ZADBANA SKÓRA
22.06.2022

Olej z pestek malin do opalania

Olej z pestek malin do opalania

Zapoczątkowany parę lat temu trend ,,powrotu do natury’’ w kosmetyce nadal cieszy się dużą popularnością. Chętnie sięgamy po produkty o prostym składzie, które swoje działanie zawdzięczają naturalnym ekstraktom. Szukamy alternatywy do kosmetyków przeładowanych syntetycznymi substancjami. Czy wśród kosmetyków naturalnych znajdziemy produkty do ochrony przeciwsłonecznej? Jednym z ciekawszych i wartym uwagi, zwłaszcza w sezonie letnim, jest olejek z pestek malin.

Czym charakteryzuje się olejek z pestek malin?

Olejek z owoców malin jest jednym z przyjemniejszych olejków do stosowania na skórę. Ze względu na karotenoidy posiada naturalną żółto-brązową barwę, ale nie brudzi tak jak np. olejek marchewkowy. Jest bezzapachowy lub posiada delikatny owocowy zapach. Najczęściej pozyskuje się olej nierafinowany i tłoczony na zimno z nasion. Ten sposób produkcji pozwala zachować jak najwięcej cennych substancji, a w przypadku olejku z malin ich zawartość jest naprawdę duża. 

Tym, co również pozytywnie wyróżnia go na tle innych olejków, to wyjątkowo lekka konsystencja. Olejek z pestek malin łatwo się rozprowadza, a po zastosowaniu na skórę szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy

Zawartość substancji bioaktywnych

Olejek z pestek malin należy do olejów lekkich, ze względu na fakt, że kwasy tłuszczowe zawarte w nim (np. kwas linolowy) są w przeważającej części nienasycone. Dzięki temu po zastosowaniu skóra nie jest tłusta ani lepka. Znajdziemy tu również znaczną ilość kwasów Omega-3 i Omega-6. Są to składniki lipidów błon komórkowych (ceramidów), które odpowiadają za zachowanie nawilżenia i elastyczności skóry. 

SPRAWDŹ TEŻ: Ceramidy w kosmetykach. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cechą charakterystyczną oleju z pestek malin jest przede wszystkim duża zawartość przeciwutleniaczy: tokoferoli (w tym witaminy) i karotenoidów. Dzięki takiemu składowi olejek z pestek malin dobrze sprawdza się w zapobieganiu uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki.

Olej z malin zawdzięcza swoja żółtawą barwę karotenoidom zawartym w ekstrakcie. Te naturalne barwniki, pomagają w uzyskaniu pożądanego odcienia skóry. Zawiera też witaminę A, która pełni ważną rolę w procesach regeneracji i stymulowaniu funkcjonowania komórek oraz witaminę C, która pomaga rozjaśnić przebarwienia

SPRAWDŹ TEŻ: Witamina C w kosmetykach. Jak działa na włosy, skórę i paznokcie?

kosmetyki i przyrządy do opalania

Właściwości olejku z pestek malin

Olejek z pestek malin jakiś czas temu zyskał na popularności, dzięki doniesieniom o jego potencjale w ochronie przeciwsłonecznej. Rzeczywiście, olejek ten ma wiele właściwości wspierających ochronę komórek przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Ponadto pielęgnuje, pomaga w regeneracji i prewencji przeciwstarzeniowej skóry

Działanie nawilżające

Czego skóra najbardziej potrzebuje latem? Zdecydowanie nawilżenia. Olej z pestek malin może być wykorzystywany w kosmetykach jako składnik o działaniu nawilżającym i emoliencyjnym. Kwasy Omega-3 i Omega-6 w nim zawarte pełnią ważną rolę w utrzymaniu funkcji bariery hydrolipidowej skóry. Wysoka temperatura i promienie słoneczne działają na skórę, powodując przesuszenie, a czasem nawet łuszczenie. Lipidy zawarte w olejku z pestek malin działają przez tworzenie bariery na powierzchni skóry, która utrudnia utratę nawilżenia z jej powierzchni. Dzięki temu olejek zapobiega suchości skóry i minimalizuje negatywne efekty po ekspozycji na słońce.

kobieta nakładająca olejek z malin

Działanie antyoksydacyjne

Dzięki, zawartości karotenoidów oraz dużej ilości witaminy E, olejek z pestek malin ma znaczące właściwości antyoksydacyjne. Działanie chroniące przed stresem oksydacyjnym jest szczególnie ważne w trakcie ekspozycji na słońce np. podczas opalania. Promienie słoneczne docierające do skóry pozbawionej ochrony, powodują uwalnianie wolnych rodników, które odpowiadają za niszczenie wiązań kolagenowych i przyspieszają procesy starzenia się. Witamina E, zawarta w olejku z pestek malin, jest substancją o silnych właściwościach przeciwutleniających. Badania pokazują, że maliny zawierają tokoferol w ilości znacznie przewyższającej inne oleje z nasion, takie jak jagodowy czy truskawkowy. Duża zawartość witaminy E i karotenoidów pomaga chronić skórę przed stresem oksydacyjnym. Dzięki temu stosowanie olejku z pestek malin do pewnego stopnia przeciwdziała szkodliwemu wpływowi słońca i fotostarzeniu

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Antyoksydanty w kosmetyce. Co musisz o nich wiedzieć?

Działanie przeciwzapalne

Olejek z pestek malin, podobnie jak same owoce malin, posiada właściwości przeciwzapalne. Po intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne olej z pestek malin pomaga łagodzić skutki poparzenia słonecznego takie jak przekrwienie i zaczerwienienie. Dzięki zawartości witamin A i E wspomaga również regenerację skóry, która przy stosowaniu olejku może szybciej odzyskać zdrowy wygląd i gładkość

Czy olejek z pestek malin działa jak filtr przeciwsłoneczny?

Olejki roślinne wśród kosmetyków naturalnych są często wybierane do ochrony podczas opalania. Pielęgnują skórę, a większość z nich posiada też pewne niewielkie właściwości do absorbowania promieni UV.  Pod względem ochrony i zapobiegania szkodliwemu działaniu słońca wyróżnia się olejek z pestek malin. Razem z olejkiem z marchwi jest on jednym z najpopularniejszych olejków naturalnych do opalania stosowanych latem. 

Olejek z malin wzbudził szczególne zainteresowania, kiedy Dave Oomah i wspólnicy w jednym z pierwszych badań nad jego właściwościami zasugerowali, że może on dawać ochronę przeciwsłoneczną na wysokim poziomie. Wartość SPF uzyskana przez badaczy miała wynosić między 28 a 50 SPF! Warto jednak wiedzieć, że żadne z kolejnych badań do tej pory nie potwierdziły tych doniesień i wskazują na ochronę rzędu kilku SPF.  Olejek z pestek malin zyskał jednak dużą popularność i zaczął bywać stosowany jako ochrona przeciwsłoneczna.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna – naturalne oleje

szklana buteleczka z pipetką

Jak wykorzystać olejek z pestek malin latem

Zatem czy olejek z pestek malin nadaje się do stosowania jako ochrona przeciwsłoneczna? Wszystko zależy od tego, jak wysoka ochrona przeciwsłoneczna jest nam potrzebna. Nie da się zaprzeczyć, że olejek z pestek malin wykazuje pewne właściwości do pochłaniania promieniowania (głównie UV-C i UV-B), nie powinien być jednak stosowany zamiast filtru o wysokiej ochronie (np. SPF 50). Może za to wspomagać działanie innej ochrony. W umiarkowanie słoneczne dni lub podczas krótszego przebywania na słońcu niższa ochrona, jaką daje olejek z pestek malin, może być wystarczająca.

Rada eksperta:

W przeciwieństwie do innych emolientów olejek z pestek malin nie zatyka porów i sprzyja naturalnemu zatrzymywaniu wody w komórkach. Jeśli szukasz łagodnego, niepodrażniającego kremu nawilżającego z dodatkowymi właściwościami chroniącymi przed słońce, zawartość olejku malinowego w składzie będzie dużym atutem.

W pełni lata możemy go wykorzystać np. na początku plażowania, jeśli chcemy szybko zdobyć złocistą opaleniznę. Olejek z pestek malin chroni skórę przed nadmiernym przesuszeniem i dzięki zawartości karotenoidów pomaga szybciej uzyskać pożądany odcień skóry. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna. Wszystko, co musisz wiedzieć

Kolejnym zastosowaniem będzie wykorzystanie tego naturalnego olejku do pielęgnacji skóry po opalaniu. Stosowany na skórę łatwo się wchłania i pozostawia skórę miękką, gładką i odżywioną.

Dobrym pomysłem będzie też stosowanie oleju z pestek malin jako ochrony włosów podczas przebywania na słońcu. Do tego celu często stosuje się sera silikonowe z ochroną o wartości kilku SPF. Olejki naturalne również posiadają naturalny filtr przeciwsłoneczny są świetną alternatywą dla syntetycznych produktów.

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna włosów


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel