
Gdy nasza skóra staje się wiotka i pozbawiona blasku, wiemy, że mamy do czynienia z procesami starzenia. Wpływa na to wiele czynników, jednak poprzez odpowiednią dietę i pielęgnację można sprawić, że nasza skóra będzie wyglądała młodziej i bardziej promiennie. Jednym ze sposobów jest dostarczanie jej ceramidów i peptydów, które znajdują się w wielu kosmetykach. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Spis treści
Czym są ceramidy?
Ceramidy są lipidami, które stanowią ważny składnik skóry. Wypełniają one przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej, tworząc warstwę hydrolipidową. Dzięki niej dalsze warstwy naskórka są chronione przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Ceramidy zatem naturalnie występują w naszym naskórku, tworząc tzw. płaszcz lipidowy bądź barierę hydrolipidową. Jeżeli mamy do czynienia ze skórą suchą, podrażnioną lub odwodnioną, oznacza to, że bariera hydrolipidowa jest uszkodzona. Dzieje się tak, ponieważ ceramidy w skórze tracone są pod wpływem m.in. działania promieni słonecznych, nagłych zmian temperatury, wieku, a także nieprawidłowej pielęgnacji np.stosowania zbyt silnych detergentów czy produktów na bazie alkoholu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Zaburzona bariera hydrolipidowa skóry. Jak ją odbudować?
Wraz z upływem czasu łączenia w naszej skórze się rozluźniają, co objawia się mniejszą elastycznością, niższym stopniem nawilżenia i utratą owalu twarzy. Na stan skóry wpływają zaburzenia hormonalne, a także choroby. Zmniejszona ilość ceramidów w skórze jest spowodowana także oddziaływaniem poszczególnych substancji, które znajdują się w środkach myjących (szamponach i żelach pod prysznic) SLS.
SPRAWDŹ TEŻ: SLS – co to takiego?
Produkty z ceramidami przynoszą takiej skórze ulgę. Pomagają ją zregenerować i uelastycznić. Dają szybkie efekty, a skóra staje się po nich:
- miękka,
- gładka,
- dobrze nawilżona,
- a ewentualne podrażnienia zostają złagodzone.
Kosmetyki z ceramidami mają za zadanie zregenerować i odżywić skórę. Często mają one gęstszą konsystencję. Wiele z nich jest przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu.
SPRAWDŹ TEŻ: Ceramidy w kosmetykach. Wszystko, co musisz wiedzieć
Czym są peptydy?
Peptydy to podstawowe elementy budujące każdy żywy organizm. Są to krótkie łańcuchy składające się z dwóch lub więcej aminokwasów. Aminokwasy są połączone wiązaniem chemicznym, zwanym wiązaniem peptydowym. Pełnią w organizmie kilka funkcji. Są budulcem skóry, a także biorą udział w wielu procesach, jakie w niej zachodzą, m.in.wiążą wodę, sprawiając, że skóra jest bardziej nawilżona, uczestniczą w produkcji kolagenu, a także odnowie i regeneracji komórek. Stanowią również podstawę różnych leków, ale też kosmetyków.
Ze względu na potencjalne korzyści przeciwstarzeniowe, wiele kremów i serów do pielęgnacji skóry zawiera peptydy. Niektóre badania[2] wykazały, że ich stosowanie może mieć pozytywny wpływ na skórę z wyraźnymi oznakami starzenia i uszkodzoną działaniem promieni słonecznych (np. po nadmiernym opalaniu). Peptydy mogą przenikać przez zewnętrzną warstwę skóry, dlatego, zamiast pozostawać na jej powierzchni, wchodzą w nią głębiej. Peptydy to naturalnie występujące aminokwasy, które mogą pomóc w produkcji kolagenu i elastyny – dwóch rodzajów tkanek łącznych odpowiedzialnych za gładką i jędrną skórę.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ceramidy w kosmetykach. Wszystko, co musisz wiedzieć
Same peptydy bardzo dobrze nawilżają i odżywiają naszą skórę. Ale także:
- redukują zmarszczki – peptydy są w stanie ujędrnić skórę i usta. Gdy skóra jest jędrna, zmarszczki i drobne linie będą mniej widoczne;
- uelastyczniają skórę – peptydy składają się na włókna elastyny. Włókna te przyczyniają się do zwiększenia jędrności i napięcia naszej skóry;
- łagodzą stany zapalne – mogą pomóc złagodzić stany zapalne oraz naprawić uszkodzoną skórę i wyrównać jej koloryt;
- mogą pomóc przeciwdziałać niedoskonałościom – niektóre peptydy mają działanie antybakteryjne[3], co oznacza, że mogą hamować rozwój bakterii powodujących trądzik.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Trądzik dorosłych – plaga XXI wieku. Jak z nim walczyć?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, peptydy mają zdolność przenikania w głąb skóry. Dlatego też dostarczając je z zewnątrz, warto łączyć je z innymi aktywnymi składnikami.
Z pewnością nie należy jednak aplikować ich razem z kwasami AHA i BHA, a także z witaminą C – warto o tym pamiętać, ponieważ te składniki wzajemnie się wykluczają i nakładane jednocześnie nie spełniają swojej funkcji.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Kwasy AHA i BHA. Co to takiego?
Produkty z peptydami należy nakładać na suchą i oczyszczoną skórę. Po użyciu toniku warto odczekać kilka sekund, aby odparował, a następnie można przejść do kolejnych kroków pielęgnacyjnych.

Ceramidy a peptydy - różnice
Ceramidy, tak jak peptydy, stanowią budulec skóry, ale te dwie substancje różnią się od siebie. Ceramidy tworzą warstwę lipidową naskórka, natomiast peptydy są promotorami przenikania i pomagają składnikom aktywnym dostać się do głębszych warstw skóry. Są to na tyle małe cząsteczki, że wnikają głęboko w strukturę skóry. Ceramidy zatrzymują się w jej najwyższej warstwie, czyli naskórku.
Ceramidy i peptydy stosowane razem mogą zdziałać wiele dobrego dla stanu skóry. Peptydy pomagają ceramidom przedostać się do głębszych warstw, sprawiając, że skóra jest bardziej nawilżona i zregenerowana. Doskonale sprawdzają się w pielęgnacji cer suchych, odwodnionych i z widocznymi oznakami starzenia się.
SPRAWDŹ TEŻ: Zaburzona bariera hydrolipidowa skóry. Jak ją odbudować?
Gdy warstwa hydrolipidowa jest odbudowana, peptydy mogą skutecznie działać. Należy jednak pamiętać, że ceramidy samodzielnie nie są w stanie odbudować bariery hydrolipidowej skóry. W regeneracji potrzebne są też inne lipidy – wolne kwasy tłuszczowe i cholesterol. W odbudowie warstwy hydrolipidowej konieczna jest obecność różnych rodzajów lipidów. W odpowiednich proporcjach przywrócą skórze odpowiedni poziom nawilżenia i poprawią jej elastyczność.
SPRAWDŹ TEŻ: Ceramidy. Z czym łączyć, a z czym nie?
Peptydy mogą być pozyskiwane z roślin bądź wytwarzane syntetycznie (SYN-AKE), naśladując swoim działaniem naturalne peptydy obecne w skórze. W zależności od rodzaju peptydów mogą ujędrniać skórę, zminimalizować zmarszczki lub rozjaśniać przebarwienia itp. Wyróżniamy 3 rodzaje peptydów:
- peptydy sygnałowe – to właśnie te, które m.in. pobudzają procesy produkcji kolagenu,
- peptydy transportujące – pomagają innym składnikom dotrzeć w głąb skóry,
- neuropeptydy, czyli inhibitory neuroprzekaźników to związki rozluźniające mięśnie, dzięki czemu spłycają zmarszczki mimiczne.
Natomiast ceramidy mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub syntetycznego. Roślinne (fitoceramidy) znajdują się w ziemniakach, kukurydzy, soi czy też ryżu.

Co wybrać - ceramidy czy peptydy?
Wiedząc, że oba te połączenia świetnie ze sobą współgrają, warto sięgnąć po odpowiednie produkty kosmetyczne. Na co należy zwrócić uwagę, kupując skuteczne produkty z ceramidami lub peptydami:
- wybierz odpowiednią konsystencję – na rynku jest dostępnych wiele produktów jak sera, kremy do twarzy czy pod oczy. Mają one różną konsystencję. Kremy do twarzy są gęstsze i bardziej treściwe, krem pod oczy szybko się wchłania, a serum jest najsilniej skoncentrowanym produktem.
- mądrze dobieraj składniki dodatkowe. Przykładowo, peptydy działają dobrze w połączeniu z innymi składnikami, w tym witaminą C, niacynamidem, przeciwutleniaczami i kwasem hialuronowym. Łączenie peptydów z alfa i beta-hydroksykwasami (AHA i BHA) sprawi, że nie będą one spełniać swojej funkcji.
- sprawdź listę składników z tyłu opakowania. Najlepiej, gdyby ceramidy lub peptydy znajdowały się w górnej części składu. Peptydy mogą być także wymienione jako Palmitoyl Tripeptide 3/5, a ceramidy kryją się pod nazwą Ceramide, czasem wraz z oznaczeniem, np. Ceramide AP, Ceramide NP.
Po kosmetyki z peptydami warto sięgać, gdy zauważymy pierwsze oznaki starzenia się skóry. Można po nie sięgać już po 25 roku życia, kiedy spada produkcja kolagenu i zmarszczki zaczynają być bardziej widoczne. Pamiętaj, aby dobierać kosmetyki do swoich potrzeb. Nie zapominaj również o tym, że tryb życia ma znaczący wpływ na wygląd skóry. Stosuj zdrową dietę, ćwicz regularnie i pij odpowiednią ilość wody.

Ceramidy i peptydy - najlepsze połączenie
Ceramidy i peptydy to dwa ważne składniki, które tracimy wraz z wiekiem. Ich połączenie daje nam kompleksowe działanie anti-aging. Podobnie stopniowa utrata kolagenu i elastyny wraz z wiekiem jest naturalnym procesem, chociaż niektóre nawyki związane ze stylem życia, takie jak m.in. palenie tytoniu i nadmierna ekspozycja na słońce mogą znacznie zwiększyć tempo tej utraty. Właściwą pielęgnacją można skutecznie opóźnić starzenie się skóry, sięgając m.in.po produkty z peptydami oraz ceramidami.
Peptydy w kosmetyce są wykorzystywane bardzo często. Ich główną rolą w kontekście kuracji przeciwstarzeniowej jest stymulowanie skóry do produkcji kolagenu, co może rozwiązać m.in. takie problemy jak:
- widoczne zmarszczki,
- utrata owalu twarzy,
- brak jędrności i elastyczności skóry.
SPRAWDŹ TEŻ: Ceramidy na włosy
Podsumowując, powinniśmy sięgać po kosmetyki zawierające zarówno ceramidy, jak i peptydy. Gdy brak nam ceramidów, nasz naskórek staje się wysuszony i podrażniony. Z kolei, gdy mamy za mało peptydów, skóra jest wiotka i mniej sprężysta. Jeśli wcześnie zadbamy o to, by nie utracić peptydów i ceramidów, możemy długo cieszyć się z napiętej, ujędrnionej, pozbawionej zmarszczek skóry.
konsultacja merytoryczna: Sylwia Brodniewska, kosmetolog