Wrastające włoski potrafią być uciążliwą dolegliwością. Krostki i stany zapalne, które się wówczas pojawiają, uprzykrzają życie i mają negatywny wpływ na samopoczucie. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie poradzić z takim problemem oraz jak mu zapobiegać?
Spis treści
Skąd się biorą wrastające włoski?
Główną przyczyną, która prowadzi do wrastania, jest niemożność przebicia się odrastających włosków przez naskórek. Jest kilka powodów, które prowadzą do takiej sytuacji:
• naskórek jest zbyt gruby,
• naskórek nie jest złuszczany lub zbyt szybko narasta,
• włoski są zbyt słabe, aby przebić się przez skórę.
Najczęściej wrastające włoski pojawiają się wtedy, gdy włos jest wyrywany wraz z cebulką. Dzieje się tak m.in. podczas depilacji woskiem lub depilatorem. Odrastające włosy muszą się wtedy przebić przez naskórek. Podobny problem może występować również wtedy, gdy korzysta się z maszynki do golenia. Ucięty włosek może zawinąć się i wydłużać się pod skórą, zamiast rosnąć w górę. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego się tak dzieje. Może to być uwarunkowane genetycznie, ale też u niektórych osób po prostu konkretne okolice ciała są bardziej podatne na wrastanie.
Jak sobie poradzić z problemem wrastających włosków?
Jeden idealny sposób na wrastające włoski nie istnieje. Trzeba wypróbować każdą z dostępnych metod i wybrać tę, która przynosi najlepsze rezultaty. Każda skóra jest inna i dlatego też u każdej osoby będzie ona reagować inaczej na stosowane metody. Co zatem warto wypróbować?
• Złuszczanie naskórka
Peeling jest bardzo prostym i skutecznym sposobem radzenia sobie z wrastającymi włoskami. Złuszczając naskórek, usuwamy martwe komórki z powierzchni skóry, dzięki czemu włos ma ułatwione zadanie podczas przebijania się na powierzchnię i ryzyko wrośnięcia mocno maleje. W przypadku kiedy wrastanie jest częste, można korzystać z peelingu nawet kilka razy w tygodniu, ale jedynie pod warunkiem, że skóra nie jest zbyt delikatna i dobrze toleruje tego typu zabiegi.
• Nawilżenie i ochrona
Niezwykle ważną czynnością, którą należy wykonać po goleniu czy depilacji, jest nawilżenie skóry. Odpowiednie nawodnienie naskórka sprawia, że jest on bardziej miękki i włoski mają łatwiejszą drogę na powierzchnię. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk balsamowania po każdej kąpieli oraz wykonanym peelingu. Należy jednak pamiętać, aby kosmetyk spełniał kilka koniecznych warunków. Przede wszystkim powinien mieć działanie nawilżające, aby dostarczyć skórze wilgoci oraz zawierać składniki wzmacniające, które ograniczają wysuszanie. Jako że wrastającym włoskom często towarzyszy stan zapalny, dobrze jest wybrać balsam, który będzie miał działanie kojące, przeciwzapalne czy antybakteryjne. Ponadto dobrze jest zwrócić uwagę, aby kosmetyk nie zatykał porów, ponieważ zamknięte gruczoły łojowe utrudniają wzrost włoska.
• Trwała depilacja
Dobry sposobem na wrastające włoski po depilacji, na który decyduje się coraz więcej osób, jest fotodepilacja. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod ta pozwala na skuteczne wyeliminowanie problemu, poprzez pozbycie się włosków w ogóle. Jest bezpieczna, a jej działanie polega na niszczeniu cebulek włosowych, przez co nowe włosy już nie odrastają.
Postaw na dobre kosmetyki
W przypadku zmagania się z problemem wrastających włosków niezwykle ważne jest, aby wspomagać nawilżenie skóry odpowiednimi środkami. Kosmetyki, na które warto postawić to te, które będą łagodne dla skóry, ale jednocześnie będą ją wspomagać. Warto stawiać na produkty pochodzenia naturalnego jak balsam do ciała Aloe Arbuz od Yumi, który aż w 97% pochodzi z natury i wspomaga nawilżenie oraz regenerację skóry.
Z wrastającymi włoskami zmagają się głównie te osoby, których skóra jest delikatna, czyli alergicy. Ci powinni być szczególnie ostrożni przy wyborze produktów do ciała, ponieważ każdy drażniący składnik może tylko pogłębić problem. W takim wypadku dobrze jest skorzystać ze specjalistycznych kosmetyków, m.in. Physiogel Hypoallergenic Łagodzenie i Ulga, które wzmacniają naturalną barierę skóry oraz zapobiega tworzeniu się stanów zapalnych.