DBAJ O ZDROWIESOCZEWKI KONTAKTOWE
21.02.2022

Podrażnione oczy. Jak sobie radzić z problemem?

Podrażnione oczy. Jak sobie radzić z problemem?

Praca przy komputerze, klimatyzacja, silny wiatr, zmęczenie – wszystko to może oddziaływać na kondycję naszych oczu. Pod wpływem negatywnych czynników zewnętrznych stają się podrażnione, zaczerwienione, pieką i swędzą. Na szczęście istnieją sposoby na to, by poradzić sobie z tymi uciążliwymi problemami. Zmiana stylu życia, trening dla oczu, odpowiednie krople i kosmetyki – oto najlepsze metody na wsparcie narządu wzroku i odzyskanie komfortu widzenia.

Podrażnione oczy – najczęstsze przyczyny

Podrażnienia oczu są coraz powszechniejsze. Przyczyniają się do tego m.in. wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, drażniące kosmetyki czy nasz styl życia, który w dużej mierze jest skoncentrowany wokół ekranów. Niebieskie światło, emitowane przez telewizor, komputer czy smartfon, sprawia, że cierpią nie tylko oczy, ale również mózg. Wpływa ono na rozregulowanie naturalnego rytmu dobowego, wysyłając do mózgu informację, że wciąż trwa dzień. Szczególnie szkodliwe jest więc korzystanie z technologii wieczorem, tuż przed snem. Niebieskie światło nie pozwala nam się wyciszyć, zaburza produkcję melatoniny, czyli hormonu nocy, odpowiedzialnego za głęboki, mocny sen. Rano budzimy się niewyspani, rozdrażnieni, poirytowani. Pośrednio cierpią również nasze oczy – są czerwone, pieką, pojawia się uczucie piasku pod powiekami.

Ale wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych działa też negatywnie na sam narząd wzroku, bezpośrednio przyczyniając się do przesuszenia gałki ocznej. Wpatrując się w smartfona czy laptopa, za rzadko mrugamy, nie nawilżamy więc oczu. Pojawia się pieczenie i swędzenie, oczy łzawią, widzimy podwójnie, obraz się rozmywa1.

Na kondycję naszych oczu negatywnie wpływają również zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie szkodliwy jest smog, o którym w ostatnich latach mówi się coraz więcej. W cząsteczkach pyłu zawieszonego znajdują się m.in. metale ciężkie, siarka, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, alergeny i związki organiczne. W wysokim stężeniu przyczyniają się one do rozwoju zespołu suchego oka (który w efekcie może skończyć się infekcją) oraz zapalenia spojówek. Upośledza się również produkcja łez, smog drażni i wysusza oczy. Naturalnie zwiększa się częstotliwość mrugania – organizm sam stara się pozbyć toksycznych związków. Niestety – nie zawsze mu się to udaje2.

Podrażnienia oczu mają również związek z noszeniem soczewek, nieprawidłową pielęgnacją, źle dobranymi kosmetykami, alergiami i niektórymi chorobami. Żeby pozbyć się problemu, należy najpierw zdiagnozować jego przyczynę. To klucz do sukcesu w dbaniu o narząd wzroku.

Podrażnienia oczu. Jak sobie z nimi radzić?

Żeby uniknąć podrażnień oczu, trzeba przede wszystkim wykluczyć kontakt ze szkodliwymi dla nich czynnikami. Czasem jednak jest to niemożliwe. Obowiązki zawodowe, zanieczyszczenia powietrza, niekorzystne warunki pogodowe – to przyczyny suchości, których nie da się uniknąć. Można jednak zniwelować ich negatywny wpływ na narząd wzroku.

Do pracy przy komputerze czy na smartfonie przydadzą się okulary ze specjalnym filtrem światła niebieskiego. Dzięki niezauważalnej gołym okiem powłoce, pozwalają one zniwelować negatywny wpływ ekranu na zdrowie i kondycję oczu.

Istotna jest również higiena pracy. Przynajmniej raz na godzinę należy oderwać wzrok od monitora i dać oczom odpocząć. Przydadzą się też ćwiczenia – tzw. joga dla oczu. Patrzymy na wprost, na oddalony punkt na horyzoncie. Później ruszamy gałkami ocznymi w lewo i w prawo, do góry i na dół. Zamykamy oczy i wyobrażamy sobie kolorowe miejsca i relaksujące krajobrazy – ocean, lasy, piękne plaże, górskie widoki. Już kilka minut takich ćwiczeń pozwoli oczom odpocząć i, co za tym idzie, odzyskać dobrą kondycję. Dobrą praktyką, jest też krótka przerwa na patrzenie przez okno. Znajdźmy coś zielonego. Mogą być to drzewa, kwiaty, trawnik. Oderwanie wzroku od komputera i skupienie na kolorze zielonym jest dla oczu relaksujące.

Nawilżające krople na podrażnione oczy

Na co dzień warto również sięgnąć po nawilżające krople do oczu. Dzięki nim nasza gałka oczna odzyska niezbędne dla zdrowia nawilżenie. Sprawdzą się m.in.:

Bausch&Lomb Hyal Drop Multi,
Blink Contacts krople do oczu łagodzące podrażnienia – przydadzą się osobom noszącym soczewki kontaktowe,
Blink Intensive kojące krople do oczu – wspierają naturalną warstwę ochronną w oku. Koją podrażnienia, nawilżają i przywracają komfort widzenia.

Regularne stosowanie kropli do oczu jest istotne nie tylko dla osób, które noszą szkła kontaktowe. Choć u nich podrażnienia pojawiają się wyjątkowo często, to przecież każdy z nas przynajmniej raz w życiu zmagał się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony narządu wzroku. Zadaniem wysokiej jakości kropli jest nawilżenie oczu, zapewnienie im ochrony i, co za tym idzie, wyeliminowanie swędzenia, pieczenia, łzawienia i zaczerwienienia.

Osoby, które zmagają się z podrażnieniami od soczewek, powinny zainwestować również w płyn dezynfekujący do szkieł kontaktowych. Pozwoli on na oczyszczenie ich z bakterii i osadów, zapewni nawilżenie i komfort widzenia oraz przywróci soczewkom elastyczność. Polecane produkty to m.in.:

Bausch&Lomb ReNu Multiplus Solution wielofunkcyjny płyn do dezynfekcji,
Bausch&Lomb Biotrue płyn do soczewek kontaktowych,
Acuvue Revitalens dezynfekujący płyn do soczewek.

Kosmetyki dla wrażliwych oczu

Dbanie o zdrowie narządu wzroku to również sięganie po odpowiednie, wysokiej jakości kosmetyki. Na początek warto zaopatrzyć się w płyn do demakijażu, który usunie resztki kosmetyków, oczyści rzęsy i powieki, dzięki czemu żadne osady nie dostaną się do naszych oczu. Jeśli oczy są wyjątkowo wrażliwe, sięgajmy po kosmetyki dla cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień, które nie tylko usuną makijaż, ale będą hipoalergiczne. Produkty warte polecenia to:

SVR Physiopure – delikatna, oczyszczająca woda micelarna, która zmyje nawet wodoodporny makijaż. Formuła kosmetyku jest hipoalergiczna, nadaje się do wszystkich typów skóry – również wrażliwej.
Dr Irena Eris Cleanology – płyn micelarny do demakijażu oczu i twarzy dodatkowo nawilża skórę, odświeża ją i nadaje gładkość.
Elizabeth Arden dwufazowy płyn do demakijażu – zmywa makijaż, nawet wodoodporny. Nie pozostawia tłustej warstwy na skórze, nie podrażnia, jest delikatny i bezpieczny.
Dermika Clean&More – usuwa makijaż I jest bezpieczny nawet dla bardzo wrażliwych oczu. Dodatkowo chroni skórę i, uwaga, pielęgnuje rzęsy!

Ale żeby niezbędny stał się demakijaż, potrzeba nam też kosmetyków do malowania. Dla zdrowia oczu szczególnie istotne są te, które nakładamy na rzęsy i powieki. Szukając tuszu czy cieni, należy stawiać na produkty wysokiej jakości, o przebadanych formułach. Warto zainwestować w tusz, którego skład jest precyzyjnie dostosowany do potrzeb wrażliwych, wymagających oczu, np.:

Dermedic Neovisage hipoalergiczny tusz wydłużający – nadaje się dla osób, które noszą soczewki kontaktowe, cierpią na nadwrażliwość oczu czy zapalenie spojówek. Świetnie podkręca rzęsy i regeneruje je oraz wydłuża.
SVR Palpebral tusz do rzęs dla oczu hiperwrażliwych – wydłuża rzęsy, przyciemnia je, a dodatkowo chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Nie podrażnia i nie powoduje łzawienia. Mogą go nosić również użytkownicy soczewek kontaktowych.
Bell Hypoallergenic tusz do rzęs budujący objętość – produkt hipoalergiczny, bezpieczny, nie powoduje podrażnień oczu, a do tego perfekcyjnie dodaje rzęsom objętości.

Wizerunek jest ważny, ale zdrowie jest jeszcze ważniejsze! Dbając o nie każdego dnia, uda nam się uniknąć wielu przykrych konsekwencji. Dotyczy to również pielęgnacji narządu wzroku. Oczy nie mają z nami lekko – każdego dnia wystawiamy je na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Należy więc pamiętać, by skrupulatnie o nie dbać, zapobiegając powstawaniu podrażnień. Odpowiednie okulary, nawilżające krople do oczu, hipoalergiczne kosmetyki, dostosowane do wrażliwych oczu – wszystko to pozwoli nam zachować zdrowie i dobre samopoczucie.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel