ZADBANA SKÓRA
28.09.2022

Hity pielęgnacyjne z TikToka – poznaj je wszystkie!

Hity pielęgnacyjne z TikToka – poznaj je wszystkie!

W ostatnim czasie TikTok ewoluował w nowym kierunku. Oprócz zabawnych scenek i śpiewania z playbacku na platformie pojawiło się mnóstwo filmików z tutorialami urodowymi. Jeśli nie chcemy zostać w tyle, to warto sprawdzić, które trendy są obecnie najpopularniejsze.   Jedno jest pewne: do hitów pielęgnacyjnych z TikToka należy podchodzić z dystansem. Na filmikach każdy pomysł (rozwiązanie) wygląda na niesamowity i sprawia, że też chcemy go zrealizować. Trzeba jednak przyznać, że wiele porad jest naprawdę cennych i wartych uwagi. Pojawiają się zarówno nowe, jak i dobrze znane, ale z czasem zapomniane produkty i triki urodowe. Niestety zdarzają się również urodowe buble, które mają zerową skuteczność, a w najgorszym przypadku mogą nawet nam zaszkodzić. Zobacz podsumowanie najlepszych porad kosmetycznych, sztuczek i produktów z aplikacji TikTok, które możesz dodać do swojego rytuału pielęgnacji.

Nawilżanie techniką kanapkową

Polska nazwa „nawilżanie kanapkowe” brzmi dość niepoważnie, chociaż ta metoda może być naprawdę skuteczna, zwłaszcza jeśli mamy problem ze wciąż powracającą suchością. Działanie tej metody  opiera się na solidnym nawilżaniu, a następnie ograniczeniu przeznaskórkowej utraty wody (TEWL).

Dlaczego „moisture sandwich”? Chodzi po prostu o proces nakładania po sobie kolejnych warstw produktów do pielęgnacji skóry. Najpierw nakładamy lżejsze, bardziej wodniste kosmetyki (np.serum, mleczko lub lekki krem) na skórę, a następnie stosujemy coś bardziej odżywczego z większą zawartością emolientów. 

Ważną zasadą w tej metodzie jest upewnienie się, że nakładamy pierwszy produkt ​​ na skórę zwilżoną mgiełką lub nawet wodą z kranu. Dzięki temu zyskamy dodatkowy „boost” nawilżenia. Drugi produkt może być treściwym, bardziej tłustym kremem lub nawet samym olejkiem. Po jego zastosowaniu woda zostaje uwięziona w naskórku na dłużej, dzięki czemu zapewniamy sobie bardziej nawilżoną i promienną skór

atrakcyjna kobieta z czerwoną szminką

 

Slugging

Wypróbowanie nowych trendów w pielęgnacji skóry często wymaga zakupu nowych, drogich produktów. Slugging jest jednak tego przeciwnością. Łatwo natrafić w sieci na tę technikę, która w rzeczywistości nie ma nic wspólnego ze ślimakami (slug – ślimak). Slugging to proces nakładania tłustego produktu okluzyjnego na noc, dzięki czemu chronimy skórę przed utratą nawilżenia. Lipidy uzupełniają warstwę rogową naskórka lub zewnętrzną warstwę skóry w stanie nienaruszonym. Ubytek lipidów prowadzi do zwiększonej przez naskórkowej utraty wody. Do okluzji możemy użyć olejków lub gęstych kremów, ale w oryginalnej wersji metody stosuje się właśnie zwykłą, tanią wazelinę. Tworzy ona fizyczną, barierową warstwę na skórze, która chroni ją i wspomaga nocną regenerację. 

SPRAWDŹ TEŻ: Slugging, czyli wazelinowanie twarzy. Nowy hit w pielęgnacji

portret wesołej kobiety

Sunburn Blush

Wypieki na twarzy są teraz w modzie! Jak co roku dermatolodzy podkreślają, że opalanie, nie jest zdrowe dla naszej skóry. Może powodować poparzenia, przyspiesza powstawanie zmarszczek i zwiększa ryzyko raka skóry. Jednak wiele osób lubi letni wygląd twarzy z lekkim rumieńcem na policzkach. W najnowszym trendzie makijażowym chodzi o to, by uzyskać ten efekt bez narażania skóry na uszkodzenia wywołane słońcem.

Koncepcja tej metody jest całkiem prosta: nałóż obficie swój ulubiony róż na policzki i nos. Może użyć zwykłego sypkiego pudru, pudru w płynie, a nawet szminki do ust. „Sunburn Blush” to rumieniec wykonany w bardziej nowoczesny sposób, bo zostaje nałożony wysoko na kościach policzkowych. Odrobina na każdym policzku i na nosie powinna wystarczyć, aby uzyskać uroczy wygląd. Trend na rumieniec jest teraz wszędzie! Dzięki niemu możemy wyglądać jak po dniu spędzonym na plaży (tylko bez zmarszczek i zniszczonej cery).

Gua sha i kamienne rollery

Barwne kamienie do masażu są dzisiaj wszędzie. Na TikToku możemy obejrzeć dziesiątki filmików ze wskazówkami jak ich użyć. Relaksujący zabieg z zimnymi rollerami lub Gua sha stał się tak popularny, że zagościł na stałe w rytuałach pielęgnacyjnych wielu osób.

Nie bez powodu. Te naturalne narzędzia skutecznie rozluźniają mięśnie, stymulują krążenie i zmniejszają obrzęki na twarzy. Masaż Gua sha to alternatywna terapia fizykalna, która wywodzi się ze starożytnej chińskiej techniki. Narzędzie wykonane jest z naturalnych surowców, najczęściej jadeitu lub różowego kwarcu.

Rada specjalisty:

Aby sprawić, że samodzielne wykonywanie masażu Kobido będzie łatwiejsze, zaopatrz się w akcesoria, które wspomagają automasaż. Należą do nich rollery z obrotowymi głowicami, którymi możesz opracować brodę, poprawiając owal twarzy. Płytki do masażu gua sha będą również świetnym wyborem. Regularny masaż poprawia krążenie limfy, co może doprowadzić nawet do zmiany owalu twarzy a nawet redukcji drugiego podbródka!

W masażu Gua sha stosuje się krótkie lub długie pociągnięcia na zewnątrz i w dół twarzy, aby stymulować mikrokrążenie tkanki miękkiej oraz zwiększyć przepływ krwi i limfy. Słowo „gua” oznacza skrobanie, a „sha” zaczerwienienie. To sugeruje, że masaż powinien być wykonywany do zdrowego zaczerwienia skóry. Regularny masaż przynosi wiele korzyści. Może poprawić kondycję skóry, przeciwdziałać pojawianiu się zmarszczek, a także dotlenić komórki. Kluczem do jego poprawnego wykonania jest użycie poślizgu. Zazwyczaj używa się wody, oleju, a nawet maski w płachcie. Nigdy nie stosuje się narzędzia na gołej skórze – masaż nie będzie wtedy tak skuteczny a może być bolesny i prowadzić do podrażnień.

Jello skin

Prawdziwe Jell-O to owocowa galaretka słodycz, która jest przysmakiem w Stanach Zjednoczonych. Termin Jello skin został wymyślony przez influencerkę z TikToka – Avę Lee, która opublikowała filmik pokazujący jej niewiarygodnie sprężystą i wypełnioną skórę twarzy.  Ten efekt prawdopodobnie jest wskaźnikiem bardzo wysokiego poziomu kolagenu w skórze. Według twórczyni trendu udało jej się to osiągnąć, dzięki holistycznemu podejściu do pielęgnacji. 

Skóra Jello jest inspirowana K-beauty i dla najlepszych efektów wymaga stosowania codziennej rutyny pielęgnacyjnej zgodnej azjatyckimi praktykami, masaży Gua sha, zbilansowanej diety pełnej warzyw i owoców oraz suplementacji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jello skin

młoda atrakcyjna kobieta uśmiecha się

Lód na pryszcze

Lód to jeden z domowych pomocników w pielęgnacji, który przyciąga uwagę ze względu na dostępność, łatwość użycia i wszechstronność. Wypryski zwykle tworzą się, gdy sebum i zanieczyszczenia zatykają mieszek włosowy. W przypadku trądziku zaczynają się też rozwijać bakterie i powstaje stan zapalny, który pokazuje się nam pod postacią bolącego pryszcza. W jaki sposób pomoże chłód zmrożonych kostek? Lód może pomóc zmniejszyć zapalenie i ból w zmianach typu zapalnego np. w cystach, guzkach, krostach i grudkach. Chociaż sam lód nie może wyleczyć zmian trądzikowych, to może zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie, czyniąc pryszcz mniej zauważalnym. Przed przyłożeniem lodu do skóry owiń go cienką szmatką lub grubym ręcznikiem papierowym.

SPRAWDŹ TEŻ: Lód na pryszcze. Czy to działa?

Woda ryżowa na włosy

Woda ryżowa to płyn pozostały z płukania lub gotowania ryżu. Od wieków używa się go do pielęgnacji włosów i skóry w wielu krajach azjatyckich. Kobiety Yao, mieszkające w wiosce Huangluo w Chinach, słyną z włosów długich do ziemi, które długo nie siwieją. Dobrą kondycję i kolor swoich włosów przypisują temu, że myją je w wodzie ryżowej. Zawiera ona wiele cennych w pielęgnacji włosów składników takich jak skrobia, proteiny i inozytol. Uważa się, że woda ryżowa sprawia, że ​​włosy są gładkie i lśniące, a ich wzrost przyspieszony.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Woda ryżowa na włosy

kobieta ze zdrową cerą

Zimne fale

Zimne fale to jedna z najpopularniejszych fryzur na TikToku. Osiągnięcie pięknych fal bez uszkadzania włosów brzmi bardzo kusząco. Trend na stylizację bez użycia ciepła na pewno spodoba się wszystkim zaprzyjaźnionym ze świadomą pielęgnacją włosów. Niezwykłą popularnością cieszy się obecnie stylizacja na satynowym wałku. Dzięki temu akcesorium możemy z łatwością tworzyć zarówno grubsze, jak i drobniejsze fale. Metoda jest prosta i nie wymaga od nas wiele wysiłku.

Jak uzyskać zimne fale na włosach? 

  1. Zacznij od świeżo umytych lub zwilżonych włosów.
  2. Użyj szczotki do rozczesywania włosów i upewnij się, że żadne pasmo nie jest splątane.
  3. Umieść wałek na głowie. Boki muszą mieć jednakową długość dla uzyskania symetrycznej fryzury.
  4. Zacznij owijać włosy na wałku, paso po paśmie w kierunku z dala od twarzy.
  5. Zacznij od góry i idź w dół, dodając kolejne włosy do wałka.
  6. Użyj gumek do włosów, aby przymocować włosy do wałka na dole.
  7. Zostaw wałek na noc i nad ranem po łagodnie wyjmij.

Efekty tej metody stylizacji mogą naprawdę zaskoczyć, ponieważ mimo braku ciepła uzyskane fale są zazwyczaj bardzo wyraźne. Przy okazji satynowy wałek zapobiega łamaniu się włosów (które może wystąpić np.przy pocieraniu włosów nocą o poduszkę) i eliminuje puszenie. Co ciekawe dużą popularnością cieszy się też zabawny patent wykonywania fal na puszystej skarpecie. Ten sposób jest co prawda darmowy, ale wykonanie w miarę równomiernych fal będzie w tym przypadku wyzwaniem.

Piegi z henny

Henna to barwnik na bazie roślin, który od tysiącleci wykorzystuje wiele kultur na kilku kontynentach jako formę sztuki ciała. W ostatnim czasie na TikToku pojawiło się nowe zastosowanie henny do rysowania półtrwałych piegów na twarzach. Wystarczy nałożyć farbkę w określony sposób, odczekać wyznaczony czas i zeskrobać. 

Jak to ma miejsce w przypadku wielu trendów kosmetycznych, wykonanie piegów z henny wiąże się z pewnym ryzykiem. Ważny jest rodzaj henny, jaki kupujemy, szczególnie gdy ma być ona stosowana na skórę twarzy. Wiele farb zostało opracowanych specjalnie do stosowania na włosach. Tak jak np. czarna henna, która może powodować poważne problemy skórne, jeżeli użyjemy jej na twarzy. Piegi z henny, zwłaszcza tej z dodanymi sztucznymi barwnikami, mogą być źródłem alergii kontaktowej.

SPRAWDŹ TEŻ: Piegi z henny – krok po kroku do naturalnego efektu

Laminowanie brwi

Laminowanie brwi to stosunkowo nowy zabieg, który pozwala uzyskać połyskujące i gładkie brwi. Nazywany jest również „trwałą na brwi”. Jest to półtrwały zabieg, który możemy wykonać w salonie kosmetycznym. Będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zachować stylizację brwi, ale masz dość codziennego stosowania żelu do brwi. Jak to wygląda? Najpierw nakłada się na krem, który ma na celu „podniesienie” włosków. Następnie włosy na brwiach są wyczesywane w górę. Potem kosmetyczka zastosuje neutralizator, który pomoże zachować efekt i zastosuje odżywczy olejek.

Aby zapobiec wysuszeniu brwi, warto co wieczór nakładać pielęgnujący olejek.

Laminowanie brwi może pomóc przy przerzedzonych lub niesfornych włosach brwi. 

Może też sprawić, że ​​będą wyglądały na grubsze i pełniejsze. Pionowe ciągnięcie włosków do góry może również sprawić, że brwi będą wyglądały na bardziej gęste. Cały proces jest całkowicie bezinwazyjny.

Glass hair

Trend szklanych włosów z TikToka podbija świat. Nazwa odnosi się do włosów, które są tak gładkie i lśniące, że ​​odbijają światło prawie jak szkło. Jak uzyskać błyszczące idealne włosy inspirowane celebrytami?

  1. Na początku umyj włosy i zastosuj odżywkę nabłyszczającą. Zaleca się stosowanie produktów kondycjonujących zarówno przed pod myciem, jak i po (tak jak w metodzie OMO).
  2. Po skończonej kąpieli możesz też użyć odżywki bez spłukiwania dla większego połysku. 
  3. Następnie nałóż na włosy ochronę przed wysoką temperaturą
  4. Wyprostuj włosy prostownicą, stylizując kolejno cienkie pasma. Jeśli weźmiesz zbyt wiele włosów naraz, efekt będzie mniej widoczny. 
  5. Szczotkuj łagodnie każde pasmo podczas stylizacji. 
  6. Wykończ fryzurę lakierem zapobiegającym puszeniu się włosów. 

Kluczem do osiągnięcia tej efektownej fryzury jest też odpowiedni kształt włosów. Glass hair najlepiej wygląda przy prostych, geometrycznych cięciach. Jedna uwaga: jeśli masz bardzo zniszczone włosy, to zanim sięgniesz po stylizację z użyciem wysokiej temperatury, postaraj się skupić na ich odżywianiu.

Klamry do włosów

Klamry to akcesorium niezwykle popularne w latach 90-tych, służące do wykonywania prostych i wygodnych fryzur. Zdecydowanie przywracają nostalgiczne wspomnienia o czasach, w których podejście do codziennego wyglądu i eksperymentów było bardziej „na luzie”. Dzisiaj upięcia klamrą wracają łask i znów są szalenie popularne. Klamry pozwalają łatwo ujarzmić włosy niesfornie zasłaniające twarz, a przy tym nie ściskają ich z taką mocą, z jaką robią to zwykłe gumki. Dzięki klamrom można wykonywać zarówno wysokie upięcia całości włosów, jak i luźne podpięcie tylko ich fragmentu. Jeśli masz problem utrzymaniem włosów w górze, po prostu zrób najpierw kucyk, a następnie przeciągnij go do połowy i przypnij w wybranym miejscu. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób powinna wyglądać fryzura – zerknij na popularne tutoriale zamieszczone na TikToku.

Podwójny kucyk

Sposób na oszukanie długości kucyka stał się w ostatnim czasie viralem. Fryzura z TikToka którą możemy znaleźć pod hashtagiem „podwójny kucyk” lub „double ponytail” jest inspirowana wyglądem włosów Ariany Grande. Tutoriale pokazujące jak ją wykonać mają miliony wyświetleń. Podwójny kucyk polega na zebraniu włosów w dwa kucyki, jeden nad drugim. Wyższy kucyk skrywa górę drugiego. Drugi kucyk jest ułożony niżej na głowie, co daje wrażenie dłuższych włosów.

Zalecane jest używanie grzebienia do równomiernego rozdzielenia włosów na dwa kucyki. Przyda się też i używanie go do czesania przy wiązaniu, aby uniknąć wyraźnych niesfornych kosmków. Podwójny kucyk przydaje się przydaje się, zwłaszcza gdy włosy są ciężkie. 

Krwawy peeling

Ten trend  może przyprawić o ciarki, jeśli zobaczy się go po raz pierwszy. Krwawy peeling to złuszczający naskórek produkt, który po nałożeniu barwi skórę na czerwono. Wygląda to dość przerażająco. Na szczęście po zmyciu nie ma śladu po produkcie, którego kolor jest zasługą wyciągu z czarnej marchwi.

Peeling z TO zawdzięcza swoje działanie kwasom AHA (glikolowy, mlekowy, winowy) i BHA (salicylowy), które rozpuszczają martwy naskórek. Regularne złuszczanie stanowi ważny element skutecznej rutyny pielęgnacyjnej. Dzięki niemu odkrywamy promienną skórę i ułatwiamy wchłanianie cennych składników odżywczych z następnych kroków pielęgnacji. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z częstością stosowania kwasowego peelingu – często wystarczy nawet raz w tygodniu.

młoda kobieta z pięknym uśmiechem

Hydrokoloidowe plastry na wypryski

Plastry na przeznaczone do naklejania bezpośrednio na pryszcze są obecnie jednym z najpopularniejszych produktów na te zmiany, jakie możemy zobaczyć na TikToku.

Te małe opatrunki są stworzone po to, aby szybciej pozbyć się punktowych zmian. 

Plastry hydrokoloidowe są szczególnym rodzajem opatrunku, który ma zdolność wchłaniania płynów. Nałożone na pryszcze absorbują toksyny uwięzione pod skórą i jednocześnie chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Przyspieszają w ten sposób gojenie i pozwalają szybciej przywrócić gładkość skóry. 

Zakrycie wyprysków zmniejsza też chęć do ich wyciskania, co jest bardzo złym pomysłem w przypadku trądziku i może powodować pozostawanie blizn. Według wielu użytkowników sposobu dużą dodatkową korzyścią jest subtelne ukrywanie zmiany, dzięki czemu plastry pomagają przy niekorzystnym samopoczuciu związanym z trądzikiem.

 



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel