Nasze oczy każdego dnia są narażone na wiele niekorzystnych dla nich czynników. Wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera i telefonu, długotrwałe przebywanie w sztucznym oświetleniu, a także suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach to czynniki, które zdecydowanie nie sprzyjają oczom. Do najczęstszych konsekwencji należy suchość i podrażnienie oczu, a także pogorszony wzrok. W przypadku zaostrzonych problemów rozsądna będzie wizyta u okulisty. Jednak codzienne dbanie o oczy w domowych warunkach i w prosty sposób także może przynieść ulgę i pomoże chronić wzrok. Jak poprawić wzrok domowymi sposobami? Podpowiadamy – sprawdź, czy je znasz!
Spis treści
Jak poprawić wzrok? Domowe sposoby
Jednym z najprostszych, a jednocześnie najważniejszych sposobów na to, jak poprawić wzrok, jest przestrzeganie jego higieny. Mówiąc o higienie, mamy na myśli nie tylko tę fizyczną, polegającą na dokładnym zmywaniu makijażu przed snem i unikaniu dotykania gałki ocznej oraz ogólnie okolic oczu brudnymi rękami, ale również zdrowy tryb życia. Należą do nich codzienne nawyki, które mogą szkodzić wzrokowi bardziej, niż się wydaje.
Zacznijmy od początku. W jaki sposób codzienne praktyki wpływają na wzrok? Jeśli chcesz mieć lepszy wzrok, unikaj wielogodzinnego, nieprzerwanego wpatrywania się w ekran komputera czy telefonu, a także w książki czy dokumenty. To bardzo obciąża oczy, powodując przede wszystkim napięcie ich mięśni. Zwróć również uwagę na to, w jakim oświetleniu przebywasz przez większość dnia. Sztuczne światło zawsze w mniejszym lub większym stopniu przeciąża wzrok. Ciemne, żółte światło męczy oczy bardziej niż jasne i białe (najlepiej o neutralnej barwie, zbliżonej do naturalnego światła dziennego). Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak chronić wzrok, w pierwszej kolejności zmień swoje codzienne nawyki!
Rada experta:
Pogorszone widzenie z wiekiem jest naturalną koleją rzeczy – i ma nawet swoją nazwę: starczowzroczność.
Jest wynikiem pogorszenia akomodacji oka, w związku z czym gorzej widzimy z bliska, a lepiej z daleka. Jeśli zauważysz pogorszenie wzroku, wizyta u okulisty i suplementy na oczy to przeważnie pierwsze kroki, które podejmujemy. Są one właściwe, jednak warto pamiętać również o tym, jak dbać o oczy, by konieczność sięgnięcia po okulary lub soczewki bądź ich zmianę na silniejsze odsunąć w czasie. Jak poprawić wzrok domowymi sposobami? Okazuje się, że zadbanie o kondycję oczu – a tym samym jakość widzenia – jest całkiem proste i jest w zasięgu każdego z nas. To przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia (w tym o dietę i suplementację) i dbanie o higienę oczu (unikanie przeciążania wzroku, ćwiczenia rozluźniające).
Stosuj dietę na wzrok
Co poprawia wzrok? Wiele cennych składników, które na to wpływają, znajdziesz na swoim talerzu. Dieta na dobre widzenie to nie chwyt marketingowy, a jak najbardziej skuteczne rozwiązanie. Uzupełnij swoje codzienne menu w produkty korzystne dla wzroku. To między innymi pełnoziarniste mąki i wyroby z nich. Korzystny wpływ na wzrok mają również owoce i warzywa, bo są bogate w witaminy i minerały, spośród których wiele wspiera narząd wzroku. Do diety warto włączyć także ryby i owoce morza, ponieważ zawierają kwasy omega – również cenne między innymi dla wzroku, oraz orzechy i pestki.
Rób przerwy
Jak dbać o wzrok? Przede wszystkim nie szkodzić mu! Wielogodzinne wpatrywanie się w komputer czy dokumenty powoduje napięcie mięśni oczu. Zaleca się, by na każde 20 minut pracy robić co najmniej kilkanaście sekund przerwy i w tym czasie odprężyć oczy. Najlepiej wówczas patrzeć w dal – tak daleko, jak tylko się da. Warto również regularnie wykonywać ćwiczenia oczu – wystarczy patrzenie góra-dół-lewo-prawo. Systematyczne odprężanie oczu w czasie pracy pomoże zapobiec powstawaniu tzw. przykurczów akomodacyjnych.
Regularnie badaj wzrok
Do stomatologa czy lekarza pierwszego kontaktu chodzisz regularnie, chcąc zapobiec ewentualnym problemom zdrowotnym? Do listy odwiedzanych specjalistów dopisz sobie okulistę. Zaleca się, by profilaktyczne badanie wzroku wykonywać przynajmniej raz na rok. Dzięki temu możesz szybko zareagować już na początku zaistnienia niekorzystnych zmian. Warto wiedzieć również o tym, że niedopasowana moc okularów czy soczewek jest dla oczu tak samo męcząca i obciążająca, jak nieużywanie ich w ogóle w przypadku wady wzroku. Po co więc narażać się na dyskomfort, jeśli możesz reagować na bieżąco!
Ćwicz wzrok
Ćwiczenia na plecy, na pośladki, na biodra czy szyję – wszystko to ma na celu rozluźnienie mięśni i przywrócenie komfortu. Ćwiczenia są tak samo istotne dla oczu, jak dla reszty ciała! W dodatku nie są skomplikowane i nie wymagają poświęcenia czasu – wystarczy nawet kilka minut dziennie – i możesz wykonać je dosłownie wszędzie. Najprostszy zestaw ćwiczeń relaksujący gałkę oczną to kilkukrotne, dynamiczne mrużenie oczu. Wystarczy kilka powtórzeń, przerwa i ponowne wykonanie ćwiczenia. Warto praktykować również inną metodę, jaką jest wykonywanie znaku nieskończoności.
Zadbaj o odpowiednią jakość i długość snu
Co wzmacnia wzrok? Zdrowy sen! Zastanawiasz się, co jedno z drugim ma wspólnego? Więcej, niż może się wydawać. Nieprzerwany, komfortowy sen wpływa korzystnie na regenerację całego organizmu – w tym więc naturalnie również oczu. Gdy człowiek jest niewyspany, widzi nieco gorzej – chodzi przede wszystkim o suchość i pieczenie oczu, a także widzenie “za mgłą”. Niedobory snu wpływają niekorzystnie także na kondycję oczu. Problem suchych, piekących i podrażnionych oczu pomogą rozwiązać nawilżające krople do oczu.
Po jakie krople na suchość oczu sięgnąć? W naszej ofercie znajdziesz kilka ciekawych propozycji, między innymi:
- krople BioAir – przeznaczone do nawilżania i kojenia suchych i wrażliwych oczu, także dla osób noszących soczewki kontaktowe. Zawierają substancję naturalnie występującą w oku i łzach;
- krople blink® intensive – nawilżające i ochronne krople z dodatkiem hialuronianu sodu o stężeniu 0,20%, które zapewniają długotrwałą ulgę i komfort oczu.
Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem
Lubisz słońce i przebywanie na zewnątrz w czasie słonecznych dni? To dobrze – promienie słoneczne mają korzystny wpływ na cały organizm. Pamiętaj jednak o tym, że nadmiar słońca szkodzi zarówno skórze, jak i oczom. Nadmierna ekspozycja na promienie UV może uszkodzić plamkę żółtą, a nawet doprowadzić do powstania nowotworów samej gałki ocznej oraz powiek.
Jak chronić oczy przed słońcem? Koniecznie noś okulary przeciwsłoneczne! Aby jednak dobrze chroniły przed promieniowaniem UV, ich soczewki muszą mieć odpowiednio wysoki filtr. Aby mieć pewność, że okulary nie tylko ściemniają, ale także chronią przed promieniowaniem, wybieraj produkty z pewnych i zaufanych źródeł.
Dbaj o aktywność fizyczną
Co ma sport do ostrości wzroku? Całkiem sporo! Im więcej się ruszasz, tym lepsze jest krążenie krwi w całym organizmie. Ruszaj się więc jak najwięcej, choćby miał to być spacer z psem dłuższy o kilka minut niż zwykle.
Suplementy na wzrok – jakie wybrać?
Codzienną dietę warto uzupełnić odpowiednimi suplementami, zawierającymi te witaminy i minerały, których najbardziej potrzebujesz. Dobre suplementy na wzrok to przede wszystkim te zawierające witaminy A i D, a także luteinę. W naszej ofercie znajdziesz kilka ciekawych propozycji suplementów:
- Twój Cel To: Wzmocnić Oczy – ten suplement diety zawiera luteinę i zeaksantynę, które mają korzystny wpływ na wzrok. To substancje znajdujące się naturalnie w siatkówce, które zapewniają dobre widzenie;
- kapsułki SuperOptic – na utrzymanie prawidłowego widzenia. Kapsułki mają bogaty skład – między innymi kwas DHA, ryboflawina, witamina A, C i E, a także cynk, miedź i kwas foliowy. Poprawiają jakość widzenia, a także redukują uczucie zmęczenia oczu.
Jak więc widać, dbanie o wzrok wcale nie jest trudne i metod na to, jak poprawić wzrok bez okularów (a także być może również uniknąć ich w przyszłości) jest co najmniej kilka i są one proste oraz dostępne dla każdego. Ćwiczenia wzroku, zbilansowana dieta, a także krople do oczu niwelujące uczucie suchości lub “piasku” pod powieką czy pieczenia, a także ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym – to najważniejsze czynniki sprzyjające utrzymaniu wzroku w dobrej kondycji.
Prawidłowa higiena oczu – na czym polega?
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze kilku kwestiach związanych z zachowaniem komfortu oczu. Po pierwsze – nie dotykaj ich brudnymi palcami! W ciągu dnia gromadzą się na nich setki bakterii i innych drobnoustrojów. Dotykanie gałek ocznych i okolic oczu może skutkować ich podrażnieniem, a nawet stanem zapalnym.
Unikaj również tarcia oczu. To dla wielu osób bardzo przyjemne, zwłaszcza tuż po przebudzeniu czy wówczas, gdy robimy się zmęczeni i oczu swędzą czy nieco pieką, jednak w ten sposób nie tylko możesz wprowadzić do nich drobnoustroje, ale także osłabić, a nawet połamać rzęsy. Osobna kwestia to rozciąganie cienkiej i delikatnej skóry, co może przyczynić się do rychłego powstawania zmarszczek.
Dbaj także o higienę ręczników, których używasz do wycierania twarzy i oczu po myciu. Na nich również gromadzi się mnóstwo bakterii i grzybów! Do demakijażu oczu używaj łagodnych płynów dwufazowych, aby uniknąć wysuszenia czy podrażnienia. Wybierz popularny płyn dwufazowy Ziaja lub dwufazowy płyn L’Oreal Hyaluron Specialist, który umożliwia usunięcie wodoodpornego makijażu bez konieczności pocierania powiek.