Rozstępy mogą pojawić się na skórze nóg, pośladków, bioder, brzucha, a nawet piersi i ramion. Choć problem dotyczy przede wszystkim kobiet w okresie ciąży, to te defekty skórne mogą pojawić się już u nastolatków w okresie dojrzewania. Szczotkowanie skóry na sucho na rozstępy jest skuteczną metodą zapobiegania tym zmianom i ich redukowania w początkowym stadium.
Spis treści
- Czym są rozstępy i jak powstają?
- Rozstępy a szczotkowanie na sucho – efekty przed i po
- Jak prawidłowo szczotkować ciało na sucho, by zapobiec rozstępom
- Szczotkowanie na sucho a rozstępy – jaką szczotkę wybrać?
- Szczotkowanie na sucho a rozstępy – przeciwwskazania do automasażu
- Szczotkowanie na sucho (efekty) a rozstępy w ciąży
Czym są rozstępy i jak powstają?
Rozstępy to blizny zanikowe skóry. Są trwałe i pojawiają się przede wszystkim na skórze brzucha, ud, pośladków i piersi. Zmaga się z nimi około 50–90% populacji. Rozstępy mają postać charakterystycznych pasm o wyraźnie pogorszonej elastyczności i grubości w stosunku do skóry nienaznaczonej zmianami.
Defekty powstają dwuetapowo. W okresie zapalnym równolegle układające się prążki mają kolor czerwony, a niekiedy fioletowy. To właśnie na tym etapie, który trwa od jednego roku do nawet dwóch lat, możliwe jest podjęcie działań, mających na celu zredukowanie widoczność rozstępów. Po tym czasie stan zapalny stopniowo znika i zaczyna się drugi i ostatni etap, czyli faza zanikowa/bliznowacenia, a rozstępy zyskują biały kolor, przez co zaczynają przypominać blizny.
Powstawanie nieestetycznych rozstępów to konsekwencja uszkodzenia struktury włókien kolagenowych i elastynowych w wyniku ich dużego rozciągania. Właśnie dlatego powstają najczęściej w okresie nagłego przybierania na wadze, w tym w czasie ciąży oraz u nastolatków w fazie dojrzewania. To również dość powszechny problem kulturystów, u których następuje szybki rozrost tkanki mięśniowej. Rozstępy mogą też powstawać w wyniku terapii glikokortykosteroidami oraz w następstwie chorób tarczycy czy przy zespole Cushinga.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Automasaż dla każdego. Jak go przeprowadzić?
Zmiany mają charakter nieodwracalny. Nie można na nowo połączyć uszkodzonych struktur włókien kolagenowych i elastynowych. Zabiegi przeciw rozstępom mają na celu działania profilaktyczne, a w razie wystąpienia zmian – zredukowanie ich widoczności, poprzez stymulację fibroblastów do wytwarzania nowych włókien elastynowych i kolagenowych.
Rozstępy a szczotkowanie na sucho – efekty przed i po
Zalecenia w profilaktyce rozstępowej ograniczają się do:
- unikania nagłego przyrostu masy ciała (w tym w wyniku rozrostu tkanki mięśniowej),
- wprowadzenia do diety produktów bogatych w krzem, cytryn (zwanych witaminą P) oraz witaminy: A, B5, C i E,
- włączenia aktywności fizycznej do codziennej rutyny,
- stosowania kosmetyków na rozstępy o właściwościach złuszczających, poprawiających elastyczność skóry oraz natłuszczających i nawilżających.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak się pozbyć rozstępów? Ranking kosmetyków i zabiegów
Zapobieganiu powstawania rozstępów służy też regularne wykonywanie zabiegów peelingujących. Można sięgnąć po drogeryjny peeling czy scrub i przy jego pomocy wykonywać masaż tych partii ciała, które są zagrożone powstaniem defektów, lub na których już pojawiły się czerwono-fioletowe zmiany. Znacznie skuteczniejsze będzie jednak wykonanie szczotkowania ciała przy pomocy specjalnej ajurwedysjkiej szczotki. Ta forma automasażu silniej pobudza mikrokrążenie, stymulując jednocześnie fibroblasty (komórki tkanki łącznej) do produkcji nowych włókien kolagenowych. Dzięki temu poprawiają się zdolności regeneracyjne skóry, w efekcie czego staje się ona bardziej napięta i jędrna.
Aby masaż przy pomocy szczotki był efektywny, przeprowadzaj go regularnie kilka razy w tygodniu przez 5–10 minut. Zabieg wykonuj na sucho. Kosmetyki przeciw rozstępom (w formie olejku, kremu, serum lub balsamu) zaaplikuj dopiero po wykonaniu automasażu.
Zapoznaj się z rankingiem najlepszych kosmetyków na rozstępy.
Dzięki zastosowaniu kosmetyków na rozstępy po wykonaniu masażu, a nie przed nim, składniki aktywne zawarte w preparatach szybciej wnikną w skórę, a efekty ich działania będą bardziej spektakularne. Jeśli zastosujesz jakąkolwiek żelową czy kremową substancję do wykonania szczotkowania, intensywność drapania będzie zbyt mała, aby skutecznie zapobiec rozstępom lub zredukować widoczność powstałych już defektów.
SPRAWDŹ TEŻ: Szczotkowanie ciała na sucho. Efekty zabiegów
Jak prawidłowo szczotkować ciało na sucho, by zapobiec rozstępom
Szczotkowanie na sucho, jak nazwa sugeruje, wykonuj na skórze przed aplikacją jakichkolwiek kosmetyków i przed kąpielą. Niestety wilgoć ogranicza intensywność drapania. W związku z tym automasaż nie będzie wystarczająco intensywny, aby skutecznie zapobiegać zmianom i redukować pierwsze oznaki skórnych defektów. Podobnie jak w przypadku szczotkowania mającego na celu redukcję cellulitu, tak i tutaj musisz pobudzić mikrokrążenie i zmobilizować skórę do regeneracji. Pierwsze zabiegi możesz uznać za mało przyjemne. Najczęściej ruch włosia po skórze wywołuje dyskomfort. Nie martw się! To tylko kwestia przyzwyczajenia do nowych bodźców, wraz z czasem uodpornisz się na te doznania i będziesz czerpać przyjemność z zabiegów!
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Szczotkowanie ciała na sucho. Efekty zabiegów
Aby szczotkowanie na sucho na rozstępy przynosiło szybkie i wyraźne efekty – musisz wykonywać automasaż prawidłowo. Ruchy powinny być proste i stanowcze, wykonywane w stronę serca. Ma to znaczenie dla właściwego ukierunkowania przepływu limfy – w stronę węzłów chłonnych, a nie odwrotnie.
Zacznij od stóp. Kieruj szczotkę ruchem posuwistym ku pachwinom. Następnie przejdź do masażu pośladków i bioder. Brzuch masuj ruchem okrężnym, w kierunku wyznaczanym przez wskazówki zegara. Możesz też wykonywać ruchy pionowe od linii bioder w stronę serca. Przechodząc do masażu rąk – zacznij od nadgarstków i kieruj się stopniowo w stronę ramion i obręczy barkowej. Masaż piersi wykonuj bardzo delikatnie, przesuwając szczotkę od mostka ku ramionom. Omijaj przy tym brodawki sutkowe, aby ich nie podrażnić. Szczotkowanie dekoltu oraz szyi wykonaj od linii żuchwy w stronę serca. Przechodząc do masażu pleców – wykorzystaj szczotkę z długą rączką. Ukierunkuj ruch od szyi w stronę ramion oraz od bioder ku łopatkom.
Automasaż powinnaś skończyć w ciągu 5–10 minut. Jeśli dopiero zaczynasz samodzielnie wykonywać tę formę pielęgnacji, odpowiednie będą krótkie serie. Dopiero z czasem, gdy skóra przyzwyczai się do drapana – zacznij wykonywać masaż dziesięciominutowy. Na efekty nie będziesz musiała długo czekać. Gładkość skóry zauważysz już z pewnością po pierwszym zabiegu, a poprawę w napięciu skóry zauważysz już po kilku dniach. Jeśli na twojej skórze pojawiły się już czerwono-fioletowe prążki, świadczące o fazie zapalnej rozstępów – po kilku tygodniach powinny być mniej widoczne.
Szczotkowanie na sucho a rozstępy – jaką szczotkę wybrać?
Zabieg szczotkowania na rozstępy nie może być wykonany przypadkowym akcesorium. Musi być to ajurwedyjska szczotka do masażu na sucho. Szeroki wybór akcesoriów do wykonania zabiegu na rozstępy znajdziesz w naszej drogerii.
Rada kosmetologa:
Pamiętaj, że aby zminimalizować ryzyko powstawania rozstępów, powinnaś szczotkować ciało zapobiegawczo, a nie dopiero gdy zauważysz na ciele czerwone lub perłowobiałe zmiany. Szczotkując ciało regularnie, stymulujesz krążenie krwi oraz przede wszystkim zapobiegasz wiotczeniu skóry
Szczotki różnią się nie tylko kształtem, ale przede wszystkim rodzajem i strukturą włosia. W zależności od surowca, z jakiego jest ono wykonane, będzie charakteryzowało się inną twardością. Włosie zwierzęce jest bardziej miękkie niż to pochodzenia roślinnego. Aby zapobiec powstawaniu rozstępów lub zredukować te już istniejące, możesz skorzystać z poniższych wskazówek dotyczących wyboru akcesorium do automasażu:
- do masażu delikatnej skóry odpowiednia będzie szczotka ze szczeciny, włosia koziny, a także szczeciny dzika;
- do masażu nóg, bioder, brzucha czy pośladków odpowiednia będzie szczotka z włóknami agawy, tampico, kokosa, a także ze szczeciny;
- do masażu skóry biustu odpowiednia będzie szczotka z końskim włosiem.
Szczotkowanie na sucho a rozstępy – przeciwwskazania do automasażu
Szczotkowanie na sucho na rozstępy jest znacznie skuteczniejsze niż stosowanie peelingów. Nie oznacza to jednak, że każdy może skorzystać z tej formy automasażu. Wstrzymaj się od zabiegów, jeśli:
- masz skórę pokrytą stanami zapalnymi albo ranami,
- zmagasz się z chorobami wirusowymi, grzybiczymi, bakteryjnymi skóry,
- zmagasz się z AZS (atopowym zapaleniem skóry), ŁZS (łojotokowym zapaleniem skóry), łuszczycą, egzemą i innymi zmianami skórnymi,
- jeżeli zmagasz się z trądzikem,
- cierpisz na nowotwór,
- masz poparzoną skórę.
Szczotkowanie na sucho (efekty) a rozstępy w ciąży
Rozstępy powstają u 90% ciężarnych. Pierwsze zmiany można zaobserwować pod koniec drugiego i na początku trzeciego trymestru, kiedy kobieta nie tylko zaczyna znacząco przybierać na wadze, ale również szybciej powiększają się jej brzuch i piersi.
W tym okresie profilaktyka rozstępowa jest szczególnie ważna. Jednak wiele zabiegów nie jest w pełni bezpiecznych dla ciężarnych i ich nienarodzonych dzieci. Większość masaży może doprowadzić do wzrostu poziomu oksytocyny, mogącej wywołać poród. A jak jest w przypadku szczotkowania na sucho? Możesz wykonywać je tylko, jeśli ciąża przebiega fizjologicznie, nie jest zagrożona poronieniem ani też lekarz nie stwierdził ryzyka porodu przedwczesnego.
Zachowaj szczególną ostrożność podczas ujędrniającego masażu biustu i omijaj brodawki sutkowe. Nie tylko po to, aby ich nie zranić, ale również dlatego, że podrażnianie sutków powoduje wyrzut oksytocyny, co w konsekwencji może doprowadzić do rozpoczęcia akcji porodowej. Z podobnych względów zrezygnuj z masażu brzucha.
SPRAWDŹ TEŻ: Szczotkowanie brzucha na sucho. Efekty i zalecenia
Jeśli masz wątpliwości czy twój stan dopuszcza szczotkowanie ciała na sucho – skonsultuj się z prowadzącym ciążę ginekologiem lub położną. Jeśli nie stwierdzą ku temu przeciwwskazań – możesz wykonywać zabieg kilka razy w tygodniu. Pamiętaj, aby po masażu nanieść na skórę kosmetyk przeciw rozstępom odpowiedni dla ciężarnych.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Szczotkowanie na sucho w ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć