ZADBANA SKÓRA
07.06.2022

Jak robić masaż kamieniem gua sha?

Jak robić masaż kamieniem gua sha?

Masaż kamieniem gua sha to praktyka pochodząca z Dalekiego Wschodu. Rytmiczne uciskanie ciała ruchami wymiatającymi przy pomocy płytki z naturalnego kamienia poprawia jędrność skóry, likwiduje zmarszczki, redukuje wzmożone napięcie mięśniowe i relaksuje. Korzyści z zabiegów możesz osiągnąć tylko wówczas, gdy będziesz wykonywać je prawidłowo.

Czym jest kamień gua sha?

W języku chińskim „gua” oznacza skrobać. Natomiast „sha” odnosi się do chorób, z jakimi zmaga się organizm, ale też może oznaczać drobne ciemne plamki pokrywające skórę po wykonanym masażu. Jest to więc tradycyjny sposób „wyskrobywania dolegliwości”, a inaczej mówiąc – usuwania zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu poprzez ucisk i skrobania ciała. Choć sposób wykonywania zabiegu wygląda niepokojąco, to jednak masażu kamieniami gua sha nie należy się obawiać.

Technika masażu gua sha ma swoje korzenie w kulturze Azji Wschodniej i praktykowana jest na tych terenach również współcześnie. Wykorzystuje się do tego łyżki czy monety. Intensywny ucisk skóry pozostawia po sobie niekiedy wyraźne ślady. To może rodzić obawy, czy gua sha (masaż) można uznać za element sprzyjający zdrowiu. W istocie jest to technika, która w niektórych częściach Azji wykorzystywana jest do łagodzenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego, infekcji wirusowych i bakteryjnych, a nawet gruźlicy oraz bólu. Warto jednak zauważyć, że technikę pocierania skóry wykorzystywali także starożytni Grecy. W ich wypadku nie stosowano  jednak kamieni, czy metalowych przedmiotów, lecz własne ręce. Miało to na celu zrelaksowanie napiętych tkanek, ale i wzmocnienie ciał. Wykorzystanie kamienia gua sha do masażu nie jest więc kulturowo tak odległe, jak mogłoby się wydawać

Obecnie w krajach Zachodu coraz bardziej popularne są metody lecznicze i pielęgnacji urody wywodzące się z terenów Wschodu. Wszystko to jest zasługą ich inwazyjnego charakteru i potrzeby powrotu do naturalnych metod dbania o swoje ciało (zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie).

Terminem gua sha nazywa się często nie samą technikę pocierania ciała, ale akcesorium do masażu. Ma formę niewielkiej spłaszczonej płytki z naturalnego kamienia w kształcie serca, motylka albo litery „V”, tak aby idealnie dopasować się do naturalnych krzywizn twarzy. Dostępne są też takie w kształt grzybka. Dzięki takim ich postaciom łatwiej jest ująć kamień w dłoń i wykorzystać go do zabiegów pielęgnacyjnych. Najczęściej wykonuje się przy jego pomocy masaż gua sha twarzy oraz szyi i dekoltu. Wszystko po to, by pobudzić krążenie (i tym samym przyspieszyć usuwanie metabolitów z tkanek), zrelaksować napięte mięśnie oraz ujędrnić skórę i zmniejszyć opuchliznę.

kobieta podczas masażu gua sha

Jak wybrać kamień gua sha?

Oferta masażerów do twarzy, szyi i dekoltu jest tak rozbudowana, że może przyprawić o zawrót głowy. Są to rollery, dermarollery, ale również opisywane kamienia gua sha. Nie należy jednak utożsamiać kamienia gua sha do masażu twarzy i okolic z rollerem. Jadeitowa, kwarcowa, opalowa, awenturynowa, ametystowa, a nawet płytka z kryształu górskiego służy do intensywnego skrobania, mającego na celu pobudzenie krążenia, transportu tlenu i detoksykację. Tymczasem zwykły roller delikatnie masuje tkanki skóry i te znajdujące się pod nią. Poprawia krążenie tylko w takim stopniu, aby usunąć opuchliznę czy tzw. cienie pod oczami. Nie oznacza to, że nie warto po niego sięgnąć. Miej jednak na uwadze, że inny jest cel jego stosowania.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jaki kamień gua sha wybrać?

Aby rozpocząć praktykowanie masażu twarzy kamieniem gua sha musisz wyposażyć się w odpowiednie akcesorium. Dostępne kamienie mają różne kształty i wykonane są z odmiennych surowców. Jak wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiedni? Wybór kształtu powinien być podyktowany przede wszystkim wygodą użytkowania. Zastanów się, czy łatwiej ci będzie przesuwać po skórze i utrzymać w dłoni kamień w kształcie serca, grzybka, motylka czy litery „V”. Nieco trudniejszy jest wybór kamienia z którego wyprodukowany został gua sha. To one decydują o właściwości płytki, a więc mają olbrzymi wpływ na efekty masażu.

masaż kamieniem gua sha

Kwarcowy kamień gua sha

Kamień gua sha z kwarcu jest zwykle półprzezroczysty lub przezroczysty. Możesz spotkać go w kolorze różowym, szarym, brązowym, a nawet czarnym. Kwarc różowy wśród chińczyków nazywany jest “kamieniem miłości”. To właśnie pierwiastki tytanu i manganu nadają mu ten charakterystyczny różowy odcień. Wedle medycyny niekonwencjonalnej jest to minerał, który łagodzi napięcia nerwowe, przywracając równowagę emocjonalną. Działa też oczyszczająco i pomaga złagodzić przebieg infekcji.

1. zachowaj jeden kierunek

Jadeitowy kamień gua sha

Kamień gua sha z jadeitu zwanego również jadem (żadem) ma zwykle jasnozielony, półprzezroczysty kolor (choć można spotkać również odmiany białe). Wedle medycyny niekonwencjonalnej sprzyja odprężeniu, wspomaga detoksykację, odmładzanie i odchudzanie. Ponadto łagodzi dolegliwości bólowe. Jadeit to bardzo cenny kamień, dlatego wśród chińczyków utarło się powiedzenie, że “złoto jest drogie, ale jadeit bezcenny”. Dlatego warto używać go również pod postacią jadeitowego masażera do twarzy.

2. poziome ruchy

Awenturynowy kamień gua sha

Kamień gua sha z awenturynu (przejrzystej odmiany kwarcu) ma zwykle zielonawy lub czerwonobrunatny kolor. Wedle medycyny niekonwencjonalnej dodaje sił witalnych i zwiększa wytrzymałość. Poprawia również nastrój i sprzyja odprężeniu. Przyspiesza gojenie się ran i przyspiesza usuwaniu dermatoz oraz skórnych reakcji alergicznych.

buteleczka z serum

Opalowy kamień gua sha

Kamień gua shua z opalu ma postać twardego żelu, który mieni się wieloma kolorami. Zgodnie z medycyną niekonwencjonalną przyspiesza regenerację organizmu i usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego. Poprawia również samopoczucie i pobudza kreatywność, a także stymuluje rozwój osobisty.

pionowe ruchy

Masaż gua sha – efekty

Poddając skórę rytmicznym ruchom uciskowo-wymiatającym, skóra szybciej pozbywa się szkodliwych produktów przemiany materii, a także sprawniej się natlenia. W efekcie odzyskuje jędrność. Jeśli zaczęłaś wykonywać masaż twarzy kamieniem gua sha – efektem będzie poprawa jej owalu, zmienionego przez postępujące procesy starzenia. Dzięki regularnym zabiegom z kamieniami gua sha zaczniesz wyglądać na młodszą i pełną energii.

SPRAWDŹ: Jakie efekty daje masaż kamieniem gua sha?

Ucisk twarzy płytką kwarcową, jadeitową, opalową lub awenturynową odbywa się zgodnie z kierunkiem przepływu limfy, co przyczynia się do pobudzenia jej krążenia i likwidacji zastojów oraz opuchlizn. Tak pozbędziesz się obrzęków, o jakie nietrudno przy nadwadze, upale czy po przebytych stanach zapalnych. W przypadku zastojów limfatycznych związanych z poważnymi chorobami (jak niewydolność żylna czy urazy) – zanim zaczniesz masować ciało samodzielnie, skontaktuj się z lekarzem bądź fizjoterapeutą, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wykonywania tej formy pielęgnacji urody.

Szczególnie korzystny jest masaż brody, policzków, czoła, i okolic oczu. Wykonując taki masaż twarzy gua sha – efektem będzie redukcja tzw. worków pod oczami i opuchniętych powiek. To doskonały sposób na zlikwidowanie wyraźnych oznak zmęczenia tuż przed wyjściem do pracy.

Masaż płytką z kwarcu, jadeitu, opalu lub awenturynu to jedna z metod przyspieszających regenerację skóry. Dosyć mocny ucisk usprawnia krążenie krwi i limfy oraz pobudza nowe komórki do wzrostu, co doprowadza do szybszego transportu tlenu do tkanek. Jeśli dotychczas nie byłaś zadowolona z elastyczności swojej cery – ten zabieg znacząco poprawi jej jędrność, wygładzi drobne zmarszczki, a przede wszystkim dotleni skórę!

To nie wszystkie korzyści, jakie może przynieść masaż gua sha. Efektem zabiegu jest pobudzenie podskórnie zlokalizowanej tkanki mięśniowej. To ułatwi ci zrelaksowanie się i osiągnięcie optymalnego odprężenia po dniu pełnym wrażeń czy wyjątkowo stresującym okresie.

Jak prawidłowo wykonać masaż gua sha?

Przy pomocy kamienia gua sha możesz masować zarówno twarz, jak i pozostałe partie ciała. Bez względu jednak na to, jaki obszar poddajesz uciskowi i skrobaniu, musisz się odpowiednio przygotować. Tylko wówczas osiągniesz wyraźne korzyści.

Planując masaż zarówno twarzy, jak i pozostałych partii ciała – efekty będą zauważalne szybciej, jeśli schłodzisz płytkę przed zabiegiem. Włóż ją jednak nie do zamrażarki, lecz do lodówki. Jeśli kamień gua sha będzie miał zbyt niską temperaturę może uszkodzić skórę powodując nawet jej odmrożenie!

masaż gua sha na twarz

Masaż twarzy gua sha

Zanim zaczniesz masaż twarzy przy pomocy kamienia gua sha – dokładnie oczyść cerę. Makijaż usuń płynem micelarnym. Pamiętaj jednak, aby zmyć go wodą. Jest to często pomijany etap. To duży błąd! Micele pozostawione długo na cerze, doprowadzają do jej nadmiernego wysuszenia. Nie o taki efekt z pewnością ci chodzi. Następnie oczyść skórę żelem lub delikatną pianką odpowiednią do typu cery. Warto również wykonać peeling, aby usunąć martwy naskórek, oczyścić pory i pobudzić nieco krążenie w naczyniach krwionośnych. Ponadto peeling przygotowuje cerę do wchłonięcia substancji aktywnych zawartych w oleju lub serum aplikowanym przed wykonaniem masażu kamieniem gua sha. Oleisty podkład jest ważny, ponieważ ucisk i skrobanie nie mają wywoływać bólu, lecz pobudzać krążenie i korzystnie wpłynąć na kondycję skóry. Właśnie dlatego warto wybierać serum i oleje o właściwościach antyoksydacyjnych, nawilżających, regenerujących. Przed aplikacją preparatów o tłustej konsystencji nie zapomnij o tonizacji, by przywrócić skórze właściwej pH. W tej roli doskonale sprawdzają się hydrolaty, zwłaszcza te w formie mgiełki.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak używać kamieni gua sha?

Dopiero po takim przygotowaniu cery możesz przejść do głównej części zabiegi. Jak wykonać masaż gua sha twarzy? Schłodzonym wcześniej kamieniem wykonuj ruchy w jednym kierunku. Zacznij od szyi i dekoltu. Kieruj płytkę ruchem wymiatającym od linii wyznaczonej przez obojczyki w stronę twarzy. Zadbaj o to, aby ucisk był mocny, jednak nie na tyle silny, by wywoływał ból. Na szyi, tuż pod żuchwą ruchy powinny być poziome od przełyku ku węzłom chłonnym.

SPRAWDŹ: Jak używać rollera do twarzy?

Kolejny etap to masaż gua sha twarzy. Efekty będą szybko zauważalne jeśli zachowasz właściwą kolejność jednokierunkowych, wymiatających ruchów powtarzanych dziesięciokrotnie:

  • poziomo od środka brody ku zewnętrznym kącikom ust,
  • pionowo od kącików ust ku skrzydełkom nosowym,
  • poziomo od nosa ku ma małżowinom usznym,
  • pionowo wzdłuż nosa,
  • poziomo pod dolną powieką,
  • pionowo na linii środkowej czoła,
  • po łuku od brwi ku skroniom.

Zastanawiasz się, czy wykonywać masaż gua sha rano, czy wieczorem? Wszystko zależy od twoich preferencji. Może to być element porannego budzenia albo wieczornego rytuału relaksacyjnego. Ważne by zabiegi wykonywać regularnie (kilka razy w tygodniu), ponieważ wówczas zauważysz wyraźne efekty w niedługim czasie.

buteleczki gua sha i z serum

Masaż ciała gua sha

Wykonując regularnie masaż kamieniami gua sha – efekty możesz zauważyć nie tylko w wyglądzie twarzy, ale również w wyraźnej poprawie jędrności innych partii ciała. Oczywiście pod warunkiem, że poddasz je zabiegowi. Uciskać możesz: ramiona, plecy, pośladki oraz nogi.


Zacznij od oczyszczenia skóry. Umyj dokładnie ciało żelem pod prysznic lub olejkiem do mycia i wykonaj peeling, który pozwoli usunąć zrogowaciały naskórek, zanieczyszczenia oraz dodatkowo pobudzi krążenie krwi. Następnie nałóż na skórę olejek o właściwościach nawilżających i regenerujących. Możesz także skorzystać z preparatu o działaniu antycellulitowym, jeśli zmagasz się z tym problemem estetycznym.

SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są efekty stosowania masażera do twarzy?

młoda kobieta dba o cerę

Kiedy warto skorzystać z masażu kamieniem gua sha?

Zgodnie z tradycją masaż kamieniem gua sha można wykonywać nie tylko na twarzy, ale i pozostałych partiach ciała. Pozwala to zlikwidować opuchlizny wywołane zastojami limfy oraz ujędrnić skórę. Warto więc wykonywać ten zabieg, gdy zauważysz, że twoja skóra stała się wiotka, pozbawiona elastyczności, a także, jeśli zaczyna pokrywać ją sieć drobnych zmarszczek. Sięgnij również po tę dalekowschodnią metodę pielęgnacji, jeśli na nogach lub twarzy zauważysz opuchliznę. Rytmiczne ruchy wymiatające pomogą ci ją zredukować. Rozważ również wykonywanie automasażu, gdy na twojej twarzy poza opuchlizną pojawią się cienie pod oczami. Dzięki uciskowi płytką możesz je szybko zlikwidować.

Masaż gua sha jest odpowiedni dla osób zmagających się z bólem mięśniowym po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się dyskomfortu, ale również wspomożesz zdolności regeneracyjne organizmu. Innymi słowy – wyeliminujesz przyczynę dolegliwości.

Warto również skorzystać z tej dalekowschodniej praktyki, jeśli chcesz usprawnić wchłaniania substancji aktywnych z kosmetyków.  W pobudzoną skórę szybciej wnikną preparaty i tym samym silniejsze będzie ich działanie.

DOWIEDZ SIĘ TAKŻE: Jak używać rollera do twarzy?

o tym pamiętaj

Przeciwwskazania do masażu kamieniami gua sha

Mimo wielu korzyści, jakie niesie za sobą – regularne wykonywanie masażu kamieniami gua sha nie jest to metoda pielęgnacji odpowiednia dla każdego. Istnieje grupa przeciwwskazań do wykonywania tego zabiegu.

Intensywny ucisk nie jest wskazany przy uszkodzeniach skóry i tkanek pod nią, szczególnie jeśli wyraźnie widać rany, otarcia, siniaki czy krwiaki. Przede wszystkim może ci to dostarczyć niepotrzebnego bólu. Ponadto nakładając oliwkę czy serum na podrażnioną skórę, możesz zaburzyć proces regeneracji, a podczas pocierania – wywołać krwawienie.

W przypadku twarzy wstrzymaj się od zabiegu, jeśli zmagasz się z trądzikiem lub innymi zmianami o charakterze zapalnym. Nadmierne podrażnienie cery może bowiem zaognić zmiany.

SPRAWDŹ TEŻ: Jaki masażer do twarzy wybrać?

Masaż kamieniami gua sha tak jak inne formy masażu nie jest wskazany u osób zmagających się z zaburzeniami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Zrezygnuj z tej formy pielęgnacji ciała, jeśli zmagasz się z niewydolnością żylną i serca, a także w przypadku uszkodzenia żył i choroby zakrzepowej.

Masaż pobudza krążenie krwi oraz podwyższa ciśnienie. W związku z tym nie powinien być wykonywany w czasie miesiączki, poniewaz może nasilić i wydłużyć krwawienie. Z podobnych powodów unikaj uciskania ciała płytką kwarcową, jadeitową, opalową lub awenturynowa, jeśli masz skłonność do krwotoków lub lekarz stwierdził nieprawidłowości w wynikach morfologii (zwłaszcza w przypadku małopłytkowości). Ponadto zrezygnuj z zabiegu, jeśli zmagasz się z nadciśnieniem tętniczym, ponieważ dodatkowy wzrost ciśnienia może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie.

Przeciwwskazaniem do masażu może być także ciąża i niektóre choroby zakaźne. Zanim sięgniesz po kamień gua sha, skonsultuj się z lekarzem, czy w twoim stanie taki zabieg nie stanowi zagrożenia. Wykonywanie zabiegu nie jest również odpowiednie na tych partiach ciała, które pokryte są pieprzykami lub innymi wypukłymi zmianami, ze względu na ryzyko ich naderwania i powstania krwawiących ran.

Rada kosmetologa:

Aby, zobaczyć spektakularne efekty używania gua-sha, zaleca się, aby automasaż wykonywać co najmniej 3 razy w tygodniu. Tylko systematyczne masowanie twarzy czy innych okolic ciała, gwarantuje nam późniejszy efekt. Wiele kobiet lubi używać gua-sha rano, kiedy mają jeszcze lekko podpuchnięte i zmęczone oczy. Wystarczy wyjąć kamień z lodówki i przemasować nim obszar wokół oczu – w ten sposób pozbywamy się wszelkich zastojów, a spojrzenie zyskuje na świeżości.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel