Gdy zbliżają się letnie miesiące i czas urlopów, dla większości kobiet nadchodzi również moment na dobór odpowiedniej metody depilacji. Choć trendy stale się zmieniają i presja na gładkie ciało nie jest już tak silna, to wciąż wiele pań decyduje się na golenie nóg czy pach. Usuwanie włosków może być niedrogie i wykonane w domowym zaciszu, bądź wręcz przeciwnie – może stanowić inwestycję na lata i być wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej. Jakie są wady i zalety poszczególnych metod likwidowania zbędnych włosków? Czy można trwale usunąć uporczywe owłosienie na nogach, pod pachami, w okolicach bikini? Ile kosztuje depilacja?
Spis treści
Jak przygotować skórę do depilacji w domu?
Przed przystąpieniem do depilacji, warto pomyśleć o złuszczeniu zrogowaciałego naskórka, aby zredukować ryzyko wrastania włosków i opóźnić ich odrastanie. Peeling wykonany dzień przez usuwaniem niechcianych włosków wygładzi i przygotuje skórę do depilacji, zwłaszcza do zabiegu z użyciem wosku lub pasty cukrowej. Zamiast peelingu można użyć rękawic lub myjek peelingujących szeroko dostępnych na rynku, które oprócz złuszczania pozostawią skórę dotlenioną i napiętą. Następnie należy zadbać o nawilżenie i odżywienie skóry balsamem.
Zapalenie mieszków włosowych i podrażnienie po depilacji – jak uniknąć?
Na podrażnienia po depilacji narażone są osoby borykające się z atopowym zapaleniem skóry (AZS), łuszczycą, cukrzycą oraz te, u których bariera hydrolipidowa jest uszkodzona. Skóra nadmiernie sucha jest skłonna do podrażnień i mniej odporna na działanie np. maszynek do golenia czy kremów do depilacji.
Pośpiech również nie służy naszej skórze, bowiem depilacja robiona „na szybko” przy użyciu zabrudzonej lub stępionej maszynki bądź depilatora ze zużytymi nożykami, przyczynia się do podrażnienia skóry, a wtedy odpowiada ona zaczerwienieniem i pojawieniem nieestetycznych czerwonych krostek. Po skończonej depilacji pamiętajmy o wyczyszczeniu i wysuszeniu maszynki do golenia, aby nie dopuścić do rozwoju mikrobów w wilgotnym środowisku.
Warto zwrócić uwagę, by przestrzegać czasu działania kremów do depilacji, bowiem zbyt długie trzymanie ich na skórze również wywołuje podrażnienia. Przed przystąpieniem do nałożenia preparatu należy sprawdzić jego datę ważności.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Po depilacji warto zaaplikować na skórę balsam lub olejek o właściwościach nawilżających i łagodzących. Tutaj sprawdź się produkty zawierające pantenol, alantoinę, glicerynę, aloes, mocznik, niacynamid, jak również hydrolaty: różany, oczar. Po usunięciu zbędnego owłosienia należy odczekać z wizytą w fitness klubie, czy w saunie, bowiem pot powoduje podrażnienie mieszków włosowych. Po depilacji okolic bikini unikamy noszenia obcisłej bielizny z materiałów syntetycznych.
Istnieją preparaty zmniejszające ryzyko wrastania włosków, a tym samym redukujące prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia mieszków włosowych. Zawierają one w składzie związki złuszczające np. mocznik lub kwas salicylowy.
Nagminny problem z zapaleniem mieszków włosowych wymaga konsultacji z dermatologiem. Może okazać się, że lepszą metodą depilacji przy wspomnianym problemie jest zabieg laserem lub IPL, który rzadko bywa przyczyną stanów zapalnych skóry. Nasilonego zapalenia nie można bagatelizować, bowiem może ono stwarzać konieczność włączenia antybiotykoterapii celem zapobiegnięcia rozprzestrzenienia się infekcji bakteryjnej.
SPRAWDŹ TEŻ: Sposoby na wrastające włoski. 3 najlepsze pomysły
Metody depilacji
Na początek sposoby usuwania owłosienia, które nie dają długotrwałych efektów, ale pozwalają na szybkie pozbycie się zbędnego zarostu.
Golenie maszynką
Golenie maszynką może być stosowane w celu usuwania włosów z dużych lub małych obszarów, w tym z górnej wargi, brody, brwi, nóg, ramion, pach, okolic bikini i okolic łonowych. Maszynki mają przystępne ceny, a sam proces golenia jest bezbolesny i szybki. Najlepszy moment na golenie skóry maszynką to ten podczas ciepłego prysznica lub kąpieli, gdyż wtedy naczynia krwionośne rozszerzają się, a włoski stają się bardziej miękkie i podatne na usunięcie.
Warto użyć kremu, pianki lub żelu do golenia, by spowodować łatwiejsze przesuwanie maszynki po skórze i tym samym uniknąć podrażnień mechanicznych. Preparaty te mają w składzie związki nawilżające oraz zmiękczające skórę (pantenol, alantoina). Golenie powinno się wykonywać w kierunku wzrostu włosów, unikając zygzakowatych ruchów, by nie spowodować zacięcia skóry. Kolejnym krokiem po goleniu i osuszeniu skóry jest nałożenie kremu, balsamu lub olejku nawilżającego.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ranking plastrów do depilacji. Wybieramy najlepsze
Najlepiej wybierać maszynki z kilkoma ostrzami (są one łagodniejsze dla skóry) oraz z paskiem aloesowym, który ułatwia przesuwanie się ostrzy po powierzchni. Tępa maszynka nie nadaje się do użytku, dlatego należy wyrzucać te sprzęty po kilkukrotnym użyciu.
Golenie maszynką jest metodą usuwania owłosienia dającą krótkotrwałe efekty. Kolejnym jej minusem jest możliwość podrażnienia skóry i pojawienia się wrastających włosów, zwłaszcza w linii bikini. Mieszki włosowe mogą ulegać stanom zapalnym, których leczenie powoduje konieczność zaniechania kolejnych procedur depilacji.
SPRAWDŹ TEŻ: Depilacja nóg. Wosk, depilator czy maszynka?
Czy to prawda, że włosy po goleniu maszynką odrastają grubsze i mocniejsze? Nie jest to prawda, ale złudzenie optyczne, bowiem odrastające włosy mają tępy brzeg przez co wydają się grubsze. Z czasem końcówka zaczyna się zwężać przez co włosy są bardziej miękkie.
Kremy do depilacji
Kremy do depilacji zawierają tioglikolan sodu lub tioglikolan wapnia, czyli związek powodujący rozpuszczenie keratyny – białka wchodzącego w skład nie tylko włosów, ale również paznokci i skóry. Celem obniżenia ryzyka podrażnień w składzie kremów znaleźć można również substancje nawilżające i łagodzące np. wyciąg z aloesu czy rumianku. Na rynku dostępne są zarówno preparaty przeznaczone do skór suchych oraz normalnych, jak i te dedykowane depilacji miejsc wyjątkowo wrażliwych takich jak pachy, okolice bikini i twarz.
Jak bezpiecznie stosować krem do depilacji?
Ta metoda depilacji nie nastręcza problemów, a instrukcja znajduje się na opakowaniu lub wewnątrz pudełeczka. Przed przystąpieniem do użycia kremu powinno się wykonać test, aby mieć pewność, że preparat nie wywoła reakcji alergicznej. Małą porcję kremu nakłada się na skórę w okolicy nadgarstka lub zgięcia łokcia. Jeśli w ciągu 48 godzin nie pojawi się niepożądana reakcja oznacza to, że preparat można bezpiecznie stosować.
Grubą warstwę kremu należy zaaplikować na skórę, a następnie zgodnie z zaleceniami producenta po 5-10 minutach trzeba zebrać preparat przy użyciu szpatułki dołączonej do zestawu. Na koniec należy dokładnie zmyć resztki kremu ze skóry, by nie doszło do podrażnień oraz wetrzeć balsam nawilżający bądź balsam opóźniający odrastanie włosków.
Depilacja pastą cukrową
Depilacja pastą cukrową przypomina depilację woskiem. Można wykonać ją w salonie kosmetycznym lub we własnej łazience, wykorzystując do tego celu gotowe pasty. Mieszankę można przygotować w domu przy użyciu cukru, soku z cytryny i wody, które podgrzane razem służą do stworzenia pasty. Na skórę nakłada się cienką warstwę pasty cukrowej pod włos, a zrywa się ją zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, co pozwala uniknąć złamaniu włoska zamiast jego usunięcia wraz z cebulką. Ból towarzyszący tej metodzie depilacji jest mniejszy niż przy wykorzystaniu wosku, a skóra po zabiegu jest miękka i jedwabista, ponieważ cukry zawarte w paście stanowią środek nawilżający.
Ta metoda depilacji stanowi alternatywę dla woskowania u osób o wrażliwej skórze, z uwagi na naturalne pochodzenie składników. Konserwantem jest cukier, co zapobiega rozwojowi mikroorganizmów w miksturze. Nakładana pasta ma też niższą temperaturę niż wosk, dlatego bez obaw mogą korzystać z niej osoby ze skłonnością do pękających naczynek krwionośnych zwanych też teleangiektazjami lub pajączkami. Po takim zabiegu warto nałożyć preparat opóźniający odrastanie włosków.
Kolejną zaletą depilacji pastą cukrową jest efekt gładkiej skóry utrzymujący się do 3-4 tygodni, co uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji. Z każdym kolejnym zabiegiem włoski stopniowo stają się rzadsze i cieńsze, a więc mniej widoczne.
By przygotować skórę do depilacji pastą cukrową należy:
- dzień przed zabiegiem wykonać złuszczanie zrogowaciałego naskórka;
- zaniechać używania tłustych preparatów do ciała oraz nowych kosmetyków w dzień zabiegu;
- unikać opalania oraz wizyt w saunie, solarium na 24-48 godzin przed depilacją;
- pozwolić włoskom urosnąć do 4-5 mm, by osiągać możliwie najlepsze efekty zabiegu.
Po depilacji pastą cukrową nie powinno się opalać, korzystać z siłowni, basenu, sauny przez kolejne 48 godzin. W przypadku cukrowania pach warto odstawić antyperspiranty, blokery potu, samoopalacze, preparaty z kwasami na 2 doby po zabiegu. Istotne jest zabezpieczenie skóry przed działaniem słońca, czyli używanie kremów z filtrem minimum 30 SPF.
Przeciwwskazania do depilacji pastą cukrową to:
- stany zapalne, podrażniona skóra;
- oparzenia słoneczne.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Porada experta:
Dla uniknięcia oparzeń podczas depilacji woskiem kluczowe jest zachowanie odpowiedniej temperatury wosku.
Powinien on być na tyle ciepły, by łatwo rozprowadzać się na skórze, ale nie tak gorący, by powodować oparzenia. Optymalna temperatura wosku do depilacji oscyluje w granicach 43-47 stopni Celsjusza. Wskazane jest korzystanie z profesjonalnych podgrzewaczy do wosku z możliwością regulacji temperatury, które pomagają utrzymać wosk w bezpiecznym zakresie temperatur. Co więcej, przed przystąpieniem do depilacji, zaleca się przetestowanie temperatury wosku na niewielkim fragmencie skóry, by upewnić się, że nie jest on zbyt gorący.
Depilacja woskiem
Ta metoda depilacji może być z powodzeniem stosowana do usuwania włosów z dużych, jak i małych obszarów, w tym z twarzy, pach, linii bikini. Włoski odrastają po 3-4 tygodniach, co zależy od indywidualnego tempa wzrostu włosów. Niemniej jednak regularne poddawanie się zabiegowi polegającemu na usunięciu całego trzonu włosa wraz z jego cebulką jest jedną z najskuteczniejszych metod tymczasowej depilacji. Odrastające włoski stają się delikatniejsze i cieńsze z każdym zabiegiem. Plusem metody woskowej jest brak widoczności ciemnych prześwitujących cebulek, jak ma to miejsce przy goleniu maszynką. Depilacja woskiem powoduje usunięcie nie tylko zbędnego owłosienia, ale także martwych komórek skóry, co powoduje dodatkowy efekt wygładzenia skóry.
Należy pamiętać, by przed depilacją z użyciem wosku nie opalać się ani nie korzystać z solarium przez minimum 2 dni. Przed zabiegiem nie powinno się natłuszczać skóry olejkami, oliwkami bądź balsamami. Idealna długość włosków do woskowania to 0,5-1 cm, co zdecydowanie zwiększy skuteczność całego procesu.
Sam zabieg polega na nałożeniu na skórę podgrzanego wosku, umieszczeniu na nim paska z fizeliny. Wosk po ostygnięciu i lekkim utwardzeniu jest odrywany przy pomocy paska w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.
Po zabiegu depilacji woskiem niewskazane jest:
- opalanie skóry;
- korzystanie z sauny, basenu na 3 dni po zabiegu;
- stosowanie samoopalaczy, preparatów brązujących, peelingów przez minimum 2 dni po zabiegu.
Przeciwwskazania do depilacji woskiem:
- stany zapalne oraz uszkodzenie skóry;
- infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe;
- cukrzyca, padaczka, łuszczyca;
- żylaki, teleangiektazje;
- osłabiona krzepliwość krwi;
- zapalenie mieszków włosowych;
- terapia doustnymi retinoidami (woskowanie podczas zażywania tych leków może spowodować uszkodzenie skóry i powstanie blizn);
- 3 trymestr ciąży;
- poparzenie słoneczne lub skóra poddana nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne;
- zbyt krótkie włoski < 5 mm.
Wady woskowania
Po zabiegu skóra przez kilka godzin może być podrażniona i reagować zaczerwienieniem. Depilacja woskiem jest bolesnym zabiegiem, dlatego nie powinny się jej poddawać osoby o niskim progu bólu. Przeprowadzenie procedury nieumiejętnie może skutkować zapaleniem mieszków włosowych, dlatego lepiej nie wykonywać tej metody depilacji samodzielnie.
Depilacja elektrolizą – elektroepilacja
Depilacja elektrolizą to metoda opierająca się na wykorzystaniu oddziaływania prądu stałego, który za pomocą cienkiej igły jest przenoszony w głąb mieszków włosowych, co skutkuje niszczeniem komórek odpowiedzialnych za porost włosów. Zabieg powinien wykonywać wyszkolony specjalista, ponieważ nieumiejętnie przeprowadzona elektroepilacja może doprowadzić do powstania blizn.
Minusem zabiegu jest jego czasochłonność, dlatego najlepiej sprawdzi się on na niewielkich obszarach, takich jak górna warga, podbródek, pachy, ramiona, linia bikini. Dla uzyskania dobrych efektów należy powtarzać elektrolizę kilka, a nawet kilkanaście razy, co 3-4 tygodnie, gdyż włosy rosną w różnym tempie i nie ma możliwości usunięcia zbędnego owłosienia w trakcie jednego podejścia. Zabieg nie należy do bezbolesnych, a odczuwanie dyskomfortu uzależnione jest od poziomu wrażliwości na ból i od partii ciała poddawanej elektroepilacji.
Depilacja metodą elektrolizy w szczególności polecana jest osobom borykającym się z nadmiernym owłosieniem na tle hormonalnym np. hirsutyzm, a także tym, które mają jasną skórę i ciemne włosy. Elektroliza sprawdzi się u osób, które z różnych powodów nie mogą poddać się depilacji laserowej. Kolejną zaletą tej metody jest możliwość wykonania zabiegu o każdej porze roku. Długość włosów odpowiednia do zabiegu, to minimum 2-3 mm.
Przeciwwskazania do depilacji za pomocą elektrolizy:
- ciąża i karmienie piersią;
- rozrusznik serca, zaburzenia rytmu serca;
- schorzenia tarczycy;
- nieustabilizowana cukrzyca;
- zażywanie antybiotyków, miejscowych lub doustnych farmaceutyków dermatologicznych;
- dermatozy, czyli choroby skóry np. łuszczyca;
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Depilacja elektrolizą – przed zabiegiem należy:
- unikać opalania przez minimum 3 dni;
- stosować preparaty z filtrem 50 SPF.
Depilacja elektrolizaą – po zabiegu powinno się:
- smarować depilowaną powierzchnię skóry kremami lub balsamami kojącymi i przyspieszającymi gojenie;
- odstawić preparaty mające w składzie substancje wysuszające i drażniące;
- zrezygnować z gorących kąpieli oraz wizyt w saunie przez 3 doby po zabiegu.
Cena elektrolizy wynosi od 50 do 300 zł zależnie od ilości usuniętych włosków.
Depilacja laserem
Laserem można usunąć zbędne włosy z twarzy, nóg, podbródka, pleców, ramion, pach, linii bikini i innych partii ciała. Depilacja laserowa winna być przeprowadzona przez wykwalifikowaną osobę, gdyż stwarza ryzyko poparzenia skóry, gdy jest robiona nieumiejętnie. Przed udaniem się na zabieg warto sprawdzić uprawnienia wybranego specjalisty oraz dowiedzieć się, jakim sprzętem dysponuje dana klinika medycyny estetycznej. Laseroterapia przeznaczona jest dla osób pragnących zaoszczędzić czas i uniknąć powtarzanego co 1-2 dni golenia maszynką. Depilacja ta dobrze sprawdza się przy tendencji do wrastających włosków po goleniu oraz do zapalenia mieszków włosowych.
Efekty depilacji laserowej można zauważyć po 2-3 tygodniach od pierwszej sesji, bowiem odrastające owłosienie jest wyraźnie słabsze. Całkowita liczba sesji waha się od 4 do 8 z zachowaniem kilkutygodniowych odstępów. Dlaczego? Lasery niszczą włosy będące w fazie anagenu, czyli w fazie wzrostu włosa. Nigdy nie jest tak, że wszystkie włosy jednocześnie są w tej samej fazie, poza tym czas trwania anagenu jest różny w zależności od płci, wieku, poziomu hormonów. Po każdym kolejnym zabiegu włosków jest coraz mniej, aż do uzyskania oczekiwanego rezultatu, czyli usunięcia około 97% zbędnego owłosienia ze wskazanego obszaru ciała. Może okazać się, że co kilka lat będzie konieczne wykonanie zabiegu przypominającego, celem utrwalenia rezultatów depilacji laserowej.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Wstydliwy problem. Kilka słów o usuwaniu owłosienia z twarzy
Jakie są zalety depilacji laserowej?
- trwałość efektów;
- szybkość – w trakcie jednej krótkiej sesji laser niszczy włosy będą aktualnie w fazie anagenu (około 30%);
- usuwanie zbędnego owłosienia każdego rodzaju;
- najnowsze lasery wyposażone są w technologię eliminującą zagrożenie poparzenia skóry, ponieważ mają wbudowany system chłodzący;
- zabieg można wykonywać niezależnie od pory roku.
Przed zabiegiem depilacji laserowej ważne jest, by:
- obszar poddawany zabiegowi był ogolony maszynką, umyty oraz nieposmarowany balsamami/kremami/olejkami/fluidami itp.;
- przy usuwaniu włosów z pach unikać stosowania antyperspirantów/dezodorantów przed zabiegiem;
- nie opalać skóry, nie korzystać z solarium bądź samoopalaczy;
- odstawić zioła światłouczulające (dziurawiec, nagietek).
Depilacja laserowa przeciwwskazania:
- ciąża, laktacja oraz okres kilku miesięcy po jej ustaniu;
- świeża opalenizna powstała < 6 tygodni przed zabiegiem;
- terapia preparatami złuszczającymi na mniej niż 3 tygodnie przed sesją ;
- zażywanie retinoidów, antybiotyków, leków światłouczulających oraz obniżających krzepliwość krwi;
- skłonność do tworzenia bliznowców, inaczej keloidów, czyli fragmentów zbyt mocno rozrośniętej tkanki łącznej włóknistej, powstałej w miejscu uszkodzenia skóry;
- zdjęcie RTG wykonywane < tydzień przed laseroterapią;
- depilacja woskiem, depilatorem mechanicznym, fotoepilacja IPL na mniej niż 1,5 miesiąca przed sesją;
- usuwanie włosków przy użyciu kremów do depilacji < tygodnia przed laseroterapią;
- dermatozy np. łuszczyca, bielactwo oraz infekcje skórne i przerwana ciągłość naskórka;
- choroby nowotworowe.
Po depilacji laserowej przez 6 tygodni należy unikać opalania skóry i stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną SPF 50, by nie doszło do powstania przebarwień. Z wizytami w saunie i solarium warto odczekać miesiąc. Na tydzień po zabiegu odstawić należy także peelingi mechaniczne. Gdy na skórze pojawi się podrażnienie można smarować tę partię ciała preparatami z pantenolem, alantoiną lub stosować kompresy chłodzące. Kilka dni po depilacji laserowej należy zrezygnować z gorących kąpieli, korzystania z basenu oraz aplikowania na wydepilowaną skórę preparatów zawierających w składzie alkohol.
Jako wady depilacji laserem należy wymienić jej cenę oraz możliwość wystąpienia zmian w pigmentacji skóry i pozostawienie przebarwień lub jaśniejszych obszarów (hipopigmentacja).
Cena depilacji laserowej uzależniona jest od partii ciała poddanej zabiegowi i liczby przewidywanych sesji. Średnia cena pojedynczego zabiegu to 150-200 zł za depilację pach do 700 zł za usuwanie włosków na nogach. Dobrym pomysłem jest wykupienie pakietu, który na pewno będzie korzystniejszy cenowo od płacenia za pojedyncze sesje.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Depilacja laserowa – jak się do niej przygotować?
Depilacja IPL
IPL (z ang. Intense Pulse Light – intensywny impuls światła), to metoda polegająca na oddziaływaniu bardzo krótkich i skoncentrowanych impulsów światła. Wykorzystywana jest tutaj zasada selektywnej fototermolizy, czyli pochłanianie światła przez melaninę znajdującą się we włosach. Następnie energia cieplna rozgrzewa mieszek włosowy uniemożliwiając mechanizm wzrostu w jego macierzy.
Depilacja IPL może być wykonana w gabinecie kosmetycznym lub samodzielnie przy użyciu depilatorów dostępnych na rynku. Urządzenia do domowego stosowania są jednak dość kosztowne i ustępują skutecznością profesjonalnym sprzętom wykorzystywanym w salonach kosmetycznych z uwagi na bezpieczeństwo niewykwalifikowanych użytkowników. Jest to metoda bezpieczna, mniej bolesna od depilacji laserowej. Można usunąć za jej pomocą owłosienie z rąk, nóg, okolic bikini, pośladków, pleców, bez obaw o wrastanie włosków.
Liczba sesji, jakie należy wykonać celem osiągnięcia spodziewanych rezultatów, zależy od:
- fazy wzrostu włosów;
- koloru włosów;
- podatności skóry na wpływ rozproszonego pulsującego światła.
Jak często należy wykonywać depilację IPL?
Zalecane jest wykonywane 6-10 sesji w odstępach minimum 4 tygodniowych. Liczba zabiegów uzależniona jest od wieku, płci, stężenia hormonów, fototypu skóry. Już po pierwszej sesji zauważalne jest zmniejszenie liczby włosków istniejących oraz wolniejsze tempo wzrostu pozostałych. Najbardziej spektakularnych efektów można spodziewać się u osób o jasnej cerze i ciemnych włosach. Metoda IPL służy do trwałego usuwania owłosienia, jednakże po zakończeniu cyklu zabiegów należy wykonać sesję przypominającą co kilka tygodni, celem utrwalenia rezultatów.
Zakres przeciwwskazań jest podobny do tego, który tyczy się depilacji laserowej. Lepiej, aby z zabiegu zrezygnowały osoby o ciemnej karnacji. Skóra taka zawiera więcej melaniny, wchłania więcej światła, a co za tym idzie – jest bardziej podatna na oparzenia.
- ciąża, karmienie piersią;
- rozrusznik serca;
- cukrzyca;
- choroby nowotworowe;
- padaczka;
- cukrzyca nieustabilizowana;
- dermatozy np. bielactwo;
- skłonność do tworzenia się bliznowców;
- świeża opalenizna – wskazany miesięczny odstęp;
- ciemna karnacja – duża ilość melaniny może zwiększać ryzyko powstania oparzeń;
- stosowanie kremów z retinolem, peelingów chemicznych – należy odczekać miesiąc po odstawieniu tych preparatów;
- zażywanie farmaceutyków światłoczułych oraz picie ziół uwrażliwiających skórę na działanie promieniowania słonecznego (szałwia, bratek);
- zaburzenia krzepliwości krwi lub terapia mająca na celu zmniejszenie krzepliwości;
- inne metody depilacji stosowane przed upływem miesiąca.
Jaka jest cena depilacji IPL? Zakres cen waha się od 150 do 800 zł w zależności od wybranego obszaru ciała.