ZADBANA SKÓRA
29.09.2022

Lód na pryszcze. Czy to działa?

Lód na pryszcze. Czy to działa?

Stosowanie lodu na twarz bije rekordy popularności na TikToku. Ten urodowy tren nie jest jednak niczym nowym. W rzeczywistości stosowanie lodu na twarz to dość starodawna metoda na pryszcze i poprawę kondycji skóry. Ostatnio ponownie znalazła się w centrum uwagi, ale czy słusznie? Co daje stosowanie lodu na wypryski? Jak robić to bezpiecznie?

Skąd pomysł na stosowanie lodu na twarz?

Krioterapia twarzy lodem jest dokładnie tym, czym się domyślamy -procesem przykładania kostek lodu do twarzy. Czasem najprostsze sztuczki, dzięki swojej skuteczności stają się wciąż powracającymi klasykami. Lód miał swoje miejsce w pielęgnacji skóry już wieki temu. Według przekazywanych podań cesarzowa Katarzyna Wielka stosowała lód codziennie rano  na twarz, szyję i dekolt, aby nadać skórze promienny wygląd. 

Obecnie wiele salonów spa lub gabinetów estetycznych ma w swojej ofercie terapię lodem. Możemy też łatwo czerpać korzyści z prostych lodowych kuracji w domu.

Jak lód działa na pryszcze?

Działanie lodu na zmiany skórne, takie jak wypryski polega głównie na zmniejszaniu stanu zapalnego. Zresztą jest to też powód, dla którego lekarze stosują go w przypadku urazów ciała lub obrzęków. Po prostu tym razem ta metoda ma zastosowanie w przypadku stanów zapalnych skóry twarzy, które rozwijają się przy trądziku.

Niskie temperatury powodują odpływanie krwi pod powierzchnią skóry, co ma wiele zalet.

Chociaż podstawową przyczyną trądziku z guzkowatymi zmianami są bakterie, dawka chłodu może pomóc złagodzić ból i wyciszyć stan zapalny. Chłód prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych i stymuluje krążenie, co może pomóc układowi odpornościowemu w walce z wypryskami.

Rada eksperta:

Przy rumieniu i trądziku różowatym, eksperci doradzają ostrożność w stosowaniu zarówno ekstremalnie ciepłych, jak i bardzo zimnych zabiegów. Jeśli chcesz spróbować, ale masz wątpliwości czy możesz, stosować u siebie lód na pryszcze zapytaj dermatologa. Nadal możesz jednak spróbować zmniejszyć zaczerwienienie, przykładając kostkę lodu do podniebienia.

Nakładanie lodu na obszar ciała ze zmianami trądzikowymi wykazuje korzystny wpływ, ponieważ pomaga:

  • złagodzić ból – chłód tymczasowo zmniejsza bodźce nerwowe;
  • zmniejszyć obrzęk – poprzez zmniejszenie przepływu krwi;
  • zmniejszyć stan zapalny – przez chwilowe ograniczenie napływu krwi;
  • przyspieszyć regenerację – dzięki promowaniu gojenia tkanek miękkich;
  • chwilowo zmniejszyć produkcję sebum – nadmiar tłustej wydzieliny w porach skóry; sprzyja rozwojowi bakterii, które powodują pryszcze i trądzik. 

Co na to badania? Korzystne działanie lodu na podskórne pryszcze poparte jest jedynie doświadczeniami osób praktykujących metodę. Nie ma obecnie dowodów naukowych popierających wskazujących, że chłodzenie lodem może rozwiązać problem trądziku. 

Zwolennicy stosowania lodu na twarz wymieniają jednak jego dodatkowe. Chłodzenie skóry twarzy ma zastosowanie w eliminowaniu obrzęków wokół oczu, ograniczeniu produkcji sebum i poprawie jędrności skóry. Lód działa też odświeżająco i wzmacnia zdrowy blask skóry.

młoda kobieta dba o cerę

Lodowy peeling

Lód pomaga na pryszcze również ze względu na to, że masaż kostkami lodu pomaga złuszczać skórę. Brak złuszczania przy trądziku utrudnia kremom, środkom antybakteryjnym i antybiotykom dotarcie do wewnątrz porów. Masaż kostkami zwiniętymi w ściereczkę pomaga usunąć zewnętrzną warstwę martwych komórek naskórka, dzięki czemu może pomóc skuteczniej działać leczniczym środkom.

Stosowanie lodu na wypryski

Lód na zaskórniki i widoczne pory

Chłodzenie skóry pomaga też zminimalizować widoczność rozszerzonych porów. Ich rozmiar często wydaje się większy z powodu zalegających zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, które prowadzą do pojawiania się zaskórników. Podstawą w rozwiązaniu tego problemu jest dokładne i regularne oczyszczanie, jednak lód może pomóc w odblokowaniu porów. Dodatkowo tonizuje też twarz, sprawiając, że skóra wygląda bardziej gładko.

kostki lodu na niebieskim tle

Jak stosować lód na pryszcze?

Na początku dobrze jest przygotować skórę na zabieg z lodem. Zaleca się delikatne oczyszczenie i nałożenie kremu nawilżającego, który pomoże chronić barierę ochronną skóry. Najlepiej również unikać wcześniej ekspozycji, aby uniknąć oparzeń słonecznych i podrażnień podczas całego zabiegu.

Zwolennicy stosowania lodu na podskórne pryszcze  sugerują, aby nie dotykać bezpośrednio zmian zamrożonymi kostkami, ponieważ może to powodować podrażnienie i zaczerwienienie. Zaleca się zawijanie czterech lub pięciu kostek lodu w miękką bawełnianą szmatkę. Kostki lodu najlepiej wykonać z przegotowanej wody i zawsze upewnić się, że korzystamy z czystej ściereczki/ręcznika do twarzy. 

Następnie owiniętymi kostkami delikatnie masujemy twarz okrężnymi ruchami przez minutę lub dwie. W tym czasie lód może pomóc złagodzić stan zapalny, zminimalizować pory skóry i  zmniejszyć nadmierną produkcję sebum. Co ważne, na każdy masowany obszar skóry należy stosować nowe kostki lodowe, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii z jednej części twarzy na drugą. Fanom eksperymentowania może spodobać się wskazówka, aby lodowe kostki wykonać nie koniecznie tylko z czystej wody, ale również z naparów ziołowych np. rumianku.

lodowa pielęgnacja twarzy

 

Jak często stosować lód na pryszcze?

W przypadku tego zabiegu zwiększenie częstości stosowania nie zwiększy skuteczności, a może za to spowodować podrażnienia. Zazwyczaj masaż kostkami lody na pryszcze stosuje się raz lub dwa razy w tygodniu i tyle wystarcza. Nie powinno się masować skóry twarzy lodem częściej niż raz dziennie. Czas masażu również powinien być krótki, aby nie przemrozić twarzy – wystarczy dosłownie minuta, ewentualnie dwie.

kostki lodu na niebieskim tle

Jak bezpiecznie stosować lód na twarz?

Mimo że stosowanie lodu na twarzy jest w większości przypadków bezpieczne, to tak jak w przypadku wielu innych zabiegów warto pamiętać o środkach ostrożności. Nieprawidłowe obchodzenie się z zamrożonymi kostkami lodu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku i na przykład wywołać odmrożenie.

Lodowaty masaż jest dość intensywnym zabiegiem dla skóry delikatnej skóry twarzy. Dlatego ruchy wykonane na obszarze objętym zmianami trądzikowymi powinny być delikatnie i koliste bez mocnego pocierania. Nie można też pozwolić, aby lód, nawet owinięty ściereczką, zbyt długo dotykał jakiejkolwiek części skóry. Może to spowodować wspomniane podrażnienie i zaczerwienienie – a w skrajnej sytuacji nawet odmrożenie. 

Pamiętaj o nawilżeniu po zabiegu. Masaż kostkami lodu na pryszcze oczyszcza naskórek i działa podobnie jak łagodny peeling przez co, może czasem prowadzić do zaburzenia naturalnej bariery ochronnej. Zachowanie równowagi w funkcjonowaniu naskórka jest bardzo ważne w przypadku trądziku, dlatego warto mieć w zanadrzu zastosować lekki krem. 

SPRAWDŹ TEŻ: Slugging, czyli wazelinowanie twarzy. Nowy hit w pielęgnacji 

Jeśli zamierzasz zastosować lód na pryszcze, uważaj na ekspozycję słoneczną. Nie nakładaj kostek lodu na twarz zaraz po przyjściu do domu, zwłaszcza jeśli na zewnątrz jest upał. Może to narazić delikatną skórę na szok termiczny. Po wykonaniu zabiegu również należy odczekać, aby skóra wróciła do normy.

Bardzo ważne jest, aby stosować kostek lodu w twarz dłużej niż 10 minut. Pod warstwami skóry znajdują się delikatne i kruche naczynka, które po zbytnim długim i silnym chłodzeniu mogą łatwo zacząć pękać.

Kto powinien unikać stosowania lodu na twarz?

Masaż kostkami lodu jest bezpieczny dla większości rodzajów skóry, ale w pewnych okolicznościach lepiej go unikać. Nie wszystkie typy cery są wystarczająco odporne, aby przejść przez zabieg bez niepożądanych skutków ubocznych. 

Masażu kostkami lodu powinny unikać osoby, których skóra jest:

  • cienka lub wrażliwa – lód może powodować podrażnienie i zaczerwienienie;
  • naczynkowa – w przypadku pękających naczynek i teleangiektazji (widocznej pajęczynie małych czerwonych naczynek pod skórą) lepiej unikać lodu, który może je pogorszyć stan skóry;
  • po inwazyjnych zabiegach w salonie kosmetycznym – po chirurgii plastycznej, laserach, peelingach chemicznych i innych procedurach, najlepiej odpuścić stosowanie lodu na twarz przez jakiś czas.

Lód to dodatek do leczenia

Nie potrzebujesz wymyślnego sprzętu ani drogich produktów do tej metody. To jest coś, co każdy może zrobić w domu, przy właściwie zerowych kosztach. Przy niewielkim wysiłku możesz spróbować pomoc skórze w walce z wypryskami.  Lód na pryszcze to prosty patent, który w naturalny sposób złagodzi zmiany. 

Warto jednak mieć na uwadze, że nie jest długoterminowym rozwiązaniem problemów skórnych. To tylko tymczasowy sposób. Nic nie działa tak dobrze, jak właściwie dobrane leczenie i zapobieganie.

Stosowanie lodu na wypryskiKomentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixel