ZADBANA SKÓRA
28.09.2022

Slugging, czyli wazelinowanie twarzy. Nowy hit w pielęgnacji

Slugging, czyli wazelinowanie twarzy. Nowy hit w pielęgnacji

Trend w pielęgnacji cery znany jako „slugging” w ostatnim roku zdążył już kilka razy obiec internet. Nazwa może nie brzmieć zbyt zachęcająco jednak na szczęście, ślimaki nie mają tu wiele do rzeczy. Slugging to pomysł na stosowanie warstwy okluzyjnych produktów na twarz, które zatrzymają nawilżenie i poprawią wygląd skóry.

Skąd ten trend?

Nazwa dosłownie odnosi się do śliskości pokrywanej produktem skóry – jak u ślimaka. Według obietnic, jakie znajdziemy w dostępnych w sieci filmach i wpisach, nakładanie warstwy wazeliny na twarz sprawi, że rano obudzimy się jako nowo narodzone. Dla niektórych takie działanie może się wydawać dość nieprawdopodobne. Skąd wziął się ten pomysł? 

Slugging absolutnie nie jest zupełnie praktyką, bo od lat stosowany w różnych formach na całym świecie. Od dłuższego czasu pojawia się w rutynach pielęgnacyjnych K-beauty, gdzie wykorzystuje się go na przykład dla uzyskania efektu „glass skin”. W niektórych częściach Afryki kobiety stosują czyste oleje dla zachowania młodego wyglądu skóry.  

SPRAWDŹ TEŻ: Hity pielęgnacyjne z TikToka — poznaj je wszystkie!

Nawet dermatolodzy zalecają stosowanie wazeliny na całą twarz, chociaż zazwyczaj tylko w konkretnych przypadkach. Ochronna okluzja, jaką daje wazelina może być korzystna między innymi po zabiegach kosmetycznych laserem, zastrzykach, po wysypkach skórnych oraz w przypadku skóry bardzo wrażliwej lub ze skłonnościami do egzemy czy AZS. Bywa też polecana w leczniczych planach pielęgnacji skóry jako ostatni krok zamykający pielęgnację.

Jak wykonać slugging?

Przejdźmy do samego sposobu wykonania sluggingu. Slugging to nakładanie cienkiej warstwy ultraokluzyjnego produktu, zazwyczaj czystej wazeliny na skórę, jako ostatniego etapu wieczornej pielęgnacji skóry. Najpierw wykonujemy wszystkie standardowe kroki naszej rutyny, a na koniec domykamy okluzją. Szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne oczyszczenie twarzy. Przykładowa rutyna z zastosowaniem slugginu może wyglądać tak:

  1. Oczyszczanie olejkiem myjącym.
  2. Oczyszczanie łagodną emulsją myjącą.
  3. Stosowanie kremu nawilżającego
  4. Okluzja wazeliną.

W pielęgnacji kończącej się wazeliną powinnyśmy unikać olejków do twarzy, kuracji punktowych lub substancji aktywnych, takich jak retinoidy, kwasy AHA i BHA.

kobieta z balsamem do ust

Czy wazelina nie szkodzi skórze?

Wazelina inaczej Petrolatum jest to mieszaniną węglowodorów parafinowych, które są w zasadzie obojętne dla skóry i nie powodują reakcji alergicznych. Marka Vaseline, dzięki której produkt zawdzięcza swoją nazwę, po raz pierwszy wprowadziła go na rynek już w roku 1870. Od tego czasu wykonano szereg badań, które pokazały, że wazelina jest bezpieczna dla skóry. Ponadto tylko wysoko oczyszczona wazelina może być stosowana w kosmetykach. 

Ze względu na właściwości natłuszczające wazelina bardzo dobrze działa jako okluzyjna bariera, która zapobiega przeznaskórkowej utracie wody (TEWL). Często wykorzystuje się ją kosmetykach do pielęgnacji skóry skłonnej do łuszczenia, egzemy i z AZS. 

Większość osób dobrze toleruje slugging, ale nie wszyscy. Kiedy okluzja pokrywa szczelną warstwą duży obszar twarzy, u niektórych osób może to doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych, zapalenia wokół przewodów potowych lub zaostrzenia trądziku.

Trądzik a slugging

Produkty okluzyjne, takie jak Petrolatum, tworzą nieprzepuszczalną barierę wszędzie tam, gdzie je nałożymy. Jeśli produkt zostanie nałożony na skórę, to przewody wokół mieszków włosowych gruczołami zostaną tymczasowo zablokowane, czyli zatkane. Wazelina jest przez to uznawana za produkt aknegenny, czyli zaostrzający trądzik. Ciągła okluzja utrudnia dostęp tlenu do skóry, przez co bakterie beztlenowe mogą zacząć się szybciej namnażać. 

Wazelina nie ma jednak działania komedogennego, a to znaczy, że nie powoduje powstawania zaskórników.

Jeśli mimo wszystko chcesz spróbować, ale używasz leków OTC lub leków na receptę na trądzik, bądź na inne problemy ze skórą, nie stosuj ich przed sluggingiem. Możesz wzmocnić ich działanie i podrażnić skórę.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Lód na pryszcze. Czy to działa?

Po co stosuje się slugging?

Głównym celem stosowania sluggingu jest okluzja skóry, która działa jak bariera zatrzymująca wilgoć w jej wnętrzu. Dermatolodzy od lat zalecają emolienty jako ostatni krok w rutynowej pielęgnacji skóry suchej, ponieważ wiemy, że pomagają one zapobiegać utracie wody. 

Dodatkowa warstwa ochronna na powierzchni skóry pomaga:

  • chronić przed przeznaskórkową utratą wody i przesuszeniem;
  • tworzyć warstwę chroniącą przed podrażnieniem i innym szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych;
  • w regeneracji skóry;
  • zmiękczyć skórę.

modelki z kremem na twarzy

Jak często można stosować slugging?

Slugging nie jest metodą pielęgnacji do stosowania na co dzień. Jest szczególnie pomocny, jeśli skóra ma tendencję do przesuszania się lub po prostu aktualnie jej nawodnienie jest bardzo niewielkie. Najprawdopodobniej możesz wtedy bez przeszkód stosować wazelinę co drugą lub co trzecią noc. W innym razie mniej więcej raz w tygodniu powinno w zupełności wystarczać.

Ciągłe pokrywanie naskórka warstwą mocnej okluzji mogłoby doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania naturalnej warstwy ochronnej. W efekcie skóra mogłaby być nawet bardziej narażona na utratę nawilżenia.

Co zamiast wazeliny?

Można stosować inne produkty okluzyjne, niekoniecznie 100% wazelinę. Mogą to być kosmetyki opisane jako emolienty, a także niektóre drogeryjne kremy o treściwej oleistej konsystencji. Produkty te, mają wiele dodanych składników, w przeciwieństwie do 100% wazeliny dlatego trzeba mieć na uwadze, że stwarza to nieznacznie zwiększone ryzyko reakcji alergicznej lub podrażnienia.

Możesz wykonać slugging za pomocą naturalnych olejków i maseł roślinnych. Dobrze mogą sprawdzić się składniki takie jak olej jojoba, skwalan, olej kokosowy i masło shea. Produkty te zawierają kwasy tłuszczowe, estry, trójglicerydy, dzięki którym naśladują właściwości naturalnego sebum skóry. Dzięki temu ich działanie jest podobne biologicznie do naszej normalnej funkcji ochronnej skóry. W przypadku cery trądzikowej lub kiedy po prostu nie chcemy stosować tak intensywnej okluzji, możemy zamknąć pielęgnację po prostu treściwym kremem na noc.

Kiedy warto stosować slugging?

Jeśli nasza rutyna pielęgnacji skóry działa doskonale i bariera hydrolipidowa jest w równowadze, to nie musisz koniecznie zawracać sobie głowy slugginiem. Jednak, jeśli masz problem z przesuszeniem, częstymi podrażnieniami lub po prostu chcesz dopieścić pielęgnację i uzyskać efekt „wow” wypróbuj tę metodę. Warto pamiętać, że w razie choroby skóry, takiej jak łuszczyca lub wyprysk, najlepiej skonsultować się z dermatologiem przed wykonaniem tego zabiegu pielęgnacyjnego.

Slugging będzie dobrym wyborem również dla cery dojrzałej. Funkcja ochronna skóry związana z obecnością sebum słabnie wraz z wiekiem. Skóra może naturalnie stać się bardziej sucha i  wrażliwa na czynniki zewnętrzne. W takim przypadku efekty sluggingu mają szanse być szybko widoczne i bardziej spektakularne. Okluzja pomoże zmiękczyć i wygładzić skórę, a także nadać  twarzy bardziej pulchnego, wypełnionego wyglądu. Jeśli twarzy wygląda na zmęczoną slugging może sprawić, że skóra przez noc stanie się bardziej promienna.

kobieta z serum do twarzy

 

Slugging i problemy ze snem

Przyjemność ze stosowania wazeliny na twarz w nocy może być wątpliwa. Na przykład zapach dla części osób bywa  odpychający. Po drugie, kiedy już spróbujemy zasnąć, problemem może okazać się brudzenie poduszki przy każdej zmianie pozycji.  Cały czas jesteśmy też świadomi obecności czegoś na skórze, co może być dość drażniące.

Poranne oczyszczanie

Usunięcie wazeliny z twarzy nie jest najłatwiejsze. Aby dokładnie oczyścić skórę, możemy potrzebować dość mocnego żelu oczyszczającego lub dwuetapowego mycia twarzy

Warto jednak spróbować, bo gdy skóra będzie czysta i sucha, możemy być mile zaskoczone rezultatami. Krótko mówiąc, jest to jeden prostych ze sposobów, na osiągniecie pełnej blasku, pulchne i nawodnionej skóry.

Co na to badania?

Okluzyjna warstwa powierzchniowa, pomaga zapobiegać przeznaskórkowej utracie wody TEWL i jest oczekiwaną funkcją naskórka. Wraz z wiekiem skóra może naturalnie stać się bardziej sucha, a funkcja bariery skórnej może działać mniej skutecznie.

Badanie z 2015 roku sugeruje jednak, że stosowanie środków nawilżających zawierających okluzje może przywrócić lipidy i naprawić zniszczoną barierę ochronną.

Kluczem do skutecznego sluggingu jest użycie okluzji, która tworzy barierę nad skórą, aby zatrzymać wilgoć. Produkty na bazie wazeliny i produkty zawierające ceramidy działają najlepiej.

Czym nawilżyć skórę przed sluggingiem?

Jest kilka składników kremów, dzięki którym wzmacniamy efekt nawilżenia. Ceramidy to lipidy znajdujące się w skórze. Badania sugerują, że krem ​​ceramidowy może zwiększać nawilżenie skóry i zmniejszać TEWL. Chociaż ceramidy nie są okluzyjne, działają podobnie, jeśli chodzi o blokowanie ucieczki wody z naskórka.

Kwas hialuronowy to również substancja naturalnie występująca w skórze. Ma niezwykłą zdolności do wiązania ogromnej liczby cząsteczek w skórze. Staraj się nakładać okluzję na wilgotną skórę, bez względu na to, czy jest wilgotna po myciu, czy zwilżona innymi produktami do pielęgnacji skóry.

Slugging za dnia

Możesz iść na całego i sluggingować przez noc lub możesz spróbować sluggingu z krótkim kontaktem, czyli tylko przez kilka godzin. Ta ostatnia opcja to dobry sposób na stosowanie wazeliny, jeśli po prostu nie możesz znieść w lepkiego uczucia podczas snu. Krótki slugging za dnia może działać dobrze, gdy masz kilka godzin wolnego.

Gdy masz mocno przesuszoną skórę, być trzeba będzie wykonać slugging przez kilka dni z rzędu (zanim zauważysz wyniki). Każdy ma inną skórę i jej indywidualna pielęgnacja musi być do niej dopasowana.



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

NUXE HUILE PRODIGIEUSE SUCHY OLEJEK 100ML

NUXE HUILE PRODIGIEUSE SUCHY OLEJEK 100ML

146,99 zł
146,99 zł / 100 ml
BIELENDA WATER BALANCE INTENSYWNIE NAWILŻAJĄCY KREM DO TWARZY 50ML Promocja Bestseller

BIELENDA WATER BALANCE INTENSYWNIE NAWILŻAJĄCY KREM DO TWARZY 50ML

Cena regularna: 23,90 zł-40%
14,34 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką 15,90 zł-9%
28,68 zł / 100 ml
pixel