DBAJ O ZDROWIESOCZEWKI KONTAKTOWE
23.09.2020

Zmieniamy okulary na soczewki. Jak to zrobić krok po kroku?

Zmieniamy okulary na soczewki. Jak to zrobić krok po kroku?

Noszenie okularów to konieczność, która przez wiele lat była traktowana jako coś uciążliwego. Obecnie technologia cienkich szkieł oraz ultralekkich oprawek, sprawia, że noszenie na co dzień okularów przestało być niewygodne oraz przykre. Zmieniła się również moda i na rynku możemy wybierać spośród wielu pięknych oprawek. Dzięki nim nasza twarz może nabrać odpowiedniego charakteru. Co więcej, konkretne pary można stosować również jako dodatek do wybranych stylizacji. Warto jednak od czasu do czasu pozwolić sobie na większą swobodę i zamienić okulary na soczewki kontaktowe. To wygodna oraz nowoczesna alternatywa, która sprawdzi się w sytuacjach, gdzie noszenie tradycyjnych okularów może sprawiać kłopot. Sprawdź, jak łatwo sięgnąć po soczewki i które warto wybrać.

Młody mężczyzna zakrywa jedno oko

Czy można nosić soczewki i okulary jednocześnie?

Soczewki czy okulary – co wybrać? Czy decydując się na jedno z rozwiązań, automatycznie musimy zrezygnować z drugiego? W żadnym wypadku! Naprzemienne stosowanie soczewek i okularów to częsta praktyka wśród osób z wadami wzroku. Co więcej, warto zaopatrzyć się w jedno i drugie, dzięki czemu w różnych sytuacjach będziemy mogli korzystać z różnych rozwiązań. Soczewki mogą stanowić doskonałą alternatywę dla okularów w sytuacjach, gdy ich noszenie jest po prostu niewygodne i uciążliwe, np. podczas uprawiania sportu. Jednocześnie soczewki można łączyć z okularami przeciwsłonecznymi w miesiącach letnich – w ten sposób zapewniamy sobie wysoką jakość widzenia i chronimy oczy przed promieniami słonecznymi.

Komu pasują okulary?

Okulary obecnie cieszą się ogromną popularnością. Współczesne trendy oraz moda na styl vintage sprawiły, że z chęcią sięgamy po oprawki, które kiedyś nosiły nasze babcie czy nawet prababcie. Umiejętnie dobrane oprawki mogą być sprzymierzeńcem w wielu sytuacjach. Dzięki nim możemy podkreślić atuty naszego wyglądu, dodać sobie charakteru, ukryć ewentualne mankamenty. Ponadto kilka różnych rodzajów oprawek pomogą nam w jednej chwili zmienić wygląd. To aspekt modowy noszenia okularów. Jednak nie zapominajmy, że noszenie okularów to przede wszystkim zapewnienie swoim oczom komfortu widzenia.

Soczewki czy okulary – co wybrać?

W niektórych sytuacjach klasyczne okulary mogą przysparzać kłopotów. Aktywne uprawianie sportu nie sprzyja ich noszeniu. Dodatkowo w trakcie wzmożonego wysiłku lub gier drużynowych mogą spaść i uszkodzić się. Zimą oraz latem także bywają kłopotliwe – przy dużych zmianach temperatur szkła mogą parować, ograniczając przy tym komfort widzenia. Ponadto zawsze musimy na nie uważać, bowiem nawet drobne uszkodzenie okularów generują duże koszty, a także uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie do czasu naprawy.

Jak widać, plusów i minusów noszenia na co dzień okularów jest wiele. Na szczęście istnieje alternatywa w postaci soczewek kontaktowych. I nawet jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez okularów, to warto mieć soczewki w zapasie i korzystać z nich w szczególnych sytuacjach.

Kobieta pokazuje okulary

Jak założyć poprawnie soczewki po raz pierwszy?

Co wybrać – soczewki czy okulary? Wiele osób wstrzymuje się przed zmianą z obawy przed trudnościami związanymi z zakładaniem szkieł kontaktowych. To prawda, za pierwszym razem może nie być to proste ani przyjemne. Jeśli jednak wybierzemy się do dobrego okulisty lub skorzystamy z pomocy doświadczonej osoby, nauka powinna nam zająć zaledwie kilka minut. Oczywiście możemy też spróbować założyć soczewki samodzielnie. Na początku warto jednak skorzystać z pomocy doświadczonej osoby – w ten sposób unikniemy błędów, które będą utrudniać użytkowanie szkieł.

Jak prawidłowo zakładać soczewki kontaktowe? Zanim do tego przystąpimy, umyjmy dobrze ręce oraz upewnijmy się, że soczewka, którą chcemy założyć, jest po dobrej stronie. Umieść soczewkę na wskazującym palcu i przyjrzyj jej się. Zwróć również uwagę, czy nie ma żadnych zabrudzeń.

Wypróbuj soczewki jednodniowe Soflens

Zakładanie zacznij od prawego oka, zazwyczaj ułatwia to cały proces. Warto wybrać sobie stronę, od której będziesz rozpoczynać zakładanie za każdym razem – w ten sposób unikniesz ewentualnej pomyłki. Mając soczewkę na wskazującym palcu, odciągnij jednocześnie palcem środkowym dolną powiekę. Drugą dłonią odciągnij powiekę górną. Następnie umieść soczewkę na samym środku oka. Zamknij delikatnie powieki i mrugnij kilkukrotnie tak, aby soczewka naturalnie mogła ułożyć się na oku. Ważne jest, aby pamiętać, by zawsze zakładać soczewki przed wykonaniem makijażu oczu.

Zbliżenie na soczewki

Rodzaje soczewek. Jak wybrać odpowiednie dla siebie?

Zanim przejdziemy jednak do zakładania soczewek, należy wybrać odpowiedni ich rodzaj. Soczewki korekcyjne możemy podzielić pod wieloma względami.

1. Podział ze względu na materiał:

• twarde – wykonywane ze szkła organicznego o wysokiej sztywności. Ze względu na mniejszy komfort użytkowania w porównaniu z soczewkami miękkimi są coraz mniej popularne.
• miękkie – wyprodukowane z miękkich, komfortowych materiałów, wśród nich wyróżniamy: hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe, np. soczewki Soflens toric.

2. Podział ze względu na czas noszenia:

• jednodniowe, jednorazowe – nie wymagają pielęgnacji, są najzdrowsze i najbardziej higieniczne. Soczewki te są szczególnie polecane dla osób, które decydują się je nosić od czasu do czasu. Warto po nie sięgnąć także, gdy borykamy się z problemem wrażliwych oczu oraz skłonnością do alergii, np. Biotrue oneday for astigmatism 30 sztuk;
• wielokrotnego użytku; dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne – wymagają pielęgnacji oraz dezynfekcji po każdym zdjęciu, np. Acuvue oasys with transitions 6 sztuk lub Purevision2 for astigmatism;
• roczne – jest to dawny typ soczewek, które były przeznaczone do noszenia dziennego przez 12 miesięcy.

3. Podział soczewek ze względu na tryb noszenia:

• dzienne – noszone przez 6-14 godzin w ciągu doby;
• elastyczne – noszone przez kilka dni bez przerwy, jednak nie dłużej niż tydzień;
• ciągłe – przeznaczone do noszenia nawet przez 30 dni i nocy, bez przerwy.

Ryzyko związane z noszeniem soczewek. Na to uważaj!

Pierwsze soczewki należy dobrać u specjalisty, po przeprowadzeniu przez niego odpowiedniego badania. To okulista powinien powiedzieć nam, jaki rodzaj soczewek będzie dla nas najodpowiedniejszy. W ciągu wielu lat powstało wiele mitów związanych z użytkowaniem szkieł kontaktowych. Nie warto w nie wierzyć! Noszenie soczewek, które zalecił nam okulista, jest bezpieczne. Najważniejsze, aby pamiętać o odpowiedniej higienie oka. W utrzymaniu jej pomogą nam specjalistyczne płyny pielęgnacyjne oraz krople do oczu.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

pixel