Trądzik hormonalny. Objawy, nasilenie, leczenie
Trądzik to wieloczynnikowa choroba skóry, która może wywoływać znaczny dyskomfort. Zmiany często występujące w obrębie twarzy mają wpływ na samoocenę. Pojawienie się trądziku wiąże się z nadprodukcją sebum. To jego nagromadzenie przyczynia się do powstania mikrozaskórników będących wykwitami pierwotnymi trądziku. Mikrozaskórniki następnie przekształcają się w zaskórniki, które albo nimi pozostaną (trądzik niezapalny - zaskórnikowy), albo przekształcą się w grudki i krostki. Hormony są połączone z występowaniem trądziku, ponieważ m.in. androgeny odpowiadają za produkcję sebum.
Czytaj więcej
Trądzik grudkowy. Jak wygląda i jak się go pozbyć?
Trądzik to jedna z powszechniejszych chorób skóry. Wyróżnia się kilka jego typów. Znajomość rodzaju pomoże ukierunkować terapię. Trądzik zapalny to ten, który obejmuje obecność grudek czy krostek. Z kolei trądzik niezapalny charakteryzuje się brakiem stanów zapalnych i występowaniem zaskórników. W przypadku, kiedy na twarzy występują grudki, mamy do czynienia z trądzikiem grudkowym. Bardzo często współistnieje on z krostkami i wtedy określany jest jako trądzik grudkowo-krostkowy.
Czytaj więcej
Trądzik zaskórnikowy. Przyczyny i leczenie

Wyróżniamy kilka rodzajów trądziku. Może mieć on podłoże zapalne i niezapalne. W przypadku trądziku zaskórnikowego zwykle mamy do czynienia z trądzikiem niezapalnym.  Trądzik zaskórnikowy często poprzedza wystąpienie trądziku pospolitego. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników otwartych (czarnych) i zamkniętych (białych). Pory stają się

zatkane przez martwe komórki skóry, sebum i inne zanieczyszczenia, tworząc zaskórniki. Na tym etapie stwierdza się trądzik zaskórnikowy. Następnie pory te zostają zainfekowane bakteriami ze środowiska lub tymi naturalnie bytującymi na skórze. Bakterie powodują stan zapalny, a trądzik zaskórnikowy przekształca się w zapalny.

Czytaj więcej
Kaszka na czole. Przyczyny, objawy, leczenie
Być może pewnego dnia przyglądając się sobie z bliska w lustrze, zauważyłaś na czole kilka maleńkich, mlecznobiałych lub cielistych grudek leżących pod powierzchnią skóry. Niektórzy nazywają je kaszką, ale prawdziwa nazwa zmian, które zazwyczaj mamy na myśli to prosaki. Tak naprawdę nie powinny nas zbytnio martwić, ponieważ zwykle znikają same po jakimś czasie. Wiemy jednak, że małe szorstkie punkty na czole potrafią być niezwykle irytujące, dlatego trudno się dziwić, że wiele osób chce się ich pozbyć. Na szczęście są na to sposoby.
Czytaj więcej
Pokonać pryszcze na pośladkach, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o trądziku na pupie
Wypryski na pośladkach są normalne i niezwykle powszechne. Każdy doświadczył pojawienia się krosty na pupie, choć, raczej nikt nie chce się tym chwalić. Trądzik na pośladkach może być nieestetyczny i nieprzyjemny, dlatego większość osób, które go doświadczają, chce się go jak najszybciej pozbyć. Jak wyeliminować pryszcze na pupie i zapobiec ich nawrotom?
Czytaj więcej
pixel