Badania konsumenckie pokazują, że wśród dziesięciu najczęściej kupowanych kosmetyków na rynku na ósmym miejscu znajduje się peeling. Zaskoczenie? Nic podobnego. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak dobry peeling wpływa na skórę. Peeling ma funkcje oczyszczające, wygładzające i sprawia, że naskórek jest gotowy na przyjęcie kolejnych kosmetyków. Złuszczanie to niezwykle ważny etap w codziennej pielęgnacji – nie wolno o nim zapominać. Ale jaki peeling wybrać, jak często go wykonywać i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Spis treści
Rodzaje peelingów – które wybierać?
Skóra jest niezwykle istotną częścią naszego ciała. To swoisty płaszcz okrywający i chroniący najważniejsze narządy. Stanowi wyraźną granicę między wnętrzem organizmu a środowiskiem zewnętrznym. Jej zdrowa kondycja wpływa na jakość naszego życia. Skóra jest narządem, który nieustannie się regeneruje. Podstawowy cykl odbudowy trwa miesiąc. Może być on jednak wydłużony ze względu na wiek, stres, czynniki psychologiczne. W takim przypadku skóra jest szorstka, szarzeje, przestaje być naszą ozdobą, a staje się kapryśną towarzyszką.
I tu najczęściej pojawia się w naszej głowie pytanie: jaki peeling wybrać, by polepszyć jej kondycję? Najlepiej wybrać taki, który błyskawicznie usuwa martwy naskórek, jednocześnie wygładzając i regenerując skórę. Aby wykonać głęboki peeling twarzy można udać się do dermatologa lub wykonać zabiegu w gabinecie kosmetycznym. Najbardziej zaawansowane zabiegi peelingujące to te, które wykonuje się przy użyciu lasera. Należą one bardzo inwazyjnych procesów upiększających.
Jednym z rodzajów peelingu są te średniogłębokie. Wykonuje się je przy wsparciu kwasów owocowych, a ich zadaniem jest pobudzenie produkcji kolagenu. Jaki peeling najlepiej sprawdzi się przy takim oczyszczaniu? Jeśli chodzi o peelingi powierzchniowe, to obejmują one jedynie wierzchnią warstwę naskórka i są wykonywane w gabinetach kosmetycznych za pomocą kwasów, np. glikolowego lub migdałowego.
W zaciszu domowym natomiast z powodzeniem można stosować scrub do twarzy, który złuszcza zewnętrzną warstwę naskórka, głęboko ją oczyszcza i przygotowuje na przyjęcie innych zabiegów pielęgnacyjnych. Dermatolodzy podkreślają, że peeling domowy trzeba robić przynajmniej raz na tydzień, a w przypadku cery tłustej – dwa razy w tygodniu. A jaki peeling wybrać do domowej pielęgnacji?
Jak wybrać najlepszy peeling?
Na rynku jest dostępnych mnóstwo peelingów. Producenci prześcigają się w zachwalaniu i polecaniu swoich produktów. Konsument ma często problem z tym, jaki peeling wybrać. Na początku warto przypomnieć, że twarz to bardzo delikatna część ciała – właściwie najdelikatniejsza. Nie będziemy więc stosować na jej powierzchnię peelingów, które mają działanie inwazyjne, powodujące podrażnienie skóry.
Podstawowym produktem, którego możemy użyć do złuszczenia skóry twarzy jest peeling drobnoziarnisty. Jest on przygotowywany z niewielkich drobinek, które bezpośrednio ścierają martwy naskórek. Dobrym rozwiązaniem jest peeling enzymatyczny, przenikający do podstawowych warstw skóry właściwej. Rozpuszcza zrogowaciały naskórek, który potem wystarczy delikatnie zmyć. Dla wielu kobiet najlepszy peeling to ten typu peel off. Nanosimy go na twarz i pozostawiamy na około 10 minut – do całkowitego wyschnięcia. Następnie delikatnie zdejmujemy, jak maskę, w całości ze skóry. Dermatolodzy natomiast nie polecają na twarz peelingów gruboziarnistych, które są przeznaczone do ciała. Twarz na tak intensywną kurację jest zbyt wrażliwa. Przykłady dobrych produktów:
Peeling twarzy – jak często go wykonywać?
Oprócz poznania rodzajów złuszczania należy jeszcze zastanowić się nad tym, jaki peeling twarzy stosować i jak często go wykonywać. Raz na miesiąc, raz na dwa tygodnie dwa razy w tygodniu, codziennie?
Wszystko zależy od rodzaju skóry. Jeśli jest podrażniona, delikatna, z problemem trądzikowym, peeling trzeba stosować rzadziej. W zupełności wystarczy raz na tydzień. Jeśli mamy do czynienia ze skórą normalną, peeling można stosować nawet codziennie, pod warunkiem, że używamy do tego delikatnych środków, na przykład żelu peelingującego albo enzymów mikrozłuszczających.
Pytanie o to, jak często stosować peeling twarzy to jedna z najczęstszych wątpliwości pojawiających się w kontekście tego zabiegu. Oprócz podstawowych wskazań, o których pisaliśmy w powyższym akapicie, należy również obserwować swoją cerę, sprawdzać, jak działa peeling. Zbyt częsta ingerencja w strukturę skóry pobudza wydzielanie sebum. Tym samym pogłębiają się kłopoty z prawidłowym utrzymaniem odpowiedniego pH skóry. A więc – rozsądek przede wszystkim.