnych rodników, a tym samym opóźnia procesy starzenia się komórek i wspiera ich regenerację. Po drugie – witamina C pomaga uszczelniać naczynia krwionośne, dlatego przyjmowana w postaci suplementu diety może pomóc w walce z rozszerzonymi naczynkami i zaczerwienieniami skóry twarzy.

Dowiedz się więcej:

Witamina C w kosmetykach

Dowiedz się więcej:

Jak witamina C pomaga na skórę ciała?

Witaminę C można stosować również na skórę całego ciała: miejscowo, tam, gdzie występuje problem przebarwień, czy zaczerwienień, jak i na większym obszarze – by poprawić koloryt i jej ogólną kondycję. W pielęgnacji skóry ciała warto wykorzystać właściwości rozjaśniające, antyoksydacyjne i stymulujące produkcję kolagenu, jakie ma witamina C. Jakich efektów możemy się spodziewać przy regularnym stosowaniu kosmetyków z jej zawartością?


  • Ochrona: promienie słoneczne, smog, zmiany temperatury i ekspozycja na różnego rodzaju toksyny przyśpieszają procesy starzenia się skóry. Witamina C tworzy na niej cienką warstwę ochronną i w ten sposób zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz zapobiega powstawaniu wolnych rodników, co istotnie spowalnia proces pojawiania się zmarszczek.
  • Odmłodzenie: kwas askorbinowy stymuluje produkcję kolagenu i poprawia gęstość skóry, tym samym poprawiając elastyczność cery.
  • Jednolity koloryt skóry: witamina C redukuje przebarwienia powstałe zarówno pod wpływem zmian hormonalnych, jak i infekcji bakteryjnych.
  • Promienna cera: kwas askorbinowy zapobiega pękaniu naczynek i zmniejsza widoczność rumienia. Oprócz tego świetnie sprawdza się w przypadku problemów z szarą i ziemistą skórą – skutecznie ją rozjaśnia i dodaje blasku.


Działanie witaminy C na skórę jest więc wszechstronne. Do pielęgnacji ciała możesz wybrać kosmetyki pielęgnacyjne zawierające witaminę C albo wzbogacić o nią swoje ulubione produkty: np. dodając do nich serum z witaminą C.

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Witamina C jest dobrze tolerowana przez skórę, również tę wrażliwą.

Kosmetyki z jej dodatkiem dobrze sprawdzają się więc w codziennej pielęgnacji – chyba że skóra jest nadwrażliwa i ma tendencje do reakcji alergicznych. Witamina C w kosmetykach może być stosowana nawet przy młodej skórze, zwłaszcza że pomaga redukować objawy trądziku. Pamiętaj jednak o tym, że ta witamina nie lubi promieniowania słonecznego: pod jego wpływem może tracić stabilność. Wybieraj więc kosmetyki w ciemnych opakowaniach, a także przechowuj je z daleka od słońca i źródeł ciepła.

Dowiedz się więcej:

Witamina C w olejku na skórę i włosy

Jak witamina C działa na włosy?

Witamina C może być stosowana również na włosy i skórę głowy. Wykorzystanie jej w pielęgnacji włosów ma o wiele więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim nawilża pasma i skórę głowy, a także wzmacnia je. W jaki sposób witamina C wspomaga pielęgnację włosów?


  • Oczyszczenie: regularna aplikacja witaminy C intensywnie oczyszcza kosmyki, sprawiając, że zwiększa się ich zdolność do wchłaniania substancji odżywczych zawartych w kosmetykach.
  • Blask: kwas askorbinowy domyka łuski włosów, dzięki czemu wygładza i nabłyszcza włosy.
  • Nawilżenie: witamina C przyciąga i wiążę wodę, co okazuje się zbawienne w kwestii nawilżenia włosów.
  • Wzmocnienie: hamując powstawanie wolnych rodników, kwas askorbinowy przyczynia się do wzmocnienia kosmyków – redukuje ich łamliwość i powstrzymuje wypadanie.


Systematyczne stosowanie witaminy C na włosy zapobiega więc ich przesuszaniu się i wspiera ich ładny wygląd oraz dobrą kondycję. Zadbanie o odpowiednią podaż witaminy C (zarówno z diety, jak i suplementów diety) może okazać się również zbawienne w przypadku problemów z wypadaniem włosów.

Dowiedz się więcej:

Witamina C na paznokcie – jak działa?

Witamina C jest korzystna nie tylko dla skóry i włosów, ale także dla paznokci. Wybór kosmetyków do paznokci zawierających kwas askorbinowy nie wydaje się oczywisty – warto jednak docenić wpływ tej witaminy na wygląd i kondycję płytki. Jakie korzyści przynosi stosowanie witaminy C na paznokcie? 


  • Ułatwia przyswajanie żelaza, dzięki czemu płytka staje się mocna i zdrowa.
  • Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu chroni paznokcie przed nieprzyjemnymi infekcjami.
  • Wyrównuje koloryt płytki.



Warto więc sięgać po kosmetyki do paznokci zawierające witaminę C zawsze wtedy, gdy zaobserwujesz ich pogorszony koloryt (np. gdy pojawiły się zażółcenia po użyciu ciemnego lakieru bezpośrednio na płytkę, bez bazy), a także, gdy są osłabione.

Dowiedz się więcej:

Witamina C w różnych kosmetykach

Witamina C w kosmetykach

Witamina C na twarz daje zadowalające efekty. Najprościej stosować ją w postaci gotowych kosmetyków: kremu, serum, czy maseczki zawierających tę witaminę. Dostępne są również kosmetyki z witaminą C do ciała i włosów oraz skóry głowy. Po jakie produkty do twarzy warto sięgnąć?

Dowiedz się więcej:

Dzika Róża firmy Iossi

Dzika Róża firmy Iossi to wyjątkowe serum rozświetlające do twarzy, które doskonale nawilża, regeneruje i poprawia elastyczność cery. Ponadto, dzięki dużej zawartości aktywnych składników roślinnych, kosmetyk istotnie spowalnia proces starzenia się skóry i wygładza istniejące na niej zmarszczki.

SupremeLab firmy Bielenda

SupremeLab firmy Bielenda świetnie sprawdzi się u osób, u których widoczne są przebarwienia, zmarszczki i inne niedoskonałości skóry twarzy.

Serum z witaminą C marki Garnier

Serum z witaminą C marki Garnier to kosmetyk przeznaczony do stosowania na noc. Zawiera witaminę C 10%, dzięki której serum wyraźnie ujędrnia, odmładza i odświeża skórę, a także redukuje widoczność przebarwień różnego pochodzenia. 

Z czym nie łączyć witaminy C?

Działanie witaminy C na skórę jest zauważalne dość szybko. Często jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia i chcemy uzyskać jeszcze lepsze efekty w krótszym czasie. Zanim jednak sięgniesz po kosmetyki zawierające inne substancje o działaniu podobnym do witaminy C, zatrzymaj się na chwilę i sprawdź, z czym nie można jej łączyć. Wyjątków nie jest dużo, jednak trzeba o nich wiedzieć.


Działanie witaminy C na twarz i skórę w połączeniu z niacynamidem będzie znacznie osłabione: te dwie substancje neutralizują się wzajemnie. Witaminy C nie powinno się stosować również równolegle z retinolem i kwasami. Takie połączenie może okazać się zbyt silne i może doprowadzić do podrażnienia skóry.

Dowiedz się więcej:

Kobieta z pomarańczami zawierającymi dużo witaminy C

Dowiedz się więcej:

Działanie witaminy C – podsumowanie

Witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także do tego, by skóra, włosy i paznokcie były zdrowe i mocne, najlepiej dostarczać wraz z pożywieniem. Na szczęście witamina C jest jednym z tych składników, które bez problemu znajdziesz w większości produktów spożywczych. Jeśli jednak i tak spożywasz ich zbyt mało do tego, by odpowiednio nasycić organizm, dietę warto uzupełnić suplementami diety z witaminą C.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel