ZADBANA SKÓRA
22.06.2022

Ochrona przeciwsłoneczna - naturalne oleje

Ochrona przeciwsłoneczna - naturalne oleje

Kiedy nadchodzi lato, wiele z nas z tęsknotą wypatruje pierwszych muśnięć słońca na skórze. Mimo pozostawania pięknej pamiątki po lecie w postaci opalenizny, promienie UV nie traktują naszej skóry ze szczególną delikatnością. Pozostanie bez żadnej ochrony, zwłaszcza kiedy skwar przybiera na sile, nie jest najlepszym pomysłem.

Korzyści stosowania naturalnych olejów w fotoprotekcji

Z roku na rok świadomość tego jak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna, się zwiększa. Do wyboru mamy całą gamę filtrów fizycznych i chemicznych o różnej mocy, które skutecznie chronią skórę. Skupiają one swoje działanie na odbijaniu lub absorbowaniu promieni UV. Za najlepsze uważa się kremy z filtrem o szerokim spektrum działania przeciw promieniowaniu UVA i UVB. 

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna – wszystko co musisz wiedzieć 

Trzeba jednak zaznaczyć, że taka kompleksowa ochrona często wydłuża czas potrzebny do uzyskania opalenizny. Część osób unika również kosmetyków, które mają w przeważającej części syntetyczny skład. Dlatego, jeśli latem marzy nam się bezpieczne dodanie skórze koloru i powrót z wakacji z opalenizną surfera, warto zainteresować się naturalnymi kosmetykami do opalania.  

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna. Filtry mineralne

Wpływ olejów na skórę

Wśród kosmetyków do opalania opartych na naturalnych składnikach znajdziemy emulsje, kremy, masła i olejki. 

Szczególnie dużą uwagę przyciągają oleje naturalne, ze względu na ich zawartość substancji bioaktywnych i atrakcyjne właściwości takie jak łatwe wchłanianie przez skórę i dobra smarowność. Poza tym część z nas ubóstwia olejki również za to, jak pięknie nabłyszczają skórę i sprawiają, że wygląda na zdrową i odżywioną. 

Wśród olejków naturalnych znajdziemy naprawdę duży wybór produktów, dzięki czemu możemy wybrać to, co dla nas najlepsze. Niektóre olejki naturalne mają właściwości filtrów przeciwsłonecznych. Mogą pomóc w ochronie skóry przed poparzeniami i zaczerwienieniem podczas opalania. Poza tym pielęgnują, natłuszczają i zabezpieczają skórę przed przesuszeniem. Część olejków sprawdza się lepiej po opalaniu. Łagodzą podrażnienia i pomagają w procesie regeneracji skóry.

blondynka siedzi na słonecznej plaży

Najlepsze olejki do opalania

Każdy z dostępnych naturalnych olejków do opalania daje trochę inne korzyści w stosowaniu, dlatego warto poznać przynajmniej kilka z nich.

Najpopularniejsze oleje naturalne do stosowania latem:

  • olejek marchewkowy (2,5-7 SPF) – zawiera beta-karoten i karotenoidy, które wzmacniają zdolności obronne skóry przed działaniem promieniowania słonecznego. Olej z nasion marchwi łagodzi podrażnienia i przyspiesza leczenie oparzeń. Regeneruje i wygładza naskórek. Dzięki karotenoidom delikatnie brązowi skórę i podkreśla opaleniznę.
  • olej kokosowy (1-2 SPF) – wykazuje przede wszystkim właściwości łagodzące podrażnienia i regenerujące. Głęboko odżywia skórę, poprawia elastyczność i sprężystość oraz chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Tworzy barierę zabezpieczająca przed utratą wilgoci oraz przeciwdziała wpływowi wolnych rodników na skórę.
  • olejek z pestek malin (2,6 SPF) – olejek zawierający duże ilości antyoksydantów, przede wszystkim witaminy E, łagodzi rumień i podrażnienia posłoneczne, chroni  barierę hydrolipidową naskórka, zapobiega przesuszeniu i wygładza skórę. 
  • olejek z dzikiej róży (2,6 SPF).
  • olejek z kiełków pszenicy (2,8 SPF) – bogaty w różnego rodzaju bioskładniki takie jak: proteiny, kwasy omega, fitosterole, witaminy A, B, D, E i F. Ujędrnia i wygładza, opóźnia proces starzenia się skóry. Chroni skórę przed promieniowaniem UV, a także przyspiesza proces regeneracji naskórka, zapewniając uczucie ulgi podrażnionej skórze po opalaniu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olej kokosowy do opalania

Po opalaniu 

Olejek z mięty pieprzowej bardzo dobrze sprawdzi się po opalaniu do łagodzenia oparzeń słonecznych. Dzięki wysokiej zawartości mentolu chłodzi i znieczula zaczerwienioną skórę. Działa też przeciwzapalnie i przyspiesza proces gojenia.

Inne oleje naturalne np. olej kokosowy również sprawdzą się w regeneracji skóry po opalaniu, ale nie wolno ich stosować na świeże oparzenia. Rozpalona skóra pokryta olejkiem może mieć trudności w odprowadzeniu nadmiaru ciepła z powierzchni, co tylko pogorszy jej stan.

Rada eksperta:

Wieczorem, po dniu spędzonym na słońcu warto stosować łagodzący balsam lub krem do ciała. Możesz go wzbogacić, dodając kilka kropli naturalnego olejku np. z pestek malin. Dzięki temu wzmocnisz działanie odżywcze i chroniące przed nadmierną utratą nawilżenia.

Czy można zastąpić filtry przeciwsłoneczne naturalnymi olejami?

Badania nad stopniem ochrony przeciwsłonecznej SPF (Sun Protection Factor) w przypadku naturalnych olejów są problematyczne i dość mocno różnią się między sobą, dlatego nie wiadomo dokładnie na jaką moc filtra możemy liczyć. Najnowsze wyniki wskazują na dość niską ochronę o wartości między 1 a 10. Oznacza to, że przy zastosowaniu np. naturalnego olejku z marchwii o SPF ok. 2,5, czas jaki możemy spędzić na słońcu będzie o 2,5 raza dłuższy niż bez niego.

Więcej o oznaczeniach filtrów w artykule Ochrona przeciwsłoneczna – wszystko co musisz wiedzieć

Naturalna ochrona przed słońcem nie zabezpieczy też przed promieniowaniem UVA. Ten rodzaj promieniowania nie powoduje oparzeń, ale przenika do głębokich warstw skóry, przyspiesza fotostarzenie i może też przyczyniać się do rozwoju nowotworów skóry. Zatem dlaczego warto stosować naturalne olejki do opalania?

Zastosowania olejów naturalnych latem

Oleje naturalne warto stosować na początku opalania, jeśli zależy nam na ,,złapaniu’’ opalenizny. Oleje możemy nakładać na skórę na początku wizyty na plaży, jednak przy dłuższym pobycie na słońcu warto już zadbać o fotoprotekcję innego typu.

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczną zimą

Poza tym do receptury standardowych produktów fotoprotekcyjnych, oprócz syntetycznych filtrów UV, coraz częściej wprowadza się naturalne filtry, które uzupełniają ich działanie. Olejki naturalne w składzie filtrów przeciwsłonecznych mają właściwości pielęgnujące i regenerujące skórę.

Korzystnym składnikiem pod względem opalania w naturalnych olejach są karotenoidy, które dzięki właściwościom barwiącym nadają skórze lekko opalony wygląd.

Promieniowanie słoneczne wpływa negatywnie nie tylko na skórę. Włosy pod wpływem słońca tracą naturalną broń, jaką jest pigment – melanina. W efekcie blakną, stają się matowe, przesuszone i słabe. Oleje pomagają je zregenerować, przywrócić im elastyczność i blask. Nałożenie niewielkiej ilości oleju na końce zabezpiecza je przed kruszeniem się i  szkodliwym działaniem promieni słonecznych. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna włosów


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel