ZADBANA SKÓRA
18.08.2022

Mycie twarzy olejem. Dla kogo?

Mycie twarzy olejem. Dla kogo?

Oleje zwykle nie są kojarzone z działaniem oczyszczającym. Co więcej, często są składnikiem, którego wystrzegamy się z obawy o blokowanie porów i przetłuszczenie cery. Czy mycie twarzy olejem ma sens? Okazuje się, że metoda oczyszczania twarzy olejem (OCM) może by wyjątkowo skuteczna i przynosić wiele korzyści naszej skórze.

Jak działa oczyszczanie olejem (OCM)?

Mycie twarzy kojarzy się ze stosowaniem oczyszczającego kosmetyku, który pieni się podczas mycia. Piana jest efektem działania środków powierzchniowo czynnych, które emulgują oleiste substancje na powierzchni skóry. Dzięki temu, zanieczyszczenia możemy łatwo spłukać w następnym kroku. 

Niestety detergenty mogą powodować dwa problemy. Po pierwsze, ze względu na silnie działanie mogą uszkodzić, a nawet zlikwidować ochronną barierę lipidową na powierzchni skóry. W efekcie powodują uczucie ściągnięcia, podrażnienia i suchość. Po drugie środki myjące, zwłaszcza te na bazie mydła mają alkaliczne pH, które różni się znacznie od naturalnego lekko kwaśnego odczynu skóry (pH 5,5). Po zastosowaniu ich na twarz skóra potrzebuje czasu, żeby wrócić do normy.

SPRAWDŹ TEŻ: Masaż kobido - przed i po. Prezentujemy efekty

Metoda oczyszczania twarzy olejem polega na stosowaniu czystych olejów — zazwyczaj naturalnych. Jej skuteczność opiera się na jednym z podstawowych założeń chemii –  „podobne rozpuszcza podobne”. Oleje są więc stosowane jako rozpuszczalniki, które pomagają oczyścić skórę z tłustych, oleistych zanieczyszczeń. Jednak w odróżnieniu od pieniących się środków myjących zrobią to w sposób łagodny bez pogarszania stanu skóry.

Dzięki stosowaniu metody OCM możemy: 

 • usunąć nadmiar sebum — oleistej substancji wytwarzanej przez gruczoły na skórze;
 • oczyścić zatkane pory, które powodują powstawanie zaskórników ;
 • usunąć martwy naskórek i zanieczyszczenia;
 • zmyć makijaż.

brunetka czyści twarz przy pomocy płatków kosmetycznych

Dla kogo jest mycie twarzy olejem?

Metoda oczyszczania twarzy olejem jest łagodna i bezpieczna. Dzięki temu może być korzystna dla różnych rodzajów cery.

W przypadku skóry suchej lub dojrzałej oleje będą się sprawdzać ze względu na łagodne mycie bez naruszania naturalnej bariery ochronnej naskórka. Pomagają też zachować skórze równowagę i chronić przed nadmierną utratą wilgoci.

Stosowanie oczyszczania olejem w przypadku skóry trądzikowej jest często tematem kontrowersyjnym. Z jednej strony oleje są uważane za składniki komedogenne (blokujące pory) i w przypadku skóry problematycznej powinno się ich unikać. Z drugiej strony, jeśli będziemy używać mocnych produktów do oczyszczania, zbyt często możemy nawet zaostrzyć trądzik. 

organiczne kosmetyki do mycia twarzy

Mimo rozbieżnych opinii wiele osób z trądzikiem decyduje się na mycie twarzy olejem. Korzystne działanie tej metody w przypadku trądziku ma kilka aspektów. Używanie olejków zamiast tradycyjnych mydeł lub detergentów może pomóc chronić naturalną warstwę lipidową skóry i zachować „dobre” bakterie, które w niej żyją. Badania wskazują, że pewne bakterie, które rozwijają się na skórze, mogą pomóc w ochronie przed trądzikiem i infekcjami.

Inną korzyścią z wykorzystania oleju do mycia jest wyjątkowo skuteczne usuwanie nadmiaru sebum, które w połączeniu z bakteriami jest przyczyną powstawanie wyprysków. Warto podkreślić, że przy cerze trądzikowej szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne zmycie oleju. Aby mieć pewność, że na skórze nie zostały tłuste pozostałości, można dodatkowo umyć twarz łagodną emulsją.

Jak wykonać mycie twarzy olejem

Podstawowa wersja metody oczyszczania olejkiem polega na nałożeniu olejku, a następnie zmyciu go ciepłą wodą lub wilgotną myjką/ręczniczkiem.

 1. Na początku umieść olej w ilości 1 do 2 łyżeczek na wgłębieniu dłoni. 
 2. Nałóż olejek na suchą, niezwilżoną twarz. 
 3. Opuszkami palców wykonaj krótki delikatny masaż olejkiem (do 3 minut), aby rozpuścić zanieczyszczenia i makijaż.
 4. Użyj wilgotnej, ciepłej myjki lub ręcznika, aby delikatnie zetrzeć olej. Uważaj, aby nie dociskać zbyt mocno i nie szorować skóry. To mogłoby prowadzić do uszkodzeń naskórka i podrażnienia. Pamiętaj, że tylko ciepła woda, również na myjce, będzie w stanie zmyć olej.

SPRAWDŹ: Mycie twarzy zimną wodą, wodą gazowaną czy przegotowaną 

 1. Możesz również spłukać olej ciepłą wodą zamiast myjki, jeśli chcesz, aby trochę oleju pozostało na skórze. Według doniesień tradycyjne wykonanie zakłada 100 chluśnięć wodą.
 2. Sprawdź, czy skóra nie pozostała tłusta. Jeśli masz duży problem ze zmyciem oleju, zastosuj dodatkowy delikatny środek myjący.
 3. Na zakończenie nałóż preparat nawilżający np. tonik lub krem.

Jak długo myć twarz?

W większości poradników na temat oczyszczania twarzy olejem, czas masażu myjącego olejem wynosi od pół minuty do kilku minut. Można jednak spotkać się z polecaniem mycia twarzy olejem przez godzinę. Czy to ma sens? W gabinetach kosmetycznych możemy się spotkać z długimi masażami skóry (np. 45 minut) z użyciem olejków

kobieta przemywa twarz płatkiem kosmetycznym

Jednak masaże te spełniają przede wszystkim funkcję relaksacyjną, usuwająca napięcia i zastoje limfatyczne. Głównym efektem tak długiego masażu twarzy olejem w odniesieniu do oczyszczania będzie intensywniejsze złuszczenie naskórka. Jeśli tak długie mycie ma głęboko oczyścić skórę, efekty będą raczej pozorne, a przy nieumiejętnym wykonaniu ryzykujemy mocnym podrażnieniem skóry.

Jaki olejek do mycia twarzy?

Obecnie dostępnych jest wiele olejów i środków myjących na ich bazie, które sprawdzają się w metodzie OCM. Mycie twarzy możemy wykonać gotowym produktem lub samodzielnie wykonać mieszankę. Najbardziej rozpowszechnioną recepturą jest połączenie oleju bazowego z olejem rycynowym, rzadziej z olejem jojoba. Proporcje oleju rycynowego do oleju bazowego różnią się w zależności od rodzaju cery.

Cera sucha – 10% oleju rycynowego na 90% oleju bazowego (w uproszczeniu jedna kropla o.rycynowego na 9 kropli bazy)

Cera mieszana – 20% oleju rycynowego na 80% oleju bazowego,

Cera tłusta – 30% oleju rycynowego na 70% oleju bazowego.

 

 Oleje bazowe dla skór suchych i dojrzałych :

 • olej z orzechów laskowych
 • olej awokado
 • olej arganowy
 • olej makadamia                                         
 • olej z pestek śliwki
 • olej z róży piżmowej
 • olej z pestek brzoskwini
 • olej kokosowy
 • oliwa z oliwek

 

Oleje bazowe dla skóry mieszanych:

 • olej ze słodkich migdałów
 • olej z pestek moreli
 • olej z pestek śliwki
 • olej jojoba
 • olej z malin
 • olej z orzecha włoskiego

 

 Oleje bazowe dla skór tłustych:

uśmiechnięta kobieta przeciera policzek płatkiem kosmetycznym

Mycie twarzy olejem kokosowym na trądzik?

Chociaż olej kokosowy jest dość wysoko w skali komedogenności i wielu uważa, że zatyka pory. Badania pokazują jednak, że może on być pomocny w leczeniu trądziku.

Trądzik jest wywołany stanem zapalnym, a olej kokosowy i jego składowe mogą pomagać go zmniejszyć. Co więcej, olej ten ma znaczące właściwości antybakteryjne, dzięki dużej zawartości kwasu laurynowego. Ten kwas tłuszczowy ma wyjątkową zdolność do zabijania i zapobiega rozwojowi szczepów bakterii związanych z trądzikiem. Jak myć twarz olejem kokosowym, aby nie szkodził cerze? Najważniejszymi zasadami , podobnie jak przy wszystkich typach cery są:

 • Unikanie nakładania oleju na długi czas.
 • Dokładne zmywanie — jeśli obawiasz się o zatkanie porów wypróbuj dwuetapowe oczyszczanie z wykorzystaniem oleju kokosowego w pierwszym kroku

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel