WŁOSOWE LOVE
14.01.2022

Humektanty. Co to jest i jak je wykorzystać w pielęgnacji włosów?

Humektanty. Co to jest i jak je wykorzystać w pielęgnacji włosów?

Wielu z nas codziennie zmaga się z problemem suchych, łamliwych i zniszczonych włosów, lecz niestety często zupełnie nie wiemy, jak sobie z nim poradzić. W jaki sposób odżywić czuprynę i sprawić, by znowu wyglądała pięknie i zdrowo? Postawmy na humektanty!

Jak działają humektanty?

Suche włosy sprawiają wrażenie łamliwych i słomianych, a uszkodzenia powodują, że tracą swój naturalny blask. Przyczyną suchości skóry i włosów jest często utrata wilgoci. Jednym ze sposobów, aby pomóc skórze i włosom zgromadzić więcej wilgoci, jest stosowanie produktów zawierających humektanty. Tajemniczo brzmiąca nazwa odnosi się po prostu do substancji, których zadaniem jest utrzymanie jak największej wilgotności we wnętrzu włosa. Tego rodzaju nawilżacze wykazują zdolności wchłaniania oraz wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu sprawiają, że czupryna przez cały czas pozostaje optymalnie nawilżona i sprężysta.

Humektanty przyciągają i absorbują wilgoć z otaczającego środowiska. Wiążą cząsteczki wody wzdłuż trzonu włosa i zatrzymują je tam. W ten sposób pomagają nawilżać suche, spragnione pasma. Jednakże humektanty mogą powodować też puszenie się włosów, szczególnie gdy wilgotność powietrza jest zbyt wysoka lub powodować przesuszenie, jeśli wilgotność powietrza jest zbyt niska. Z tego powodu zaleca się stosowanie produktów z humektantami w dni o umiarkowanej pogodzie.

Humektanty są dla włosów niezwykle ważne, ponieważ zdrowe włosy potrzebują wilgoci, aby zachować siłę, blask i sprężystość. Chociaż gruczoły łojowe skóry głowy produkują sebum, ten naturalny olej nie zawsze jest w stanie przemieścić się na całą długość włosów, zwłaszcza jeśli włosy są kręcone. Trzeba mieć na uwadze, że jeśli włos nie będzie miał ochronnej powłoki, wilgoć zacznie uciekać, a włosy staną się podatne na przesuszenie, łamliwość i kruszenie się.

Humektanty warto łączyć z emolientami. Ich wspólne działanie spowoduje, że humektanty będą wiązać wodę we włosach, a emolienty stworzą warstwę okluzyjną, która zapobiegnie utracie tej wilgoci, dodatkowo emolienty pomogą wygładzić kosmyki i domknąć łuski włosa.

Najczęściej stosowane humektanty

W pielęgnacji włosów do najczęściej wykorzystywanych humektantów należą:

miód: zazwyczaj wykorzystywany do produkcji masek regenerujących, wykazuje działanie wzmacniające i wygładzające;

gliceryna: zatrzymuje proces parowania wody i intensywnie nawilża;

aloes: wygładza i zapobiega wypadaniu włosów;

mocznik: w zależności od stężenia procentowego ma właściwości nawilżające i złuszczające, dlatego świetnie sprawdza się nie tylko w pielęgnacji włosów, ale także skalpu;

kwas hialuronowy: nawilża i reguluje poziom wilgotności włosa, dzięki czemu jest częstym składnikiem szamponów przeznaczonych do pielęgnacji suchych czupryn;

panthenol: wygładza łodygę włosa, nabłyszcza kosmyki;

lecytyna – jest związkiem silnie higroskopijnych, dlatego niezwykle skutecznie przyciąga i zatrzymuje wilgoć w pasmach;

sorbitol: uelastycznia włosy i nadaje im blask, ponadto ma działanie antybakteryjne.

Zalety regularnego stosowania humektantów to:

• zwiększenie miękkości i elastyczności włosów;

• pojawienie się na nich zdrowego połysku;

• ułatwienie rozczesywania i układania czupryny.

Pamiętajmy jednak, że nie każdy rodzaj włosów dobrze zareaguje na codzienny zastrzyk humektantów. Kto powinien po nie sięgać? Przede wszystkim osoby zmagające się z problemami zniszczonych i przesuszonych włosów. Komu raczej odradza się stosowanie kosmetyków z tego typu nawilżaczami? Z pewnością posiadaczom czupryn przetłuszczających się i przyklapniętych.

Niedobór i nadmiar humektantów. Jak je rozpoznać?

Zanim zabierzemy się za analizowanie, w jaki sposób najlepiej dostarczać włosom humektantów, najpierw sprawdźmy, jak rozpoznać ich niedobór oraz nadmiar.

Niedobór humektantów objawia się poprzez:

• przesuszenie;

• rozdwojenie końcówek;

• matowość i szorstkość;

• efekt strączków – zwłaszcza na końcach pasemek;

• łamliwość;

• puszenie.

Przy nadmiarze tego rodzaju substancji obserwujemy natomiast:

• nadmierną suchość włosów mimo ich regularnego nawilżania;

• lekkość i efekt waty;

• przyklapnięcie i przetłuszczenie – zwłaszcza w górnych partiach czupryny;

• trudności w rozczesywaniu;

• tworzenie się supełków;

• splątanie;

• przy włosach kręconych – rozluźnienie skrętu.

Jeżeli podejrzewamy, że włosy są przekarmione humektantami, to na kilka dni zrezygnujmy ze stosowania kosmetyków z ich zawartością i w zamian sięgnijmy po produkty z emolientami oraz proteinami. Czym są te substancje i w jaki sposób wpływają na kondycję włosów?

Nie tylko humektanty, czyli czym są emolienty i proteiny

Choć humektanty są istotną bronią w walce o zdrową i lśniącą czuprynę, to bez emolientów i protein mogą okazać się nieskuteczne. Za co odpowiadają te dwie dodatkowe substancje?

Emolienty

Emolienty tworzą na włosie cienką powłokę, która uniemożliwia zmagazynowanej przez humektanty wodzie wydostanie się z jego wnętrza. Substancje te sprawiają, że czupryna na dłużej pozostaje dogłębnie nawilżona i elastyczna.

Do emolientów najczęściej wykorzystywanych w kosmetyce należą:

• oliwa z oliwek dodawana do szamponów;

• olej kokosowy stosowany przy produkcji masek do włosów;

• masło shea będący bazą wielu odżywek;

• inne: oleje rycynowy i słonecznikowy, wosk, parafina i silikony.

Proteiny

Proteiny to białka proste, które stanowią jeden z głównych budulców włosa. Do ich zadań należą wypełnianie powstających w nim ubytków, ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz ogólne wzmocnienie jego struktury, nadanie włosom objętości. Ich niedobór powoduje, że czupryna jest oklapnięta oraz brakuje jej objętości i blasku.

Najchętniej wykorzystywane proteiny to:

• kolagen obecny w większości kosmetyków do włosów;

• keratyna dodawana do szamponów i odżywek przeznaczonych do suchej oraz zniszczonej czupryny;

• inne: proteiny mleczne, sojowe i jedwabiu, żółtka jaj oraz żelatyna.

Humektanty. Instrukcja obsługi

Skoro wiemy już, czym są humektanty i dlaczego warto łączyć je z proteinami oraz emolientami, to w końcu możemy zastanowić się, jak prawidłowo wykorzystać je do pielęgnacji włosów. O czym warto pamiętać?

Kosmetyki z humektantami najlepiej jest stosować w okresach umiarkowanej wilgotności powietrza. Pamiętajmy, że zima i późna jesień sprzyjają wzrostowi poziomu wilgotności, co skutkuje zmniejszeniem potrzeby pobierania przez włosy wody z otoczenia. Dlatego w tym czasie można ograniczyć stosowanie humektantów do pielęgnacji czupryny. Latem, gdy panują upał i suche powietrze, również należy unikać tego typu nawilżaczy, ponieważ przyczyniają się one do otwierania łusek włosów, sprawiając, że woda zbyt szybko z nich wyparowuje. Innymi słowy, stosuj humektanty, gdy wilgotność jest optymalna (zazwyczaj wiosna i wczesna jesień), ale unikaj ich, gdy powietrze jest bardzo suche lub bardzo wilgotne.

Jak często należy sięgać po humektanty? Tak często, jak potrzebują tego nasze włosy. Jeżeli więc zmagamy się z problemem przesuszonych i zniszczonych pasemek, to możemy stosować je do niemal każdego zabiegu pielęgnacyjnego. Jeśli zaś nasza czupryna ma tendencję do przetłuszczania, to zamiast na humektanty postawmy raczej na proteiny.

Rada:

Najważniejszą rzeczą w stosowaniu humektantów, protein jak i emolientów na włosy, jest zachowanie między nimi zdrowej równowagi oraz dopasowanie ich do stanu i porowatości włosów. Na przykład, jeżeli maska do włosów, którą twoja koleżanka tak bardzo zachwalała, kompletnie nie sprawdza się u ciebie, a wręcz powoduje ociężałość włosów, być może jest to związane z faktem, że kosmetyk posiada dużą zawartość emolientów, a twoje włosy akurat w tym czasie nie potrzebują ich tak wiele.

Lista Top 5, czyli najlepsze kosmetyki z humektantami:

1. Miód i Propolis z serii Garnier Botanic Therapy doskonale radzi sobie z problemem suchych i bardzo zniszczonych włosów. Dzięki dużej zawartości miodu szampon intensywnie nawilża, odżywia i regeneruje czuprynę, jednocześnie sprawiając, że staje się ona gładka i miękka w dotyku.

2. Aloes i Kokos z serii Delia Cameleo to wyjątkowa maska do włosów z tendencją do przesuszania się i łamania. Zawarty w niej ekstrakt z aloesu sprawia, że pasma stają się mocne i elastyczne, a woda kokosowa wydobywa z nich blask i zdrowy wygląd. Kosmetyk przywraca czuprynie odpowiedni poziom nawilżenia oraz zwiększa ich gęstość.

3. Hyaluron 2.0 firmy Alcina to skuteczny sposób na poprawę kondycji suchych, zniszczonych i łamliwych włosów. Formuła odżywki została oparta na kwasie hialuronowym, dzięki czemu zapewnia pasmom dogłębne nawilżenie oraz skuteczną ochronę przed utratą wody. Dodatkowo kosmetyk wzmacnia i regeneruje czuprynę, a także dodaje jej elastyczności i ułatwia rozczesywanie.

4. Eveline Hair 2 Love Humektantowa Odżywka Nawilżająca to produkt stworzony do codziennej pielęgnacji włosów. Skład opiera się o substancje roślinne i naturalne. Nie znajdziemy w nim silikonów, parabenów czy PEG-ów. Główną rolę odgrywają tu: gliceryna, kwas hialuronowy i ekstrakt z siemienia lnianego. Cenne składniki zapewniają włosom pełne nawilżenie, zdrowy blask, a także przywracają elastyczność i zapobiegają rozdwajaniu się końcówek.

5. Trust My Sister Different Porosity Hair Humectant Hair Mask – humekantowa maska jest przeznaczona do włosów o każdej porowatości. Produkt dogłębnie nawilża i odżywia włosy. Oklapniętym i przesuszonym czuprynom przywraca zdrowy blask i sprężystość. Zapobiega też łamliwości oraz plątaniu się włosów. W składzie znajdziemy nawilżające składniki, w tym: olej babassu, panthenol, nasiona hibiskusa oraz ekstrakty z lnu, słodkich migdałów oraz korzenia prawoślazu.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

pixel