ZADBANA SKÓRA
07.06.2022

Bariera hydrolipidowa - wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Bariera hydrolipidowa - wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Bariera hydrolipidowa - co to jest?

Skóra składa się z kilku poziomów: naskórka, skóry właściwej i podskórnej tkanki tłuszczowej. W skład naskórka wchodzi warstwa rogowa, która jest pierwszą linią obrony –  tarczą odgraniczającą ciało od środowiska zewnętrznego. Warstwa ta zbudowana jest z korneocytów, czyli komórek pełniących rolę cegieł. Korneocyty utrzymują zwartą strukturę dzięki obecności tłuszczów oddziałujących jak „zaprawa murarska”: ceramidów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych. 

Warstwa rogowa pokryta jest przez płaszcz hydrolipidowy, który zabezpiecza skórę przed działaniem szkodliwych mikroorganizmów, zmniejsza TEWL – transepidermalną utratę wody, zapewnia utrzymanie odpowiedniego pH. Rolą wspomnianego płaszcza jest utrzymanie skóry w dobrej formie, dlatego należy dbać, by ta warstwa nie została uszkodzona przez nieodpowiednią pielęgnację lub szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Bariera hydrolipidowa - budowa

Warstwa hydrolipidowa jest emulsją typu W/O, czyli woda w oleju, która zwiera także NMF (naturalny czynnik nawilżający). Fazę wodną stanowi pot, a fazę olejową produkt działania gruczołów łojowych i lipidów naskórkowych, zwany sebum (łój). W skład sebum wchodzą między innymi triglicerydy, wolne kwasy tłuszczowe, woski, skwalen, cholesterol.

Jak dbać o barierę hydrolipidową

Upływ czasu prowadzi do zmniejszenia ilości produkowanego łoju, co przekłada się na odwodnienie cery. Odpowiedni skład płaszcza hydrolipidowego przyczynia się do zachowania właściwej wartości pH skóry (5,2 – 5,6), co unieszkodliwia część patogenów. 

To, jak dokładnie wygląda nasza warstwa hydrolipidowa, uzależnione jest od typu skóry. W przypadku skóry tłustej dochodzi do nadmiernego wydzielania sebum, natomiast przy cerze suchej ma miejsce sytuacja odwrotna.

Bariera hydrolipidowa skóry - jakie spełnia zadania?

Płaszcz hydrolipidowy ma za zadanie zabezpieczenie skóry przed wpływem uszkadzających ją czynników zewnętrznych, czyli mrozu, wiatru, słońca, kurzu, zanieczyszczeń atmosfery. Wpływa na spowolnienie procesu starzenia się skóry, utrzymuje jej sprężystość, dzięki redukowaniu utraty wody przez naskórek (TEWL).

Inne funkcje warstwy hydrolipidowej:

  • zapobieganie namnażaniu się mikroflory chorobotwórczej (bakterii, grzybów);
  • utrzymywanie właściwego pH naskórka; 
  • transport składników czynnych z kosmetyków pielęgnacyjnych do głębiej położonych warstw skóry;
  • tworzenie tarczy ochronnej przed działaniem wolnych rodników tlenowych odpowiedzialnych za starzenie się skóry i rozwój procesów nowotworowych.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:

Barier hydrolipidowa skóry pielęgnacja

Uszkodzona bariera hydrolipidowa - po czym ją rozpoznać?

Bariera hydrolipidowa w dobrej kondycji jest niezbędna do utrzymania równowagi skóry. Gdy bariera hydrolipidowa skóry zostanie uszkodzona, naturalnie przestaje pełnić swoje funkcje lub pełni je w mniejszym zakresie, co skutkuje różnymi dolegliwościami. 

 

Swędzenie, pieczenie, uczucie ściągnięcia skóry, łuszczenie się naskórka, zwiększenie wrażliwości na kosmetyki i inne czynniki zewnętrzne, a także nadprodukcja sebum (zwłaszcza na twarzy) – to czynniki świadczące o tym, że prawdopodobnie doszło do osłabienia funkcjonowania bariery hydrolipidowej. 

Uszkodzeniu płaszcza hydrolipidowego sprzyja częsty kontakt skóry z detergentami, przebywanie w pomieszczeniach z suchym powietrzem, gorące kąpiele, a także czynniki wysuszające, jak alkohol. 

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Codzienne mycie rąk czy twarzy to nieodłączny element zachowania higieny.

Warto jednak przyjrzeć się dokładnie składom kosmetyków, których używamy do oczyszczania. Silne detergenty, jak SLS czy SLES doskonale rozprawiają się z wszelkimi zanieczyszczeniami skóry, jednak przy okazji mogą uszkadzać jej barierę hydrolipidową. Do codziennej higieny włosów i ciała używaj więc lepiej kosmetyków myjących, które zawierają łagodne detergenty. Jeśli potrzebujesz silnego oczyszczenia, nie ma niczego złego w sięgnięciu po mocniejsze kosmetyki. Pamiętaj jednak, że warto korzystać z nich z umiarem, tj. raz na kilka dni. W międzyczasie stosuj nawilżającą i regenerującą pielęgnację.

Barierze hydrolipidowej szkodzą także detergenty zawarte w chemii domowej. Jeśli notorycznie używasz różnych płynów (zwłaszcza tych silnie działających) i nie stosujesz przy tym rękawiczek ochronnych, bariera hydrolipidowa dłoni szybko zostanie uszkodzona. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jak dbać o barierę hydrolipidową skóry?

Bariera hydrolipidowa stosunkowo łatwo ulega uszkodzeniu – tym łatwiej, im bardziej suchą i wrażliwą skórę masz z natury. Jak zadbać o dobrą kondycję bariery hydrolipidowej skóry? 

  • nie przesadzaj z higieną – zbyt częste mycie skóry wodą z dodatkiem detergentu może skutkować… dosłownie zmyciem płaszcza hydrolipidowego. Do mycia skóry używaj łagodnych środków myjących, które oczyszczą skórę z zanieczyszczeń, jednak nie uszkodzą przy tym jej bariery ochronnej;
  • wybieraj łagodne kosmetyki – dotyczy to zarówno środków higienicznych, jak i pielęgnacyjnych oraz kosmetyków kolorowych. Naturalne produkty sprzyjają kondycji płaszcza hydrolipidowego, bo stwarzają mniejsze ryzyko zaburzenia jego funkcjonowania. Warto również ograniczyć ilość kosmetyków kolorowych lub zmienić je na lekkie wersje. Ciężkie podkłady czy pudry mogą wysuszać skórę;

dbaj o nawilżenie skóry – bez tego ani rusz, bo skóra każdego dnia jest narażona na podrażnienia i przesuszenie. Naturalnie tracimy wodę z organizmu każdego dnia i nie omija to także skóry. Aby więc utrzymać barierę hydrolipidową w dobrej kondycji, pamiętaj o nawilżających i ochronnych kremach do twarzy w codziennej pielęgnacji. Warto sięgać po kosmetyki, które uszczelniają barierę hydrolipidową i wiążą wodę w naskórku. Substancje, które temu sprzyjają, to przede wszystkim wolne kwasy tłuszczowe, woski, ceramidy oraz składniki NMF (mocznik, aminokwasy, mleczany).

Bariera hydrolipidowa a dieta - co jeść, aby ją wspomóc?

Racjonalna dieta, bogata w witaminy i minerały, jest bardzo ważna dla zachowania dobrej kondycji skóry.

Naprawa bariery hydrolipidowej

Co zatem warto wprowadzić do menu?

  • 5 porcji warzyw i owoców, aby dostarczyć skórze witamin antyoksydacyjnych (wit. C, E), które wspomagają walkę z wolnymi rodnikami tlenowymi. Reaktywne formy tlenu (RFT) predysponują do przesuszenia, utraty jędrności i elastyczności skóry.
  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w olejach roślinnych, orzechach i nasionach oraz omega-6 skryte w takich olejach jak: słonecznikowy, kukurydziany, a także orzechy ziemne, migdały i awokado.
  • 2 litry płynów na dobę – najlepiej jeśli jest to woda lub herbata owocowa, ponieważ napoje zawierające kofeinę np. kawa, czarna herbata, napoje energetyzujące, powodują wysuszenie skóry.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel