Odparzona pupa u dziecka. Co robić?
Wilgoć, ograniczona wentylacja, mocz, kupka – wszystko to sprzyja powstawaniu odparzeń pieluszkowych. A teraz przyznaj – przez jaką część doby Twoje dziecko pozostaje bez pieluszki? Zapewne jak u większości rodziców – przez kilka chwil składających się na przebieranie i kąpiel. Na szczęście maluch nie musi być skazany na bolesne stany zapalne. Wystarczy, że dowiesz się, jak radzić sobie z odparzoną pupą u dziecka i zaczniesz stosować nowo poznane zasady na co dzień.
Czytaj więcej
Delikatnie i rozsądnie, czyli jak dbać o pupę niemowlaka?
Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna, a przez to i podatna na podrażnienia. Wszystko przez to, że zarówno jej budowa, jak i funkcje nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Na wystąpienie rumieni, wysypki, a nawet oparzeń szczególnie narażona jest pupa dziecka. Wszystkiemu winne są długie godziny spędzone w pieluszce, niedostateczna higiena, a także nieodpowiednie środki kosmetyczne i piorące. Jak właściwie dbać o pupę niemowlaka? Wystarczy przestrzegać kilku prostych, ale ważnych zasad pielęgnacyjnych.
Czytaj więcej
Kąpiel noworodka. O czym należy pamiętać?
Kąpiel noworodka dzieli świeżo upieczonych rodziców na dwa obozy. Jedni twierdzą, że to ważna rutyna i zabieg higieniczny. Drudzy biją na alarm, że takie zabiegi w pierwszych dniach życia zmywają maź płodową – powłokę ochronną organizmu. Prawda, jak zwykle, leży pośrodku. Kąpiel jest bardzo ważna i korzystna dla dziecka pod warunkiem, że wykonywana jest właściwie i z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków.
Czytaj więcej
Nawilżenie skóry noworodka. Jak robić to dobrze?
Skóra noworodka tak jak i skóra niemowlaka szybko traci wilgoć i ulega podrażnieniom. Wszystko dlatego, że jej budowa i funkcje nie są w pełni wykształcone. Choć więc z wyglądu przypomina skórę dorosłego człowieka, w rzeczywistości bardzo się od niej różni. Przez to potrzebuje również szczególnej pielęgnacji. Na co wówczas zwrócić uwagę? Po jakie kosmetyki sięgać, by poprawić jej nawilżenie?
Czytaj więcej
Pielęgnacja skóry noworodka. Poradnik dla rodziców
Skóra noworodka przypomina skórę dorosłego tylko wyglądem. W rzeczywistości ani jej budowa, ani funkcje nie są w pełni rozwinięte. Jest przez to podatna na działanie drobnoustrojów, drażniących substancji oraz słońca, wiatru i mrozu. Dlatego pielęgnacja skóry noworodka wymaga zastosowania preparatów przeznaczonych dla takich maluchów. Poznaj kilka cennych porad czym pielęgnować twarz noworodka, jak dbać o główkę i w jaki sposób myć ciało. To ułatwi Ci opiekę nad dzieckiem i sprawi, że codzienna kąpiel oraz pielęgnacja staną się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Czytaj więcej
pixel